- Як укладається договір позики у валюті
- Зразок договору
- Як передаються грошові кошти
- нормативне регулювання
- Оформлення у нотаріуса
Відносини, що виникають між фізичними особами, в разі оформлення позички з використанням валюти, регулюються законом «Про валютне регулювання та валютний контроль».
Законодавство дозволяє здійснювати операції з використанням валюти. Регулюються дані відносини ст. 140 , 141 , 317 ГК РФ. У них зазначено, що до платіжних засобів на території Росії відноситься тільки рубль, але можна використовувати іноземну валюту, в рамках законодавства.
Як укладається договір позики у валюті
Стандартний договір позики передбачає передачу грошей або майна від позикодавця до позичальника. Приймаюча сторона зобов'язується повернути суму в повному обсязі.
Якщо в позику було взято речі, тоді повертаються нові такого ж якості і відносяться до того ж роду. Ув'язненим угода вважається з моменту отримання грошей або речей.
Якщо фактично передача не відбулася, тоді таку угоду прийнято вважати незавершеною.
Іноземна валюта або цінності також можуть виступати предметом договору.
Всі правила застосовуються при укладанні угоди в рублях, поширюються і на валютні позики.
Дотримуючись встановлених норм необхідно відзначити, що грошові позики між фізичними особами оформляються в письмовій або усній формі.
Якщо предметом договору виступають гроші або речі, що перевищують в 10 разів мінімальну заробітну плату, встановлену на момент оформлення договору, тоді він вимагає письмової форми.
Для оформлення угоди сторони повинні мати при собі паспорт. Можна скористатися стандартним зразком документа або скласти його самостійно.
Дані варіанти будуть безкоштовними. Якщо сумніваєтеся в своїх знаннях або хочете прописати особливі моменти, тоді краще вдатися до допомоги юриста або звернутися до нотаріуса.
Зразок договору
Угода, яка укладається між фізичними особами, які не сильно відрізняється від стандартної форми. Сторони обов'язково вказують свої особисті і контактні дані і скріплюють угоду підписом.
Договір позики між фізичними особами в іноземній валюті складається з декількох частин:
- Вступна інформація, де описується суть угоди і вказані його учасники.
- Умови. У цій частині обов'язково вказують індивідуальні моменти. Стосуються вони прав і зобов'язань сторін. Обов'язково слід зазначити тип договору: безвідсотковий або процентний, цільової або нецільової. Чи передбачений в рамках угоди поручитель або заставне майно. Повинні бути вказані терміни і сума кредиту.
- Заключна частина. Передбачає пункту про фарс-мажорів, відповідальності сторін у разі невиконання своїх зобов'язань.
Завантажити зразок договору позики у валюті .
Юристи рекомендують при самостійному складанні договору позики прописувати всі моменти. Оскільки при виникненні суперечок, може з'явитися двояке трактування, зазначеної інформації.
Будь-які помилки на стадії укладання договору, неправильне трактування або недотримання форми передачі майна можуть призвести до того, що угода буде визнана недійсною.
Укладаючи, договір позики, слід використовувати таке формулювання: грошове зобов'язання підлягає оплаті в національній валюті України, яка еквівалента певної суми в умовних одиницях або інший національній валюті.
Якщо дана трактування не була використана, то в разі виникнення конфлікту, який призведе до суду, слід правильно складати позовну заяву. Суму потрібно вказувати тільки в рублевому еквіваленті.
Типовий договір передбачає, що позичальник може повернути кредит достроково. Це означає, що фізична особа може перераховувати суму частинами або за один раз перевести весь розмір боргу.
Завершеним угода вважається в той момент, коли на рахунок позикодавця надійшла повна сума позики. Відсотки нараховуються щодня на суму кредиту і виплачуються фізичною особою в рублях. Як правило, ці виплати здійснюються щомісяця.
Якщо в рамках договору не передбачена відсоткова ставка і не вказано, що угода безвідсоткове, тоді вони нараховуються згідно зі ставкою рефінансування ЦБ.
Як передаються грошові кошти
Підтвердженням про те, що фінанси були передані, є розписка або будь-який інший документ, складений в письмовій формі. У ньому обов'язково вказують суму позики або кількість речей, які отримав в користування позичальник.
Розписка повинна бути складена таким чином: «Я, Іванов І.І., паспорт (номер, серія) отримав від громадянина Сидорова С. С. (паспортні дані), грошові кошти в розмірі 15 000 дол. США в рублевому еквіваленті за курсом долара, встановленим Центральним банком РФ в день укладення угоди. Сума має бути повернуто в рублях еквівалентну доларам США за курсом ЦБ РФ, який буде встановлений в день повернення боргу ».
Таким оформленням позикодавець захищає себе від коливань курсу.
Розписка обов'язково повинна містити дату складання і підписи сторін. Краще щоб вона була написана позичальником від руки.
Слід знати, що передача валюти в готівковій формі заборонена законом. Більш того проти порушників передбачена адміністративна відповідальність.
Розмір штрафу вираховується з суми незаконної операції. Вона може дорівнює ¾ частини, а іноді вилучається весь розмір грошової позики.
Якщо предметом договору були цінні папери або інше майно, то воно оцінюється, і до отриманої суми застосовуються такі ж розміри штрафів.
