- Актуальне становище на ринку праці Чехії
- особливості працевлаштування
- мовне питання
- Відео: поради про те, як вивчити чеську мову
- Профільний досвід роботи
- Конкуренція на ринку праці
- Як знайти роботу в Чехії
- Відео про працевлаштування в Чехії
- Поїздка в Чехію і самостійний пошук роботи
- Дистанційний пошук роботи
- Співбесіда
- Кого хочуть бачити чехи на своїх підприємствах
- Відео: про життя в Чехії та менталітеті чехів
- сільськогосподарські роботи
- робочі особливості
- Гендерна поділ праці
- Соціальні гарантії
- Етапи офіційного працевлаштування
- Що «світить» нелегалам
- Стажування та подальше працевлаштування
- Бізнес-Імміграція
З 2004 року Чехія стала повноправним членом Європейського Союзу. Постсоціалістична країна увійшла в європейську сім'ю і досить швидко асимілювалася в ній. Сьогоднішня Чехія ненабагато відстає від передових країн Західної Європи як за рівнем економічного розвитку, так і за рівнем життя своїх громадян. Вона комфортно розташувалася в центрі Європи, вона створила гарну інфраструктуру, економіка країни стрімко розвивається, незважаючи на згубні наслідки світової кризи. Влада створила прозоре законодавство, привабливий інвестиційний клімат. Мати роботу в Чехії означає можливість не тільки отримувати гідну оплату праці і мати соціальні гарантії, але і жити в безпечній країні за демократичними принципами і європейськими законами.
Актуальне становище на ринку праці Чехії
Чехія приваблива для трудових мігрантів в першу чергу комфортними умовами праці, набагато більш високою, ніж на батьківщині, його оплатою, соціальним пакетом при офіційному влаштуванні, схожістю мови з російською, українською або білоруською, ментальної близькістю чехів (Чехословаччина, до складу якої входила і Чехія , довгий час була країною соціалістичного табору).
На відміну від Польщі, де майже 80% трудових мігрантів з республік СНД складають українці, міграційний трафік в Чехії представлений в значній мірі і росіянами. Вона може похвалитися наявністю досить великої російської діаспори, та й не тільки російської, а й української, і білоруської. Іншими словами, трудові мігранти з СНД представлені в Чехії пропорційно.
Територія Чеської Республіки щодо невелика. Тому вона розвинена практично рівномірно. І говорити про значне відміну в оплаті праці в різних регіонах країни, в общем-то, не доводиться. Якщо, звичайно, не брати до уваги Прагу, яка, як і будь-яка столиця європейського (та й не тільки) держави, може запропонувати набагато кращі умови працевлаштування. До речі, експерти включили Чехію в тридцятку країн світу, найбільш комфортних для життя.
Чехія - невелика країна, розвинена пропорційно
Середня заробітна плата в 2017 році склала близько 27879 чеських крон. Це близько 1100 євро (Чехія не перетнула на євровалюту, хоча євро ходить нарівні з чеською кроною). Але це зарплата «брутто». Після сплати податків вона перетвориться в 850 євро. Серед країн Центральної Європи, які відносно недавно вийшли із соцтабору (Польща, Словаччина, Угорщина і т. Д.), Це вважається досить непоганим показником, що набагато перевищує середнє значення. Мінімальна заробітна плата, встановлена в Республіці на законодавчому рівні, становить 410 євро. Безумовно, це трохи менше, ніж в західноєвропейських країнах. Але різниця в оплаті праці компенсується нижчими цінами і податками в Чеській Республіці.
Уряд робить основний упор у розвитку економіки на її реальний сектор. Зокрема, значну роль відіграє машинобудування і автомобілебудування. Щороку Чехія випускає більше мільйона всесвітньо відомих автомобілів Skoda. Чотири з п'яти випущених машин експортуються за кордон. Розвинена в Чехії також електротехнічна промисловість, фармацевтичне виробництво і чорна металургія. Добре представлені банківський сектор, сфера туризму, готельний бізнес. Адже на древньої чеській землі туристу ніколи не доведеться нудьгувати. Саме ці галузі економіки країни потребують робочих рук, потреба в яких не завжди покривається за рахунок внутрішніх ресурсів.
