Реклама
Реклама
Реклама

Пенсія батькам дитини-інваліда в 2018: право виходу на дострокову пенсію

  1. Хто має право на достроковий вихід на пенсію, якщо в сім'ї дитина-інвалід?
  2. Як підтвердити факт відходу?
  3. Де і як оформити дострокову пенсію?
  4. Коли звертатися до ПФР для оформлення дострокової пенсії?
  5. Необхідні документи
  6. Пенсії матері дитини інваліда: покладені вони батькові?
  7. Чи може бути втрачено право на дострокову пенсію батьками дітей-інвалідів?
  8. Розмір пільгової пенсії
  9. Де отримувати дострокову пенсію батькам дитини-інваліда?
  10. Батькам інвалідів покладено тільки одна пенсія?
  11. Питання відповідь


Оскільки догляд за дитиною-інвалідом забирає у батьків багато сил, часу і здоров'я, вони можуть скористатися такою пільгою як достроковий вихід на пенсію. Детальніше про те, яка передбачена пенсія батькам дитини інваліда в 2018 і як її отримати, поговоримо далі.

Хто має право на достроковий вихід на пенсію, якщо в сім'ї дитина-інвалід?

По-перше, якщо сім'я повна, і в ній виховується лише одна дитина-інвалід, то претендувати на достроковий вихід на пенсію у цій підставі може тільки один з батьків.

Якщо один з батьків спочатку оформив пенсію по даній підставі, а потім оформив інший вид пенсії, то правом достроково вийти на пенсію наділяється другий батько.

По-друге, якщо сім'я повна і в ній виховуватися два і більше дитини-інваліда, таким правом наділяються обоє батьків.

По-третє, якщо дитина виховується в неповній сім'ї, то скористатися пільгою може той батько, який його виховує (мати-одиночка, батько-одинак, опікун).

При цьому не грає ролі - йдеться про біологічних батьків або усиновлювачів, опікунів. Також вихід на пенсію батька, який виховав дитину інваліда, можливий навіть якщо останній уже помер на момент звернення, а батько при цьому відповідає критеріям, зазначеним нижче.

Батько або опікун може вийти на пенсію достроково, якщо:

  1. Інвалідність дитини підтверджена довідкою про проходження МСЕ.
  2. Розмір трудового стажу повинен бути:
    • Не менш 20 років - для чоловіків;
    • Не менш 15 років - для жінок.
  3. Був досягнутий знижений поріг пенсійного віку:
    • 50 років - для жінок;
    • 55 років - для чоловіків.
  4. Він здійснює догляд до досягнення дитиною 8 років.

В цей восьмирічний період дитина не повинна перебувати в школах-інтернатах, дитячих будинках, інших закладах на повному держзабезпеченні або під опікою інших осіб.

Законодавчо право батьків дітей з особливостями розвитку на дострокову пенсію закріплено в п.1. ч.1. ст.32 ФЗ «Про страхові пенсії» від 28.12.2013 N 400.

Зверніть увагу, що при оформленні пенсії опікунами, не має значення, в який період була встановлена ​​інвалідність дитини. Вона може бути підтверджена і після 8 років. Головне, щоб особа була визнана офіційно опікуном і здійснювало догляд за дитиною до досягнення нею цього віку. Якщо відхід не здійснювався - в користуванні вищевказаним правом буде відмовлено.

Для опікунів розрахунок віку для виходу на пенсію відбувається на інших умовах:

Пенсійний вік зменшується на 1 рік за 1,5 року опіки.

Період опіки Термін, на який скорочується пенсійний вік Вік виходу на пенсію Чоловіча Жіноча 1 г 6 міс 1 г 59 років 54 роки 3 г 2 г 58 років 53 роки 4 г 6 міс 3 г 57 років 52 роки 6 років 4 г 56 років 51 рік 7 років 6 міс 5 г 55 років 50 років

При цьому факт догляду за дитиною до 8 років повинен офіційно підтверджуватися.

Для усиновителів діють такі ж правила розрахунку, як для рідних мам і тат, тобто рік вважається за рік.

