- Області застосування приладів обліку електроенергії
- Який лічильник електроенергії краще поставити в квартирі: поділ за типом конструкції
- Позитивні і негативні сторони електронного електролічильника
- Плюси і мінуси індукційних лічильників електроенергії
- Критерії вибору електролічильників: на що звернути увагу
- Вибір електролічильника за кількістю фаз
- Клас точності електролічильника: що це таке
- Кількість тарифів: який лічильник вибрати за цим параметром
- Як електролічильники поділяють по силі струму
- Постанова 442 про заміну лічильників електроенергії
- Термін експлуатації електролічильника в квартирі
- Необхідна документація і правила оформлення електролічильників
- Вартість електролічильників, їх заміни та монтажу
- Скільки коштує електролічильник: порівняння за типами і марками
- Скільки коштує установка електролічильника в квартирі
- Скільки коштує заміна електролічильника в квартирі
- висновок
На сходовій клітці біля дверей лежить новий російський без свідомості, поруч поліція і електрик. Електрик:
- Та не чіпав я його! Я закінчив роботу, подзвонив у двері і кажу: «Ну все, братан, лічильник включений ...»
Не секрет, що сучасне життя неможливо уявити без електрики. Воно дає світло, тепло. Та й побутова техніка стане без нього непотрібної купою металобрухту. Але електрифікація неможлива без приладів обліку. У цій статті розглянемо, який лічильник електроенергії краще поставити в квартирі і розберемо їх класифікацію. Також варто зрозуміти, яку суму доведеться заплатити за той чи інший тип приладу. Попутно дізнаємося про різницю між одно-, дво- і трехтаріфний приладами обліку витрат електроенергії.

Прилад обліку електроенергії необхідний на вводі в будь-яку квартиру
Області застосування приладів обліку електроенергії
Прилади обліку електроенергії застосовуються у всіх сферах комунального обслуговування. Будь-яке приміщення, що має окремий вхід має бути обладнано приладом обліку. Пристрій електромережі квартири, будівлі або споруди без подібного приладу вважається крадіжкою і карається в адміністративному, а іноді і в кримінальному порядку.
Правильно обраний і встановлений електричний лічильник - запорука правильного обліку витрачається електроенергії
Який лічильник електроенергії краще поставити в квартирі: поділ за типом конструкції
За типом конструкції ці пристрої можна розділити на:
- електронні;
- індукційні (електромеханічні).
Як же визначити, який електролічильник краще поставити в квартирі? Розглянемо докладно можливі варіанти.
Позитивні і негативні сторони електронного електролічильника
відрізнити електронний електролічильник за зовнішнім виглядом нескладно - на лицьовій панелі у нього розташований рідкокристалічний дисплей, на який і виводяться дані по витраті. Робота побудована на прямому вимірюванні електрики, яке враховується мікросхемою і залишається в пам'яті пристрою.
Електронний прилад обліку електричної енергії має рідкокристалічний дисплей
Такі електролічильники мають ряд переваг:
Але при всіх достоїнствах скажімо і про недоліки:
А ось такі лічильники вже давно не застосовуються. Їх клас точності - 3, що неприпустимо на сьогоднішній день
Плюси і мінуси індукційних лічильників електроенергії
Тут витрачений електрику вважається за допомогою двох індукційних котушок, проходячи через які створює магнітне поле. Саме воно крутить алюмінієвий диск, а вже з нього (за допомогою шестерень) обертання передається на ролики з цифрами. Розглянемо переваги і недоліки таких пристроїв:
Переваги Недоліки Індукційні електролічильники надійні.
Відсоток поломок низький Дозволяють крадіжки електрики Невисока вартість Похибка в показаннях Чи не чутливі до перепадів напруги Немає можливості придбання двох-або трехтарифного приладу А це вже електромеханічні пристрої, що мають в схемі електронний блок. Їх називають індукційними
Критерії вибору електролічильників: на що звернути увагу
Розберемо, який електролічильник краще поставити в квартирі і на що звернути увагу.
Дуже важливо! Якщо ви вже придбали лічильник, а він (з якихось причин) не підійшов, повернути його назад в магазин не вийде. Адже в технічному паспорті продавцем вже проставлена печатка про гарантії, а значить, інший покупець від такого товару відмовиться.

Пам'ятайте, що причиною великої витрати електроенергії можуть стати погано протягнуті контактні клеми
Вибір електролічильника за кількістю фаз
У побутових мережах багатоквартирних будинків (за рідкісним винятком) використовуються однофазні лічильники електроенергії. Виняток - квартири, де встановлені електричні плити, що вимагають напруги 380 В. У цьому випадку використання однофазних електричних лічильників проблематично. Воно можливо тільки при підключенні трьох подібних пристроїв, але тоді в під'їзній вступному щиті не вистачить місця, а вартість приладів буде значною.
Однофазні лічильники мають 4 контактних клеми. Підключення до мережі проводиться таким чином: зліва направо перша клема - вхід фазного електропроводи, друга - вихід на квартиру. Наступна пара: третій контакт - вхід «нуля», четвертий - вихід нуля. Складнощів підключення не складе, але зажадає акуратності і граничної уважності.

