Реклама
Реклама
Реклама

В яких випадках людям, що продав у минулому році квартиру або автомобіль, потрібно платити податок і подавати декларацію про доходи?

Деклараційна кампанія в цьому році триватиме до 2 травня включно

Податковий рік країна зустріла черговим нововведенням - новою формою декларації про доходи. І це при тому, що в 2017 році бланк декларації вже було значно оновлено. Як же розібратися у всіх нововведеннях, «ФАКТАМ» розповів директор Департаменту податків і зборів з фізичних осіб Павло Дроняк.

- Павло Томовіч, декларацію змінили в 2017 році, і ось тепер анонсували зміни в бланку і на 2018 рік. Чому?

- Розумієте, змінюється законодавство, спрощується звітність, і ми не можемо відставати.

- З якими нововведеннями нам доведеться мати справу?

- Нагадаю, що в минулому році для зручності громадян була спрощена форма бланка податкової декларації про доходи та майно.

- Що конкретно в ній змінилося?

- Кількість додатків до декларації було зменшено з чотирьох до двох, оскільки з 2016 року замість двох ставок податку (15 і 20 відсотків) була введена єдина ставка - 18 відсотків. Так що і в 2017-му, і в 2018-м людям, які працювали на двох роботах, вже не потрібно подавати декларацію для подальшого перерахунку. Крім того, в 2017 році для зручності громадян було скасовано додаток до декларації, в якому вони здійснювали розрахунок податку на іноземні доходи. Тепер ці дані відображаються в самій декларації - без заповнення окремої програми.

- А які додатки до декларації залишилися?

- Їх два: для доходів, податок на які нараховується з урахуванням понесених витрат. Перше - при визначенні розміру інвестиційного прибутку (додаток Ф1). Друге - при розрахунку податкових зобов'язань самозайнятими особами (додаток Ф2).

- А що змінилося в 2018 році?

- По-перше, були зроблені деякі зміни для фізичних осіб - підприємців (наприклад, в частині припинення їх діяльності). По-друге, для фізичних осіб, які заявляють право на розстрочення податкових зобов'язань по додаткового блага, декларація була доповнена окремим рядком. Крім того, для таких платників введений окремий розділ - в ньому відображається наявність додаткових документів, які платник повинен додати до декларації.

- Тобто нічого істотного. Тоді давайте нагадаємо, хто і коли повинен подати декларацію в цьому році?

- Деклараційна кампанія в цьому році почалася в січні і, відповідно до Податковим кодексом, триватиме до 2 травня включно. При цьому в 2018 році людина повинна подати декларацію про доходи, отриманих у 2017 році.

- Куди потрібно подавати декларацію?

- До Центру обслуговування платників податків за місцем проживання, де людина стає на облік як платник податків.

- А якщо я зареєстрована в одному місті, але живу в іншому?

- Є кілька варіантів. По-перше, ви можете переслати заповнену декларацію поштою. Звертаю увагу читачів, що документи в такому випадку потрібно відправляти з повідомленням про вручення та з описом про вкладення. Причому не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного терміну.

По-друге, ви можете заповнити декларацію в онлайн режимі на сайті Державної фіскальної служби України в сервісі «Електронний кабінет платника податків».

Я раджу скористатися цим сервісом, тому що це дуже зручно, тому що скорочує час на подачу декларації, а найголовніше - при заповненні декларації в сервісі «Електронний кабінет платника податків» є можливість зробити авторозрахунок і перевірку правильності заповнення декларації.

- Нічого собі, до чого дійшов прогрес!

- При цьому, якщо декларація подається в електронній формі, її потрібно надіслати не пізніше закінчення останньої години останнього дня деклараційної кампанії.

Зазначу, що подати декларацію в «Електронному кабінеті платника податків» можуть тільки ті громадяни, які вже отримали електронний цифровий підпис.

І нарешті, заповнену декларацію може подати і уповноважена вами особа.

* Подати відомості про доходи в електронному вигляді зможуть ті, хто отримав електронний цифровий підпис
* Подати відомості про доходи в електронному вигляді зможуть ті, хто отримав електронний цифровий підпис

- Як заповнювати цю декларацію? Є якісь інструкції?

