- Майновий або податкове вирахування
- Кому дадуть податкове вирахування
- Як часто дозволяється отримувати гроші?
- Коли податківці відмовляться повернути гроші
- Де отримати податкове вирахування
- Процес отримання майнового вирахування
- Податкові відрахування при іпотеці
- Податкові тонкощі для пенсіонерів
- документи
- для податкової
- Відрахування через підприємство
- Відрахування при продажу квартири
- Розрахунок суми ПДФО
- Варіант 1 (звичайний)
- Варіант 2 (з іпотечним кредитом)
- Варіант 3 (маткапітал)
- Поради та поширені помилки
- Помилка перша
- Помилка друга
- Помилка третя
- Помилка четверта
- Повернення коштів ПДФО (відео)

Майновий або податкове вирахування
Що означає податковий або ПДФО відрахування? Під терміном розуміється сума, яку держава поверне громадянам, які купили квартиру, будинок, таунхаус або іншу нерухомість, розташовану на території РФ. Реалізація можливості і схема отримання грошей регулюються Податковим кодексом (ст. 220 НК РФ). На додаток до документа існує безліч доповнень і роз'яснень ФНС по різним спірним моментам. Вникати в усі тонкощі немає необхідності. Досить розуміти основні моменти.
Право на майнове відрахування при покупці квартири виникає на майбутній рік після укладення угоди і зберігається кілька років. Якщо платник податків запізнився з подачею заявки, дозволяється повернути податок відразу за 3 роки, що минули до звернення в фіскальний орган.
до змісту ↑
Кому дадуть податкове вирахування
Отримати повернення відсотків по ПДФО дозволено громадянам, працевлаштованим офіційно. Роботодавець помісячно переводить до держбюджету 13%, утримані з заробітку працівника. На повернення саме цієї суми людина претендує після придбання житлової нерухомості. За що покладається податкове вирахування? Список досить великий:
- споруда приватного будинку (вілли, котеджу);
- покупка таунхауса / квартири / кімнати на вторинному ринку;
- наявність земельного наділу, виділеного для побудови житла (податок повернуть після завершення будівництва);
- іпотечну позику;
- відсотки по житловій позиці;
- придбання квартири в новобудові;
- наявність частки в вищеназваних обставин;
- витрати на ремонт приміщення при наявності чеків.
Підказка! Ознакою того, що за куплений об'єкт належить повернення ПДФО є прописка.
до змісту ↑
Як часто дозволяється отримувати гроші?
Повернення прибуткового податку за покупку нерухомості залежить від того, коли була проведена операція.
На квадратні метри, куплені до 2014, майнове відрахування оформляється одноразово. При цьому неважливо, в яку ціну обійшлася покупка.
приклад:
для будинку вартістю 785 тис. розмір відрахування складе максимум 13 відсотків цієї цифри. 785 000 х 0,13 = 102 050 руб.
Варто враховувати! Якщо в рік перераховано прибуткового податку менше цієї суми, максимальна виплата буде дорівнює фактично сплаченій цифрі.
За житло, придбане після 31.12.2013, відшкодування ПДФО отримують багато разів. Однак існує 2 умови:
- найбільша сума угоди, яка приймається до уваги - до 2 млн руб .;
- розмір сплачених відсотків по іпотеці - не вище 3 млн рублів.
Ці цифри граничні, але реальна сума повернення буває і менше.
до змісту ↑
Коли податківці відмовляться повернути гроші
Іноді отримати податкове вирахування за покупку квартири / будинку не можна:
- житло купувалося до 2014 і відрахування вже проведений;
- квартира куплена після 2014, але ліміт виплат вичерпано;
- претендент не має офіційного місця роботи або сплачує інший вид податку (відмінний від ПДФО);
- в оплаті житла брав участь роботодавець, компанія надала позику або оплатила частину квартири / будинку;
- операція відбувалася з залученням додаткових преференцій: материнського сертифіката, державних пільг, інших програм;
- нерухомість викуплена у найближчого родича (батько, син, мати, сестра, дочка, брат).
до змісту ↑
Де отримати податкове вирахування
Щоб оформити повернення податкового вирахування за покупку житла, потрібно повідомити фіскальну службу за місцем проживання. Робиться це трьома способами:
Підготувати достатній пакет документів, особисто з'явитися до територіального відділення ИФНС і написати заяву в 2-х примірниках. Один передається інспектору разом з документами, на іншому ставиться відмітка про отримання з обов'язковим зазначенням дати. З цього моменту відраховується термін, наданий податкової для розгляду заяви.
