- Структура спадково-правових відносин
- Суб'єкт і об'єкт
- зміст
- предмет
- В який момент виникає правовідносини - процес формування

Спадкові правовідносини - це вид взаємодії, при якому майнові права покійного переходять іншим особам за законом успадкування. Процедура може проводитися за законом і за заповітом. У першому випадку суб'єктами правовідносин стають рідні покійного, у другому - будь-які особи, яких він вказав у заповіті. Даний юридичний процес передбачає певну структуру і склад. Регулюється Цивільним кодексом та іншими законами і приписами.
Структура спадково-правових відносин
Склад правовідносин включає елементи:
- суб'єкт;
- зміст;
- Предмет.
Вони невіддільні від процедури успадкування, і є її основними складовими. Розберемо кожен з елементів окремо.
Суб'єкт і об'єкт
Об'єкти і суб'єкти спадкових правовідносин - це предмет наслідування, а також особа, яка успадковує. Суб'єктами можуть стати тільки люди, які мають право на отримання власності покійного. сам спадкодавець суб'єктом не рахується, так як процедура стає актуальною тільки після його смерті. Однак після смерті особа втрачає юридичну правоздатність, а тому не може бути названо суб'єктом.
Спадкоємець - це особа, яка може успадковувати майно. Спадкоємців може бути кілька, і вони являють собою широку групу, яка включає в себе:
- Дітей спадкодавця, ще не народжених при відкритті спадщини, але зачатих за його життя. Маються на увазі діти, що виношуються законною дружиною покійного;
- Недієздатних утриманців, які перебували під опікою спадкодавця (пенсійний вік, неповноліття, інвалідність є ознаками недієздатності;
- Осіб, які не мають громадянства.
Спадкодавець не може заповідати майно структурам, визнаним сектами.
Людина може заповідати власність юридичним і благодійним компаніям, державним структурам, міжнародним організаціям. Для цього потрібно вказати їх в заповіті. У цьому випадку ці структури також будуть ставитися до суб'єктів правовідносин. Однак і в цьому є свої обмеження. Особа не може заповідати майно структурам, визнаним сектами.
зміст
Зміст спадкового правовідношення являє собою комплекс прав і обов'язків суб'єктів. До них відноситься:
- Право спадкоємця прийняти власність;
- Його обов'язок по збереженню майна;
- Обов'язок спадкоємців і третіх осіб не створювати перешкоди на шляху до отримання спадщини;
- Право на відмову від успадкованих майнових прав.
При невиконанні обов'язків спадкоємці втрачають права на одержання майна. У деяких випадках люди отримують додаткові зобов'язання. Вони прописуються спадкодавцем в заповіті, і називаються умовами. Майнові права можуть бути передані тільки при дотриманні цих умов. У числі їх можна відзначити заборону на повторний шлюб, турботу про домашнього вихованця.
При невиконанні обов'язків спадкоємці втрачають права на одержання майна.
предмет
Предметом правовідносин є саме спадщину. Воно являє собою комплекс майновий і нематеріальних прав, які можуть бути передані від покійного його спадкодавця. До складу його можуть бути включені:
- Нерухомість;
- авто;
- Право на будь-яку власність;
- коштовності;
- Земельні ділянки;
- Засоби, поміщені на банківський рахунок.
Однак спадкоємцю передаються не тільки права, а й зобов'язання померлого. за ГК РФ борги спадкодавця має покривати особа, яка прийняла власність.
Передаватися спадкоємцям можуть тільки ті заборгованості, які не були пов'язані з особистістю покійного: кредити, іпотеки. Чи не передаються борги з аліментів, зобов'язання з відшкодування шкоди.
Якщо людина прийняла спадщину, він не може відмовитися від зобов'язань. Якщо ж особа не бажає виплачувати заборгованість, воно повинно скласти відмова від майна. Структуру спадкових правовідносин складають об'єкт, предмет і зміст. Без цих елементів виникнення цивільно-правових взаємодій неможливо.
В який момент виникає правовідносини - процес формування
Юридичний процес протікає за кількома стадіями:
- У спадкоємця виникає право на прийняття майна. Це право настає на наступний день після смерті спадкодавця. Про час відкриття і місце відкриття спадщини докладніше тут ;
- Право на прийняття власності перетворюється в право на саму її. Для цього людина повинна звернутися в нотаріальну контору. Як звернутися до нотаріуса для оформлення спадщини, читайте тут .
Спадково-правові відносини виникають з моменту смерті спадкодавця. До цього часу на власність особи не можна претендувати, вона належить виключно йому.
Розглянемо докладніше етапи першої стадії:
- Відкриття спадщини в нотаріальній конторі;
- Ухвалення переданого майна або відмова від нього;
- Реалізація права спадкоємця. Якщо він відмовився від власності, то правові відносини з його участю припиняються.
Друга стадія виникає з часу прийняття власності. Вона триватиме до тих пір, поки не вирішиться повністю питання з майном. Може включати в себе наступні пункти:
Охорона власності здійснюється тільки в деяких випадках, коли майно може бути втрачено через дії спадкоємців або третіх осіб. Рішення про необхідність охорони приймає нотаріус при наявності відповідної заяви від спадкоємців.
Правовідносини закінчуються в той момент, коли власність розподілена між усіма особами і доля її точно відома. При цьому всі вони повинні оформити своє право на майнові права. Розглянуті правовідносини перетворюються в цивільну форму, яка заснована на володінні власністю.
У правовідносинах безпосереднім чином бере участь не тільки спадкоємець, а й нотаріус. Через нього проходять всі базові операції. Він же видає свідоцтво про права спадкоємця. Знання про структуру та зміст правовідносин знадобляться при спадкуванні, так як такі поняття можна зустріти в законах про спадкування. Людина також, для захисту своїх інтересів, повинен ознайомитися з переліком своїх прав.
За додатковою інформацією з даного питання звертайтеся в рубрику « Спадщина " за посиланням.
Безкоштовна юридична підтримка за телефонами:
Москва і Московська область: +7 (499) 703-31-45 (дзвінок безкоштовний)
Санкт-Петербург і Лен.область: +7 (812) 309-78-23