- законодавчі орієнтири
- Як взяти лікарняний по догляду за дитиною
- Скільки можна сидіти на лікарняному з дитиною
- Лікарняний на дитину: до якого віку
- Як оплачується лікарняний по догляду за дитиною
- приклад розрахунку
Останні зміни: Лютий 2019
Співробітники, які мають дітей, іноді змушені брати лікарняний по догляду за дитиною. Роботодавці не можуть їх в цьому обмежувати, проте і доглядати за хворим сином нескінченно, мало кому вдасться. Існують суворі правила отримання, оформлення та оплати листка працездатності, який видається у разі хвороби дитини.
законодавчі орієнтири
Батькам, які доглядають за хворими дітьми, слід орієнтуватися на два основних документи, що регулюють питання оплати листка непрацездатності:
- Федеральний закон № 255-ФЗ - від 29.12.2006, яким визначається, що гарантує держава застрахованим громадянам, які перебувають на «бюлетені» (за різними підставами). Зокрема, їм встановлено, як оплачують тимчасову непрацездатність співробітника і скільки днів дозволяється не працювати. З тексту закону також можна дізнатися, до якого віку дитини дають лікарняний матері (або іншому родичу / опікуну).
- Наказ Міністерства охорони здоров'я № 624 - від 29.06.2011, який визначив порядок видачі листків непрацездатності. Одна з глав присвячена процедурі отримання лікарняного по догляду за дітьми та іншими домочадцями.
Як взяти лікарняний по догляду за дитиною
Доглядати за хворими дітьми, отримуючи допомогу по тимчасовій непрацездатності, можуть:
- їх батьки;
- піклувальники або опікуни;
- інші родичі.
На прийомі у лікаря дорослі громадяни не зобов'язані підтверджувати свої родинні зв'язки. Але вони будуть перевірятися страховою компанією по міжвідомчим каналах. Якщо з'ясується, що лікарняний оформлений на обличчя, яке має право його відкривати, допомога не заплатять.
Важливо! Листок непрацездатності має видаватися громадянину, реально доглядає за малолітнім пацієнтом. Однак закон не вимагає від нього обов'язкового спільного проживання з об'єктом своєї турботи.
Відомості про родинний зв'язок вказуються в лікарняному у вигляді двозначного цифрового коду:
- 38 - мати;
- 39 - батько;
- 40 - опікун;
- 41 - попечитель;
- 42 - інший родич.
Щоб отримати лікарняний через хворобу дитини, слід звернутися в медичний заклад:
- якщо лікування буде відбуватися на дому (амбулаторно), досить відвідати дільничного лікаря - за місцем проживання пацієнта;
- якщо необхідна госпіталізація, лікарняний відкриває лікуючий лікар - лікарні, стаціонару, хоспісу або іншого медичного закладу.
Звертатися за листком непрацездатності потрібно відразу - в перший день, коли хвороба або травма малолітнього не дозволила вийти на роботу (або її довелося перервати). Це необхідно зробити, так як оформити лікарняний «заднім числом» не вдасться. А відсутність співробітника на робочому місці без поважної причини загрожує йому звільненням за прогул.
Скільки можна сидіти на лікарняному з дитиною
Скільки часу може тривати «оплачувана» непрацездатність працівника, що доглядає за хворою дитиною, в основному, залежить від двох обставин:
- характеру захворювання;
- віку малолітнього хворого.
Доглядати «платно» за маленьким пацієнтом молодше 7-ми років дозволяється будь-який час, але в межах річного ліміту (див. Таблицю нижче). При цьому не важливо, чи лікується він амбулаторно або в стаціонарі. З лікувальних установ знятий контроль існували обмежень 60 і 90 днів, тому лікарі оформляють листки непрацездатності без контролю кількості календарних днів протягом року. Дана «місія» перекладена на підприємства, тобто практично отримати лікарняний лист по догляду можна без тимчасових обмежень, але оплаті підлягають 60 і 90 днів, зазначені в таблиці, що.
