- Перша зміна стосується неоподатковуваних виплат.
- Страхові внески, які нараховуються на виплати тимчасово перебувають на території РФ.
- Страхові внески на компенсацію вартості проїзду до місця відпочинку у відпустку.
- Як надавати звітність по страхових внесках 2015.
- Як розраховувати страхові внески 2015.
- Отримання відстрочки або розстрочки по страхових внесках.
- Як фонди повинні взаємодіяти з банками.
- Порядок нарахування пені.
- Як зачитується переплата і куди вона йде.
- Що стосується виїзних перевірок.
- Обставини, які можна оцінювати як що пом'якшують або обтяжують.
- Повідомлення про створення відокремлених підрозділів.
- Аптеки та тарифи для них.
Так вже виходить, що кожному бухгалтеру та кожному керівнику компанії потрібно завжди бути в курсі новин законодавства. Особливо це стосується податкового законодавства. Кожна буква Податкового Кодексу має бути настільною книгою для тих, хто веде бухгалтерію, нараховує заробітну плату і розраховує відрахування на користь держави. Сьогодні мова піде про відрахування в компенсаційні фонди, тобто всі ті фонди, в які співробітник звертається, якщо щось раптом трапляється.
Отже, винуватцем того, що доведеться прочитати і запам'ятати цю статтю, є Федеральний закон №188-ФЗ «Про внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації з питань обов'язкового соціального страхування». Прийнято він був 28 червня 2014 року. Приступаємо.
Перша зміна стосується неоподатковуваних виплат.
Що є зараз.
Ті виплати, які потрібно виплатити працівникові в зв'язку з його звільненням, тобто компенсаційні, не підлягають нарахуванню на них страхових внесків до різних фондів. Але з усіх правил є винятки і тут без них не обійшлося. Отже, стразові внески нараховуються на компенсацію за відпустку, який звільняється працівник не використав.
Це зміна торкнулася списку тих виплат, які виплачують у зв'язку зі звільненням, але які не обкладають страховими внесками . Ось цей список:
- це вихідну допомогу, яка виплачується для того, щоб звільняється, було на що жити в той період, поки він буде шукати нову роботу; сума не повинна перевищувати триразовий середньомісячний розмір заробітку, а якщо говорити про співробітників на Крайній півночі і територіях, які прирівнюються до нього, то сума стає шестиразовій;
- це компенсації, які виплачують керівникам, головбухам і заступникам, але знову ж сума не повинна перевищувати поріг трикратного розміру середньомісячного заробітку.
Страхові внески, які нараховуються на виплати тимчасово перебувають на території РФ.
Що є зараз.
Нарахувати страхові внески на виплату іноземцю в його ж користь можна, якщо з таким співробітником, навіть якщо він не фахівець з високою кваліфікацією, уклали договір на невизначений термін або якщо строковий трудовий договір або кілька таких договорів по сумі дорівнюють не менше півроку в цьому календарному році . Тобто якщо договір триває 3 місяці в одному році і 3 місяці в наступному році, хоч і безперервно, страхові внески не нараховуються.
Що змінилося.
Відтепер страхуватися за принципом обов'язкового пенсійного страхування будуть всі іноземці, які тимчасово перебувають на території Російської Федерації. Причому терміни трудових договорів не матимуть абсолютно ніякого значення, страхові внесок будуть нараховуватися, навіть якщо все не місяць приїхав співробітник.
Страхові внески на компенсацію вартості проїзду до місця відпочинку у відпустку.
Що є зараз.
Такі виплати взагалі покладено співробітникам тих компаній, які знаходяться на Крайній Півночі чи на територіях, які прирівнюються до нього. Це пов'язано з віддаленістю від курортів і дорожнечею проїзду. Так, страховими внесками абсолютно не обкладалися компенсації на проїзд туди-назад всередині країни для співробітника і всієї його родини. Якщо брати до уваги поїздки для відпочинку за кордон, то страховими внесками не обкладається вартість проїзду до місця перетину кордону, тобто до пункту пропуску через кордон.
Що змінилося.
