- Порядок внесення відомостей
- порядок повідомлення
- Про які зміни йде мова?
- Документи для змін
- процедура звернення
- Які дані внесені до реєстру?
- послідовність записів
- Розділи, які поставлені змінами
- Чи видаляються записи
- Переклад даних і зміна статусу
- відмова заявнику
- Розділи з даними про речовому праві
- Зміна даних про правовласників
- Накладання та зняття обтяжень
Єдиний державний реєстр нерухомості, він же ЕГРН, - це створений і функціонує з 2017 року єдиний інформаційний ресурс, впроваджений для здійснення обліку та зберігання інформації щодо прав на нерухомі об'єкти і їх самих. Цей ресурс доступний по всій території Російської Федерації і служить заміною ЕГРП і кадастру.
Такі законодавчі зміни в багатьох спектрах виправдані, з одного боку, зручністю для населення і державних органів, з іншого - вони забезпечують додатковий захист від шахрайства на ринку нерухомості.
У новому реєстрі зібрані дані з кадастрової бази і вся інформація Росреестра, завдяки чому для її внесення, отримання або зміни не потрібно більше звертатися в кілька різних інстанцій. Це спрощує процедуру реєстрації, перереєстрації, коригування даних і ускладнює шахрайські махінації, оскільки перед користувачем бази тепер повна картина. Таку ж може бачити і громадянин, який замовляє виписку відомостей в ЕГРН .
Роботу єдиного реєстру повністю регулює Порядок ведення ЕГРН, який офіційно затверджений Міністерством економічного розвитку.
Порядок внесення відомостей
Інформація, що стосується кадастрового обліку і державної реєстрації власницьких прав, тепер об'єднана в ЕГРН. Законодавчі зміни, що вводять в нову систему, вступили в силу, починаючи з 2017 року. Відповідно, був змінений і порядок по внесенню і зміні інформації в єдиній базі.
Так, якщо раніше державна реєстрація повинна була проводитися тільки після подання відповідної заяви, що міг зробити лише обмежене коло осіб, то тепер підставою для цього є подання документів. Існує кілька порядків внесення відомостей до реєстру:
- При оформленні реєстрації;
- Проведення обліку при укладанні угоди, яка обов'язково реєструється;
- При взаємодії міжвідомчих структур;
- Повідомну внесення.
Під реєстрацією мається на увазі первинне становлення нерухомого об'єкта на облік. Що ж стосується обліку по операціях, будь-то продаж, покупка, найм, оренда, дарчі або інше, то тут в якості ініціатора внесення змін виступає заявник, який перереєструє на себе права власності. Міжвідомча взаємодія просте населення не зачіпає. Воно являє собою перенаправлення інформації між державними структурами.
порядок повідомлення
Окремо слід відзначити процедуру повідомного порядку, метою якого є закріплення прав на внесення інформації про заперечення щодо реєстраційних дій. Іншими словами, громадянин, який раніше був власником нерухомого об'єкта, має право протягом п'яти днів від дати реєстраційних дій, подати своє заперечення, якщо на це у нього є вагомі підстави. З іншого боку, допустимо не тільки заперечення, але і захист прав нинішнього власника об'єкта. Він також може подати заяву, згідно з яким будуть внесені зміни, які забороняють реєстраційні дійства на вказаний період. Зазначеним періодом зазвичай вважається дата винесення рішення суду.
Подібне нововведення з об'єднаним реєстром зменшує терміни оформлення всіх процедур і терміни отримання потрібних даних. Оскільки у державних органів тепер немає необхідності відправляти куди-небудь офіційні запити і чекати відповіді, різниця більш ніж відчутна.
З іншого боку, не до кінця продуманий перелік конфіденційної інформації і кого саме можна вважати зацікавленим в отриманні відомостей. Тому тут поки діють старі правила.
Про які зміни йде мова?
