Реклама
Реклама
Реклама

Віртуальні субсидії обіцяють замінити реальними грошима

Кабінет міністрів, роздуваючи свого часу комунальні тарифи в рамках домовленостей з Міжнародним валютним фондом, щоб підсолодити людям цю гірку пілюлю, запустив механізм субсидій. У платіжках у тих, хто звернувся за їх наданням та отримав допомогу, з'явилися знижки, які, тим не менш, ніяк не стимулювали одержувачів субсидій економити, - і грошова сума, необхідна на реалізацію програми, тепер просто захмарна. Збільшення фінансових потреб на виплату субсидій безпосередньо залежить також і від кількості тих, хто за цією допомогою звернувся.

Так, за даними Укрстату, якщо в 2016 році субсидії оформили трохи більше 4 млн 398 тис. сімей, то вже в 2017-му таких сімей було більше 6 млн 920 тис. Якщо врахувати, що в Україні в цілому зареєстровано 14 млн 980 тис. сімей, то це 46,2% від загальної їх кількості, або майже кожна друга сім'я. У 2018 році, за словами віце-прем'єра Геннадія Зубка, ця цифра зросла до 65%. Оскільки тарифи, перш за все на газ і електроенергію, що не остаточні, це означає, що і кількість субсідіантов (незважаючи на хитрощі з переглядом формули надання субсидій в сторону зменшення їх суми) ще може збільшуватися. Саме тому в уряді прийшли до висновку, що ситуацію врятує монетизація субсидій, тобто перехід на допомогу живими грошима. Але чи так це насправді?

Опалювальний сезон завершився, а це значить, що багато хто з тих, хто в цей період отримував субсидію на оплату ЖКП, після весняного перерахунку її фактично позбудуться (в платіжках в графі «субсидія» буде стояти «0» в кращому випадку до початку наступного опалювального сезону ). Але це ще не всі нововведення. Як тим, хто їх вже отримує, так і тим, хто тільки претендує, уряд приготував пакет змін. І якщо раніше обходилися модернізацією самої формули нарахування субсидії (через це, до речі, багато одержувачі її втратили, оскільки для безробітних працездатного віку - в разі, якщо вони не перебувають на обліку в службі зайнятості, - тепер враховується дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів ), то зараз мова йде про нововведення для всіх.

Монетизація на низькому старті

Якщо до цих пір механізм виплати субсидій передбачав, що з державної скарбниці гроші - транзитом через місцевий бюджет - перераховувалися на рахунки територіальних управлінь соціального захисту, а вже потім - на рахунку житлово-комунальних підприємств, то за новими правилами хочуть впровадити механізм монетизації субсидій. Тобто поки що сім'ї, які отримують субсидії, бачать їх тільки як знижки в квитанціях, але в результаті передбачених змін люди повинні будуть отримувати реальні гроші на руки. «За нормами нового закону про житлово-комунальні послуги, який 10 червня цього року тільки вступить в силу, з 1 січня наступного року пільги і субсидії повинні виплачуватися уже в грошовому еквіваленті, - пояснює« Ракурс »начальник управління розвитку житлово-комунального господарства Департаменту житлово -комунального інфраструктури Київської міськдержадміністрації Віра Радченко. - Тобто час на вирішення цього питання ще є ».

За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, законодавці розуміли, наскільки складна процедура переходу системи субсидій на монетарну форму, і тому надали органам виконавчої влади достатньо часу, щоб розробити відповідну нормативну базу і провести необхідні організаційні заходи. Стартувала модернізація системи надання субсидій з січня цього року - після того, як Міністерством фінансів був розроблений план, що складається з трьох етапів.

