Співкоординатор Ради Києва з урбаністики Григорій Мельничук про те, що доведеться робити нової поліції для наведення порядку в місті та як для цього потрібно буде змінитися всім нам.
Уже в перший день роботи поліції серед вала Селфі в соцмережах почали попадатися пости про реальну роботу патрулів по таким поширеним і очевидним правопорушенням як стихійна торгівля, розпивання на вулицях алкоголю, неправильної парковці. Київ - жахливо безладний місто, і причиною тому - ті самі на перший погляд дріб'язкові порушення, які «як би не можна - але за замовчуванням можна».
Отже, в Києві за законом не можна багато. Не можна торгувати на вулицях і самовільно ставити МАФи. Не можна паркуватися на тротуарах, якщо залишається менше двох метрів проходу, не можна їздити по зустрічній і на червоне світло. Не можна продавати горілку (а тепер і пиво!) В кіосках і вживати це в публічних місцях. Не можна курити на зупинках і продавати сигарети неповнолітнім. Не можна влаштовувати на тротуарах звалища і не можна без дозволів рубати дерева ...
Ці начебто дрібні правопорушення ми бачимо десятками щодня на кожній вулиці - і якщо за них реально накладалися б штрафи, то ми, може, і не обійшлися б без кредитів МВФ, але вже точно замінили б весь парк проіржавілих київських трамваїв. Коли відкривали виділену смугу громадського транспорту на Троєщину, багато жартували, що за рахунок штрафів за виїзд на неї Троєщинське і оболонське ДАІ можна перевести на самофінансування. Але за дивною і нікому не відомої логіці цього не сталося.
Ні, всі ці правопорушення і раніше були поза законом. Просто принцип відсутності невідворотності покарання і вибірковості порушників дійшов до своєї досконалості - порушення перестали помічати, за неписаними правилами вони стали допустимі. Пам'ятайте, як кілька років тому ввели заборону на розпивання пива на вулицях? Місяць штрафували всіх, потім півроку не звертали уваги на пляшки, заховані в пакети, - а тепер про заборону зовсім забули. Хоча його ніхто не відміняв! Точно така ж історія і з паркуванням на тротуарах, і зі стихійною торгівлею, і з МАФами.
Пам'ятайте, як кілька років тому ввели заборону на розпивання пива на вулицях? Місяць штрафували всіх, потім півроку не звертали уваги на пляшки, заховані в пакети, - а тепер про заборону зовсім забули.
Тут-то і починається сфера діяльності нової поліції. Її головна функція - якраз переламати цей вже вросла в менталітет принцип безкарності дрібних правопорушень. Дрібних окремо - але настільки масових, що міський простір перетворився на хаос. Адже досить навести порядок на дорогах (з парковкою, зупинками громадського транспорту, таксі) та на вулицях (стихійна торгівля, МАФи, сміття) - і сприйняття міста кардинально зміниться. Причому дуже швидко і практично без грошей.
Тут-то варто згадати знамениту нью-йоркську «теорія розбитих вікон» про те, що дрібні правопорушення провокують більші, і починати потрібно саме з невідворотного і жорсткого покарання за дрібні проступки. У Києві це працює так само чітко, виростаючи в великі корупційні та кримінальні схеми. Кришування дрібного стихійного ринку переросло в установку незаконних рядів кіосків, а далі продовження - повністю незаконні будівництва житлових 20-поверхівок на самозахопленій землі. І це - вже київські реалії! І так «по Пятерочка з бабусі» в підземному переході переростає в багатомільйонні афери на ринку житла, які покривають корумповані чиновники. Вже не за «п'ятірочку», звичайно ж.
Однак в реальному наведенні порядку на вулицях міста, чого очікують від нової поліції, є і дуже цікавий зворотний ефект. Саме за замовчуванням допустимі дрібні правопорушення згладжували безліч неузгодженостей, конфліктів і просто маразмів в організації життя міста. Ті проблеми, які чиновники не помічали роками, то, що робилося для галочки чи не робилося зовсім, може бути одномоментно розкрито діями поліції. А це - справжній ящик Пандори!