Перша пара - для підключення входу-виходу фази, друга - для нульових проводів
Дуже важливо! Всі роботи, пов'язані з електрикою виробляються тільки при знятій напрузі. Пам'ятайте, що ураження електричним струмом може призвести до летального результату.
Кількість клем трифазного лічильника - 8. Якщо розбити попарно, то підключення буде наступним. Перша пара - вхід-вихід фази А, наступні дві - аналогічно за фазами В і С, остання - нульова жила.
Говорячи про те, який електролічильник краще поставити в приватний будинок, потрібно виходити з напруги, підведеної до будови. Якщо це 380 В, то сенсу в трьох однофазних приладах немає. Дешевше встановити трифазний.

Схематичне зображення підключень однофазного і трифазного приладів обліку електроенергії
Клас точності електролічильника: що це таке
Всі лічильники електроенергії мають свій клас точності (1, 2 або 3), у кожного з яких своя похибка в обліку. У процентному співвідношенні це виглядає так:
- 1 клас - 0.2 ÷ 5%;
- 2 клас - 1 ÷ 2%;
- 3 клас - 2.5%.
Найзручнішим для господаря квартири буде встановити прилад обліку другого класу. При цьому слід розуміти, що пристрій першого класу дає менше похибки. Наприклад, якщо встановлено електролічильник третього класу, то при витраті 100 кВт, в реальності може бути від 75 до 125 кВт.
Прилад такого класу точності використовувати вже не можна
Сьогодні 3 клас не використовується для обліку через високу похибки. Якщо розглядати різних споживачів, то обов'язковий клас точності для кожного буде таким.
Споживач електроенергії Клас точності Напруга в мережі Багатоквартирні житлові будинки 1 і більше Не обмежено Споживачі з рівнем потужності понад 670 кВт 0,5 і вище Чи не обмежено Фізособи 2 і більше Не обмежено Споживачі з рівнем потужності менш 670 кВт 1 і більше До 35 кВ 0, 5 і більше понад 110 кВ
Кількість тарифів: який лічильник вибрати за цим параметром
Для початку розберемося, чим відрізняється тарифний від багатотарифного приладу. Тарифний (може бути індукційним або електронним) не поділяє витрата електрики на денний, нічний або піковий. А між тим кіловати, витрачені вночі дешевше денних, а в піковий час ціна за кВт ще нижче. Але не поспішайте робити висновок, що такий прилад Вам необхідний. Вартість його значно вище.
Щоб однофазний двухтарифні лічильник себе окупив потрібно користуватися потужними побутовими приладами (пральна або посудомийна машина, електроплита, праска) виключно в період з 23 до 7 годин. У денний час включати їх можна дуже рідко. Тільки тоді через півроку-рік (в залежності від інтенсивності використання побутових приладів) лічильник себе окупить і з'явиться реальна економія. Це стосується і двухтарифні трифазних лічильників.

Індикатор «Т2» вказує, що висвічується нічний тариф
Як електролічильники поділяють по силі струму
Діапазон сили струму, при якому можуть працювати електролічильники, залежить від кількості фаз і технічних характеристик пристрою. Для однофазних цей діапазон становить 5 ÷ 80 А, для трифазних - 50 ÷ 100 А. Точні параметри вказуються виробником в технічній документації приладу.
Корисно знати! Від ширини діапазону залежить вартість електролічильника. Менше розбіг - нижче ціна.

Діапазон лічильника по силі струму досить важливий
Постанова 442 про заміну лічильників електроенергії
4.05.2012 р вступило в силу Постанова Уряду №422. 30.12.2017 р воно було доповнено і змінено. Ця постанова регламентує терміни заміни електролічильників в квартирах, оплату роботи приладів обліку та їх установки, обов'язковий мінімальний клас точності і порядок звернення громадян при бажанні змінити лічильник в разі поломки або встановити більш дорогий.
Головне питання, яке хвилює споживача - термін експлуатації лічильника електроенергії. Чи є різниця за цим параметром між типами і марками приладів і якщо є, то який електролічильник краще поставити в квартирі? Зараз розберемося.