Стартувала модернізація системи надання субсидій з січня цього року - після того, як Міністерством фінансів був розроблений план, що складається з трьох етапів

Перший етап включає монетизацію розрахунків по субсидіях на рівні підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг (правда, там відразу ж почалися проблеми у ОСББ, яких примудрилися прирівняти до підприємств - надавачів послуг і спробували зобов'язати мати спеціальні рахунки в казначействі, що спричинило за собою тимчасовий колапс і необхідність переглянути деякі урядові рішення). Другий етап, за твердженням чиновників, - це створення інфраструктури, єдиного реєстру та бази даних громадян - отримувачів субсидій. Він є проміжним, оскільки це, по суті, підготовка системи монетизації субсидій на рівні домогосподарств. І нарешті третій етап, або, власне, введення грошових розрахунків на рівні сімей - одержувачів субсидій.

«Чому це важливо і необхідно? Тому що всі ми прекрасно знаємо, що кількість субсідіантов збільшується, особливо в опалювальний період, - продовжує Віра Радченко. - І грошей, які передбачаються в бюджеті на ці цілі, не вистачає. Наприклад, в минулому році заборгованості по пільгах та субсидіях становили від трьох до шести місяців. Йдеться про частково невиплачених грошей за вже надані послуги. Візьмемо, наприклад, зміст багатоквартирного будинку та прибудинкової території , Тобто фактично нашу квартплату. За субсідіанта частково має заплатити держава, а воно вчасно не заплатило. У підсумку ця заборгованість накопичується протягом півроку. І виходить, що в цей період треба або двірнику не платити зарплату, тому що грошей на це не вистачить, або не оплачувати електроенергію для ліфтів, тобто зупинити їх. Або ж не оплачувати електроенергію, яка працює на освітлення під'їздів. Або не платити за вивезення сміття. Адже ні ЖЕКи, ні ОСББ, ні приватні управляючі компанії гроші самі не друкують ».

За словами Віри Радченко, якщо з будинку, наприклад, на місяць повинно бути зібрано 50 тис. Грн, то ці гроші все розраховані: якась їх частина - на вивезення сміття, скільки-то - на електроенергію, на оплату двірникам, сантехнікам, інші витрати. А враховуючи, що в будинках зараз як мінімум половина субсідіантов, з цих умовних 50 тис. Гарантовано надходить тільки 25 тис., І керуючої компанії / ОСББ / ЖЕКу треба вирішувати, за що не заплатити.

«Це насправді дуже велика проблема, - каже чиновник, - особливо коли такі заборгованості стосуються оплати за тепло, тому що гроші за теплову енергію йдуть відразу ж на спеціальні рахунки« Нафтогазу »і у підприємства взагалі не залишається оборотних коштів. Чому і не виконуються інвестпрограми, не ремонтуються труби, не проводяться інші необхідні роботи. Тому субсидії повинні виплачуватися людям грошима - в цьому випадку їм будуть нараховувати повну вартість послуг, вони повинні будуть все це оплатити, а держава буде їм повертати ту частину, яку люди отримують у вигляді субсидії ».

Щоб не було спокуси витратити «не туди»

Правда, в цьому випадку виникає логічне запитання: якщо держава затримує виплати субсидії підприємствам, які постачають людям послуги, де гарантія, що воно вчасно розраховуватиметься з споживачами цих послуг? Міністр фінансів Олександр Данилюк впевнений, що після переходу системи субсидій на монетарну форму на рівні домогосподарств насамперед буде зроблено важливий крок у боротьбі з корупцією в цій сфері. До сих пір, мовляв, люди не економили, оскільки для них від цього нічого не залежало. А підприємства, навпаки, були зацікавлені надати більше послуг - в цьому випадку вони через механізм субсидій отримували більше грошей. Тепер же, коли сім'ї отримуватимуть гроші на руки, запевняє міністр, люди не тільки зможуть оплачувати фактично спожиті послуги, але навіть заощаджувати частину грошей за рахунок економії електроенергії.

Питання затримок виплат на рівні держави чиновниками вищої ланки поки не піднімається. У той же час Олександр Данилюк вважає, що оновлений механізм не тільки буде простим в реалізації, але і посприяє забезпеченню платіжної дисципліни. За його словами, монетизація субсидій на рівні домогосподарств остаточно унеможливить маніпуляції і завищення показників.