В аграрному секторі економіки переважають дрібні виробники. Саме малі фермерські господарства дають левову частку всієї сільгосппродукції, вирощуваної на полях країни. Під час збору врожаю в аграрному секторі також необхідна додаткова робоча сила, яка прибуває, як правило, з країн пострадянського простору.

Чехія не перетнула на євро, зберігши традиційну крону в ролі національної валюти
особливості працевлаштування
Відразу хочеться сказати, що влаштуватися на роботу в Чехії дещо складніше, ніж, наприклад, в Польщі. Але не набагато. Чехія відрізняється більш ретельним добором при заповненні вакансій і більш строгими імміграційними правилами.
мовне питання
Одним з основних вимог, які існують для успішного працевлаштування в Чехії, є знання мови. Не володіючи чеською на належному рівні, навряд чи можна мріяти про те, щоб отримати хорошу роботу з високою заробітною платою. Не варто слухати тих, хто стверджує, що чеську мову багато в чому схожий на російський, український чи білоруський. Хоч він і відноситься до тієї ж мовної групи, але вивчити його без спеціальних курсів досить складно. При працевлаштуванні в Чехії не завадить знати англійську або німецьку, які також досить поширені тут. Коли ж немає володіння жодним із зазначених вище мов, пошук роботи в Чеській Республіці для трудового мігранта є явний програш. Крім цього, переїхавши в чужу державу, доведеться вирішити безліч інших питань, які пов'язані з переїздом, житлом і т. Д. Знання мови необхідно трудовому мігранту прямо пропорційно його використання в процесі роботи і повсякденного життя в Чехії.
З мінімальний рівнем знання мови можна влаштуватися на роботу водієм-далекобійником у російськомовного наймача. Але для цього потрібні будуть права відповідної категорії європейського зразка.
Основами чеського можна опанувати, відвідуючи мовні курси на батьківщині. Останнім часом їх відкривається безліч, благо затребуваність чеської мови для потенційних трудових мігрантів стала високою. Маючи в своєму розпорядженні деякими засобами, можна дистанційно записатися на курси, що проводяться безпосередньо в Чехії. Тривалість навчання складе від п'яти місяців до року. Заняття на мовних курсах в цій країні стане підставою для оформлення студентської візи. Для цього необхідно відвідати чеське диппредставництво в країні проживання і представити, крім базового пакета документів, офіційне запрошення з повідомленням про зарахування на мовні курси в Чехії. Крім того, слухач має право підробляти протягом 20 годин в тиждень. Для повноцінного же працевлаштування необхідно оформити дозвіл на роботу. Але вивчаючи чеський безпосередньо в Чехії, можна повноцінно зануритися в мовне середовище і набагато ефективніше і швидше його вивчити. Особливо це важливо для тих, хто претендує на високооплачувану і престижну роботу. Жити і харчуватися, природно, слухачеві доведеться за свій рахунок, що слід враховувати при складанні бюджету. Після закінчення курсів видається сертифікат міжнародного зразка, що підтверджує знання чеської мови.
Відео: поради про те, як вивчити чеську мову
Освіта
Всі документи про вищу освіту, які були видані в вузах Радянського Союзу і СНД, вимагають в Чехії нострифікації при влаштуванні на роботу за фахом. Так називається підтвердження професійної відповідності та легалізація диплома відповідно до європейських стандартів. Для цього буде потрібно звернутися в чеське вищий навчальний заклад, що мають акредитацію за необхідною спеціальністю. Далі слід написати заяву і подати оригінали та копії необхідних документів. Кожен конкретний університет має свої вимоги і свій перелік. Для нострифікації диплома представникам деяких професій, наприклад, лікарям, потрібно додатково здати іспити на чеською мовою і пройти практикум. Якщо ж трудовий мігрант має диплом приватного вузу, то легалізувати його практично неможливо.