Наприклад, стихійні ринки. Так, можна говорити, що бабусь-тіточок ганяти негоже - але ми ж прагнемо до порядку, та й нерідко такі торжища заважають проходу. Що в результаті? Чи то на в'їздах в місто ставимо загороджувальні загони, не пускаючи бабусь з тачками, - то чи відправляємо їх на легальні ринки. Але таких майже немає!
Радянські «колгоспні ринки» давно перетворилися в торгові центри малого бізнесу, де якщо і є ряди для мікроторговцев, то на задвірках, куди ніхто не ходить. А, значить, доведеться створювати нові ринки - причому з чіткими правилами торгівлі, орієнтованими на бабусь з тачками, а не перекупників.
Йдемо далі. Боротьба з МАФами нині активізувалася, і в конфліктних ситуаціях важлива роль правоохоронних органів - тепер захищають ряди кіосків «тітушек» по ідеї повинні пакувати в відділення дуже швидко. Але, як і раніше, малому бізнесу не пропонує альтернативних торговельних площ . І, як і раніше, переробляти перші поверх клопітно, а невеликі торгові центри будувати поки не вигідно. А, значить, доведеться приймати вже реальний комплекс заходів для створення торгових площ мікроаренди.
Ідентично - з паркуванням, в центрі все тротуари заставлені машинами. Припустимо, копи почнуть реально штрафувати всіх підряд. У Києві офіційно трохи більше 6 тис. Платних паркомісць - на місто, де зареєстрований мільйон автомобілів. Шість тисяч! Ну ладно, нехай ще якась частка неврахованих місць, де можна паркуватися за правилами. А решта? А, значить, о диво, і паркінги заповняться, і нові будувати доведеться, а вулична парковка подорожчає - за європейською практикою, припаркуватися на вулиці часто дорожче, ніж в найбільшому паркінгу на околиці центру.
Саме на поліцію тепер повністю покладена відповідальність за порядок на зупинках - то, на що даішники закривали очі.
У секторі громадського транспорту поліцію чекають тільки для розчищення виділених смуг для громадського транспорту, але в разі смуг на Саксаганського, Жилянській та інших в центрі - повториться історія з паркуванням. Саме на поліцію тепер повністю покладена відповідальність за порядок на зупинках - то, на що даішники закривали очі. А, значить, ніякої висадки пасажирів в другому ряду, ніяких стоянь маршруток на зупинках по багато хвилин.
Навіть маршрути буде необхідно змінювати - доведеться згадати нормативи, скільки транспорту може обслужити одна зупинка. Так, до того ж, «в повітрі» виявляться стоянки таксі - вже припаркуватися на зупинці або на тротуари не вийде. А, значить, знову доведеться думати і вирішувати безліч локальних питань - де організувати стоянки таксомоторів. Пам'ятайте, були такі ще при СРСР? - коли дерева були великими, а машин - мало.
Подобається? Чи готовий місто реально змінюватися настільки? Чиновники, водії, підприємці, бабусі з передмість, маршрутники і таксисти - так практично всі. Бездіяльність міліції і ДАІ в чому покривала бездіяльність інших. Дві тисячі випускників поліцейської академії не змінять цей місто, але їх поява як інструменту, - реальний шанс на швидкі перетворення. Але тоді змінюватися доведеться не тільки поліції ...
фото - facebook.com/police.gov.ua
Пам'ятайте, як кілька років тому ввели заборону на розпивання пива на вулицях?
Пам'ятайте, як кілька років тому ввели заборону на розпивання пива на вулицях?
Що в результаті?
А решта?
Пам'ятайте, були такі ще при СРСР?
Подобається?
Чи готовий місто реально змінюватися настільки?