- Історія грошей
- Що означає поняття «валюта»?
- Валюта: поняття та види
- Валюти різних країн
- Історія долара
- американський долар
- Історія зародження євро
- Про саму валюті
- Історія японської ієни
- Британські фунти: історія
- Швейцарський франк: трохи про нього
- Трохи про російській валюті
- висновок
Сьогодні людина знаходиться в повній залежності від грошей. Кожен буквально схиблений на тому, як збільшити свій капітал. Як любили говорити економісти XIX-XX століття - головна мета капіталізму полягає в тому, щоб заробити капітал для того щоб збільшити свій капітал. Давайте заглибимося в історію появи грошей.
Історія грошей
Гроші - своєрідний еквівалент для оцінки і вимірювання вартості товарів і послуг. Звичайно, перші гроші були далеко не такими, якими ми їх звикли бачити зараз. Це були різні предмети. У Древній Русі роль грошей виконали сіль, шкури, мед і так далі. В Австралії для цього використовували черепашки і перлини.
Спочатку роль грошей виконували монети. Спочатку вони були з дорогих металів, таких як золото і срібло. Але це тривало недовго, адже навіщо витрачати такі дорогі ресурси, якщо їх можна замінити більш дешевими металами. У наш час такі старі гроші коштують ціле багатство.
Перші паперові гроші з'явилися в Китаї в 910 році. Звичайно, вони далеко не були схожі на звичні нам паперові банкноти. Випуск перших паперових банкнот почався в столиці Швеції в другій половині XVII століття. У Росії вони з'явилися з приходом до влади Катерини Другої в 1769 році.
Що означає поняття «валюта»?
Слово «валюта» походить від італійського valuta і позначає засіб платежу у вигляді національних, світових або іноземних грошей в готівковому і безготівковому вигляді. В основному у кожної держави є своя незалежна валюта, яка має певне відношення до світових валют для коригування її курсу.
Валюта: поняття та види
Ознак для класифікацій валют існує величезна безліч. Поговоримо про те, що таке валюта, її поняття та види. Їх поділяють за такою ознакою, як конвертованість по відношенню до валютного ринку і до інших валют. Що це означає? Конвертованість називають можливість в обмін однієї валюти отримати іншу. Далеко не всі валюти в світі легко можна обміняти. Тому їх ділять за ступенем конвертованості, яку визначає МВФ (Світовий валютний фонд).
- ВКВ (вільно конвертована валюта) - такий вид валюти ніяк не обмежений державою, яке її випускає в обмін на інші валюти. Прикладом таких валют є американський долар і англійський фунт.
- ЧКВ (частково конвертована валюта) - цей вид валюти має певні обмеження на обмін. До таких валют можна віднести російський рубль, українську гривню і багато інших.
- Останній вид валюти за ступенем конвертованості - це неконвертована валюта (НКВ) - вона існує і є формою платежу тільки на території країни, яка її випускає.
На цьому поділ валют не закінчується.
Існує поділ валют на види по курсу:
- Стосовно двох валют одна до одної.
- Поточний - за курсом касової угоди при розрахунку протягом пари днів.
- Плаваючий - цей курс встановлюється на біржових торгах.
- Крос-курс - теж співвідношення двох валют, але в порівнянні з третьою валютою.
- Курс строкової угоди - це курс для розрахунку за форвардними контрактами.
Основні ж види грошових валют - це:
- Національна.
- Світова.
- Іноземна.
Валюти різних країн
Тепер приступимо до найважливішої частини статті - розгляду видів національних валют. Звичайно, вмістити інформацію про всіх них в одній статті фізично неможливо. Але розповісти про основних видах валют в країнах світу можемо. У світі існує кілька валют, які об'єднані в одну групу під назвою «основні валюти». До таких відносять: американський долар, євро, японську ієну, фунти стерлінгів та швейцарські франки.
Як ви могли помітити, тут присутні ще 3 види іноземної валюти - це канадський, австралійський і новозеландський долар. Але вони серед цих 8 валют мають швидше другорядне значення. До решти іноземних валют відносять рубль, гривню, тенге, юань, еміратський дирхам і деякі інші. Розглянемо більш детально основні види валюти.