У КМДА, навпаки, вважають, що мотивувати наших людей, щоб вони відразу заплатили всю суму, та ще й в умовах, коли держава може затримувати виплати, - насправді завдання досить складна. «Один з варіантів, який зараз розглядається, - реально перевіряти, куди людина витрачає гроші, передбачені в якості субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, - пояснює начальник управління розвитку ЖКГ Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА, - і якщо вони йдуть на інші цілі , позбавляти його цієї субсидії ».

Але якщо у владі вважають, що монетизація субсидій - мало не панацея від усіх проблем, що існують в сфері оплати за комуналку, то експерти дивляться на цей процес не настільки оптимістично. «Насправді ініціатори монетизації давати людям гроші не поспішають і не сильно хочуть, - поділився з« Ракурс »директор Аналітично-дослідницького центру« Інститут міста »Олександр Сергієнко. - А то, що сталося в січні (перший етап монетизації. - Ред.), Є банальним спрощенням фінансових розрахунків між бюджетом і постачальниками послуг. І аж ніяк не монетизацією в тому сенсі, як це прийнято в цивілізованих країнах. Я знаю, як це працює за кордоном: там людина просто отримує на картку гроші (це може бути житлова субсидія або допомога на харчування) і чи оплачує за допомогою цієї картки рахунки за комунальні послуги, то чи йде в магазин і купує продукти. Головне - він може витратити ці гроші тільки за цільовим призначенням: ні за спиртне, ні за сигарети він такою карткою розрахуватися просто не зможе, це передбачено в системі обмежень ».

Проте, в уряді теж схиляються до цієї версії розвитку подій. Так, прем'єр Володимир Гройсман запевняє українців, що спочатку дійсно можуть ввести особисті рахунки - на них будуть зараховуватися кошти, якими можна розрахуватися лише за відповідні види послуг. Але в подальшому це повинна бути чиста монетизація без будь-яких обмежень. Експерт же вважає, що в нашій країні монетизація матиме сенс тільки в разі чітко зафіксованої суми, коли субсидія не прив'язана до того, скільки людина споживає. Так субсідіант буде реально зацікавлений економити, тому що у нього можуть залишатися «зайві» гроші, які можна витратити, наприклад, на енергоефективність. «Якщо говорити про сам механізм надання людям субсидій з державного бюджету, то це було і поки що залишається узаконеної схемою перекачування державних коштів у кишені олігархів», - підкреслює Олександр Сергієнко.

Не вірить в успіх урядової затії як з системою субсидій в цілому, так і з переходом на монетизацію зокрема і екс-міністр з питань житлово-комунального господарства, а нині голова Всеукраїнської громадської організації «Спілка власників житла України» Олексій Кучеренко. «Монетизувати субсидії в такому обсязі для такої кількості людей, як це потрібно в Україні, неможливо за замовчуванням, тому щось говорити про монетизацію - свідомо обманювати людей, - заявив він« Ракурс ». - Запитайте у будь-якого економіста, і він вам скаже, що грошей, які потрібні для цих цілей, в державному бюджеті просто немає. Зараз же є звичайні клірингові взаєморозрахунки об'ємом до 31 млрд грн, тоді як в цілому потрібно понад 70 млрд. А ось де взяти бракуючі 40 млрд грн - питання. І взагалі, настільки критична ситуація в цій сфері тільки у нас, оскільки Україна - єдина країна в світі з такою кількістю людей, які потребують субсидії на оплату комунальних послуг ».

І взагалі, настільки критична ситуація в цій сфері тільки у нас, оскільки Україна - єдина країна в світі з такою кількістю людей, які потребують субсидії на оплату комунальних послуг »

Соціальні інспектори в законі

Насправді, як запевняє Олексій Кучеренко, все впирається не в систему субсидій або їх монетизацію, а в неправильно розраховані тарифи, які не прораховані економічну модель, абсолютно дилетантськи побудовану для отримання міжнародних кредитів, які не вирішили жодної з існуючих в Україні проблем. «Щоб вивести країну з тупикової ситуації, - пояснює він, - перш за все потрібно переглянути тарифи, виключивши з них те, що закладено в схеми крадіжки. Що таке втрати в мережах? Банальні крадіжки, які звикли перекладати на кінцевого споживача. І таких нюансів багато. Актуальний і питання верифікації субсидій: у нас до сих пір багато тих, хто не має права отримувати допомогу на оплату ЖКП, але отримує його. Тому якщо не змінити підхід до самої системи, найближчим часом криза неплатежів тільки посилиться ».