Для переказу коштів у позикодавця повинен бути відкритий банківський рахунок. Встановлену в рамках угоди суму кредитор переводить на рахунок позичальника.
Таким чином, можна зробити висновок, що отримання грошей у валюті можливо тільки по безналу. Оплата відсотків і повернення боргу відбувається також у безготівковій формі.
Виходить, що договір позики в іноземній валюті зажадає ще додаткових витрат, пов'язаних з утриманням банківських рахунків.
При цьому слід враховувати, що законом визначено, що рахунки повинні бути відкриті в уповноважених банках. Список таких фінансових установ стверджує Центральний банк РФ.

Основні принципи роботи сервісу з видачі позик Вдолг ру, дізнайтеся з статті: Вдолг ру .
Як відбувається оформлення мікропозик до зарплати на карту, дивіться на сторінці .
На деякі операції дані правила не поширюються і вони здійснюються в рамках Федерального Закону:
- при передачі валютних цінностей в дар муніципальним будівлям, суб'єкту РФ або Російської Федерації;
- якщо валютні цінності переходять в дар до чоловіка або близьких родичів;
- при придбанні фізичною особою монет або інших іноземних речей з метою їх колекціонування;
- при оформленні переказу фізичною особою, яка є резидентом РФ на ім'я іншої фізичної особи, без відкриття банківських рахунків. При цьому поштовий переказ повинен бути в банках, встановлених Центральним банком Росії і тільки на обмежену суму;
- при покупці резидентом у банку національної валюти, а також при її прийомі з метою виведення її на інкасо за межі РФ;
- при розрахунках в іноземній валюті фізичними особами в торгових точках безмитної продажу або при наданні послуг, зокрема міжнародних перевезень.
У всіх інших випадках будь-які валютні операції з передачі коштів в борг від однієї фізичної особи до іншого повинні проходити тільки за безготівковим розрахунком.
нормативне регулювання
Основні правила, що відображають поняття договору позички відображені в Цивільному кодексі. В ст. 807 пояснено, хто такий позикодавець і позичальник і що може бути предметом договору.
Порядок укладення угоди і пояснення, коли угода вважається укладеною можна знайти в ст. 812 ГК . Підтвердження про те, що на позики поширюються ті ж правила, що і при оформленні рублевих договорів можна почерпнути в ст. 140, 141, 317 ЦК України.
З 2003 року був прийнятий закон «Про валютне регулювання» , Який пояснює, як здійснюються валютні відносини, що виникають між позикодавцем і позичальником.
Ігнорування цих норм ставить кредитора в ризиковане становище. Наприклад, в рамках закону зазначено, що валютні операції між двома резидентами проводяться тільки через відкриті банківські рахунки. Вказані дані правила в ст. 14 розглянутого закону.
Якщо фізична особа, прийме гроші в іноземній валюті в готівковій формі, а потім прийме рішення його оскаржувати, то його вимоги не будуть виконані. При цьому на руках у кредитора може бути тільки розписка, що підтверджує передачу коштів.
Яким чином вирішується подібна справа? Виходить, що допущено порушення з передачі коштів, а розписка не може бути серйозним доказом.
Вирішується це питання, посилаючись на ст. 60 ЦПК . У ній зазначено, що єдиним документом, що свідчить про законних правовідносинах, між фізичними особами буде виписка з банку, в якій йде мова про переведення або отримання грошових коштів.
Відповідно, якщо її немає, то і предмет спору між сторонами відсутній.
Під час підписання угоди, в рамках якого валютні кошти були передані готівкою, слід бути готовими до того, що його визнають недійсним.
Подати позов до суду може позичальник на підставі ст. 161 ГК РФ . Якщо суд прийме рішення про недійсність угоди, то позикодавець може розраховувати тільки на повернення суми кредиту в рублевому еквіваленті.
При цьому буде використовуватися курс, встановлений в день його повернення, а про відсотки кредитору доведеться забути.
Оформлення у нотаріуса
Оформлення позики між фізичними особами не вимагає нотаріального посвідчення. Вдаватися чи до подібної форми укладення угоди вирішують виключно сторони договору.
Якщо в рамках валютної угоді передбачається заставне майно, тоді обов'язково потрібно нотаріальне завірення.
Велику юридичну силу подібну угоду не набуде. Але, в разі конфлікту, який призведе до суду, може допомога.
Наприклад, при несумлінне виконання позичальником своїх зобов'язань, позикодавець може звернутися до суду за спрощеною формою. А саме відразу перейти до процедури Судового наказу.
Відбувається вона в такий спосіб:
- Позикодавець становить позовну заяву і подає його в суд.
- На його розгляд законом виділяється 5 днів.
- Після чого, рішення передається у вимогливу службу.
Таким чином, нотаріальне завірення захищає позикодавця від тривалої судової тяганини і знижує ризики, пов'язані з невиконанням позичальника, покладених на нього зобов'язань.
Договір позики в іноземній валюті між фізичними особами істотно не відрізняється від типової угоди. Найголовніше, виконати вимогу закону - проводити операції виключно по безналу.
При цьому в договорі обов'язково прописувати, що валютний займ здійснюється в рублях, які еквівалентні іноземній валюті.