Проблеми одного з найбільших приватних банків, власники якого переоцінили свої можливості, можуть привести до падіння курсу рубля і розслідування для топ-менеджерів і керівників ЦБ.
Роман Піменов / Інтерпресс
Санації великих банків, аналогічних «Бінбанку» або «Відкриттю», в Росії більше не буде, заявив в п'ятницю глава Ощадбанку Герман Греф. Порятунок тільки цих двох установ виллється майже в 1,5 трильйона рублів за оцінками Держдуми. Депутати вимагають розібратися, чому за прорахунки окремих банкірів і ЦБ повинні розплачуватися все росіяни.
Філія «Бінбанку» діє в Санкт-Петербурзі з 1998 року. Як заявив «Фонтанці» глава Північно-Західної дирекції банку Микаил Татри, Північна столиця один з ключових регіонів для його кредитної установи.
«Північно-західний регіон Росії, зокрема - Санкт-Петербург - один з найбільш стратегічно важливих регіонів для« Бінбанку ». У Санкт-Петербурзі «Бінбанк» працює 18 років, мережа банку представлена 17-ма офісами в місті, а також офісом в Ленобласті - Гатчині », - розповів Татри.
Точна кількість клієнтів банку в Санкт-Петербурзі в кредитній установі розкривати не захотіли. Однак один із знайомих «Фонтанці» місцевих банкірів оцінив їх число в межах 60-100 тисяч осіб.
Ще в кінці серпня співвласник «Бінбанку» Микаил Шішханов заявляв в ефірі телеканалу «Санкт-Петербург» про плани активно розвиватися на Північно-Заході. Однак уже тоді йшов рекордний відтік коштів, який можна порівняти тільки з ситуацією в «Відкритті». Обсяги ліквідності «Бінбанку», що покриває його короткострокові зобов'язання, скоротилися з 160 млрд рублів до 100 млрд. Відтік коштів банків і державних компаній з «Бінбанку» в серпні перевищив 30%. А у вересні клієнти забрали з «Бінбанку» 56 млрд рублів.
21 вересня «Бінбанк», втомившись боротися з наступаючими проблемами, вирішив здатися на милість регулятора. Власники кредитної установи звернулися до Банку Росії з проханням про санацію за схемою, аналогічною тій, по якій рятують «Відкриття» - за допомогою Фонду консолідації банківського сектора (ФКБС).
Рішення про санацію в перші ж дні призвело до погіршення ситуації - вкладники банку в Санкт-Петербурзі, як писала «Фонтанка», зіткнулися з дефіцитом коштів у відділеннях. Їм пропонували записатися на отримання грошей лише в жовтні . Рішення про термінове зняття коштів один з клієнтів банку в Петербурзі пояснив «Фонтанці» так:
«Моя сума на рахунку не більше розміру страхового відшкодування АСВ, але мені простіше забрати гроші, ніж потім переживати, не отримаю я відмова у виплаті страхового відшкодування по будь-якої формальної причини», - зазначив чоловік.
Втратити мільярди заради порятунку трильйонів
Схожість причин кризи в «Відкритті» і «Бінбанку» підтверджується єдиною методикою боротьби з ним - навіть заливати пожежу в «Бінбанку» грошима відправлений голова тимчасової адміністрації «Відкриття» Дмитро чекав.
- Однією з головних причин скрутного становища «Бінбанку» стало «роздуття» активів за рахунок проведених санацій шести банків системи «Зростання Банку», а так само санації «Москомприватбанка» і прихованої санації «МДМ Банку» два роки тому. Іншими словами керівники Біна дуже сильно переоцінили свої можливості, не прорахувавши як слід ймовірні ризики, в тому числі пов'язані з економічною ситуацією в країні, - розповів «Фонтанці» аналітик ГК «Фінам» Сергій Дроздов.
Переоцінку своїх можливостей як причину кризи в «Відкритті» в кінці серпня озвучив і перший заступник голови Банку Росії Дмитро Тулін. За його словами «Відкриття» підкосили покупка найбільшого гравця на ринку ОСАЦВ - Росгосстраха і не зовсім вдала санація банку «Траст».
За попередніми оцінками регулятора, «Бінбанку» для початку порятунку знадобиться досозданіе резервів на 250-350 млрд рублів, які надасть ЦБ. Аналітики відзначають, що як і у випадку з «Відкриттям», ці гроші доведеться просто надрукувати.