При цьому період догляду за дитиною з інвалідністю зараховується до трудового стажу з збільшує коефіцієнтом 1,8. При цьому період догляду за дитиною з інвалідністю зараховується до трудового стажу з збільшує коефіцієнтом 1,8

Як підтвердити факт відходу?

Щоб підтвердити здійснення догляду за дитиною-інвалідом, необхідно надати до Пенсійного фонду:

  1. Виписку з акта огляду МСЕ, що підтверджує статус інвалідності дитини.
  2. Свідоцтво про народження, паспорт дитини.
  3. Виписку з будинкової книги (довідку про склад сім'ї), що підтверджує факт спільного проживання дитини та особи, яка доглядає за ним. Її можна взяти в місцевій адміністрації, в МФЦ, в керуючої компанії або ТСЖ, оформити через сайт держпослуги або через сайт територіального МФЦ.
  4. Довідку про місце проживання, яку можна отримати в МФЦ, найближчому підрозділі ГУВМ МВС, керуючої компанії житлового будинку, ТСЖ або ЖЕУ.

Рішення про те, здійснювався догляд чи ні, приймається районною комісією з призначення пенсій. Крім того, представники органів соцзахисту до цього нерідко завдають візити сусідам заявника, щоб особисто переконатися в тому, що дитина не просто був прописаний з батьком, а й дійсно, виховувався ім.

Іноді факт виховання доводиться доводити через суд. Тоді до пенсійних органів подається рішення суду.

Де і як оформити дострокову пенсію?

Право на дострокову пенсію батькам дітей інвалідів дитинства можна використовувати, звернувшись до пенсійного органу за місцем реєстрації.

При цьому звернутися можна декількома способами:

  • особисто;
  • в особистому кабінеті на сайті ПФР (обов'язкова умова - реєстрація на сайті держпослуги);
  • поштою;
  • через довірену особу.

В останньому випадку разом з іншими документами в ПФР буде потрібно надати нотаріально завірене доручення.

Його співробітники в індивідуальному порядку вирішують - надавати таке право чи ні, грунтуючись на оцінці наданих документів і відповідно кандидата перерахованим вище вимогам.

Якщо в Пенсійному фонді відмовлять у наданні пільги, домогтися її отримання можна через суд, подавши відповідну позовну заяву. Тільки в цьому випадку для обґрунтування своїх претензій доведеться докладати письмову переписку з ПФР, до позову необхідно буде докласти Ваші заяви та письмові відповіді чиновників на них.

Коли звертатися до ПФР для оформлення дострокової пенсії?

За Правилами, встановленими Наказом Мінпраці та соцзахисту РФ від 17.11.2014 р N 884н, звертатися в ПФР необхідно за 10 днів до моменту виникнення права на достроковий вихід, тобто:

  • жінкам - за 10 днів до виконання 50 років;
  • чоловікам - за 10 днів до настання 55-річного віку.

Однак оптимальним часом звернення можна вважати півроку-рік до передбачуваного виходу на дострокову пенсію.

Співробітники ПФР точно підкажуть, які документи потрібно принести конкретно у Вашому випадку, а у Вас буде достатньо часу, щоб підготувати їх. Будьте готові, що доведеться підтверджувати періоди роботи навіть за часів СРСР, що може викликати певні труднощі.

Якщо до моменту виникнення підстави для дострокового виходу на пенсію заявник не звернутися в зазначені терміни до пенсійних органів, він не позбавляється свого права, а може скористатися ним пізніше.

Приклад.

Калініна С.Є. звернулася за призначенням дострокової пенсії в 51 рік, а не в 50 років, в березні 2018 року. Нараховувати пенсію їй стали з квітня 2018 року зі 51-річного віку. Ніяких компенсацій за втрачений рік вона не отримає, ось чому звертатися в ПФР слід своєчасно.

