- Як оформляється розписка?
- Які відсотки позикодавець може стягнути з боржника і в якому розмірі?
- Позовна давність при стягненні позики, її термін

Напевно, будь-яка людина в своєму житті хоч раз, але стикався з тим, що у нього просили позичити гроші. Для кого-то це цілком стандартна ситуація, хтось позичає гроші з метою отримання прибутку у вигляді відсотків, а хтось принципово не дає гроші в борг. Дуже часто з таким проханням звертаються близькі родичі і друзі, яким багато хто просто не можуть відмовити, хоча насправді воліли б вчинити інакше.
Якщо ви зайняли комусь гроші, і вам їх не повертають, не варто тягнути, звертайтеся з позовом до суду. А може ви тільки думаєте, чи варто комусь позичати, або недавно уклали з кимось договір позики? У будь-якому випадку ця стаття безсумнівно виявиться вам корисною. У ній ми постараємося найбільш детально розглянути всі нюанси даного договору і стягнення у ній боргу в суді, розповімо, що потрібно знати і які документи вам знадобляться.
Для початку розберемося трохи в загальних моментах, які слід знати позикодавцеві.
Поняття самого договору позики і що випливають з нього відносини сторін - позикодавця і позичальника , А також форма договору, порядок вирішення спорів та інші суттєві моменти визначаються і регулюються цивільним законодавством, зокрема ЦК і ЦПК РФ.
Якщо гроші в позику надаються юридичною особою, то закон вимагає, щоб договір був укладений письмово, незалежно від того, хто позичальник. Якщо ж даний договір планують укласти фізичні особи, то письмова форма обов'язкова лише тоді, коли сума позики буде перевищувати більш ніж в 10 разів МРОТ (в даний час стосовно для цивільно-правових зобов'язань він становить 100 рублів - ФЗ № 82 від 19.06.2000, не варто плутати його з МРОТ з трудових відносин). Якщо сторони бажають, то вони можуть посвідчити договір у нотаріуса, але законодавчо це не визначено.
Така форма договору позики, як проста письмова, має істотне значення в силу того, що при її недотриманні боку в разі виникнення спору не зможуть посилатися на показання свідків для підтвердження даної угоди і її умов. Розписка є спрощеною формою, вона підтвердження факту передачі грошей і, відповідно, підстави укладення договору, і в обов'язковому порядку визнається судом як доказ цих фактів.
Що потрібно знати позикодавців, бажаючому стягнути гроші за розписці або за договором позики? Перш ніж подати позов про стягнення з боржника грошей, позикодавці необхідно знати деякі важливі моменти, застосувати їх безпосередньо до своєї ситуації і діяти далі, вже виходячи з результатів. Обговоримо ці моменти.
Як оформляється розписка?
Конкретних вимог до оформлення боргової розписки в законі не вказано. Вона може бути як написана власноруч позичальником, так і оформлена за допомогою технічних засобів, наприклад, надрукована на комп'ютері. Запевнення її нотаріусом або свідками не потрібно. Така розписка має юридичну силу і обов'язково визнається судом як доказ. Бажано найбільш повне вказівку даних позичальника (ПІБ, дата народження, місце проживання, дані паспорта, тобто та інформація, за якою його можна ідентифікувати, і що докладніше вона буде, тим краще). Також більш переважно варіант власноручного складання розписки позичальником, так як в разі оскарження ним справжності розписки може знадобитися проведення почеркознавчої експертизи.
У розписці повинна бути вказана сума позики і в якій валюті він дан, дата повернення і розмір відсотків, якщо вони визначені, дата написання розписки, і, звичайно ж, підпис укладача. Особливу увагу потрібно приділити тому, щоб в розписці позичальник вказав той факт, що він отримав гроші, а не просто зобов'язується з повернути. Таким чином, ви виключіть можливість оскаржувати їм договір позики через його безгрошової, та й для судового розгляду найбільш значущим і таким, що підлягає доведенню є факт передачі грошових коштів.
Які відсотки позикодавець може стягнути з боржника і в якому розмірі?
Виходячи з визначення договору позики, слід виділити два види відсотків - це відсотки безпосередньо за договором і відсотки за невиконання або прострочення виконання позичальником зобов'язань по поверненню позики.
