
11:06
Сьогодні гостро постало питання про необхідність т.зв. вагового контролю на дорогах України. Проблема полягає в наступному: при максимально допустимому вазі вантажного автомобіля в 40 т (для контейнеровозів - 44 т), часто-густо можна зустріти навантажені зерном або «лісом» фури, вага яких може перевищувати норматив від 1,5 до 3 разів.
Після зняття мораторію на перевірки, що тривав близько року, уряд приступив до відновлення роботи т.зв. мобільних вагових комплексів (на фото). Однак є негативна історія у цього інструменту контролю: раніше «Не заїзд» на ваги коштував перевантаженої машині 200 грн; за зміну контролери з одного пункту могли збирати до 15-20 тисяч грн в день.
Виходило, що і дороги не рятували від перевантаження, і перевізникам додатковий корупційний податок створювали. Не випадково спроби встановити мобільні ваги цього літа викликали шквал протестів в Миколаївській області.
Чи вирішена проблема потенційної корупції при зважуванні зараз? Схоже, що ні. У спілкуванні з різними стейкхолдерами в Одесі ми пробували знайти рішення для викорінювання корупції. Хабар не дають тоді, коли її нема за що (не кому) дати. Тобто треба мінімізувати спілкування перевізника з держорганами або зробити цей процес максимально публічним.
До останнього варто віднести установку веб-камер в пунктах зважування з онлайн-трансляцією (дорожня ситуація і ваги), вільна участь представників громадськості, волонтерів та ЗМІ. Мінімізація спілкування досягається шляхом установки динамічних ваг (на які у країни поки грошей немає) з листами щастя або передача контрольної функції за конкурсом на аутсорс (!), Адже приватна компанія не буде красти сама у себе.
А чи вистачить ваг, щоб перекрити всі дороги на порти? На жаль немає. Наявних комплексів ледь вистачить на 3-5 основних доріг в області. Перевізники підуть в об'їзд. І для цього вихід є - робити зважування нема на дорогах, а в порту під час вивантаження товару; і при перевазі штрафувати перевізника / термінал / водія (потребує додаткового обговорення всіма сторонами процесу). Однак і це здійснити сьогодні не так легко, адже подібний захід може привести до великих черг в портах через неузгодженість дій адміністрації порту, стивидора і транспортної інспекції.
Одним словом, наскоком цю проблему не вирішити. Було б логічно прийняти перехідні положення «ваговій реформи» до закінчення маркетингового року: здійснювати вибірковий контроль в портах на вибір комп'ютера. А з наступного липня - повноцінний контроль у всіх без винятку портах з високими штрафами за надмірну вагу. Таким чином, власники вантажів морально і фінансово будуть готові до перевезення вантажів 40-тонник, перевізники підготують достатню кількість рухомого складу, а держава налагодить бізнес-процеси, підготує нормативну базу і закупить необхідну техніку.
джерело: Facebook
Чи вирішена проблема потенційної корупції при зважуванні зараз?А чи вистачить ваг, щоб перекрити всі дороги на порти?