- Призупинення використання посвідчення водія
- Обставини, при яких водійські права не можуть бути обмежені
- Застосування обмежувального заходу
- Подача звернення одержувачем виплат
- Заява приставам про позбавлення водійських прав боржника по аліментах, зразок
- Заяву до суду про обмеження прав боржника на керування автомобілем: зразок
- Скасування обмежувального заходу
У листопаді 2015 року в закон «Про виконавче провадження» були внесені доповнення (вступили в силу з січня 2016 року). Законодавці ввели нову міру щодо забезпечення своєчасного стягнення аліментів - припинення дії прав на керування транспортом. Її застосування можливе при наявності судового рішення, наказу або виконавчого листа про призначення аліментних виплат. Для ініціювання процедури слід звертатися до пристава, виконуючому вказаний судовий акт. Якщо ж кошти на утримання дитини підлягають стягненню на підставі добровільного нотаріального угоди, то заяву на позбавлення водійських прав за несплату аліментів потрібно подавати в суд. Розглянемо процедуру детально.
Призупинення використання посвідчення водія
Зміни закону розширили повноваження судових виконавців, в тому числі на застосування обмежувальних заходів при невиплати по аліментах. Тепер пристав позбавляє боржника прав на управління власним авто, мопедом, мотоциклом, трицикли, квадроцикли, повітряним і водним транспортом.
Перед винесенням постанови про застосування обмеження судовий виконавець повідомляє неплатника про цей захід, дає час на добровільне погашення боргу (п'ять днів). Таким чином, аліментник має можливість не допустити обмеження своїх прав на водіння авто шляхом погашення боргу.
Судовий пристав виносить постанову про припинення дії в / в, якщо дотримані такі умови:
- Є рішення суду (постанова, наказ) про примусове стягнення аліментів або боргу. При наявності іншого документа (угоди) про виплату аліментів таке обмеження через ФССП не застосовується.
- Має місце умисне ухилення боржника від виконання зобов'язань.
- Сума заборгованості по одному або кількох судових наказів (виконавчими листами) перевищує десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім боргу по аліментах, сюди відносять відшкодування збитку по кримінальних справах, непогашені штрафи за порушення ПДР і т. Д.
- Немає обставин, що перешкоджають застосуванню такого заходу.
Постанова доводиться до відома боржника, йому роз'яснюється відповідальність за порушення заборони. Копії документа передаються стягувачеві і держ. органу, який видав права (ГИБДД), посвідчення водія - приставу на зберігання. Забрати його можна тільки після скасування постанови.
Якщо боржник не відреагував на попередження і не передав посвідчення приставу на зберігання, обмеження на право водіння діє навіть при тому, що фактично в / у знаходиться на руках у аліментщика. При ігноруванні заборони сідати за кермо боржникові загрожує призначення виправних робіт (50 годин) або позбавлення в / у через суд на термін 12 місяців. Якщо співробітник ДПС перевірить документи у такого водія і побачить в базі ГИБДД відомості про чинне обмеження, в / у буде вилучено.
Обставини, при яких водійські права не можуть бути обмежені
Такий захід впливу не застосовується, якщо:
- боржник не виконує зобов'язання з-за тривалої хвороби, складне матеріальне становище (поважні причини);
- керування транспортним засобом (далі - ТЗ) пов'язане з виконанням службових обов'язків або отриманням основного доходу. Це підтверджується реєстрацією боржника як підприємця, який надає послуги перевезення, або записом у трудовій книжці про роботу водієм;
- в місцевості проживання боржника і його сім'ї нерозвинена транспортна інфраструктура, і відмова від використання автомобіля істотно обмежить їх життєдіяльність;
- боржник або залежні від нього члени сім'ї є інвалідами;
- укладено угоду про надання розстрочення (відстрочення) погашення боргу.
Підтверджуючі документи слід завжди тримати при собі.
Застосування обмежувального заходу
При наявності судового наказу або виконавчого листа пристав самостійно або за заявою одержувача платежів виносить постанову про припинення дії в / в.