Заява (один примірник) та відповідні документи відправляються в ИФНС листом, але не простим, а цінним з докладним описом вкладених документів. Щоб точно зафіксувати дату, коли відправлення потрапить за призначенням, слід додатково оплатити повідомлення про вручення адресату.
Якщо вмієте користуватися комп'ютером, заявку і документи можна подати в електронному вигляді на офіційному сайті ИФНС. Увага! Всі папери повинні бути підписані ЕПЦ (цифровим підписом). Її доведеться замовляти і отримувати окремо.
Який би із способів не був вибраний, термін розгляду заявки становить 3 місяці.
до змісту ↑
Процес отримання майнового вирахування
Після розгляду наданих даних ФНС приймає рішення про можливість повернення ПДФО за покупку квартири. Коли рішення буде позитивним, заявник вказує платіжні реквізити рахунку, куди здійснюється виплата. На переказ грошей у податківців є місяць.
Увага! Неважливо на яку суму претендує заявник, відшкодуванню підлягає тільки реально сплачений податок. Недоотримані кошти будуть виплачені в наступному розрахунковому періоді.
Існує спосіб значно прискорити виплати. Правда, податок буде відшкодовуватися частинами. Людина просто не стане платити ПДФО, поки не вибере потрібну суму. Для цього достатньо принести заяву в бухгалтерію підприємства. Разом із заявою потрібно надати повідомлення ФНС, що право на повернення коштів підтверджується.
З цього часу роботодавець перестане стягувати ПДФО до досягнення кордону покладеного відшкодування.
Увага! Відповідно до зміни законодавства, людина, офіційно працевлаштований в 2-3 місцях отримує ПДФО-відрахування на квартиру у всіх наймачів.
до змісту ↑
Податкові відрахування при іпотеці
Гроші повернуть і в разі, коли квадратні метри придбані в іпотеку. Причому тут покладається дві суми:
- основний повернення від ціни житла;
- частина витрат на відсотки за іпотеку.
Обов'язкова умова! Відшкодування можливе тільки тоді, коли оформлявся саме іпотечну позику або цільова позика на покупку житла.
Як повернути податкові відрахування за покупку квартири в іпотеку? Ми вже говорили, що максимальна сума, з якої покладається відшкодування при іпотеці, становить 5 млн рублів. З них 2 млн - межу, визначену для основної вартості житла, і 3 млн - гранична сума для відсотків. На практиці це означає, що скільки б не коштувала квартира, і яку б суму податків ні сплатив людина, повернути дозволено лише 650 тисяч (13% х 2 млн + 13% х 3 млн).
На угоди, укладені до 2014 ліміти не розповсюджуються. Відрахування податку буде застосовуватися до повної суми сплачених відсотків.
Зверніть увагу! У розрахунок приймається не вся сума, сплачена у вигляді відсотків по іпотеці, а лише та частина, що сплачена до дня подачі заяви.
Виплата вирахування з витрат на відсотки по іпотеці проводиться тільки після закінчення розрахунків за основним відшкодуванню. Значить, отримати відразу 650 000 можна. Спочатку держава зробить майновий повернення по тілу кредиту і лише потім відшкодує ПДФО за сумою відсотків.
Знайте! Якщо житлоплощу розташована в новобудові, при заяві на повернення 13% з покупки в витрати варто додати суму, витрачену на ремонтні роботи. Однак в договорі потрібно прямо записати, що приміщення здається без обробки.
до змісту ↑
Податкові тонкощі для пенсіонерів
Не всі здатні відразу розібратися в питанні оформлення вирахування з ПДФО для пенсіонерів. Тут і справді не все просто.
Повернути 13% від покупки квартири має право працюючі пенсіонери. У цьому випадку вони нічим не відрізняються від інших громадян.
Тим, хто завершив трудову діяльність, набагато складніше. До 2012 року повернути ПДФО непрацюючому пенсіонеру було неможливо. Вважалося, що раз громадянин живе на пенсію з якої, як відомо, прибутковий податок не стягується, то і держава йому нічого не повинно.
Повернення податкового збору при купівлі квартири 2018 має особливості. Зі зміною положень НК РФ виплати стали можливі, але з деякими нюансами. Повернути 13% за придбання нерухомості дозволено за 4 попередні роки.
Пам'ятайте! Заява на розрахунок майнового відрахування подають на майбутній рік після покупки (або пізніше).
Тобто, якщо пенсіонер взяв квартиру в березні 2018, то подати заяву на відрахування потрібно в 2019. Повернути ПДФО можна за 2018 - 2015 роки. За 2014 повернути податок не вийде - заборонено законом. Причому якщо в якомусь із зазначених періодів доходів, оподатковуваних ПДФО, там ні, повертати стане нічого.