Стаття 809 ЦК передбачає випадки, коли у позикодавця виникає право на відсотки за договором, їх розмір і порядок отримання. Безвідсотковим договір буде в тому випадку, коли він укладається між фізичними особами, а його сума становить не більше 50 МРОТ, але при цьому договір не повинен бути пов'язаний з підприємницькою діяльністю будь-якої зі сторін, або в ньому прямо не повинно бути передбачено інше.
В інших випадках, якщо це не обмовляється в самому договорі, у позикодавця є право на отримання відсотків з позичальника на суму позики. Якщо сторонами ні встановлено розмір цих відсотків, то він визначається виходячи з ставки рефінансування (Розмір річних відсотків, що підлягає сплаті ЦБ країни за кредити, надані їм кредитним організаціям), що діє в місці проживання позикодавця на день сплати позики або його частини (ст. 809 ЦК України).
Крім цього, статтею 811 ЦК України передбачено право позикодавця на отримання відсотків за користування боржником чужими грошовими коштами в разі прострочення останнім виконання зобов'язання, коли термін його виконання зазначений в договорі або розписці. Якщо ж термін не зазначений, то відсотки будуть нараховуватися тільки після закінчення 30-денного терміну після того, як позикодавець направить письмову вимогу позичальнику про повернення боргу.
Відсотки за прострочення підлягають сплаті незалежно від виплати відсотків за договором і нараховуються з дати, коли борг повинен був бути повернений позичальником, до дати, коли борг був повернутий.
Існує ще один вид відсотків, це відсотки за прострочення виплати відсотків за договором. Тобто у позикодавця є право вимагати відсотки не тільки за те, що боржник не виплачує основний борг, а й за те, що вчасно не виплачуються і відсотки по основному боргу. Ці відсотки повинні бути прямо передбачені в договорі, проте, все одно це не гарантує той факт, що суд визнає за позикодавцем право на їх виплату, судова практика в частині цього питання досить неоднозначна, і яким буде рішення конкретного суду ніхто не знає.
Слід також мати на увазі, якщо сторонами передбачено розмір відсотків за прострочення і він значною мірою перевищує реальні збитки позикодавця, то суд, ґрунтуючись на ст. 333 ГК РФ, може знизити їх розмір до ставки рефінансування або менше.
Позовна давність при стягненні позики, її термін
До зобов'язань за договором позики застосовується термін позовної давності - 3 роки. Це термін відраховується з дати, коли повинно було бути виконане зобов'язання щодо повернення позики, тобто з тієї дати, коли позичальник був зобов'язаний повернути гроші. Також потрібно враховувати, що якщо в договорі термін повернення грошей не обговорений, а визначається моментом пред'явлення вимоги, то в цьому випадку протягом терміну позовної давності починається з моменту виникнення у позикодавця права пред'явлення такого вимоги.
Отже, якщо боржник не виконує свої зобов'язання по поверненню позики, то ви маєте право стягнути гроші через суд. До цього ви можете спробувати вирішити виниклу суперечку методом досудового врегулювання, пред'явивши боржникові претензію і давши йому можливість повернути позику. Але дана процедура не передбачена законом як обов'язкова.
Що вам необхідно зробити, для того, щоб стягнути гроші з боржника:
- якщо в договорі термін виконання зобов'язання визначається моментом пред'явлення вимоги, то спершу необхідно направити позичальнику вимогу про повернення позики в письмовій формі, зробити це можна рекомендованим листом, але обов'язково з повідомленням і описом вкладення, після чого дочекатися закінчення 30 діб з моменту отримання листа боржником;
- скласти позовну заяву (у двох примірниках), в якому детально вказати обставини укладення договору, суму позики, дані позичальника, привести розрахунок відсотків, бажано послатися на конкретні правові норми, якими ви керуєтеся;
- оплатити необхідну держмито (сума держмита залежить від суми позову);
- подати позовну заяву разом з квитанцією про оплату держмита та копіями наявних документів (розписка, договір позики) в канцелярію суду (якщо прямувало вимога про повернення боргу, то також докласти поштові квитанції, що підтверджують відправку, і опис вкладення);
- дочекатися призначення судового засідання, з'явитися на нього, настояти на своєму позові, надати необхідні докази;
- дочекатися рішення суду;
- в разі, якщо ваш позов буде задоволений, то отримати виконавчий лист (як правило він видається після того, як рішення суду набере законної сили);
- якщо боржник і після рішення суду буде ухилятися від виконання своїх зобов'язань, то вам необхідно звернутися до судових приставів для того, щоб вони порушили виконавче провадження щодо боржника.