В нововведення просто усунули помилку, коли практично неможливо було визначити, де саме вважати цей «пункт пропуску через кордон». Тепер же встановлено, що таким пунктом є навіть будівлю міжнародного аеропорту, а, значить, стало набагато легше розраховувати суму компенсації, яка не обкладається страховими внесками.
Як надавати звітність по страхових внесках 2015.
Що є зараз.
Кожна компанія повинна здавати звітність в ПФР (пенсійний фонд Росії) і ФСС РФ (фонд соціального страхування Російської Федерації) в електронному вигляді тільки в тому випадку, якщо має 50 співробітників за списком. Це стосується і компаній зі стажем, і щойно створених.
Що змінилося.
Просто число співробітників, після перевищення якого звітність за формами № РСВ-1 ПФР і № 4-ФСС РФ стає нижче рівно в половину і становить 25 осіб. При цьому кожен електронний документ звітності повинен бути підписаний не першою-ліпшою електронним підписом, а саме посиленою кваліфікованої підписом. Для більшої надійності.
Ті ж норми можна застосовувати до здачі персоніфікованої звітності, яку в електронному вигляді варто здавати вже після порога в 25 співробітників. Нагадуємо, що з 1.01.2014 року персоніфіковану звітність варто вносити в розрахунок за формою № РСВ-1 ПФР.
Як розраховувати страхові внески 2015.
Що є зараз.
Справа стосується саме бухгалтерських тонкощів і розрахунку страхових внесків. Є така фішка, що копійки не враховуються при виплаті. Наприклад, коли потрібно відняти страховий внесок в розмірі 1 рубль і 57 копійок, то за фактом візьмуть 2 рубля. Якщо копійок менше 50, то взяли б тільки 1 рубль. Ось такий порядок.
Що змінилося.
За фактом просто спрощують життя бухгалтерам, які пишуть квартальні і річні звіти, в тому числі зі страхування фізичних осіб. Тепер не буде цього округлення, а сам внесок буде збиратися в рублях і копійках. До речі, чому саме полегшать життя бухгалтерам? Та просто тому, що в квартальному звіті, незважаючи на округлення за фактом, цього самого округлення не було, а, значить, було розбіжність в даних на папері і за фактом.
Отримання відстрочки або розстрочки по страхових внесках.
Що є зараз.
В принципі за законом такі розстрочення чи відстрочення можуть надаватися фондами, але є одне велике «але». У законі не прописано, на яких підставах, на які терміни і все те, що називається конкретикою. У підсумку виходить, що нічого нікому не надається, а якщо компанія звертається до суду, той повністю встає на сторону фондів, тому що вони не можуть надати розстрочку / відстрочку на рівному місці.
Що змінилося.
Додалася та сама конкретика, якої не вистачало. Тепер у фондів є підстави надавати і розстрочку, і відстрочку з виплати штрафів, пені та внесків. А якщо фонди будуть відмовлятися надавати належне, компанії зможуть відстояти свої права в суді. Винятком є тільки ПФР, виплати куди повинні надходити вчасно і в повному обсязі, без будь-яких розстрочок і відстрочок.
А ось і причини, за якими можна просити відстрочку або розстрочку:
- якщо компанії було завдано збитків в результаті стихійного лиха, наприклад повені, або технологічної катастрофи (сюди можна зараховувати всі обставини непереборної сили);
- якщо раптом гроші від держави надійшли невчасно або взагалі не надійшли (бюджетних асигнувань або оплата вже наданих послуг);
- якщо виробництво має приставку «сезонне», це ж стосується і торгівлі.
Для того, щоб отримати відстрочку або розстрочку з виплати внесків / пені / штрафів зі страхування, потрібно всього лише звернутися до місцевого ФСС РФ або ПФР з заявою та необхідними документами. Які саме документи потрібні, чітко прописано в Законі # 212-ФЗ стаття 18.4.
Як фонди повинні взаємодіяти з банками.
Що є зараз.
Картина зараз невтішна для фондів і вкрай вигідна для порушників закону. Справа в тому, що фонди можуть не отримати довідку з банку по рахунках і залишкам на цих рахунках боржника. А все тому, що це не прописано в законі, зате в законах про кредитні організації суворо заборонено передача інформації, яка є банківською таємницею, третім особам. Такими можуть розцінити і самі фонди.