приклад:
Громадянин М. пішов на пенсію 1 червня 2016, а в 2018 - придбав квартиру. Повернути 13% ПДФО він має право за 2018 -2015 роки. Фактично він зможе повернути гроші за 2015 повністю і за 5 місяців 2016 року З того часу він не працював, податок не вносив, і відшкодовувати йому нічого.
Знайте! При перенесенні залишків вирахування потрібно заповнювати декларації в зворотній послідовності. У документ 2016- го перейдуть суми, недоотримані в 2017.
Перевагою перенесення розрахунків на минулі роки з 2014 року користуються і пенсіонери, які продовжують працювати. Причому якщо повернута сума не досягне належного максимуму, то податок не стануть утримуватися до того часу, поки людина продовжує працювати, а відрахування не досягне граничного.
Якщо людина вийшла на спокій і протягом 5 років не працював, грошей йому не передбачено. Винятком вважаються випадки, коли пенсіонер мав сторонні джерела отримання коштів, що обкладаються ПДФО. Скажімо, від здачі приміщення в оренду, реалізації житла, отримання недержавної пенсії.
до змісту ↑
документи
Отримання ПДФО вирахування при покупці житлової нерухомості пов'язане з паперовою тяганиною. Щоб скористатися правом доведеться зібрати цілий «купу» паперів.
для податкової
- Заява;
- паспорт;
- ІПН;
- 2-ПДФО з кожного місця роботи;
- ДДУ в новобудові або документ купівлі-продажу;
- 3-ПДФО декларація;
- акт про передачу житла та / або свідоцтво про власність;
- платіжки про внесення грошей в рахунок сплати житла або витратах на обробку:
- розписки;
- виписки з рахунків;
- корінці прибуткових ордерів;
- чеки касові і / або товарні;
- акти прийому-передачі грошей;
- угоди (акти) про придбання будматеріалів, із зазначенням реквізитів продавця;
- іпотечний договір + довідка з фінансової установи про сплачені%, коли оформлялася іпотека;
- свідоцтво про народження дитини, якщо квартира оформлялася в його власність;
- рішення про встановлення опіки, коли житло купувалося опікунами особи, яка не досягла 18 років.
Додатково можуть знадобитися і інші папери. Про це краще заздалегідь поцікавитися у співробітників ФНС. Наприклад, буде потрібно заяву про перерозподіл відрахування між дружиною і чоловіком, якщо має місце зареєстрований шлюб або майно купувалося в часткову власність.
Додатково буде потрібно заяву на виплату коштів із зазначенням реквізитів розрахункового рахунку, щоб перевести гроші.
Відрахування через підприємство
Пакет документів для вимоги майнового відрахування за допомогою роботодавця не надто відрізняється. Це і зрозуміло, адже подавати папери все одно потрібно в податкову.
Різниця в тому, що при отриманні позитивної відповіді рахунок відкривати не потрібно. Достатньо написати заяву в бухгалтерію і додати до нього повідомлення з ФНС про те, що відрахування дозволений.
до змісту ↑
Відрахування при продажу квартири
Цікаво, але отримати майнове відрахування можливо і при продажу квартири.
З 2016 року прийнята правило: якщо громадянин продає житло, яке належало йому менше 5 років, він зобов'язаний віддати державі 13% від виручених грошей. Правда, є виключення. Платити «оброк» не доведеться в 3-х випадках:
- квартира отримана в спадщину або в дарунок;
- нерухомість дісталося в результаті приватизації;
- квадратні метри отримані за договором ренти.
Також платити не доведеться, якщо сума операції склала менше 1 млн рублів. У всіх інших випадках розлучитися з частиною доходу доведеться. Однак існує спосіб знизити витрати. Одним із способів такої економії є податкове вирахування при продажу нерухомості.
Суть в тому, щоб знизити оподатковуваний податком базу на деяку суму, максимум 1 млн. Таким послабленням можна користуватися багато разів, але не частіше одного разу на рік. Якщо протягом року продається 2-3 квартири, мільйон можна розділити між ними в будь-яких частках.
Увага! Не плутайте майнове відрахування за придбання і продаж житла. Це два абсолютно різних поняття, кожне з яких має свої тонкощі.
до змісту ↑
Розрахунок суми ПДФО
Зрозуміти, скільки повертається грошей, можна і самостійно. Зробити це нескладно. Головне, розуміти сам механізм. Крім того, в інтернеті є спеціалізовані онлайн калькулятори, які зможуть автоматично підрахувати дані. Давайте розглянемо кілька прикладів.