Нострифікація диплома про вищу освіту в Чехії не зажадає надалі проходження подібної процедури при роботі в іншій країні Євросоюзу. Це твердження також актуально і для США, Канади, Австралії, Нової Зеландії. Вартість нострифікації відрізняється в залежності від вузу і спеціальності. В середньому вона становить близько 3000 євро, а час, необхідний на виконання даної процедури, складе від півроку до року.
Профільний досвід роботи
Чехи дуже практичні, тому вони приймають на роботу, як правило, тільки фахівців з високим рівнем кваліфікації і достатнім профільним досвідом. Вони розуміють, що вибір серед мігрантів з пострадянських країн у них величезний. Також це означає, що студенту, який закінчив престижний вуз у себе на батьківщині і навіть нострифікованих в Чехії свій диплом, влаштуватися на престижну і високооплачувану роботу буде не просто складно, а дуже складно.
Профільний досвід роботи дуже важливий при працевлаштуванні в Чехії
Конкуренція на ринку праці
У 2017 році офіційний рівень безробіття в Чеській Республіці склав 4,8%. Чеські фахівці традиційно вважаються в світі професіоналами високого класу (поряд з німцями). Тому ті чехи, які хотіли, вже давно покинули межі батьківщини і виїхали в більш розвинені країни Європи, де рівень оплати праці все ж вище. Та й відносно високим він став в Чехії тільки протягом останніх років десяти. Тому вакансій в економіці країни багато, але для того щоб відповідати необхідним вимогам, слід бути хорошим фахівцем.
Згідно з єдиними нормам європейського законодавства, пріоритетним правом прийняття на роботу в будь-якій країні ЄС користуються в першу чергу її громадяни, а на другому місці - жителі інших держав Євросоюзу. Громадяни ж третіх країн можуть розглядатися в якості кандидатів на заповнення вакансій лише в тому випадку, коли вони мають дефіцитні спеціальності або незаперечні кваліфікаційні переваги. Щоб укласти офіційний контракт з іноземцем, чеському роботодавцеві необхідно подати до Міністерства праці підтвердження того, що дані про вакансії заявлені через ЗМІ мінімум один місяць тому, за цей час або не звернулося жодного кандидата, або звернулися було відмовлено з огляду на їх професійної невідповідності. Також має бути поданий аргументацію відмов. І тільки в цьому випадку чиновники дадуть дозвіл на укладення контракту з громадянином Росії, Білорусі або України.
Другим і, на жаль, найбільш масовим варіантом є працевлаштування мігрантів на ті вакансії, які не викликають інтерес у місцевих жителів і інших європейців через некомфортних умов праці та низької його оплати. Як свідчить невблаганна статистика, близько 60% трудових мігрантів з країн СНД виконує саме такі роботи.
Як знайти роботу в Чехії
Є кілька шляхів працевлаштування в Чехії. Першим стане використання послуг посередників, другим - самостійний пошук роботи при поїздці в цю країну і третім - дистанційний. Кожен із способів вимагає більш детального розгляду.
Відео про працевлаштування в Чехії
Пошук роботи за допомогою посередників
Звернення до послуг посередників має свої плюси і мінуси. До безперечних плюсів можна віднести те, що знімається багато проблем з пошуку прийнятної роботи, оформлення міграційних документів і інших організаційних моментів. Явними мінусами використання посередників стануть висока вартість їх послуг і не завжди порядне ставлення до претендентів вакансій. Адже ні для кого не секрет, що серед величезної кількості посередницьких фірм чимало і відвертих шахраїв. Вони не тільки не виконують своїх договірних зобов'язань, а й цілком можуть зникнути з солідним авансом, який внесли наївні потенційні трудові мігранти за обіцяні послуги. Тому при використанні посередницької фірми слід ознайомитися з діючою ліцензією, нанести візит в офіс і оцінити там обстановку, почитати реальні відгуки тих, хто за допомогою даної структури вже опинився на чеській землі в ролі трудового мігранта.