Процедура внесення змін до ЕГРН полягає у внесенні в базу доповнень, виправлень, а також видалення інформації. Для подібних дій необхідно підтвердити, що зміни нерухомого об'єкта або прав на нього насправді сталося. Тобто, одного заяви буде недостатньо.
Для кращого розуміння, можна позначити, які саме розділи можуть бути змінені по відношенню до фізичних осіб:
- Імена та прізвища власників нерухомого майна (не тільки фактична зміна власників, а й зміна імен чи прізвищ по будь-якої причини, будь-то вступ в шлюб, повернення дівочого прізвища, особиста примха);
- Реквізити документів, що засвідчують особу власника (отримання паспорта, його заміна);
- Поштова адреса нерухомості.
Говорячи про зміни, які потрібно внести по відношенню не до фізичних, а до юридичних осіб, це можуть бути:
- Найменування юридичних осіб;
- Адреса реєстрації організації, підприємця;
- Уточнення, розширення або зменшення площі майна;
- Місцезнаходження об'єктів;
- Технічні помилки, внесені через недогляд.
При цьому, якщо в реєстр потрібно ввести зміни щодо площі нерухомості, необхідно буде залучити кадастрового інженера, який проведе заміри.
Документи для змін
Для того щоб визначити, які саме папери потрібні при внесенні змін до оновлений ЕГРН, слід чітко позначити, в зв'язку з якими обставинами це знадобилося. Згрупувавши всі підстави і зміни, можна позначити, чи зачіпають вони адресні орієнтири, характеристики і властивості майна, а також реквізити власників.
Стандартний перелік документів для змін записів в ЕГРН:
Знадобляться обов'язково документи, які підтверджують, що саме змінилося і на якій підставі. Після внесення до єдиного реєстру, зміни будуть відображені в паперових і в електронних документах.
процедура звернення
Подача документів, разом зі способом внесення змін вже існуючої інформації в базі, безпосередньо залежатиме від того, який характер носять відомості, які слід змінити. Термінів для внесення змін до ЕГРН ніяких не встановлювали, оскільки завдання занадто роз'єднані і кожна з них вимагає, щоб підхід був індивідуальний. Однак найчастіше процес повинен бути завершений протягом тижня, якщо він проводиться через Росреестр, і від одного дня до декількох тижнів, якщо через посередницькі організації, в тому числі і приватні.
Є кілька способів подати заяву та документи:
- Особисте звернення в Росреестр, Багатофункціональний центр;
- Виклик фахівця на вказану адресу замовника;
- Приватні організації.
Важливо зауважити, що зміни не можна внести за електронним запитом через сайт Росреестра, державних послуг або інший ресурс. Для подібної процедури важливі виключно оригінали документів. Ніякі копії вважатися вагомими підставами не можуть. В Росреестра мають право проводити додаткові перевірки і експертизи, щоб упевнитися в актуальності і правдивості інформації.
Які дані внесені до реєстру?
Реєстр нерухомості ведеться виключно російською мовою. Також була створена електронна форма, для якої використовується федеральна державна інформаційна система. Крім того, для введення відомостей застосовують систему координат, тобто, обов'язково враховуються зони проекції картографії, якщо вони є, а також забезпечують зв'язок між всією інформацією, наявною в ЕГРН. Кадастрове поділ теж в обов'язковому порядку повинно бути внесено до єдиного реєстру. Структура подібних записів і змін в них виглядає наступним чином:
- Кадастровий номер округу;
- Кадастровий номер району, який входить до складу округу;
- Кадастровий номер кварталу, в складі району;
- Найменування кадастрового району;
- Місцезнаходження кордонів кадастрового розділу.
Межі докладно описуються, зі списком всіх координат, з усіма характерними точками для кожного округу, району, кварталу, об'єкта нерухомості. Вноситься текстовий базис розподілу по кадастру, який може бути змінений, якщо відбувається якась реорганізація. У базі міститься кожний реквізит наказу реєстраційного органу, а також дати, коли інформація була внесена і змінена.