Історія долара
Ще за часів освоєння Нового світу був введений такий вид іноземної валюти, як долар. Спочатку під ним розуміли європейські талери і іспанські песо. Як такий валютою долар тоді ще не був. Трохи пізніше він став мати вигляд срібних монет.
Багато людей часто задають питання про те, чому ці банкноти випускають в зеленому кольорі. Виною всьому стала Громадянська війна. Вся справа в тому, що після початку Громадянської війни потрібні були величезні суми грошей. Для порівняння, ця сума в еквіваленті на національну валюту становила б загальною складністю 60 мільйонів рублів. Казначейство доручив почати друкувати це кількість грошей, компанія, яка займалася друкуванням, спочатку вирішила порахувати, скільки у них є фарби, і було вирішено використовувати зелену, так як її було найбільше. Таким ось чином долар став випускатися зеленого кольору і залишається таким і сьогодні.
американський долар
Ця валюта є основною в США і в багатьох країнах світу. Долар - це одна з резервних світових валют. Як вид валюти долар досить молодий, але встиг пережити як різкі злети, так і стрімкі падіння. Аж до середини XX століття досить серйозного впливу на світову економіку долар не мав. Друга світова війна дала можливість Сполученим Штатам Америки здійснити потужний старт і вивести країну, а разом з нею і долар на світову арену. До цього моменту справи країни йшли далеко не ідеально.
Ще в XVIII-XIX столітті уряд намагався пов'язати долар з золотом, але так як США не мали серйозних золотим запасом, то і утримувати курс валюти по відношенню до золота могли тільки за допомогою його зниження. Навіть за часів Великої Депресії Америка намагалася утримати прихильність долара до золота, але курс продовжував падати. Зараз же в доларовому еквіваленті здійснюється більше 80% всіх угод в світі. Який же вид валюти найбільш поширений в світі? Звичайно ж, долар буквально захопив Австралію, Беліз, Канаду, Нову Зеландію, Намібію, Сінгапур, Східний Тимор, Пуерто-Ріко, Панаму, Палау, Бруней, Британські та Багамські Острови, Бермудські, Маршаллові, Соломонові Острови, частина африканських країн і Ямайку, а також ряд інших країн, які зробили його основною національною валютою. В даний момент долар входить в топ-5 по світовому курсу і стабільно тримається в цьому списку. Існує, як вже було сказано, кілька різновидів долара як валюти.
Історія зародження євро
У зв'язку зі створенням Євросоюзу країнам-учасницям довелося перейти на єдину валюту під назвою «євро». Сам союз був створений 1993 році, але нова валюта з'явилася в обігу лише з 1 числа 1999 року. Євро - одна з наймолодших валют. В даний момент в обігу перебуває понад 900 мільярдів євро. Це величезна сума, яка обігнала кількість доларів, що знаходяться в світовому обігу.
Про саму валюті
Євро і долар є найголовнішими світовими валютами, хоч євро і стоїть на порядок дорожче за долар, але поступається йому в верховенстві. Євро також є офіційною валютою 19 країн єврозони і ще 9 держав. Але що примітно, тільки ці 19 країн можуть впливати на курс і розвиток валюти. Тільки учасники Євросоюзу можуть відправляти своїх представників в Європейський центральний банк. Євро за ступенем конвертованості повністю відкрито.
Варто сказати про Маастрихтських критеріях. Справа в тому, щоб отримати доступ до євро, необхідно відповідати таким критеріям: невеликий рівень інфляції, державний борг зобов'язаний бути нижче 60% ВВП. Інфляція не може бути вище, ніж на 1,5% в порівнянні з 3 країнами з найбільш прийнятними і стабільними цінами. Тільки відповідаючи цим критеріям, можна отримати доступ до валюти. Багато країн отримали цей доступ тільки після 2010 року. Це були Латвія, Литва і кілька інших країн. Частина країн Європи все одно залишили свою власну валюту вище євро, наприклад Сполучене Королівство.