Необхідні документи

Щоб по кілька разів не приходити в ПФР, уважно вивчіть перелік документів для оформлення дострокової пенсії батькам дитини інваліда: Щоб по кілька разів не приходити в ПФР, уважно вивчіть перелік документів для оформлення дострокової пенсії батькам дитини інваліда:

  1. Паспорт.
  2. Трудова книжка.
  3. Страхове свідоцтво державного пенсійного страхування.
  4. Довідка про середньомісячний заробіток громадянина за будь-які 60 місяців підряд протягом трудової діяльності до 01.01.2002 р (середньомісячний заробіток за 2000 - 2001 роки підтверджується випискою з індивідуального особового рахунку в системі обов'язкового пенсійного страхування, яка є в розпорядженні органів ПФР).
  5. Свідоцтво про шлюб (якщо змінювали прізвище).
  6. Свідоцтво про народження дитини.
  7. Довідка МСЕК, що підтверджує інвалідність.
  8. Документ, що підтверджує факт догляду за дитиною до 8 років.
  9. Заява.

Приготуйте копії з підписом нотаріуса, але обов'язково візьміть з собою оригінали, коли підете в відділ ПФР. Вони також потрібні.

Якщо чогось не дістає з першого разу, документи можна донести протягом трьох місяців з моменту звернення, але не пізніше цього терміну.

Пенсії матері дитини інваліда: покладені вони батькові?

Найчастіше можна зустріти інформацію в інтернеті про достроковий вихід на пенсію матері інваліда, тому може створитися неправильне уявлення про те, що подібної пільгою наділені тільки жінки.

Насправді велика кількість інформації, що стосується матерів дітей-інвалідів, пов'язане з тим, що переважно саме вони забезпечують догляд за дитиною і користуються цією пільгою. Батьків-одинаків не так багато, а якщо говорити про повних сім'ях, в яких є дитина-інвалід, то в них також по статистиці дострокову пенсію зазвичай оформляє мати.

Однак за законом скористатися пільгою може будь-який з батьків, тобто в тому числі і батько.

Чи може бути втрачено право на дострокову пенсію батьками дітей-інвалідів?

Пенсія жінці, яка має дитину-інваліда, так само як і чоловікові-батькові, призначається тільки у випадку, якщо є на те підстави. Якщо таких немає - в її отриманні відмовляють і навіть не приймають документи для оформлення.

Йдеться про такі ситуації, коли:

  • заявник не виховував дитину до 8 років з яких-небудь причин;
  • заявник був позбавлений батьківських прав до моменту оформлення пенсії;
  • пільгою скористався другий з батьків;
  • страховий стаж нижче встановленого порога.

У цих випадках право втрачається, в ПФР відразу ж відмовляють в оформленні такої трудової пільги.

Але якщо матір чи батька позбавили батьківських прав вже після призначення пенсії (тобто на момент її оформлення вони задовольняли всім критеріям), то право на подальше отримання пенсії не втрачається. Вони продовжують отримувати її і далі.

Розмір пільгової пенсії

Сума пільгової пенсії носить індивідуальний характер і розраховується окремо для кожного випадку Сума пільгової пенсії носить індивідуальний характер і розраховується окремо для кожного випадку.

Розмір визначається за аналогією з алгоритмом розрахунку зазвичай страхової пенсії по старості (НЕ пільгової) і залежить від:

  1. загальної суми страхових внесків, що надійшли в ПФ РФ за застрахована особа;
  2. розміру пенсійних прав, придбаних до 1 січня 2002 року.

Тобто по суті розмір буде залежати від:

  • зарплати працівника в минулому (чим вище зарплата - тим вище згодом пенсія);
  • тривалості страхового стажу;
  • віку звернення за призначенням страхової пенсії;
  • кількості пенсійних балів.

На дострокову пенсію безробітним поширюються всі вироблені індексації страхової пенсії.

Де отримувати дострокову пенсію батькам дитини-інваліда?

Пенсіонер має право самостійно вибрати спосіб отримання пенсії:

  1. Через організацію, що займається доставкою пенсії, - завдаючи тут особистий візит або чекаючи доставки додому.
  2. Через Пошту Росії, - аналогічно.
  3. Через банк, - в касі або знімаючи в банкоматі з картки.

Така альтернатива надається не тільки пільговикам, а всім категоріям пенсіонерів.

Батькам інвалідів покладено тільки одна пенсія?

На даний момент пенсіонери в РФ отримують два види пенсій:

  • страхові, які отримують працездатні особи;
  • соціальні, які отримують непрацездатні особи.