послідовність записів
Послідовність внесення змін до єдиного реєстру нерухомого майна визначається в залежності від того, в якій послідовності реєструвалися заяви, а також порядку надходження інформації, згідно з книгою обліку документації. В першу чергу відбувається включення даних відповідно до наступного:
Після розгляду заяви з документами, які були подані для зміни даних в один з реєстрів після розгляду заяви з документами, які були подані для зміни даних в обидва реєстру Згідно хронологічній послідовності надходження заявок, від найбільш ранньої зареєстрованої до найбільш пізньої. Якщо заяви надійшли одночасно, то оброблені вони будуть в послідовності інформаційних взаємодій, тобто в тому порядку, в якому дані розташовані в базі. Спочатку будуть вноситися відомості, які стосуються кордонів нерухомого об'єкта. Після змінюється інформація про власників, обтяження, інше.
У будь-якому випадку, навіть якщо надійшло відразу кілька заяв про зміни, пріоритет буден відданий фіксування обмеження на реєстрацію і облік нерухомості. Це важливо для того, щоб всі дії з об'єктом негайно ж були припинені до закінчення судового розгляду.
Розділи, які поставлені змінами
Коли вносяться зміни в ЕГРН, до яких також відносяться і всілякі доповнення до існуючих записів, будь це сфера кадастру або прав власності, вказується:
Коли вносяться зміни щодо іншої інформації наявної в єдиній базі, згідно з п'ятим пункту того ж Порядку, їм присвоюється новий номер. Складатися він повинен з реєстраційного номера власницьких прав, номера правових обмежень, обтяжень, угод, що стосуються даного розділу. Далі через косу риску зміни чи доповнення присвоюється індивідуальний номер. При цьому вся інформація, навіть помилкова, яка була до змін, зберігається в єдиному реєстрі.
Чи видаляються записи
Як зазначено вище, внесені зміни не видаляють даних, які були записані раніше. Таким чином, можна бачити всю історію змін щодо даного нерухомого об'єкта. Однак існує ще й таке поняття, як зняття об'єкта з кадастру та державного обліку, припинені права власності, обтяження, обмеження, інше. В такому випадку буде вказано наступне:
Після здійснення зняття нерухомості з кадастру, змінений розділ ЕГРН отримає статус архівного. В інших же випадках, описаних вище, розділу буде присвоєно статус погашеного. У будь-якому випадку інформація буде залишатися все ще доступною і не буде видалена.
Переклад даних і зміна статусу
Коли розділ отримує статус архівного або погашеного, виключати його з єдиного реєстру все одно не будуть. Записи залишаться доступними не тільки для ознайомлення, а й для подальшої з ними роботи. Це означає, що при необхідності зацікавлена особа зможе отримати ці відомості, в тому числі і у вигляді офіційного документа.
За внесення змін відповідають федеральні органи, той же Росреестр. Їх обов'язком є оперативне внесення змін згідно з усіма поданими документами щодо будь-якого з наявних розділів. Оскільки єдиний реєстр об'єднує в собі інформацію і кадастрову, і правовстановлюючих, до якої є відкритий доступ і яка вкрай важлива для роботи державних органів по всій території Російської Федерації. Будь-які зволікання неприпустимі. Однією з основних завдань ЕГРН є саме прискорення робочих процесів.
Після зміни статусу записи вона більше не буде вважатися інформацією ЕГРН. Відомості будуть використовуватися для прийняття рішень в здійсненні реєстрації та обліку власницьких прав, а також об'єктів нерухомості. Оскільки дані будуть зберігатися, це значно полегшить завдання в разі, якщо знадобиться що-небудь зіставити для виявлення або спростування протиріч.
