Тему енергозбереження для міськради Дніпра можна описати рядком з пісні - «що вони не роблять, не йдуть справи». Раніше ми вже писали про неефективну роботу нового департаменту енергоефективних технологій та ініціатив міськради.
Яскравий приклад - їх програма енергозбереження , Яка в цьому році вже провалена, адже на 2018 на неї виділяється всього 13 млн 123,5 тис. Грн. (В 14 разів менше ніж заплановано). Тепер департаменту хочуть доручити виконання нової програми - «Сприяння в наданні фінансової підтримки ОСББ, ЖБК та власникам одно- і двоквартирних житлових будинків в м Дніпро на впровадження енергоефективних заходів« Енергоефективне житло »на 2018 - 2022 роки» . Або простіше кажучи - програма «Теплих кредитів». Ми вирішили розібратися - на що можна взяти кредит, скільки і як компенсують, і чи здійсненна програма.
Що можна купити
Нагадаємо, що ще 27 березня мер Дніпра Борис Філатов на своїй сторінці в facebook повідомив про підписання меморандуму міськради з 4 державними банками - Укргазбанком, ПриватБанком, Ощадбанком, Укрексімбанком.
«Будемо впроваджувати дві нові муніципальні програми, в рамках яких за рахунок міського бюджету передбачено часткову компенсацію кредитних коштів, наданих державними банками. Тепер в Дніпрі запрацює програма кредитування домоволодінь, ОСББ та ЖБК - для впровадження енергозберігаючих технологій, а також програма кредитування малого підприємництва »- говорилося в пості мера.
Буквально через тиждень, поряд з програмою «Легкий старт» (пільгових кредитів для бізнесу) , На сайті міськради з'явилася і програма «Теплих кредитів». Всього за 5 років на неї збираються витратити 15 млн грн (по 3 млн щороку). Причому 60% коштів програми «віддадуть» ОСББ та ЖБК, а 40% - власникам одно- і двоквартирних будинків.
Якщо коротко, то механізм програми простий - позичальникам з міського бюджету буде компенсуватися частина кредиту на закупівлю енергоефективного обладнання та / або матеріалів.
За програмою ОСББ та ЖБК можуть взяти пільговий кредит на закупівлю:
- обладнання для встановлення індивідуальних теплових пунктів, в тому числі регуляторів теплового потоку через погодні умови, і відповідне додаткове обладнання і матеріали до них
- обладнання для проведення робіт з термомодернізації внутрішньобудинкових систем опалення та систем гарячого водопостачання
- теплонасосні системи для водяної системи опалення і гарячого водопостачання і відповідне додаткове обладнання, і матеріали до них
- систем сонячного теплопостачання і / або гарячого водопостачання і відповідне додаткове обладнання, і матеріали до них
- обладнання та матеріалів для модернізації систем зовнішнього освітлення (електропроводка, автоматичні вимикачі, лампи, патрони)
- вузли обліку води (гарячої й холодної) і тепла - в тому числі лічильники, прилади-розподілювачі і додаткове обладнання, і матеріали до них
- багатозонних (багатотарифні) лічильників електроенергії
- обладнання та матеріалів для робіт по утепленню зовнішніх стін, підвалів, покрівлі, горищ і фундаментів
- енергозберігаючих вікон (крім однокамерних) і балконних дверей в квартирах, під'їздах, підвалах, технічних приміщеннях, горищах
- двері в під'їзди, підвали, технічні приміщення, горища
- котли які використовують будь-які види палива та енергії (крім природного газу та електроенергії).
Для власників одно- та двоквартирних будинків цей перелік наступний:
- радіатори водяної системи опалення, регулятори температури повітря (в тому числі автоматичні)
- рекуператори тепла вентиляційного повітря
- теплонасосні системи для водяної системи опалення і / або гарячого водопостачання
- системи сонячного теплопостачання і / або гарячого водопостачання
- лічильники води (гарячої й холодної), багатозонні лічильники електроенергії
- обладнання і матеріали для проведення теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівлі та фундаментів
- енергозберігаючі вікна та балконні двері
Як отримати гроші
Необхідні роботи, їх кошторисну вартість, рішення про залучення кредиту, його суму і термін кредиту - всі ці питання ОСББ та ЖБК вирішують шляхом загальних зборів. Далі правління ОСББ і ЖБК та укладає кредитний договір з банком. У випадку з власним будинком по всім вищевказаним питанням приймає рішення власник (або спільним рішенням власників - якщо їх декілька).
Позичальники зможуть отримати від міськради компенсацію в розмірі 30% від основної суми кредиту. Але для ОСББ та ЖБК сума компенсації не перевищуватиме 150 тис. Грн, а для одно- і двоквартирних будинків не більше 15 тис. Грн на квартиру. У разі, якщо власник будинку є учасником АТО або членом сім'ї загиблого учасника АТО, то йому дається компенсація в розмірі 60% від суми кредиту, але не більше 30 тис. Грн.
Після того як позичальник надасть банку повний пакет потрібних документів (в тому числі тих що підтверджують цільове використання коштів), банк до 20 числа кожного місяця подає до міськради реєстр позичальників (за програмою), в цьому реєстрі вказуються суми компенсацій частини кредиту. Разом з реєстром банк також надає довідку про проведення перевірки цільового використання коштів. (з повним переліком документів, які треба надати банку можна ознайомитися тут ).
Міськрада буде компенсувати гроші позичальникам в порядку надходження реєстрів від банків. Але перерахувати компенсації чиновники повинні в межах не більше 20 робочих днів. Також міськрада має право перевіряти пакети документів позичальників і вести контроль за цільовим використанням коштів кредиту.
Якщо за загальним реєстром позичальників, чиновники побачать, що загальна сума коштів, необхідна для компенсації кредитів, вище ніж сума, передбачена в програмі, то компенсації, будуть видаватися по черзі. В першу чергу - власникам будинків які є членами сімей загиблих учасників АТО. Потім позичальникам, які є учасниками АТО. І в третю чергу - всім іншим. Позичальників, які не отримають компенсацію в поточному році, перенесуть в реєстр видачі компенсацій на наступний рік.
Очікування та ризики
На думку авторів, програма дозволить значно зменшити споживання енергоресурсів, зменшити витрати на утримання будинку, і підвищити ефективність управління будинком.
Але, як і у випадку з програмою «Легкий старт», головним мінусом «Теплих кредитів» є те, що якщо гроші на виконання програми закінчаться достроково, то міськрада направить повідомлення в банк з переліком позичальників, які вже не отримають компенсації. А банк в свою чергу повинен буде попереджати, нових позичальників про «закінчення» коштів програми.
Тобто може вийти ситуація, коли люди візьмуть кредити, сподіваючись на компенсацію, подадуть для цього всі необхідні документи, але на кого-то гроші закінчаться. І компенсацію позичальники не отримають. Плюс є ризик що програму «Теплих кредитів», як і інші міські програми, профінансують в повному обсязі. Нарешті, з огляду на, як департамент енергоефективних технологій та ініціатив не справляється з іншими програмами (наприклад, з «Бюджетом участі» ), То є ризик що і з «Теплими кредитами» виникнуть проблеми.
Як би там не було, а для початку програму повинні прийняти на сесії міськради Дніпра.
Єгор Мороз