«За конкретними розмірами допомоги« Бінбанку »говорити поки рано, оскільки для цього потрібна більш детальна оцінка масштабів проблеми, яка потребує часу, - заявив Дроздов. - Але вже зараз можна сказати, що санація фінансової установи обійдеться дешевше, так як, в разі відкликання ліцензії, виплати вкладникам з фонду АСВ могли скласти близько 500 млрд рублів ».
Остання санація ЦБ
У п'ятницю глава Ощадбанку Герман Греф заявив журналістам, що те, що сталося з «Бінбанку», ймовірно, остання санація ЦБ великого банку.
«Наскільки мені відомо, у всякому разі, можу оперувати тільки чутками, але на банківському ринку більше таких проблем серед великих банків немає», - зазначив банкір.
З ним згодні й опитані «Фонтанка» експерти. На їхню думку, те, що трапилося - розв'язка кризи 2014 року.
«Санація« Відкриття »і« Бінбанку »не так наслідок початку банківської кризи, скільки його наслідки, - зазначив співрозмовник« Фонтанки »з банку« Відкриття », який попросив про анонімність. - Все почалося в кінці 2014 року, коли ЦБ різко підвищив ставку, щоб впоратися з інфляційним шоком через девальвацію рубля ».
За його словами, це підвищення різко збільшило вартість фондування для банків, а рентабельність їх активів знизилася.
«У банків різко подорожчали ставки по депозитах, а ставки по кредитах вони відповідно до договорів не могли підняти. Крім цього, різко впала якість активів - компанії і приватні особи почали прострочувати виплати по кредитах через погіршення економічної кон'юнктури. Ось цей ось купу проблем зараз і виливається в те, що ми бачимо на ринку », - продовжив співрозмовник видання.
За словами експерта Ігоря Белякова, який входить до складу Економічної експертної групи при уряді РФ (раніше їй керував Аркадій Дворкович), по ряду показників найбільш гостра кризова ситуація в банківському секторі позаду.
«З весни у нас спостерігається зростання активів, збільшується обсяг вкладів і кредитів, а також показники прибутковості кредитних установ. Те, що два великих банки санувати державою це погано, але те, що пацієнт нарешті звернувся до лікаря - йому на користь », - зазначив він.
Експертові вторить і один з петербурзьких банкірів, який також вважає, що зараз на ринку склалися всі умови для зростання.
«Зараз зворотна ситуація 2014-2015 років. Банки видали кредити бізнесу і приватним особам за високими ставками, а вартість фондування знижується, тому що ЦБ знижує ставку. Активи приносять багато грошей, знижується прострочення. Якщо подивитися той же Ощадбанк - там рекордні обсяги чистого прибутку, - розповів він «Фонтанці» - Я теж думаю, що на «Бінбанку» все закінчиться. Ходять чутки що у «МКБ» проблеми, що з «Промсвязьбанка» щось буде, але по звітності я цього не бачу. Там немає такого відтоку коштів. Швидше за все, якщо не враховувати маленькі банки, реформа банківської системи завершиться зараз ».
Ціна цієї реформи дискусійне питання, вважає аналітик ФГ "Калита-Фінанс» Дмитро Голубовський.
«Навряд чи рішення проблем такого масштабу регулятором зможе пройти безболісно для російського валютного та боргового ринку, - вважає він. - Деякі недавні макроекономічні дані можуть бути сприйняті інвесторами в позитивному ключі, і багато інвестбанки останнім часом взяли моду піднімати свої прогнози по російській валюті в бік її зміцнення. Я б не поділяв їх оптимізму. Нам доведеться, так чи інакше, заплатити за банкрутства банків, якщо вже вони проводяться за схемою націоналізації збитків. Навіть якщо нафта залишиться там, де стоїть зараз, рубль не буде зміцнюватися з поточних рівнів в районі 57 за долар. Найімовірніше, ми до кінця осені побачимо курс знову вище 60, причому відчутно вище », - заявив експерт.
Держдума оцінила збиток від санації «Відкриття» і «Бінбанку» в 1,5 млрд рублів. У п'ятницю депутати прийняли протокольне доручення до комітету з фінринку, в якому зажадали встановити винних і відповідальних за втрату активів (в «Бінбанку», «Відкритті» і «Югрі») осіб, а також розглянути, як йдеться в дорученні: «питання про можливість залучення до відповідальності осіб, в тому числі посадових осіб ЦБ, які допустили ситуацію, що склалася і вчасно не здійснювали контроль і наглядові перевірки відповідно до посадових обов'язків ».
Ілля Казаков, «Фонтанка.Ру»