Варіант 1 (звичайний)
Громадянин А. взяв у 2015 році кімнату за ціною 780 тис. Рублів. Тоді він сплатив ПДФО на 58 тис. Рублів. А. має право вимагати вирахування в розмірі 780 000 * 0,13 = 101 400 руб. Однак в 2016 йому віддадуть лише 58 тис. У 2017 він виручить ще 43 400 руб.
Якщо в 2018 громадянин А. купить будинок, ціною 2,3 млн, то податковий повернення він отримає на 158 600 рублів.
2 млн (гранична сума) - 780 тис. (Вже вичерпав) = 1 млн 220 тис. Х 0,13 = 158 600 руб.
Варіант 2 (з іпотечним кредитом)
У 2014 році М. викупив будинок за 7 млн руб., Які оформив в іпотеку. Загальний дохід М. за 365 днів склав 2,8 млн руб., З них було утримано ПДФО - 364 тис. Рублів. За користування іпотекою М. сплатив в 2014-му році 186 000.
Відрахування буде таким:
2 млн * 0,13 = 260 тис.
186 тис. * 0,13 = 24 180 руб.
Всього 260 000 + 24 180 = 284 180 руб.
Причому М. зможе отримати відразу всю суму, адже вона менше, ніж розмір ПДФО, внесений ним у 2014 році. Надалі М. зможе повернути відрахування виключно за відсотками поки не досягне 390 тис. Рублів.
Варіант 3 (маткапітал)
З 2016 Р. купила будиночок за 1,8 млн рублів, але 453 026 руб. вона оплатила материнським сертифікатом. Дохід Р. за цей період був 1170 000 руб., З нього утримано 152 100 тис. Податку.
Розрахунок буде таким:
1800 000 - 453 026 = 1 346 974 тис.
1 364 974 * 13% = 175 106 тис.
З них 152 100 Р. відшкодують в 2017, а 23 006 руб. вона отримає пізніше.
Як бачите, зробити самостійний підрахунок майнового податкового відрахування за покупку квартири нескладно. Досить лише уважно враховувати всі обставини.
до змісту ↑
Поради та поширені помилки
При спробі отримати податковий повернення трапляються різні помилки. Найчастіше так відбувається тому, що громадяни просто не хочуть розбиратися в тонкощах законодавства.
Помилка перша
Отримати відрахування податку з придбання житла може будь-яка людина.
Це не так. Якщо уважно прочитати статтю, можна зрозуміти, що відшкодування частини податку є лише тим, хто сплачував його раніше. Це означає, що людина повинна мати офіційну роботу, або інший дохід, оподатковуваний ПДФО.
Помилка друга
Невірно заповнена декларація 3-ПДФО.
Невідповідність зазвичай проявляється там, де потрібно вказати рік виникнення права на відрахування. Запам'ятайте: при покупці по ДДУ - це рік отримання акту передачі квартири, а при ДКП - рік реєстрації свідоцтва про власність.
Помилка третя
Відсутність документів, що підтверджують право на реверс податку.
Якщо плануєте оформляти відрахування, скрупульозно збирайте всі довідки і квитанції. Особливо це питання актуальне, коли кредит оформлявся в дрібному банку. У разі ліквідації такого закладу отримати документи буде проблематично.
Помилка четверта
Ціна договору.
Бувають випадки, коли в документах вказується менша вартість житла, ніж насправді. Роблять це для зниження розміру податку, який повинен сплатити продавець. У цьому випадку податкове вирахування буде розраховуватися від тієї цифри, що вказана в документах, і покупець втратить значну частину вигоди.
Ну і найбільша помилка платників податків полягає в тому, що вони занадто довіряють співробітникам ФНС і приймають отриманий відмову як «істину в останній інстанції». Така позиція в корені невірна. Якщо ви впевнені, що маєте право на отримання вирахування, оскаржити відмову можна і потрібно. Для початку варто подати скаргу в той же фіскальний орган, який і виніс негативне рішення. Якщо це не допоможе, звертатися слід до Головного управління ФНС в вашому регіоні, а далі до суду. Не варто опускати руки, адже суми податкового відшкодування з ПДФО можуть бути значними.
до змісту ↑
Повернення коштів ПДФО (відео)
Як повернути частину своїх коштів, сплачених в якості податку в бюджет РФ.
За що покладається податкове вирахування?Як повернути податкові відрахування за покупку квартири в іпотеку?