Поїздка в Чехію і самостійний пошук роботи
Можна самостійно поїхати до Чехії, захопивши з собою всі необхідні документи про освіту, досвід роботи і так далі. Для цього достатньо оформити стандартну шенгенську візу. Українцям же ще простіше: після скасування на початку літа 2017 року візового режиму з ЄС власники українських біометричних закордонних паспортів можуть без проблем приїхати до Чеської Республіки на три місяці.
Під час візиту можна і потрібно відвідати місцеві кадрові агентства і ознайомитися з переліком вакансій, заявлених роботодавцями. Після цього слід відвідати тих, чиї пропозиції здалися найбільш прийнятними. Під час особистої бесіди можна уявити себе роботодавцю в сприятливому світлі, а також ознайомитися з умовами праці та її оплати безпосередньо на місці. Даний спосіб пошуку роботи не можна назвати найпростішим і дешевим. Але експерти вважають його найбільш ефективним. Адже більшість цікавих вакансій не доходить до їх потенційного здобувача, який територіально знаходиться на Україні, в Білорусі або Росії.
Дистанційний пошук роботи
Знайти роботу в Чехії можна і просто сидячи вдома. Адже в часи інтернету це зробити нескладно в будь-якій точці світу, був би доступ до Мережі. Для самостійного пошуку роботи варто відвідати наступні інтернет-ресурси:
У століття інтернету роботу можна знайти не виходячи з дому
На цих сайтах можна розмістити своє резюме. Воно повинно бути чеською, англійською або німецькою мовою. Інакше ніякої чеський працедавець не стане вдаватися в тонкощі перекладу. До того ж він зробить висновок про те, що претендент не володіє жодним із зазначених мов.
Співбесіда
Розмістивши своє резюме на сайтах рекрутингових агентств або служби зайнятості, розумно буде чекати зворотний зв'язок від роботодавців, які зацікавилися цією кандидатурою. Відгукнувшись на оголошення, роботодавці або їх представники захочуть провести співбесіду з претендентом. Воно зазвичай проходить на чеською, англійською або, набагато рідше, на німецькій мові.
Роботодавець хоче з'ясувати, наскільки претендент вакансії відповідає заявленим вимогам і чи підходить він йому. Після закінчення діалогу ввічливі чехи обов'язково подякують співрозмовника за змістовну розмову і пообіцяють зв'язатися з ним після остаточного вирішення питання про його кандидатуру. Всупереч розхожій думці і не в приклад вітчизняним роботодавцям, чехи обов'язково дадуть відповідь протягом тижня-двох, незважаючи на те, позитивний він чи негативний. Якщо прийнято рішення на користь здобувача, то йому слід приступити до оформлення документів на виїзд до Чеської Республіки.

Співбесіду можна цілком пройти і по скайпу
Кого хочуть бачити чехи на своїх підприємствах
Чеський роботодавець хоче бачити у себе іноземних трудових мігрантів, які фізично здорові і не мають проблем з законом. Питання професійної кваліфікації коштує набагато гостріше при прийомі на роботу в Чехії, ніж, наприклад, в Польщі. Тому більше шансів знайти хорошу вакансію саме у фахівців.
Найбільш затребувані в Чехії працівники медичної сфери всіх рівнів підготовки: лікарі, фельдшери, медсестри і навіть санітари. Причиною кадрового голоду послужив масовий відтік чеських фахівців в інші європейські країни, де вони отримують набагато більш високу заробітну плату. Вважається, що кваліфікований здобувач з будь-якої країни СНД може завжди знайти собі роботу в сфері медицини в Чехії. На другому місці по затребуваності представники технічних спеціальностей. Чеська економіка вимагає інженерів, металургів, хіміків, кваліфікованих робітників (монтажників, зварювальників, електриків і т. Д.). На третьому місці знаходяться фахівці сфери информтехнологий. Це програмісти, системні адміністратори, фахівці з інформаційної захисту. Сьогоднішня Чехія займає далеко не останнє місце в області розробки програмного забезпечення, тому сфера інформаційних технологій розширюється стрімкими темпами і вимагає все нових і нових професіоналів.