- Звичайно. Інструкція затверджена наказом Міністерства фінансів. У ній міститься детальний опис порядку оформлення та заповнення податкової декларації та додатків до неї.

У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації та допомогу в заповненні декларації в Центрах з обслуговування платників податків. Зазначу, що бланки декларацій надаються платникам податків безкоштовно.

- Зрозуміло. Розкажіть, хто повинен подавати декларацію?

- Всі випадки, при яких платник податків зобов'язаний подати за підсумками року декларацію про доходи, чітко описані в Податковому кодексі. Мабуть, найважливіший - коли людина отримувала доходи без участі податкових агентів.

- Що це за податкові агенти?

- Це всі підприємства, підприємці, а також особи, які займаються незалежною професійною діяльністю (адвокати, нотаріуси тощо), які нараховують і виплачують фізичним особам доходи у вигляді зарплати, гонорарів, винагород за разову роботу, дивідендів, премій і так далі. Такі податкові агенти, відповідно до Податкового кодексу, несуть відповідальність за нарахування та сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету.

Так ось, якщо людина в 2017 році отримував доходи тільки за участю податкових агентів, він не повинен подавати декларацію. А якщо доходи отримані без їх участі, то зобов'язаний подати декларацію.

- І які доходи можна отримати без податкових агентів?

- В першу чергу це винагороди, що виплачуються людям, які працюють за наймом у приватних осіб: домробітницям, садівникам, няням, гувернанток, будівельникам, водіям і так далі.

По-друге, це суми, які люди отримують, здаючи своє майно в оренду фізичним особам.

- Будинки та квартири?

- Не тільки. Податок сплачується при здачі не тільки житлових приміщень, але і гаражів, дачних будиночків, присадибних та інших земельних ділянок. Податком також обкладаються доходи, отримані від здачі в оренду автотранспорту та іншого рухомого майна.

До речі, тут є нюанс: якщо нерухомість або інше майно орендує юридична особа або фізична особа - підприємець, то податковим агентом є саме орендар. Він і зобов'язаний утримати і перерахувати до бюджету податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків і військовий збір в розмірі 1,5 відсотка.

У разі, якщо майно можна здавати в оренду фізичній особі, податок і військовий збір платить орендодавець - людина, яка здає таке майно.

- А якщо завірити договір оренди у нотаріуса, тоді він стане податковим агентом?

- В даному випадку немає. Нотаріус може тільки запевнити договір оренди майна. Правильність сплати податку він не перевіряє.

- Ну, в принципі, більшість людей ніяких договорів не укладають. І як ви їх відстежити?

- Для виявлення таких осіб ми працюємо з органами виконавчої влади, жеками, консьєржами, двірниками, селищними та вуличними комітетами, розмовляємо з сусідами, родичами. Крім того, інформація про те, що людина нелегально здає квартиру або будинок в оренду, надходить від інших громадян.

- Припустимо, людина квартиру не здавав, а продав. Він зобов'язаний подавати декларацію?

- В першу чергу хочу відзначити, що при продажу протягом року не більше одного житлового будинку, квартири або їх частин, кімнати, дачного будиночка, а також земельної ділянки в розмірі, передбаченому Земельним кодексом для безкоштовної приватизації, людина не платить податок. За умови, що таке майно перебувало в його власності довше трьох років!

- Тобто якщо я куплю квартиру і продам її не через три, а через рік, то заплачу податок?

- Так. Зате у нас не оподатковується дохід, отриманий від продажу успадкованого майна. Так ось, значна кількість громадян якраз продають саме таке житло.

- А якщо все-таки людина продав другу за рік квартиру?

- В такому разі він повинен сплатити податок на доходи фізичних осіб і полуторапроцентний військовий збір.

При цьому кодекс зобов'язує нотаріусів перевіряти сплату податку перед посвідченням угоди. Тобто нотаріус може посвідчити договір купівлі-продажу або обміну тільки при наявності оцінної вартості нерухомості та документа про сплату податку. До того ж всі нотаріуси щокварталу подають інформацію про подібні договори (включаючи вартість нерухомості і суму сплаченого податку) в податкові органи.