відмова заявнику
Коли приймається рішення про відмову становлення нерухомості на державний облік, реєстрацію власницьких прав або ліквідацію об'єкта з кадастрового обліку, ця інформація буде внесена, як доповнення, в ЕГРН. При цьому буде позначено, в чому саме була відмова. Для цього, відповідно до Порядку, використовуються стандартні фрази. Наприклад, відмовлено в державній реєстрації або ж відмовлено в державному обліку з кадастру. Це також дуже інформативні зміни в записах, що дозволяють ретельно відстежувати історію кожного об'єкта.
Якщо ж відмови не було, не має значення, про що саме було прохання, будь-то ліквідація нерухомості з обліку, її внесення туди, переоформлення прав володіння, зняття обтяжень, інше, також вносяться стандартні доповнення. Вони представлені такими фразами, як «зареєстровано» або «облік і реєстрація здійснені».
Якщо по відношенню до майна були будь-які правові претензії, то при їх знятті вноситься статус «погашено». Коли змінюється власник об'єкта, але домагання або обтяження залишаються, то ця інформація не знімається і переноситься в новий обліковий запис.
Розділи з даними про речовому праві
У записах єдиного нововведеного реєстру на об'єкти нерухомості щодо речових прав не змінюються кадастрові індивідуальні номери, реєстраційні по черзі номери і дати, коли речові права реєструвалися, а також види цих прав. Форма власності, втім, змінитися може. Наприклад, державна, муніципальна нерухомість, житло або земля, може бути приватизована і перейти в приватне володіння.
Найчастіше змінюється інформація про власника, на якого речові права реєструються, оскільки власники в результаті угод з відчуженням майна змінюються. Відповідно, кожен раз, коли змінюється власник, змінюються дані і про документи, які послужили цьому підставою. Будуть вказані інші реквізити угод і їх вартість. В якості додатків в ЕГРН виступають заперечення, що виникають по відношенню до зареєстрованих прав, судові суперечки і тимчасові заборони на реєстрацію, при якій особисто не бере власник або його довірена особа. Зміни, в вигляді додаткової інформації, це також і дані про визнання власника недієздатною особою або частково недієздатною.
Крім того, змінюватися може склад проживають, тобто зареєстрованих громадян, розміри часткової власності, інше.
Зміна даних про правовласників
Слід враховувати, що кожен розділ електронної форми ЕГРН містить в собі цілий інформаційний ряд, який може бути змінений в повному обсязі, а лише частково. Для прикладу, розглянемо нішу про власника нерухомості:
По відношенню до фізичних осіб, які мають російське громадянство, вносяться дані про прізвища, імені, по батькові, дату народження, причетності до громадянства, номер особового індивідуального рахунку системи страхування (пенсійного), реквізити паспорта або свідоцтва про народження для неповнолітніх. Навіть якщо не змінюється власник, то все, крім дати його народження, може бути змінено;
- По відношенню до фізичних осіб, які не мають російського громадянства, вносяться дані про прізвища, імені, по батькові (за наявності), дату і місце народження, належність до громадянства, номер на особовому індивідуальному рахунку системи страхування, реквізити паспорта або свідоцтва про народження для неповнолітніх. Всі документи іноземця надаються на його рідній мові з офіційним, нотаріально завіреним перекладом;
- По відношенню до юридичних осіб змінитися може і зовсім абсолютно все.
Накладання та зняття обтяжень
Що стосується реєстру власницьких прав, на які накладаються обмеження та обтяження, тут вносяться і з часом змінюються такі відомості, як:
Відмітки про оренду, іпотеку, кредит, користуванні безоплатного характеру, сервітут, управлінні довіреними особами, наймання житла, арешт, заставу та всіляких заборон обов'язково підлягають державній реєстрації з відміткою в ЕГРН. Якщо відбуваються якісь зміни, обмеження знімаються, а в базі робиться відповідна відмітка. Ініціатором зазвичай виступає власник нерухомості.
Про які зміни йде мова?Які дані внесені до реєстру?