- Основні особливості права спадкування за законом і за заповітом в РФ
- Базові поняття і визначення коротко
- Основні принципи по Цивільному Кодексу Росії
- Інститути, що входять в спадкове право
- Інститут відкриття спадщини
- Інститут придбання спадщини - кому гарантується право успадкування
- Інститут недостойних спадкоємців
Поняття спадкового права міститься в частині 3 ГК. Даний розділ народився 1 березня 2002 року. Спадкове право в РФ є галузь цивільного права, яка включає в себе правові норми, що встановлюють правовідносини при переході власності у спадок. На підставі їх будується процедура отримання спадкової маси. Норми встановлюють права і зобов'язання претендентів на майно, вони містять правила оформлення при різних типах успадкування.
Зміст статті
Основні особливості права спадкування за законом і за заповітом в РФ
Спадкове право в Росії можна поділити на такі базові інститути:
- Підстави набуття маси;
- Визнання спадкоємця негідним;
- Придбання майна;
- Відкриття спадщини.
Право успадкування передбачає можливість придбання майна в законному порядку і за заповітом. Перший порядок реалізується в відсутності заповіту. Він передбачає розподіл власності згідно черговості спадкоємців. Якщо є заповіт, майно буде розподілено згідно його пунктам. За роз'ясненнями можна звернутися до статті 1153 ЦК РФ прийняття спадщини .
Базові поняття і визначення коротко
Неможливо викласти спадкове право коротко без пояснення його основних понять:
- Спадкування. Являє собою перехід власності від покійного до інших осіб на законних підставах;
- Спадкодавець. Спадкодавцем може бути особа, після смерті якого реалізується перехід майнових прав. Спадкодавцем може бути будь-яка особа: з обмеженою дієздатністю, з іноземним громадянством;
- Спадкоємець. Їм є будь-яка особа, яка може претендувати на спадкову власність на підставі закону або заповіту. Спадкоємцем може стати будь-яка особа, незалежно від його дієздатності і громадянства;
- Спадкове майно. види спадщини - всі майнові і немайнові права спадкодавця, в тому числі, його заборгованості. У спадкову масу може входити тільки та власність, яка була отримана на законних підставах.
Основні поняття спадкового права будуть застосовуватися при оформленні всіх документів.
Спадкоємець має право прийняти спадщину або відмовитися від нього.
Основні принципи по Цивільному Кодексу Росії
Принципи спадкового права визначаються частиною 3 ГК. Розглянемо основні з них:
- Універсальність правонаступництва. Викладена в 1 пункті статті 1110 ЦК. Закон про право на спадщину передбачає, що передача власності здійснюється в повному обсязі і одноразово. Спадкоємець не може прийняти тільки частину майнових прав. Він повинен або прийняти повністю, або повністю відмовитися від них. Даний принцип актуальний в разі, якщо від спадкодавця залишилися заборгованості. У такій ситуації людина не може погодитися на прийняття майна та відмовитися від виплати боргів.
- Пріоритет заповіту перед законним порядком. Спадкування в цивільному праві передбачає, що якщо складено заповіт, власність буде розподілятися згідно з цим розпорядженням. Єдиний спосіб не слідувати заповітом - оскаржити його.
- Свобода заповіту. Кожне дієздатна особа може розподіляти власність на свій розсуд. При складанні заповіту особі не потрібно питати ні в кого дозволу. Документ повинен складатися добровільно. Якщо заповіт оформлено під погрозами і тиском, воно буде розірвано на цих підставах.
- Принцип індивідуальності. Стосується він як спадкоємця, так і спадкодавця. Припускає, що заповіт не може бути колективним актом. Воно складається від імені однієї людини. Принцип відноситься до спадкоємців на тій підставі, що прийняття майна одним претендентом на власність не означає прийняття спадщини іншою особою.
- Право прийняття або відмови від спадщини. Права спадкоємця за законом і за заповітом припускають, що особа може, як прийняти передану йому власність, так і відмовитися від неї без пояснення причин.
- Пріоритет інтересів сім'ї. Подружжя покійного відносяться до першої черги спадкоємців. Крім того, обов'язкова частка в спадщині в ГК гарантується неповнолітнім дітям. Навіть якщо вони не вказані в заповіті, все одно мають підстави претендувати на обов'язкову частку.
- Демократизм і рівність. Права спадкування за законом в однаковій мірі належать всім претендентам на власність незалежно від їх статі, фінансового становища, національної приналежності.
- Законність при здійсненні спадкових правовідносин. В рамках процедури не повинні порушуватися інтереси учасників справи. Не можуть проводитися дії, спрямовані на заподіяння шкоди людям.
Спадкові права належать усім особам, які входять в спадкові черзі або вказані в заповіті.
Інститути, що входять в спадкове право
Інститути в рамках норм регулюють всі питання, пов'язані з спадкової маси.
Інститут відкриття спадщини
Регулює порядок відкриття спадкової справи. Згідно з ним, спадково правові відносини виникають з моменту смерті особи. Якщо є судове рішення про загибель, то датою відкриття стає передбачуваний час смерті.
До відкриття спадщини ніяких маніпуляцій з ним провести не вийде. Наприклад, складено заповіт, і особа вважає, що його пункти незаконні. У цьому випадку громадянин не може оскаржити документ, так як справа ще не відкрито.
Інститут придбання спадщини - кому гарантується право успадкування
Передбачає законний порядок оформлення власності. Включає в себе:
- Збір необхідного переліку документів;
- Звернення до нотаріуса;
- Складання заяви про згоду прийняти власність;
- Оплата мита в установленому розмірі. Хто звільняється від сплати держмита при вступі у спадок дізнайтеся тут ;
- Отримання свідоцтва після закінчення 6 місяців після смерті спадкодавця.
Нотаріус є найважливішою фігурою в спадкових справах. Саме через нього проходить вся процедура. Він перевіряє надані документи, видає свідоцтво про права спадкоємця.
Інститут недостойних спадкоємців
Визнання особи недостойним спадщини призводить до того, що людина втрачає всі права на распределяемую власність. Процедура проводиться виключно через суд. Підставами до неї є:
- Шантаж спадкодавця або інших претендентів на власність з метою отримання більшої частки в спадщині;
- Відсутність допомоги особі в останні роки його життя;
- Позбавлення батьківських прав, якщо спадкодавець є біологічною дитиною спадкоємців.
Для визнання особи недостойним потрібні документальні підтвердження підстав для винесення даного рішення. До уваги береться мотивація особи, що здійснює протиправні дії. Вона повинна бути спрямована саме на отримання спадщини.
Додаткова корисна інформація про загальні поняттях спадкового права в цьому відео:
Що таке спадкове право? Це комплекс правових норм, що встановлюють право про спадщину за законом і за заповітом. Регулюють терміни вступу в спадщину, визнання особи недостойним власності, час відкриття спадкової справи та інші нюанси. Знання їх особливо важливо при спірних ситуаціях, в яких потрібно відстоювати свої інтереси в рамках справи.
За додатковою інформацією з даного питання звертайтеся в рубрику « Законодавство про спадщину " за посиланням.
Безкоштовна юридична підтримка за телефонами:
Москва і Московська область: +7 (499) 703-31-45 (дзвінок безкоштовний)
Санкт-Петербург і Лен.область: +7 (812) 309-78-23