Стягнення збитків поряд з іншими заходами цивільно - правової відповідальності є способом захисту порушеного права. Позов про стягнення збитків може бути поданий тоді, коли особа звертається за захистом порушеного права зробило або повинне буде зробити витрати на відновлення порушеного права, витрати пов'язані з пошкодженням або втратою майна або не отримало те, на що могло б розраховувати, якби його право не було порушено. Заява про стягнення збитків має бути підтверджено доказами. До предмету доказування в суді відноситься наявність і розмір збитків, протиправна поведінка відповідача, а також причинно-наслідковий зв'язок між протиправною поведінкою і виникненням збитків. Істотним є вказівка в законі, що збитки підлягають відшкодуванню в повному обсязі, якщо інше не встановлено законом або договором. Якщо особа порушила право отримало внаслідок цього доходи збитки, виникає право вимагати відшкодування збитків у розмірі не меншому ніж такі доходи. Відшкодування збитків включає в себе реальні збитки та упущену вигоду.
Позовна стягнення збитків
Однак, в судової практиці підхід до стягнення збитків неоднозначний. Якщо мова йде про відшкодування вже зроблених витрат або реального збитку майну, то суди як правило задовольняють позовні вимоги якщо підтверджена вина порушника. До таких ситуацій можна віднести затоку квартири, пошкодження транспортного засобу при дорожньо-транспортній пригоді, і інші подібні ситуації. У розглянутих випадках позовну стягнення збитків здійснюється на підставі документів про вже зроблених витратах позивача. Витрати, на відновлення майна або прав позивача мають бути підтверджені належним чином оформленими доказами, завіреними копіями платіжних доручень, якщо витрати зроблені юридичною особою або касовими чеками та іншими документами, якщо витрати зроблені громадянином.
Складніше йде ситуація з майбутніми витратами на відновлення порушеного права. Оскільки такі витрати в більшості випадків носять гаданий характер, їх докази, такі як експертиза або попередній розрахунок можуть бути поставлені під сумнів і не прийняті судом як доказ розміру збитків. Найбільш перспективним на наш погляд є призначення судової експертизи, яка підтвердить розмір майбутніх витрат (розмір збитків). Необхідно пам'ятати, що призначення судової експертизи право суду, а не його обов'язок. При цьому суд не вправі відмовляти в позові повністю, якщо не можливо з розумною достовірністю встановити розмір збитків завданих невиконанням зобов'язання. Дана норма була введена Федеральним законом від 08.03.2015 N 42-ФЗ "Про внесення змін до частини першої Цивільного кодексу Російської Федерації" який набрав чинності з 1 червня 2015 року. В даний час позовну заяву про стягнення збитків має бути складено з урахуванням зазначених змін.
Як скласти і подати позов про стягнення збитків?
Відсутність необхідного досвіду і кваліфікації, невміння скласти позов про стягнення збитків, навіть при наявності необхідних доказів, може спричинити відмову в задоволенні позовних вимог, зробивши стягнення збитків неможливим.
Юридичне агентство «Корект лайн» має багатий практичний досвід в сфері справ про стягнення збитків. В рамках цієї діяльності ми надаємо наступні послуги:
- консультації з питань відшкодування шкоди в рамках законодавства Росії;
- попередня оцінка юридичної ситуації, що передує діям щодо стягнення збитків;
- юридична оцінка можливості стягнення упущеної вигоди;
- претензійна робота по стягненню відшкодування за заподіяння шкоди;
- складання позовної заяви про стягнення збитків;
- сприяння в оцінці суми збитку;
- представництво в суді у справах про стягнення збитків;
- отримання виконавчого листа і подальше ведення виконавчого провадження;
- інші питання, пов'язані з відшкодуванням збитків.
Вартість юридичних послуг
Як скласти і подати позов про стягнення збитків?