У вас на руках обов'язково повинні бути оригінали розписки і / або договору позики, але, подаючи позовну заяву в суд, все ж таки надійніше буде додати до неї копії даних документів, так як "людський" фактор ніхто не відміняв, всі ми люди, і який -то документ може просто загубитися. Тому, щоб в повній мірі убезпечити себе від таких ситуацій, ви можете надати оригінали безпосередньо судді в процесі судового розгляду, вони будуть засвідчені і повернуті вам. А позовну заяву у вас візьмуть і з копіями документів. Крім того, оригінали будуть потрібні і в разі необхідності проведення експертизи, якщо, наприклад, позичальник почне оскаржувати справжність розписки.
Слід знати, що якщо хоч одна зі сторін договору - фізична особа, то позов вам необхідно подавати в суд загальної юрисдикції, який знаходиться за місцем проживання відповідача, до того ж, якщо справляється вами сума не перевищує 50 000 рублів, це буде мировий суд, а якщо більше зазначеної суми, то це районний суд. Спори, що виникають між юридичними особами, підлягають розгляду в арбітражному суді.
Поговоримо тепер більш детально про позовну заяву. Його форма і зміст встановлюються ст. 131 ЦПК РФ. У даній статті вказується, що для позовної заяви передбачена письмова форма, а також наводиться перелік того, що повинно бути зазначено в заяві. Що стосується аналізованої нами ситуації це:
- найменування суду, в який подається позов;
- необхідні дані про позивача (ПІБ, адреса проживання, телефон);
- необхідні дані про відповідача (ПІБ, адреса проживання, телефон);
- опис того, в чому полягає порушення ваших прав і / або законних інтересів позивача, а також його детально обґрунтовані вимоги;
- докази, на які посилається позивач;
- ціна позову і розрахунок підлягають стягненню сум (основний борг, відсотки);
- перелік документів, які додаються до позовної заяви.
Позовна заява в обов'язковому порядку має бути підписана позивачем. Розрахунок підлягають стягненню сум повинен бути також оформлений окремим документом і підписаний позивачем, крім цього потрібна його копія для відповідача, і для нього ж копії документів, на які посилається позивач при обґрунтуванні своїх вимог (розписка, договір позики).
Що ж стосується держмита, то її розмір встановлюється НК РФ, а саме ст. 333.19, і залежить від ціни позову, ви самі з легкістю зможете її розрахувати.
Судові розгляди завжди вимагають і часу, і сил, ніхто не хоче брати участь в судових спорах, і щоб надалі при позиці грошей бути більш впевненим у своїх діях і знизити свої ризики, необхідно слідувати наступним радам:
- постарайтеся найбільш реально оцінити можливість повернення вам грошей позичальником, з'ясуйте, чи є у нього якась власність, вартість якої порівнянна з сумою позики, платоспроможний він, його матеріальне становище;
- якщо ви все ж зважилися дати гроші в борг, то оформите письмовий договір або розписку. При оформленні розписки врахуйте всю інформацію, наведену вище, складіть її найбільш докладно, щоб максимально убезпечити себе.
Якщо у вас немає подібного досвіду або ви не впевнені, що зможете грамотно і повно захистити свої права і інтереси в суді, або сума позову досить висока, то ви можете звернутися за наданням кваліфікованої допомоги до адвоката. Крім юридичної консультації, адвокат може здійснювати ваше представництво в суді, але для цього йому буде необхідна довіреність. Досвідчений фахівець з легкістю відстоїть ваші інтереси і допоможе повернути гроші, а вам не доведеться турбуватися!
Марія Рябініна, юрист компанії « довірений юрист ».
Як оформляється розписка?
Які відсотки позикодавець може стягнути з боржника і в якому розмірі?
А може ви тільки думаєте, чи варто комусь позичати, або недавно уклали з кимось договір позики?
Що потрібно знати позикодавців, бажаючому стягнути гроші за розписці або за договором позики?
Як оформляється розписка?
Які відсотки позикодавець може стягнути з боржника і в якому розмірі?