До речі, що стосується верифікації та необхідності запровадження інституту соціальних інспекторів (відповідний законопроект №6159 «Про забезпечення державного контролю при наданні соціальної підтримки», ініційований особисто прем'єром Володимиром Гройсманом, вже чекає розгляду у Верховній Раді, більш того - Всесвітній банк обіцяє виділити Україні для прискорення процесу створення цього інституту кілька десятків мільйонів доларів), які будуть ходити по квартирах і будинках, щоб оцінити, чи дійсно люди потребують субсидії, то тут думки кардинально протилежні. Причому як самих одержувачів субсидій, частина з яких стверджує, що їм приховувати нічого і вони готові хоч кожен день спілкуватися з ревізорами, так і експертів, які нагадують, що вторгнення кого-небудь, в тому числі і перевіряючих, в чуже житло, на територію приватної власності субсідантов може проводитися тільки за рішенням суду.

«Я не зовсім розумію, як це буде відбуватися, - каже Олександр Сергієнко. - Що, інспектор буде в холодильники заглядати? У шафах ритися? Вивертати кишені членам сім'ї? Насправді це обшук, на який потрібна санкція суду! Або міністр Андрій Рева з віце-прем'єром Павлом Розенко будуть змушувати всіх субсідіантов «добровільно» дозволяти обшукувати свої квартири і будинки, тому що в противному випадку не дадуть субсидію? »

І хоча спритників, які крім офіційних мають і неофіційні доходи і при цьому отримують субсидію, у нас в країні дійсно вистачає, ідею з перевіряючими наші люди сприймуть як чергове приниження - це цілком передбачувано. Як і те, що монетизація не вирішить головної проблеми - зробить українців реально багатшими. Адже незважаючи на те, що більше половини українських сімей підсіли на субсидії, борг населення за споживання житлово-комунальних послуг все одно зростає. Так, за станом на лютий цього року, як стверджують в Держстаті, він збільшився на 11,9% або на 3,9 млрд грн - до 36,8 млрд грн. Борг за квартирну плату станом на 1 березня цього року збільшився на 734,9 млн грн, до 3,8 млрд грн, за опалення та гарячу воду - на 1,4 млрд грн, до 14,4 млрд грн, за газ - на 1, 7 млрд грн, до 16,3 млрд грн.

Система субсидій руйнує економіку країни, а українців перетворює в жебраків, таких собі «комунальних рабів», які змушені просити милостиню у держави, вважає керівник громадської організації «Громадський аудит», ініціатор руху «Тарифна мобілізація», юрист Максим Гольдарб. На його думку, ключове завдання системи субсидій - всього лише створити видимість турботи держави про населення, розвинути їх психологічну залежність від цієї допомоги. З цим згодні і інші експерти, які впевнені, що в Україні потрібно не продовжувати підсаджувати народ на «голку субсидій», набиваючи кишені олігархів, а виводити країну на новий рівень розвитку економіки, щоб люди отримали можливість заробляти достатньо. У тому числі і на оплату комунальних послуг в повному обсязі.

Читайте також

Українців хочуть змусити накопичувати собі на пенсії

Але чи так це насправді?
«Чому це важливо і необхідно?
Що таке втрати в мережах?
Що, інспектор буде в холодильники заглядати?
У шафах ритися?
Вивертати кишені членам сім'ї?
Або міністр Андрій Рева з віце-прем'єром Павлом Розенко будуть змушувати всіх субсідіантов «добровільно» дозволяти обшукувати свої квартири і будинки, тому що в противному випадку не дадуть субсидію?