Реклама
Реклама
Реклама

Скасування довіреності - економія чи нові проблеми?

Державна автомобільна інспекція України запропонувала скасувати нотаріальне доручення на право керування автомобілем, ніж обіцяє істотно полегшити життя вітчизняного автомобілісту. Адже на даний момент така довіреність коштує 250-300 гривень і переоформляти її потрібно кожні 3-5 років. Державна автомобільна інспекція України запропонувала скасувати нотаріальне доручення на право керування автомобілем, ніж обіцяє істотно полегшити життя вітчизняного автомобілісту

Фото: PHL Державна автомобільна інспекція України запропонувала скасувати нотаріальне доручення на право керування автомобілем

У нашому законодавстві існує колізія з питання нотаріально завірених довіреностей на керування автомобілем. Стосовно до доручень на вчинення угод ст.245 Цивільного Кодексу України встановлює, що довіреність повинна мати ту форму, яка є обов'язковою для здійснюваної операції. Таким чином, якщо видається так звана "генеральна" довіреність, то мати нотаріальну форму вона повинна за умови, що передбачає укладання договорів майнового найму або позички щодо транспортного засобу; в інших випадках це не обов'язково, оскільки навіть купівля-продаж транспортних засобів не передбачає обов'язкової нотаріальної форми договору. Якщо довіреність видається тільки на управління або на вчинення інших дій з транспортним засобом, нотаріальної форми закон тим більше не вимагає. Однак, на співробітників ДАІ такі доводи не діяли, адже всякими Постановами і Інструкціями нас зобов'язують мати нотаріально завірене доручення, інакше автомобіль виявиться на штрафмайданчику.

В Європі жодного доручення на керування автомобілем взагалі не потрібно. Достатньо отримати від власника свідоцтво про реєстрацію (в деяких країнах називається просто - СІРА КАРТА) і страховку на його автомобіль (називається ЗЕЛЕНА КАРТА, вона видається на автомобіль і з нею може їздити будь-який). У разі, якщо мова йде про юридичну особу, то довіреність виписує керівник фірми. І цього цілком достатньо. Тоді чому у нас за це потрібно платити гроші нотаріусу?

Адже зрозуміло, що довіреність на право керування автомобілем це нонсенс. Насправді, на певному етапі, при вирішенні питання про способи передачі власником автомобіля прав на водіння своєї машини іншим особам за допомогою довіреності, відбулася підміна юридичних норм. Передача керування транспортним засобом є звичайною операцією і не вимагає обов'язкового укладення в письмовій, а тим більше в нотаріальній формі. Фактично, це те ж саме, що дати своєму другові покористуватися ігровою приставкою або велосипедом.

Фото: PHL В теорії цивільного права немає поняття генеральної довіреності, яке зараз стало дуже поширеним

Довіреність - це письмове уповноваження, яке видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. В теорії цивільного права немає поняття генеральної довіреності, яке зараз стало дуже поширеним. Під оним розуміється довіреність на здійснення всього комплексу дій, так чи інакше стосуються автомобіля. Однак це не відповідає законодавству. З точки зору юриспруденції, саме поняття "довіреність на право керування автомобілем" абсурдно, так як довіреність, з точки зору цивільного матеріального права, - це документ, що підтверджує право повіреного на вчинення правочину від імені довірителя. Однак, керуючи автомобілем, ми з вами ніяких угод не робимо.

У питанні нотаріальних довіреностей на керування автомобілем російське законодавство набагато ліберальніше, адже там давно вже діє форма рукописної довіреності на керування автомобілем. У Росії на даний момент водій повинен мати при собі посвідчення водія, техпаспорт, поліс ОСАГО і, якщо автомобіль належить іншій особі, довіреність - в простій письмовій формі або нотаріально завірену. У разі відсутності довіреності при перевірці співробітниками ДІБДР машина буде відправлена ​​на штрафмайданчик.

[Page]

У Росії існують лише деякі вимоги щодо складання рукописних довіреностей на право керування автомобілем, а саме:

1. Письмова форма із зазначенням терміну дії, який не може перевищувати 3 років. В іншому випадку вона дійсна протягом року.

2. У дорученні обов'язково повинна бути вказана дата її вчинення, інакше вона вважається недійсною.

3. У довіреності повинно бути вказано право передоручення. В інших випадках представник може передоручити повноваження тільки для захисту інтересів довірителя.

4. Також представник зобов'язаний повідомити довірителя про передоручення і повідомити всі необхідні відомості про особу, якій передані повноваження.

5. Довіреність, що видається в порядку передоручення, вимагає нотаріального посвідчення.

6. Її термін дії не може перевищувати строк довіреності, на основі якої вона видана.

Ось, втім, і все. Дана ініціатива відмінно працює в Росії і, що найголовніше, суттєво полегшила життя автомобілістам. Що ж пропонує в цьому питанні наша улюблена ДАІ?