На підприємствах машинобудування потрібні кваліфіковані робочі, які мають профільний досвід. Це Автосварщик, слюсарі, токарі, оператори верстатів з числовим програмним управлінням (ЧПУ).
Відео: про життя в Чехії та менталітеті чехів
Скільки можуть заробляти в Чехії трудові мігранти
Вище всього зарплати в Празі. Саме в цьому місті і найбільше вакансій. Середній рівень зарплат в чеській столиці становить близько 2300 євро. У Брно можна заробити трохи менше, в середньому майже на 400 євро менше. На третьому місці розташувалася Острава, де і вакансій менше, та й платять за працю не так багато, як в Празі або Брно. Середня заробітна плата в цьому місті становить 1730 євро.
Кваліфікований лікар-терапевт може заробити в межах 1500 євро, зарплата практикуючого хірурга буде вже на тисячу більше. Мова йде про заробітну плату «на руки» після вирахування всіх податків. Медсестра в чеській лікарні заробляє в межах 600-850 євро. Санітар може розраховувати на стабільні 550-600. Іноземні лікарі допускаються до роботи і на «Швидкої», де існує солідна доплата за важкі умови.
Представники технічних професій (інженери, технологи металургійного або хімічного виробництва і т. Д.) Можуть розраховувати на зарплату «нетто» в 1500-2200 євро на місяць. Багато в чому її розмір залежить безпосередньо від підприємства, на якому працює трудовий мігрант.
Фахівці в сфері інформтехнологій можуть заробляти від 1700 євро. При цьому системному адміністратору будуть платити близько 1200 євро, а керівнику проекту або розробнику програмного забезпечення вже на тисячу більше.
Представники інших професій можуть отримувати такі середньомісячні зарплати:
- офіціанти - 400 євро;
- працівники обслуговуючого персоналу підприємств громадського харчування - від 400 до 500 євро;
- продавці в супермаркетах і готельний персонал - 450-650 євро;
- робочі аграрного сектора - від 500 до 800 євро.
сільськогосподарські роботи
У сезон збору врожаю в сільському господарстві масово потрібні робочі руки. Незважаючи на те що багато процесів чеські фермери давно автоматизували, їм все одно потрібні люди. Для поїздки до Чехії на сезонні роботи не потрібно окремих дозволів, якщо вони не тривають довше півроку. Зазвичай «заробітчан» працюють на полях країни не більше трьох - чотирьох місяців. Багато що залежить від урожаю і погодних умов. Фермери віддають перевагу чоловічим робочим рукам, але і для жінок є можливість попрацювати в ролі операторів машинного доїння, різноробочих на полях або, наприклад, кухарів.
В період збору врожаю в аграрному секторі гостро відчувається нестача робочої сили
Для сезонних робіт знання чеської мови практично не потрібно. Досить знати кілька найбільш часто вживаних фраз. Як показує практика, чехи в загальних рисах розуміють, що саме хоче їм сказати будь-який виходець з Росії, України або Білорусі. Точно так само можна спробувати зрозуміти і їх. Хоча подібне розуміння «на пальцях» не може замінити знання мови при працевлаштуванні на більшість вакансій, в тому числі і в сільському господарстві. Зазвичай зарплата сезонних робітників має відрядну основу, а гроші вони отримують в залежності від розміру зібраного врожаю. Досить часто існують вже збиті бригади сезонних робітників, які приїжджають до одного і того ж господареві протягом кількох років поспіль. Чеські фермери зазвичай забезпечують «заробітчан» житлом і харчуванням, але витрати по їх оплаті вираховують із зарплати.