Таким чином, після нотаріального посвідчення угоди податок вважається сплаченим і декларацію людям подавати не потрібно.

- А якщо людина продає, хай не квартиру, а меблі, одяг, картину ...

- Це ще один випадок, який зобов'язує при отриманні доходу подавати декларацію, але за умови, що продаж був здійснений іншій фізичній особі (НЕ податковому агенту). Суми, отримані від продажу рухомого майна, в тому числі меблів, шуб, прикрас, творів мистецтва і так далі, підлягають оподаткуванню.

- За якою ставкою?

- В даному випадку кодекс відносить такі доходи до так званим іншим, які обкладаються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків. Якщо людина продав з рук в руки будь-яке майно (крім нерухомості і автотранспортних засобів) і отримав гроші, то за законом він зобов'язаний подати декларацію та сплатити податок у розмірі 18 відсотків і військовий збір - 1,5 відсотка.

- Припустимо, людина продав у 2017 році автомобіль. Чи вважаються податковими агентами комісійні майданчики, через які люди реалізують машини?

- Перш за все хочу відзначити, що якщо людина продав протягом року один легковий автомобіль, мотоцикл, мопед, то податок в даному випадку не стягується. І декларацію продавцеві такого автотранспорту подавати теж не потрібно. А ось при кожній наступній угоді протягом календарного року йому вже доведеться платити податок на доходи фізичних осіб за ставкою п'ять відсотків і військовий збір - 1,5 відсотка.

- Значить, якщо людина продав за рік кілька легкових автомобілів, то тільки після продажу другої (третьої і так далі) машини йому потрібно буде заплатити п'ятивідсотковий податок з доходів плюс полуторапроцентний військовий збір?

- Так.

- Припустимо, людина продав минулого року один легковий автомобіль і один мотоцикл.

- Доходи від реалізації і першого автомобіля, і першого мотоцикла не оподатковуються.

Важливо знати, що кошти від продажу інших автотранспортних засобів (крім легкового автомобіля, мотоцикла чи мопеда) обкладаються податком і збором незалежно від кількості угод на рік.

- Декларацію продавцеві другого і наступних автомобілів подавати доведеться?

- Якщо угода була оформлена через посередника - податкового агента або безпосередньо в органі реєстрації транспортних засобів (сервісному центі МВС), але без реєстрації у нотаріуса, то такий посередник зобов'язаний щоквартально подавати інформацію про договори (включаючи вартість автотранспортного засобу та суму сплаченого податку) в податкові органи.

Але при цьому продавець повинен подати декларацію, оскільки посередник є податковим агентом тільки в частині інформування податкових органів про угоду. Обов'язок щодо сплати податку і збору в такому разі покладається на продавця автотранспорту.

- А якщо угоду оформили в нотаріуса, він вважається податковим агентом?

- Що стосується всього рухомого майна. Нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу або обміну об'єктів рухомого майна (крім першого продажу легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) тільки при наявності документа про його оцінку і документа про сплату до бюджету продавцем або сторонами договору міни податку та збору, обчисленого виходячи з ціни, зазначеної в договорі, але не нижче середньоринкової вартості майна.

- Тобто спочатку людина платить податок і тільки потім може запевнити його у нотаріуса?

- Абсолютно вірно.

- І нотаріус перевірить суму?

- Саме так.

- А декларацію продавцеві потрібно подавати?

- У разі завірення угоди нотаріусом - немає.

Про те, якими податками обкладається спадок, повинні подавати декларацію особи, які одержували відсотки по банківських депозитах, ми розповімо в одному з наступних номерів.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

Чому?
З якими нововведеннями нам доведеться мати справу?
Що конкретно в ній змінилося?
А які додатки до декларації залишилися?
А що змінилося в 2018 році?
Тоді давайте нагадаємо, хто і коли повинен подати декларацію в цьому році?
Куди потрібно подавати декларацію?
А якщо я зареєстрована в одному місті, але живу в іншому?
Є якісь інструкції?
Розкажіть, хто повинен подавати декларацію?