Що змінилося.
Тепер банки зобов'язані надавати фондам інформацію про те, чи є у компанії-боржника рахунок і скільки на ньому залишилося грошей. Але це не тоді, коли фонду заманеться, а лише в суворо визначених законом випадках:
- коли проводяться перевірки;
- коли було винесено рішення, що борги та стягнення будуть погашені за рахунок тих грошей, які є на банківських рахунках боржника.
Ось так виходить, що якщо компанія-боржник не зволить виплатити штраф / пеню / внесок на вимогу фонду, то останній має право подати в банк доручення на списання грошей з рахунку компанії-боржника на користь фонду. Причому за новим законодавством термін, який відводиться для того, щоб направити доручення в банк абсолютно не обмежений. Для порівняння, раніше для цього відводився всього лише 1 місяць.
Порядок нарахування пені.
Що є зараз.
На сьогодні пеня нараховується за кожен день прострочення. Але за той день, в який боржник приніс сплату, пеня не нараховується.
Що змінилося.
З моменту вступу в силу змін навіть за останній день, тобто день сплати боргу, буде нараховуватися пеня.
Як зачитується переплата і куди вона йде.
Що є зараз.
Трапляється таке, що іноді переплачують за якогось виду страхування в певний фонд. Зараз цю суму переплати враховують тільки в бюджеті того фонду, в який сплачено страховий внесок. Тобто, якщо сплачено внесок до фонду страхування по тимчасовій непрацездатності, то там переплата і залишиться.
Що змінилося.
З новими правилами можна буде трохи варіювати переплати і перекривати ними майбутні платежі або недоїмки за іншими видами страхування. Єдина умова - стягувати їх повинен один і той же фонд. наприклад:
- внески в ПФР і ФФОМС можуть бути взаімозачтени, бо курируються ПФР;
- між внесками на «тимчасову непрацездатність і материнство» і внесками на «травматизм», тому що все це ФСС.
Що стосується виїзних перевірок.
Що є зараз.
На даний момент перевірка, яка проводиться як виїзна, не може тривати довше, ніж 2 календарних місяці. Інтервал між перевірками не менше 3 років.
Що змінилося.
По-перше, можна буде продовжити термін перевірки, а по-друге, призначити повторну. І ось підстави для цього:
- виявили порушення з виплати внесків до страхових фондів;
- якщо на тій території, де знаходиться компанія, трапилися заважають обставини непереборної сили, наприклад, стихійне лихо;
- якщо страхувальник не видав документи, які нудні для перевірки протягом 10 днів з того моменту, як отримав вимогу;
- якщо компанія має більше 4 підрозділів (тут до 4 місяців),
- якщо компаній має 10 підрозділів (тут до 6 місяців).
Обставини, які можна оцінювати як що пом'якшують або обтяжують.
Що є зараз.
Якщо правопорушення в наявності, перевірка проведена, то керівник фонду перед тим, як виносити покарання і штрафи повинен перевірити всі обставини, то вони пом'якшують, то чи обтяжують. Всі обставини можна знайти в законі №212-ФЗ ст. 44.
Що змінилося.
Тепер ці самі обставини будуть шукатися, але не будуть враховуватися, якщо правопорушника стануть притягати до відповідальності. Стаття з переліком обставин втратить свою силу.
Повідомлення про створення відокремлених підрозділів.
Що є зараз.
Доводити до відома страхові фонди обов'язково, причому в певні терміни. Це рівно місяць з дати здійснення даної події.
Що змінилося.
Просто скасовується правило про повідомлення фондів про те, що відкрилися або закрилися підрозділи, саме підприємство зазнало реорганізації або взагалі перестало існувати.
Аптеки та тарифи для них.
Що є зараз.
Ті аптеки, які сидять на ЕНВД , Мають право на виплату знижених внесків до страхових фондів, навіть якщо у співробітника немає спеціалізованої освіти. Тобто навіть для прибиральниці ці правила діють.
Що змінилося.
Природно, з новими змінами отримувати право на знижені внески зможуть тільки ті співробітники аптек, які мають фармацевтичну освіту і дозвіл на таку діяльність.
Див. також:
До речі, чому саме полегшать життя бухгалтерам?