робочі особливості
Кожний трудовий мігрант, офіційно працює в Чехії, повинен заплатити податки в державний бюджет країни. Прибутковий податок становить 15%. Високооплачувані фахівці, які отримують більш 3730 євро на місяць, повинні заплатити до вказаних відсоткам ще додаткові 7%. Прибутковий податок знімається з розміру зарплати, яка залишилася після відрахувань на соціальне страхування (6,5%) і медстрахування (4,5%). Разом, найманий працівник повинен віддати близько чверті свого доходу в чеську казну.
Ставка податку для приватних підприємців становить 15%. Характерною особливістю є те, що при річному обороті менш 400 тисяч крон (близько 16 тисяч євро) індивідуальний підприємець взагалі звільняється від сплати прибуткового податку. Але ось заплатити до фондів соціального та медичного страхування він все одно зобов'язаний.
Гендерна поділ праці
На чеських підприємствах можна спостерігати певне гендерна нерівність. Більшість жінок працює в сфері обслуговування. На одній і тій же посаді з чоловіком жінка буде отримувати заробітну плату відсотків на десять менше. Парламент Чехії неодноразово обговорював питання встановлення гендерної рівності при працевлаштуванні і єдиного рівня оплати праці для чоловіків і жінок, але поки що віз і нині там. Тому жінкам-мігрантам слід відійти від звичних вітчизняних стереотипів і бути готовими до дещо меншим, порівняно з чоловіками, доходам при роботі в Чехії.
У чеських компаніях жінки можуть заробляти трохи менше, ніж чоловіки
Соціальні гарантії
При укладанні офіційного трудового контракту іноземний мігрант може розраховувати на надання базового соціального пакета. У нього входять в тому числі оплачувану відпустку і лікарняні. На законодавчому рівні встановлено мінімальну тривалість відпустки в чотири календарні тижні. При цьому рекомендується його надавати повністю, а не ділити на декілька частин. Час відпочинку обговорюється в кожному індивідуальному випадку з урахуванням виробничого процесу. На законодавчому рівні немає вимог до роботодавця надавати відпустку працівнику саме в певний, наприклад, літню пору року.
При виході на лікарняний чеське законодавство вимагає від роботодавця оплатити перші три його дня в розмірі 50% від середньомісячної заробітної плати. Починаючи з четвертого дня по лікарняним листком нараховуються вже 69%. Саме зазначена процентна ставка продовжує зберігатися за хворіють до його виходу на роботу. Крім цього, в Чехії існує законодавчі вимоги виплати 13-й зарплати. Вона буде враховується і при розрахунку лікарняного і відпускних.
Чеський закон встановлює тривалість робочого дня в розмірі восьми годин. У кожному тижні по п'ять робочих днів. При понаднормової зайнятості співробітники отримують надбавку в розмірі 40% від погодинної заробітної плати.
Не можна сказати, що 100% чеських роботодавців поводяться кристально чесно по відношенню до своєї держави. Але випадки виплати певної частини зароблених грошей у вигляді неоподатковуваного кеша все ж трапляються, але набагато рідше, ніж на підприємствах СНД. Як правило, подібна форма розрахунків з найманими працівниками поширена в сільському господарстві Чехії і на дрібних підприємствах, де досить часто можна зустріти трудових мігрантів, які не мають робочого договору. Відсутність контракту позбавляє іноземця всіх соціальних гарантій. Йому недоступний оплачувану відпустку і лікарняний, він не може розраховувати на безкоштовну медичну допомогу при виробничу травму. Проте деякі чеські роботодавці все ж приймають на подібних умовах іноземних працівників, мотивуючи це тим, що зарплата стане вище. Особливо часто такі ситуації зустрічаються там, де трудові мігранти працюють відносно короткий термін або виконують одиничний замовлення.