Вище розглядалися умови призначення страхової пенсії, яку працездатні батьки, що має певний стаж, можуть отримати на пільгових умовах.

Соціальну пенсію можуть отримати тільки батьки, які не мають жодного дня страхового стажу. Також даний вид отримують інваліди та недієздатні особи у зв'язку з втратою годувальника, однак ці категорії навіть не розглядаємо, тому що вони не можуть за законом бути представникам дитини-інваліда.

Тобто по суті пенсія, одержувачем якої офіційно є батько, всього одна. Але нам це допомога сім'ям з дитиною-інвалідом або інвалідом дитинства не закінчується.

Їм також надається підтримка не тільки у вигляді пенсій, а й у формі соцдопомоги, а саме:

  • батьків або опікуна дитини-інваліда (до 18 років) або інваліда з дитинства I групи (старше 18 років) - в розмірі 5 500 рублів;
  • іншим особам - 1200 р.

Батьки інвалідів з дитинства 2 та 3 групи не отримують такої допомоги по догляду.

Крім цього, сам дитина за фактом своєї інвалідності отримує соціальну пенсію і ЕДВ, а так як батьки є законними представниками, фактично саме вони отримують ці виплати.

Соцвиплати Діти-інваліди Інваліди з дитинства 1 група 2 група 3 група Щомісячна грошова виплата (ЕДВ) * 1478,09
(2527,06) 2489,55
(3538,52) 1478,09
(2527,06) 973,97
(2022,94) НСУ (в грошовому еквіваленті) 1048,97 руб. 1048,97 руб. 1048,97 руб. 1048,97 руб. Соцпенсії 11 903,51 11 903,51 9 919,73 4 215,90

* в нижній сходинці в дужках вказано максимальний розмір ЕДВ за умови відмови від користування НСУ в натуральній формі

Кілька разів на рік здійснюється індексація виплат. Як правило, їх розмір після цього збільшується.

Питання відповідь

питання:
Звернулися в ЖЕК для отримання довідки про місце проживання, але нам відмовили в її видачі, посилаючись на те, що у нас борги за комунальні послуги. Сказали, що видадуть її тільки після їх полого погашення. Чи законно це?

Ні, така вимога незаконно. ЖЕКи (або ЖЕУ) повинні видавати такі довідки без жодних умов, так як це їх обов'язок. Зверніться з письмовим заяву про видачу такої довідки до керівника даної організації або у вищестоящу інстанцію. Якщо не допоможе - йдіть зі скаргою в прокуратуру.

питання:
Випадково дізналася від подруги, що вихід на пенсію батька, який виховав дитину інваліда, можливий раніше встановленого пенсійного терміну. Тобто я могла вийти на пенсію в 50 років, якщо б знала. Зараз мені 52 роки. Хіба ПФ РФ не повинен інформувати громадян про те, що для них настала можливість оформити дострокову пенсію? Чи можна якось повернути втрачену вигоду у вигляді невиплаченої пенсії за 2 роки?

Добрий день. У жодному законі не вказано, що на ПФ РФ покладено обов'язок повідомляти дану категорію людей про настання у них права вийти завчасно на пенсію. Повернути невиплачені гроші також не можна, оскільки процедура призначення дострокової пенсії носить заявний характер, і проводиться тільки після подачі заяви претендента на таку пенсію. У ретроспективі виплата пенсії за дворічний період, в який Ви не зверталися із заявою до ПФ РФ, неможлива.

Хто має право на достроковий вихід на пенсію, якщо в сім'ї дитина-інвалід?
Як підтвердити факт відходу?
Де і як оформити дострокову пенсію?
Коли звертатися до ПФР для оформлення дострокової пенсії?
Чи може бути втрачено право на дострокову пенсію батьками дітей-інвалідів?
Батькам інвалідів покладено тільки одна пенсія?
Хто має право на достроковий вихід на пенсію, якщо в сім'ї дитина-інвалід?
Де і як оформити дострокову пенсію?
Коли звертатися до ПФР для оформлення дострокової пенсії?
Пенсії матері дитини інваліда: покладені вони батькові?