Лікарняний по догляду за дитиною до 18 років відкривається і оплачується без обмежень тільки в певних випадках:
- якщо він ВІЛ-інфікований, і догляд здійснюється в стаціонарних умовах;
- якщо недуга пов'язаний з поствакцинальних ускладненням або раковою пухлиною (не має значення, доглядають за ним будинку або в лікарні);
- якщо непрацездатність застрахованої особи пов'язана з необхідністю здійснити протезування дитині в спеціалізованій установі - за медичним висновком (бюлетень видадуть не тільки на період перебування пацієнта в стаціонарі, але і на час проїзду туди і назад, якщо він зажадав додаткового часу).
Лікарняний по догляду за дитиною-інвалідом оплачується з деяким лімітом: не більше 120 (календарних!) Днів щорічно, хоча оформляється на будь-який період без обмежень. Його вирішаться оформляти до 18-річчя суб'єкта, яка потребує допомоги.
В інших випадках градація така:
До 7-річного віку -
Встановлено лише річне обмеження.
90 - при наявності захворювання з особливого переліку ;
60 - в інших випадках.
Від 7-ми до 15-ти років 15 45 від 15-ти до 18-ти років
Лікарняний оформляється, тільки якщо дитина лікується амбулаторно.
7 - за рішенням медкомісії;
3 - при його відсутності.
30
При карантині в дитячому дошкільному закладі оплачується весь період карантину при віці дитини до 7 років.
Важливе зауваження! Якщо гранично допустимий термін оплати лікарняного листа закінчився, але є необхідність продовжувати доглядати за дитиною, працівник має право залишатися «на бюлетені». Він не буде отримувати допомогу, проте пред'явлення листка непрацездатності підтвердить поважність причини його відсутності на робочому місці. Відповідне перевищення кількості днів зробить лист непрацездатності аналогом довідки.
Наказ МОЗ № 953 від 10.04.2018 року зняв обмеження кількості днів з видачі лікарняних листів по догляду за дітьми до 7 років, дітьми-інвалідами віком до 18-ти років, збільшив вік з 15-ти до 18-ти років при видачі листків по догляду :
- за дітьми-інвалідами;
- ВІЛ-інфікованими;
- при виявленні злоякісних новоутворень;
- при поствакціональних ускладненнях.
Наказ № 953 дозволив видавати лікарняні листи громадянам без російського громадянства, які тимчасово проживають на території країни за винятком висококваліфікованих фахівців.
Лікарняний на дитину: до якого віку
Незважаючи на те, що в законах вік малолітнього / неповнолітнього пацієнта чітко прописаний, іноді виникає питання, що має на увазі прийменник «до». Наприклад, формулювання «до 18 років» включає вісімнадцятирічних «діточок» або лікарняний по догляду перестають видавати по досягненню цього віку?
Але як раз дане вказане словосполучення ( «до 18 років») підказує, як правильно розуміти віковий діапазон. У 18 років громадяни досягають повноліття і перестають бути дітьми.
Прийменник «до» означає «до досягнення» зазначеного далі віку, тобто:
- до виконання 7 років;
- до досягнення 15 років;
- до виконання 18 років і так далі.
Інтерес представляє перехід дитини з однієї вікової категорії в іншу. У цьому випадку діють правила на початок виникнення хвороби, зберігаючи кількість днів догляду за дитиною з початку календарного року.
Для розуміння сутності вищесказаного слід розглянути приклади:
- Дитині в жовтні виповнилося 7 років, а в листопаді він захворів на 10 днів. Лікарняні листи, що оформляються на маму, на протязі періоду з початку року в цілому склали 40 днів. Оскільки на момент виникнення захворювання дитина вже перейшов в іншу вікову категорію, то розрахунок буде проводитися по ній. Період «лікарняних днів» по догляду становить 45 днів, з яких 40 вичерпано, отже, оплаті підлягають 5 днів.
- У період хвороби дитині виповнилося 7 років, всі інші дані аналогічні попередньому прикладу. Але в цьому випадку оплаті підлягають всі дні хвороби, оскільки на момент її початку дитина перебувала в іншій віковій категорії.
Як оплачується лікарняний по догляду за дитиною
Оплата і розрахунок лікарняного листа по догляду за дітьми вираховується за тими ж правилами, що і інша допомога, що нараховуються тимчасово непрацездатним працівникам.