І чоловіки, і жінки в Чехії виходять на пенсію в 65 років
Етапи офіційного працевлаштування
Першим кроком після знаходження чеського роботодавця стане оформлення дозволу на здійснення трудової діяльності на території Чеської Республіки. Необхідним етапом для його отримання є підписання трудового контракту. Процес клопотання роботодавця про прийняття трудового мігранта з СНД був описаний вище. Хочеться додати тільки, що всі витрати по його оформленню та подолання бюрократичних рогаток в даному випадку лежать виключно на плечах чеського роботодавця.
Дозвіл може бути видано в крайовому відділенні Департаменту з працевлаштування. Коли воно готове, то надсилається майбутньому найманому працівнику. Разом з базовим пакетом документів для відкриття візи дозвіл подається в дипломатичне представництво Чеської Республіки в країні проживання потенційного трудового мігранта. Дозвіл на роботу в Чехії буває трьох видів. Воно суттєво відрізняється за термінами дії:
- для виконання робіт у сфері готельного, ресторанного, туристичного бізнесу - від трьох місяців до року;
- для фахівців високої кваліфікації - до двох років. При цьому власник має право працювати тільки у одного конкретного роботодавця;
- для власників Блакитної карти Євросоюзу - до двох років, але ось працевлаштуватися вони можуть в будь-якому місці на свій розсуд.
Для іноземних трудових мігрантів, які виконують сезонні роботи на чеських сільгосппідприємствах, окремого дозволу не потрібно. Єдиною умовою є те, щоб найняв їх фермер повідомив місцеву владу про наявність у своєму господарстві певної кількості сезонних трудових мігрантів з-за кордону.
Як правило, на підставі працевлаштування видається чеська національна віза категорії D
Деякі задаються питанням: чи існує різниця в оплаті праці для корінних чехів, громадян Євросоюзу і мігрантів з країн СНД? Треба розуміти, що чеський працедавець йде на досить недешеву процедуру оформлення дозволу на роботу для громадянина третьої країни тільки в тому випадку, якщо у нього є крайня необхідність в певному фахівця або він передбачає компенсувати свої витрати за рахунок більш низької заробітної плати, яку він готовий платити мігранту з третьої країни.
Оформлення трудової візи в Чехію займає близько 2-3 тижнів. Вартість процедури, якщо її проходити самостійно без участі посередників, складе близько 150 євро. Коли ж буде підходити час закінчення дії актуальною робочої візи, слід завчасно звернутися в крайове управління міграційної служби Чеської Республіки вже безпосередньо на території цієї країни. Підставою для продовження трудової візи може стати форс-мажорна ситуація, неможливість повернутися на батьківщину через незадовільний стан здоров'я чи продовження трудового договору, який автоматично передбачає подальшу роботу на території Чехії. Вартість продовження становить від 50 до 90 євро, залежно від терміну дії. Заява розглядатиметься в крайовому управлінні протягом мінімум двох тижнів. Тому подавати його слід за два-три тижні до закінчення терміну дії актуальної візи. Адже справа в тому, що прострочена віза робить перебування іноземця в Чехії незаконним.
Якщо контракт передбачає тимчасову або проектну роботу, можна обмежитися візою. В інших випадках оформляють дозвіл на проживання. Після прибуття до Чехії слід протягом трьох діб відвідати найближче відділення міграційної служби, де подати документи на ВНЖ. При цьому потрібно здача біометричних даних. Наступним кроком стане реєстрація за місцем проживання.
Кожному працюючому іноземцю видається трудова картка. У ній вказана вся необхідна інформація, що стосується особи іноземця, його роботодавця і рядок легальної роботи в Чехії.
