Відходи плівки. Поліетиленові пакети на сьогоднішній день є найпоширенішим, універсальним і доступним за ціною способом зберігання і транспортування будь-яких товарів. Крім того, пакети також носіями інформації і активно використовуються для реклами. Гарний, яскравий і зручний пакет в руках, проте, не придатний для багаторазового використання і через короткий час вже є частиною сміття. Причому, однією з найбільш не піддаються утилізації і вимагає багатьох сотень років для розкладання.
Що ми знаємо про звичайні поліетиленові пакети і наслідки його використання? Цьому питанню була присвячена опитування, проведене в місті Баку Незалежним Дослідницьким Центром. Опитування проводилося методом особистого інтерв'ю вдома у інтерв'юерів. Вибір стартових точок проводився на основі типу будинку (приватні будинки, 2-5 поверхові будинки, 9 поверхові будинки з чинним сміттєпроводом, а також 9 поверхові будинки з закритими сміттєпроводами) і поверху, на якому проживає інтерв'юер (1, 3, 5 і 9 поверху ). відходи плівки
В ході опитування було вивчено ставлення респондентів до поліетиленових пакетів та питань їх застосування. Респонденти відзначили вологостійкість пакетів (51,8%); зручність носіння, малу вагу, безпеку (40,9%), той факт, що їх не потрібно носити з собою, можна в будь-який момент зайти в магазин і отримати безкоштовно (39,4%), дешевизну (35,2%), еластичність і міцність (18,6%), зручно для збору сміття (18,3%), оцінили, як показник рівня сервісу в магазині (14,9%), зручність як контейнера для продуктів (13,2%). 2,1% опитаних назвав поліетиленові пакети абсолютно марними, а 12,0% не змогли визначитися з відповіддю.
Як шкідливих факторів 74,8% опитаних вказали на те, що ці пакети забруднюють навколишнє середовище і самі являють собою значимий компонент сміття, 46,3% вказали на шкідливість хімічних компонентів полімерних матеріалів, до отруйності, 35,5% відзначили виділяються при спалюванні поліетиленових відходів отруйні сполуки, що забруднюють атмосферу. На питання про те, чи відомо їм що поліетилен в природі руйнується не менше 100 років, 38,2% респондентів відповіли ствердно, 21,7% - сказали, що припускали це, але точно не знали, а майже половина вперше почула про це вході опитування (40,1%). Про неможливість переробки поліетиленових пакетів або труднощі, що виникають при цьому обізнаними виявилися 20,3% опитаних. 24,5% респондентів були частково обізнані, а 55,2% зовсім не знали про це.
Про те, що поліетилен при спалюванні виділяє в атмосферу шкідливі речовини знає 75,2% опитаних, 12,3% - можна сказати, що мають якусь інформацію про це, а 12,5% - нічого не знає. На питання про те, чи готові вони відмовитися від поліетиленових пакетів і перейти на паперові або пакети з тканини, близько половини респондентів відповіли позитивно (41,6%), 15,6% опитаних погодилися зробити це тільки, якщо будуть створені певні умови, 20 5% відмовилися, а кожен сьомий респондент вважає, що це неможливо (14,1%). 7,9% опитаних не змогла визначитися зі своєю позицією.
Таким чином, можна зробити наступні висновки:
- відмова від поліетиленових пакетів можна здійснити тільки за умови формування екологічно грамотного споживача;
- необхідна організація тривалої кампанії по освіті та пропаганді відмови від поліетиленових пакетів;
- необхідна організація виробництва і продажу за вигідною для споживача ціною тканинних сумок;
- необхідно налагодити збір макулатури і організувати випуск паперових пакетів з вторсировини.
Таким чином, опитування населення показало, що багато проблем навколишнього середовища можуть бути вирішені при рішучої підтримки громадян, проте, необхідна ретельна і грамотна робота по формуванню громадської думки та екологічної свідомості членів суспільства, зміни способу мислення і стандартів поведінки населення. Тільки так можна досягти серйозних результатів в області управління ТПВ.
У ряді країн використання поліетиленових пакетів в якості побутової упаковки обмежено або навіть заборонено (а у нас дуже навіть поширене), наприклад:
- в Німеччині утилізацію поліетиленових пакетів оплачують споживачі, а за збір і вторинну переробку відповідають продавці і розповсюджувачі;
- в Ірландії після підвищення цін на цей товар, кількість їх скоротилася на 94%. В даний час там застосовують «багаторазові» сумки з тканини (колись ми ходили з такими)
- в США в Сан-Франциско великі супермаркети і мережеві аптеки не використовують поліетиленові пакети;
- в Англії в 2004 р з'явилися біорозкладні пакети для хліба,
- в Латвії запроваджено податок на такі пакети, які використовуються в супермаркетах, щоб скоротити їх застосування;
- в Фінляндії в супермаркетах встановлені автомати з прийому використаних поліетиленових пакетів, які служать сировиною для переробки «нового пластика».
Для тих хто не бажає переходити на інші види пакетів, останнім часом в Україні в продажу починають з'являтися біорозкладні пакети і пластикова упаковка.
Що ми знаємо про звичайні поліетиленові пакети і наслідки його використання?