Не варто доводити електрощит до такого стану. Електричні лічильники виходять з ладу при попаданні всередину пилу
Термін експлуатації електролічильника в квартирі
Додатки до Постанови № 442 від 2017 р внесли коректування в термін експлуатації приладів обліку. Сьогодні вона становить 6 років. Це стосується старих пристроїв. Для нових же перевірочний інтервал становить 10-30 років. Дані про це можна знайти в технічній документації приладу.
Після закінчення часу дозволеної експлуатації лічильника електроенергії їм можна продовжувати користуватися до винесення припису енергозбутової організацією про заміну. Ось тоді його доведеться замінити.
Важливо і те, хто повинен оплачувати заміну приладу обліку. Постановою №442 регламентується, що заміна проводиться за рахунок власника житла. Це означає, що в приватизованих квартирах вона проводиться на кошти власника, а в приміщеннях, що знаходяться в соц. наймі - за рахунок обслуговуючої організації.
Всі роботи з електрикою потрібно робити тільки при знятій напрузі
Ще одне питання - чи може власник самостійно встановити або замінити лічильник електроенергії в квартирі при поломці або бажанні встановити багатотарифний замість Однотарифні. Закон це дозволяє, але є нюанси оформлення цих дій.
Необхідна документація і правила оформлення електролічильників
Перед тим, як поміняти лічильник електроенергії в квартирі, потрібно звернутися в обслуговуючу організацію з письмовою заявою, приклавши копію техпаспорта нового пристрою і надавши паспортні дані. Після затвердження заяви є два шляхи - електромонтер приходить в квартиру в обумовлений час і робить заміну, або господар змінює лічильник, надаючи знятий в обслуговуючу компанію для підтвердження свідчень. Там же підписується акт установки електролічильника з відміткою про особу її виробляв. Один примірник акта залишається у власника, другий у представника організації, яка обслуговує місцеві електромережі.
Отримавши такий припис потрібно уточнити його справжність в обслуговуючої організації. Почастішали випадки шахрайства
Після самостійного монтажу в обумовлений термін (не пізніше місяця з моменту встановлення приладу обліку електроенергії) обслуговуюча організація спрямовує в квартиру контролера. Він перевіряє правильність підключення і опломбує електролічильник. Вартість опломбування залежить від рішення обслуговуючої організації. У деяких регіонах така послуга надається безкоштовно.
Вартість електролічильників, їх заміни та монтажу
Перед тим, як вибрати електролічильник для квартири, варто дізнатися, яка вартість його монтажу або заміни. Це допоможе спланувати загальні витрати. Щоб полегшити читачеві рішення з цього питання, наведемо середні розцінки по Росії, за станом на січень 2018 року.
Скільки коштує електролічильник: порівняння за типами і марками
Багато що залежить від того, скільки коштує лічильник на електроенергію. Зараз ми з цим розберемося. Почнемо з однофазних приладів обліку електроенергії.
Електролічильники «Меркурій» користуються найбільшою популярністю у споживачів
Але не варто обходити стороною і трифазні електролічильники.
За цими даними можна зробити приблизний висновок, який лічильник електроенергії для квартири краще за ціною.
А ось лічильники електричної енергії «РиМ» зустрічаються рідко
Скільки коштує установка електролічильника в квартирі
Вартість установки приладу обліку електроенергії залежить від кількості фаз, регіону і керуючої компанії. В середньому ціна питання становить 300 ÷ 800 руб. за однофазний електролічильник і 700 ÷ 1500 руб. за трифазний.
Скільки коштує заміна електролічильника в квартирі
Тут ціна складається з вартості установки і демонтажу. В середньому демонтаж лічильника електроенергії обійдеться в 200 руб. за однофазное пристрій і 400 руб. за трифазне. Вартість установки або заміни не залежить від ціни лічильника або кількості тарифів.
Несвоєчасна заміна приладу може відчутно вдарити по сімейному бюджету
висновок
Узагальнюючи викладену сьогодні інформацію скажімо, що правильний вибір електролічильника до походу в магазин - запорука його довговічності і відсутності втрат електроенергії. А залежить він від наступних критеріїв:
- необхідну кількість фаз;
- клас точності;
- кількість тарифів;
- номінальна сила струму.
Не варто забувати і про те, що електронні лічильники електроенергії дорожче індукційних (електромеханічних).
Сподіваємося, що сьогоднішня стаття була корисна шановному читачеві. Виниклі в процесі прочитання питання (якщо вони з'явилися) можна задати в обговоренні нижче. Наша команда із задоволенням на них відповість якомога детальніше. Пишіть, діліться своїм досвідом у виборі або встановлення приладів обліку електроенергії. Це допоможе менш досвідченим читачам.
А наостанок короткий, але інформативне відео по сьогоднішньої теми:
Чи є різниця за цим параметром між типами і марками приладів і якщо є, то який електролічильник краще поставити в квартирі?