Якщо виплати здійснювалися в рамках аліментного угоди, то їх одержувач (його законний представник) або судовий виконавець має право звернутися до суду з проханням позбавити боржника прав на водіння особистого транспорту (пункт 3 статті 67.1 закону «Про виконавче провадження»).
Подача звернення одержувачем виплат
Як вже було зазначено, ініціювати процедуру обмеження прав боржника по аліментах на керування автомобілем (іншим ТЗ) може сам одержувач виплат або пристав (з власної ініціативи або за заявою стягувача). Для цього необхідно правильно скласти звернення до відповідного відділу ФССП або в суд.
Бланки заяви та додатків можна знайти на інформаційному стенді в суді або територіальному підрозділі судових приставів.
Заява приставам про позбавлення водійських прав боржника по аліментах, зразок
Звернення до судового виконавця містить наступну інформацію:
- Дані заявника - П. І. Б., контакти (адреса, телефон).
- Структурний підрозділ служби, куди подається заява.
- Відомості про документ, який послужив підставою для порушення провадження, - назва, номер, дані боржника.
- Номер виконавчого провадження.
- Підстави для прийняття обмежувального заходу - невиконання в добровільному порядку зобов'язань аліментник.
- Прохання про встановлення обмеження на керування транспортними засобами.
До звернення прикладають копії судового рішення і ухвали про порушення провадження.
Зразок заяви:
Приклад можна завантажити:

думка експерта
Дмитро Анцупов
Адвокат, практикую з 2013 року. Девіз: вирішувати проблеми, а не цитувати закон!
Якщо ви не впевнені, що зможете самостійно правильно скласти заяву за зразком або у вас індивідуальний випадок, що не підходив під шаблон, то ви можете звернутися безпосередньо до мене.Вся інформація про те, як можна зі мною зв'язатися є на моїй особистій сторінці >>>
Заяву до суду про обмеження прав боржника на керування автомобілем: зразок
У заяві про накладення обмежувального заходу через суд вказують:
- Дані заявника і платника аліментів - П. І. Б., адреса проживання.
- Суд, куди подається позов.
- Документ, в рамках якого виникло невиконане зобов'язання, - угода про добровільному порядку виплати аліментів.
- Клопотання про позбавлення права керування транспортом до повного погашення простроченої заборгованості та інших платежів по документу.
Додатково до заяви додаються копії документів, які відносяться до зазначеного вимогу:
- аліментного угоди;
- довідки про наявність заборгованості від судового пристава;
- відомостей про працевлаштування аліментщика і т. д.
Зразок позовної заяви до суду:
Заповнений приклад позову можна скачати:

думка експерта
Дмитро Анцупов
Адвокат, практикую з 2013 року. Девіз: вирішувати проблеми, а не цитувати закон!
Якщо ви не впевнені, що зможете самостійно правильно скласти заяву за зразком або у вас індивідуальний випадок, що не підходив під шаблон, то ви можете звернутися безпосередньо до мене.Вся інформація про те, як можна зі мною зв'язатися є на моїй особистій сторінці >>>
Скасування обмежувального заходу
Відновити право на управління особистим транспортом можна:
- Повністю виплативши прострочену заборгованість за виконавчим листом (судового наказу).
- Направивши до суду прохання про надання відстрочки (розстрочки) зі сплати.
- Пред'явивши докази обставин, що перешкоджають винесенню постанови.
- Погасивши борг по одному з виконавчих проваджень, якщо обмежувальний захід застосовувалася відразу по декількох документах. При цьому сума, що залишилася боргу не повинна перевищувати десять тисяч рублів.
Не пізніше одного робочого дня після передачі боржником підтверджуючих документів (наприклад, чеків, квитанцій, виписок з рахунків) судовий пристав перевіряє факт оплати, скасовує позбавлення, повертає водійське посвідчення і передає інформацію про скасування держ. органу, який видав права (ГИБДД).
Застосування заходів, що обмежують спеціальні права аліментщика, є дієвим інструментом при стягненні простроченої заборгованості. При цьому слід пам'ятати, що пристав може вдатися до нього лише за умови судового наказу або виконавчого листа. Якщо підставою для стягнення боргу є інший документ, обмежити право на керування транспортними засобами може тільки суд.