Однак оплата проводиться з першого дня за рахунок коштів фонду соцстраху на відміну від власного захворювання застрахованої особи, що фінансується роботодавцем 3 перших календарних дня за рахунок власних джерел.
Відсоток оплати лікарняного по догляду за дитиною залежить від страхового стажу, напрацьованого співробітником:
- 60 відсотків від середньоденного заробітку - при страховому стажі (СС) 0,5-5 років;
- 80 відсотків від з / д заробітку - при СС 5-8 років;
- 100 відсотків з / д заробітку - коли СС більше 8-ми років.
Для розрахунку виплачуваної суми середньоденної заробіток доглядає особи множиться на кількість «лікарняних» днів. Якщо страховий стаж в отримувача допомоги менше півроку, допомога йому виплачується, виходячи з величини МРОТ (П.6 ст.7 закону № 255-ФЗ).
Звертаємо увагу! В з січня 2019 року його розмір збільшиться на і мінімальна оплата праці складе 11 280 руб.
Середньоденна зарплата співробітника обчислюється за формулою: загальний заробіток за попередні два роки / 730. Вона застосовується тільки для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності - п.3 ст. 14 закону № 255-ФЗ. Для інших обчислень, зокрема, для підрахунку розміру декретних виплат , Використовуються інші формули.
Якщо лікарняний лист оформлений по догляду за дитиною , Що проходить лікування амбулаторно, то допомога в вищевказаному процентному співвідношенні виплачується тільки перші 10 днів. Потім його стануть нараховувати, множачи кількість наступних днів на 50-відсотковий середній заробіток.
Тому догляд вигідно здійснювати поперемінно кожним родичем, чи не вичерпав 10-денний ліміт. Позиція, викладена в Листі ФСС Росії від 28.07.2016 року № 02-09-14 / 15, надала можливість не втрачати виплати шляхом видачі лікарняного листа по черзі різним членам родини. Для кожного наступного члена, який підтвердив родинний зв'язок, листок буде вважатися первинним, оскільки страховим випадком є не власне захворювання, а необхідність доглядати за нужденним пацієнтом.
Але якщо догляд за дитиною здійснювався в умовах стаціонару, то розмір середньоденного заробітку буде обчислюватися в залежних від стажу відсотках за всі дні (а не перші 10), на які видано листок непрацездатності.
приклад розрахунку
Розібратися, як розрахувати розмір допомоги співробітникам, які доглядають за дітьми, допоможе наступний приклад.
Працівник, який має 7-річний страховий стаж, відкрив лікарняний по догляду за дитиною 14 років і пробув на бюлетені 12 днів. Лікування здійснювалося в домашніх умовах, тобто амбулаторно. Сукупний заробіток застрахованого співробітника за попередні два роки склав 730 тис. Рублів. При розподілі на 730 (величину-константу) виходить, що його середньоденний заробіток склав 1000 рублів. Але оскільки розмір страхового стажу громадянина знаходиться в діапазоні 5-8 років, при нарахуванні допомоги братиметься 80% від цієї суми - 800 рублів.
Оскільки дитина лікувався вдома, лише перші 10 днів лікарняного будуть оплачені в 80-процентному обсязі (800 х 10 = 8000 рублів). За інші 2 дні середній заробіток у розмірі 50% (1000/2 х 2 дні = 1000 рублів). Загальна сума допомоги дорівнює 9000 рублів. (8000 + 1000).
Для порівняння можна подивитися, як вважався б лікарняний, якщо б дитина лікувався не вдома, а в лікарні, або лікарняний лист був оформлений на різних членів сім'ї відповідно до роз'яснень соцстраху. У цьому випадку працівник отримав би на руки 9600 рублів, так як платять цю допомогу за догляд в стаціонарі. Тобто заслужений «страховий» відсоток від заробітку множиться не на 10, а на загальну кількість днів. У даній ситуації це виглядало б так: 800 рублів середнього заробітку х 12 днів непрацездатності = 9600.
Є питання по даній темі? Задавайте нашого юриста через форму нижче або телефонуйте за вказаними нижче телефонами.