В Україні ДАІ виступає з ініціативою зовсім скасувати довіреності і ввести замість них заяви. У заяві, яку господар автомобіля повинен буде особисто подати в ДАІ, він повинен вказати прізвища тих, кому він довіряє водіння своєї машини. Таку заяву людина може принести особисто в ДАІ або, нотаріально завіривши, відіслати її поштою, а співробітники ДАІ протягом доби повинні будуть занести дані, вказані в заяві, до бази даних. Процедура буде безкоштовною, крім того, заява не має терміну придатності. Прізвища тих, хто має право керування, внесуть в електронну базу ДАІ і власнику обіцяють протягом доби відправити поштою підтвердження внесення даних в базу. Також керівництво ДАІ обіцяє, що будь-який власник автомобіля зможе самостійно увійти в базу ДАІ і перевірити, чи внесений його автомобіль в дану базу і хто крім нього може управляти його транспортним засобом.

Також керівництво ДАІ обіцяє, що будь-який власник автомобіля зможе самостійно увійти в базу ДАІ і перевірити, чи внесений його автомобіль в дану базу і хто крім нього може управляти його транспортним засобом

Фото: UKRAFOTO В Україні ДАІ виступає з ініціативою зовсім скасувати довіреності і ввести замість них заяви

Згідно планованих нововведень водієві транспортного засобу знадобляться тільки права, техпаспорт і страховка цивільної відповідальності на даний транспортний засіб, а зупинив вас інспектор повинен буде зв'язатися з постом ДАІ і перевірити, чи внесений цей водій у базу і хто має право на керування автомобілем.

Ще один нюанс. У переліку документів, які обов'язково повинен мати при собі водій, присутній також поліс обов'язкового страхування відповідальності власників транспортних засобів. Поліси бувають декількох видів, найбільш популярні з яких - "іменні", тобто в них перераховано список осіб, допущених до управління. Тому, передаючи управління, потрібно також подбати про страховку: укласти додатковий договір або спочатку придбати дорожчий поліс I типу, що покриває відповідальність усіх, хто опинився за кермом на законних підставах.

Крім скасування нотаріальних довіреностей на управління автомобілем, ДАІ пропонує скасувати талон попереджень до посвідчення водія та подорожні листи. Тепер для користування службовим автомобілем повинно бути достатньо свідоцтва про реєстрацію та товарно-транспортної накладної на вантаж, що перевозиться.

Про талон попереджень все зрозуміло - він фактично не потрібний і не несе ніякого функціонального навантаження. З дорожніми листами трохи складніше. Подорожні листи виконують кілька функцій. По-перше, це документ з печаткою підприємства, що підтверджує право водія перебувати за кермом даного автомобіля. По-друге, це підстава для нарахування зарплати водія, списання палива і витратних матеріалів. По-третє, в дорожніх листах є підписи осіб, які перевірили стан автомобіля, самопочуття і документи водія перед виїздом з АТП. В Україні існує відповідальність власників засобів підвищеної небезпеки, і якщо несправність службового автомобіля стане причиною ДТП, відшкодування шкоди покладається не на водія, а на власника, тобто на підприємство, а в разі виявлення порушень покарані будуть його посадові особи. Подорожній лист дозволяє регулювати цю відповідальність і контрольні функції. У разі прийняття нового закону шляховий лист залишиться внутрішнім документом підприємства, але відтепер він не буде об'єктом перевірки з боку ДАІ. Це дозволить простіше виходити з елементарних ситуацій, коли, наприклад, водій на службовому автомобілі затримався у відрядженні або з якоїсь поважної причини не зміг повернутися в АТП в запропоноване дорожнім листом час. Зараз в такій ситуації водій може бути оштрафований, а машина відправлена ​​на штрафмайданчик.

Всі ці нововведення, на думку керівництва Державтоінспекції, значно полегшать оформлення документів, і в разі потреби будь-який співробітник ДАІ зможе впродовж декількох хвилин перевірити по базі, чи на законних підставах та або інша людина управляє транспортним засобом, що належить іншій.

Однак, при цьому, керівництво ДАІ в полголоса говорить про можливе скасування всіх довіреностей на автомобіль, тобто "генеральних" довіреностей теж.

Ця ініціатива неоднозначно сприймається українськими автомобілістами, адже "генеральну" довіреність часто оформляють при продажі авто, щоб не платити податки. Купівля-продаж автомобілів на вторинному ринку за допомогою "генералок" дає можливість піти продавцеві від наступних необхідних дій: обов'язкового проходження технічного огляду, зняття даного транспортного засобу з обліку в підрозділах Державтоінспекції, нотаріального посвідчення копії договору транспортного засобу або реєстрації такого Договору в підрозділах Державтоінспекції, сплати податку з доходів фізичних осіб.

Так що, при всіх очевидних плюсах даних нововведень в разі, якщо доручення на транспортні засоби скасують взагалі і без пропозиції альтернатив, українці позбудуться можливості розпоряджатися своїми правами, зокрема, наділяти довірену особу відповідними повноваженнями.

Нагадаємо, як писала auto.tochka.net, в Україні скасували талон попереджень до посвідчення водія . Крім того, техогляд тепер можна проходити без медичної довідки .

Тоді чому у нас за це потрібно платити гроші нотаріусу?
Що ж пропонує в цьому питанні наша улюблена ДАІ?