Історія японської ієни
Ієна є досить старою валютою. Перша викарбувана монета датується 1869 роком. З цього моменту і починається історія японських грошей. Ієна була основною валютою блоку під час Другої світової війни. Часто японський уряд прив'язувало валюту до золота, але потім скасовувало це в залежності від економічної ситуації в країні. Японія навіть входила в стерлінговий блок. 1 ієна дорівнювала 14 британським пенсам. З переліку цікавих фактів можна відзначити, що в 1927 році була криза в Японії, вкладники боялися за свої заощадження і масово знімали їх з рахунків. Стався недолік банкнот, і ЦБ наказав друкувати банкноти в номіналі 200 ієн, зворотна сторона яких була повністю чистою.
Британські фунти: історія
Фунт стерлінгів є національною валютою в Сполученому Королівстві Великобританії і Північної Ірландії. Фунт складається з 100 пенсів. Курс цієї валюти вище курсу євро. До недавнього часу Британія входила до Євросоюзу, але тепер проходить процес виходу з об'єднання. Фунт, як і ієна, є старою валютою. Перші відомості про нього датуються XII століттям. У 2013 року було оголошено про те, що Банк Англії, можливо, почне випуск в наступному році полімерних банкнот. У вересні 2016 року Банк Англії випустив полімерну банкноту серії G номіналом 5 фунтів. На звороті купюри поміщений портрет сера Уїнстона Черчилля. Банк Англії планує не пізніше 2020 року перейти на 10- і 20-фунтові купюри, і повністю вилучити купюри номіналом менше 10 фунтів. Що цікаво, Сполучене Королівство завжди використовувало фунти, хоч і складалася в Європейському Союзі. Власну валюту Великобританія завжди ставила вище.
Швейцарський франк: трохи про нього
Швейцарська франк є національною валютою в Швейцарії і Ліхтенштейні. Примітно, що в Європі залишилася всього одна валюта, яка до сих пір називається франк. На більшості банкнот зображені діячі мистецтва, що досить незвично, адже в основному на грошах зображають президентів, правителів або видатних історичних героїв. Так само як і попередні валюти, він використовується у вигляді резерву завдяки своїй стабільності. Належить до виду плаваючих валют, тобто на франк має вплив валютний ринок. Кожна банкнота виглядає дуже красиво, як окремий твір мистецтва.
Трохи про російській валюті
Який же вид валюти в Росії? Звичайно ж, в нашій державі розплачуються рублями. Рубль є досить слабкою валютою, нестабільною. Він не входить в топ-10 валют світу за курсом, не є резервною валютою. А в останні роки його курс взагалі передбачити складно. Скачки по відношенню до американського долара з 30 рублів до 70-80 дуже сильно підривають довіру до нього.
Найдорожчою купюрою є банкнота 5000 рублів. У 2017 році в експлуатацію було введено дві нові банкноти номіналом 200 і 2000 рублів. Як вид валюти, рубль є частково конвертованих, тобто він не може бути обміняний на абсолютно будь-яку валюту. До речі, національною валютою він є в Абхазії, Південній Осетії і Росії. Країнами-емітентами рубля, тобто тими, хто його випускали, є всі країни, що входять до Радянського Союзу, але залишилися такими тільки три перерахованих вище держави. До речі в міжбанківському обороті у рубля менше 0,5% участі. Для порівняння, у долара та євро - 40% і 30% відповідно.
висновок
У світі існує величезна кількість видів валют. Сині та зелені, червоні і блакитні, з портретами державних лідерів і всесвітньо відомих художників - вони можуть бути абсолютно різними. Валюти бувають декількох видів, головними критеріями їх поділу є масштаб поширення і конвертованість. Лідерами в світі є 5 валют: долари, фунти, ієни, франки, євро. Абсолютними лідерами серед них можна назвати євро і долар. Російська ж валюта, на жаль, в цю п'ятірку не входить. Також є ще 3 доларові валюти в списку основних. Це австралійський, новозеландський і канадський долар, але на ділі вони є другорядними.
джерело
Що означає поняття «валюта»?Що це означає?
Який же вид валюти найбільш поширений в світі?