- Загальні відомості
- Специфіка сучасної економічної діяльності
- Проблемна сторона питання
- специфіка аналізу
- висновок
В даний час широко розвинена сфера матеріального і нематеріального виробництва. Володіючи об'єктивними відмінностями, ці види діяльності тісно взаємодіють один з одним. Тим часом в сучасному світі все більшого значення набуває сфера нематеріального виробництва. Розглянемо її особливості.
Загальні відомості
Матеріальне і нематеріальне виробництво - ключові напрямки діяльності сучасних підприємств. При цьому друге, як вище було сказано, набуває останнім часом все більшого значення. Тим часом нематеріальне виробництво не можна назвати самодостатнім. Підприємства не можуть обходитися без ресурсів, що мають речовий вираз. Проте останнім часом саме нематеріальне виробництво виступає як джерело доданої вартості. Більш того, комунікації, спеціальні знання, інтелектуальна праця є факторами економічного розвитку і конкурентоспроможності підприємств, галузей, регіонів.
Специфіка сучасної економічної діяльності
Виробництво, існуюче в даний час, - це в першу чергу вплив розуму. Воно забезпечується інженерами, конструкторами, бухгалтерами, дизайнерами, кадровими фахівцями, маркетологами, експертами та ін. Значення ручної праці досить активно знижується. Така тенденція особливо добре видно в наукомістких галузях. Економічний розвиток на сучасному етапі, таким чином, висуває на передній план нематеріальне виробництво. Воно отримує статус переважної області зайнятості, ключового інвестиційного спрямування. Саме вони виступають сьогодні як визначальний фактор добробуту суспільства.
Проблемна сторона питання
У Росії сьогодні мають місце два протилежно спрямованих процеси: збільшення питомої ваги сфери обслуговування і деіндустріалізація. Остання проявляється в зниженні частки переробних галузей при одночасному зміцненні видобувних. Певною мірою ця тенденція вимушена і з точки зору перспективного розвитку вітчизняної економіки відрізняється негативним характером. Вона зміщує господарську систему з індустріального стану в доіндустріальну. Відповідно, тут можна говорити, скоріше, про регрес, ніж про розвиток.
Разом з тим в економіці відзначається збільшення частки послуг фінансових і торгових підприємств. Ця тенденція в цілому характерна для індустріального етапу. Завдяки розвитку галузі обслуговування йде внутрішній перерозподіл ВНП від регіонів-донорів (Зап. Сибіру, Урал) в центр. У майбутні роки в Росії експерти прогнозують значну міграцію робочої сили.
специфіка аналізу
Оцінку глибини постіндустріальних напрямків розвитку необхідно здійснювати не тільки в рамках галузевої структури інвестицій і зайнятості. Важливе значення має той ступінь, з якою поширюється нематеріальне виробництво. Зокрема слід визначити, яка частка інформаційних технологій серед чинників соціального розвитку в цілому і господарської його діяльності, зокрема.
висновок
В даний час має місце кардинальна зміна ролі матеріальних послуг і виробництва. Воно виконує сьогодні функції обслуговування бізнесу. При цьому зміст самої ділової активності зміщується до сфери нематеріального виробництва. Навіть у такій відомій галузі економіки, як випуск одягу, можна побачити її переважання. Сьогодні в цій сфері велика частина співробітників зайняті не безпосередньо у виробництві, а в дизайні, реалізації, логістики, маркетингу.
Послуги починають займати домінуючі позиції не тільки в окремих країнах, а й у всьому світі. Наприклад, значно зросла частка туристичної сфери. Тут слід зазначити важливі особливості цих послуг. На відміну від, наприклад, діяльності, пов'язаної з експортом природних ресурсів (ліси, зокрема), туристичний сектор має здатність до відтворення. Так, люди приїхали в населений пункт, побували на екскурсіях, на море, в музеях, галереях і поїхали, залишивши свої гроші. На ці кошти здійснюється реставрація, підтримка культурно-історичних пам'яток, будівництво нових або ремонт існуючих готелів, розвивається інфраструктура курортів.