Замість звичного дозволу на роботу в Чехії видається трудова картка
Що «світить» нелегалам
Іноземець вважається нелегалом, якщо у нього немає законних підстав для перебування в країні, дозволу на роботу і візи. За нелегальне працевлаштування іноземного найманого працівника чеському роботодавцеві загрожує досить великий штраф - від 1000 євро за кожного. Крім цього, він стане об'єктом пильної уваги влади на предмет дотримання імміграційного і трудового законодавства. Чеська поліція досить скрупульозно ставиться до питання нелегальної роботи. Періодично влаштовуються рейди на підприємствах, де найбільше іноземних працівників. Сам же нелегал, спійманий чеською поліцією, може розраховувати на штраф від 500 до 800 євро і депортацію з країни із забороною на її відвідування протягом п'яти років. Слід зауважити, що депортація з будь-якої країни-члена Євросоюзу загрожує неприємностями при подальшому оформленні всіх типів віз для відвідування ЄС.
Найбільше шансів потрапити в руки чеської поліції у нелегала в великих містах країни. У маленьких містечках і сільській місцевості будь-нова людина завжди на виду, тому нелегалом там взагалі бути дуже складно. Але при цьому місцеві жителі примудряються налагодити контакти з представниками влади, які можуть просто закрити очі на наявність в певному господарстві трудових мігрантів.
Стажування та подальше працевлаштування
Знайти роботу в Чехії можна ще одним способом. Між деякими вузами країн СНД і чеськими компаніями діють договори про проходження стажування студентами. Для участі в цій програмі необхідно мати затребувану в Чехії спеціальність, знати основи чеської мови і подати заявку на участь в програмі стажування, якщо така існує в даному вузі.
Під час практики іноземні студенти можуть отримувати заробітну плату, яка не надто різниться від зарплати співробітників з дипломом. Термін зазвичай триває від трьох місяців до року, в залежності від спеціальності та умов договору. Для студентів з СНД стажуватися в Чехії означає не тільки можливість непогано підзаробити, а й ближче познайомитися з реальними умовами праці в цій країні, а також налагодити зв'язки з потенційними чеськими роботодавцями.

Стажування дасть можливість наочно зрозуміти, наскільки підходить Чехія для подальшого працевлаштування
Бізнес-Імміграція
Відкриття бізнесу в Чехії означає можливість імміграції не тільки для його власника, а й для членів його сім'ї. Переїхати в Чехію можуть також співзасновники підприємства і члени їх сімей. Чеські підприємці мають максимальною свободою у веденні своєї діяльності. При цьому немає ніякої дискримінації для іноземних представників бізнесу. Мита в Чехії досить низькі, що відкриває величезні можливості при організації оптового та роздрібного видів торгівлі. Для малого бізнесу в Чехії немає обов'язкової умови використовувати касові апарати.
Реєстрація підприємницької діяльності відбувається протягом двох тижнів. Вартість адміністративних послуг обійдеться приблизно в 1500 євро. Мінімальний статутний капітал аналога ТОВ може становити всього одну чеську крону, ця вимога діє з 01.01.2014. Буде потрібно також відкрити розрахунковий рахунок в будь-якому банку-резидента Чеської Республіки. Більшість видів підприємницької діяльності в Чехії підлягає ліцензуванню. На даний момент існує 80 видів ліцензій.
Мінусом цього способу імміграції в Чехію є те, що навіть власник непрацюючого або неприбуткового бізнесу зобов'язаний платити відрахування до державного бюджету. Незважаючи на те що податки в Чехії відносно невеликі і існує нижній поріг річного обороту, при якому відсутня оподаткування, робити страхові відрахування власнику бізнесу все ж таки доведеться. Тому використовувати даний метод імміграції та легалізації в Чехії варто тільки тим, хто дійсно збирається займатися в ній підприємництвом.
Робота в Чехії не втрачає своєї актуальності. Економічна криза змушує жителів країн СНД до пошуку хліба насущного поза межами батьківщини. А Чехія в даному випадку є досить прийнятним варіантом. Але реалізація проекту «Робота в Чехії» здається простою лише на перший погляд. Тому важливо ще до його початку гарненько зважити всі за і проти, детально вивчивши умови втілення в життя планів ще в теорії.
Доброго дня! Мене звати Сергій. Мені 47 років. За освітою - філолог. Оцініть статтю: поділіться з друзями!