З моменту вступу в силу закону про обов'язкове повідомлення ФМС Росії про наявність посвідки на проживання або громадянства іншої країни пройшло більше двох років. За цей час в закон були внесені поправки, склалася практика його застосування, і навіть з'явилися прецеденти покарань за приховування цієї інформації. Питань у володарів ВНЖ і раніше багато.
Оновлене 17.02.2017
4 серпня 2014 року в закон №142-ФЗ «Про внесення змін до статті 6 і 30 Федерального закону« Про громадянство Російської Федерації » внесли поправки. За новими правилами, всі громадяни РФ, які отримують (або отримали раніше) вид на проживання або паспорт іншої країни, повинні повідомити про це в Федеральну міграційну службу. Зараз її функції передані Міністерству внутрішніх справ, а обов'язок у володарів ВНЖ або громадянства залишилася колишньою.
У законі прописано механізм повідомлення та для тих, хто на момент настання обов'язку знаходиться за кордоном. Вони повинні представити свої документи протягом 30 днів з дня в'їзду в Росію.
Ухильників чекає покарання. За «неповідомлення» встановлено кримінальну відповідальність ( відповідно до ст. 330.2 КК РФ ). Максимальна санкція - обов'язкові роботи на строк до 400 годин. За запізнення або надання завідомо неправдивих відомостей покладається адміністративне покарання ( відповідно до ст. 19.8.3 КпАП ) У вигляді штрафу від 500 до 1000 рублів.
Обов'язок не поширюється на осіб, які постійно проживають за межами Російської Федерації.
На запитання відповідає директор компанії "Другий дім" , Кандидат юридичних наук Євген Цикунов.
Повідомляти чи ні? Як вони дізнаються?
Задають це питання досить часто, хоча, на мій погляд, саме формулювання питання досить дивна. Який би не був закон, хороший чи поганий, це закон, і ми зобов'язані його дотримуватися незалежно про суворість покарання за його порушення.
Дійсно, міграційні відомства зарубіжних держав не зобов'язані повідомляти відповідні російські відомства про те, що такий-то росіянин отримав ВНЖ або громадянство цієї держави, і на практиці цього не відбувається.
При виїзді з Росії в ході прикордонного контролю співробітники прикордонної служби перевіряють документи на виїзд з Росії та наявність у особи різних обмежень (аліменти, борги і т.д.). В обов'язок прикордонної служби відповідно до Адміністративного регламенту ФСБ Росії (Наказ ФСБ Росії від 08.11.2012 №562) не входить перевірка документів, що дають право на в'їзд в країну, в яку ви прямуєте. Але, сьогодні діє один регламент, а завтра інший, як ми знаємо, законодавство у нас може змінитися в будь-який момент.
До того ж співробітники авіакомпанії при реєстрації на рейс обов'язково перевірять не тільки термін дії вашого закордонного паспорта, а й наявність у вас візи або документа, що дає право на безвізовий в'їзд в країну відправлення. Інакше, якщо ви не пройдете паспортний контроль в країні, куди ви летите, на тій підставі, що у вас немає візи чи іншого дозвільного документа (ВНЖ, ПМЖ, громадянства), і вам відмовлять у в'їзді в країну - авіакомпанія буде змушена вас «повертати »в Росію за свій рахунок.
Тому, ще раз хочемо відзначити, що кримінальна відповідальність, особливо в Росії - це «не іграшки», повідомити МВС стоїть у встановлені законом терміни.
Чи змінився порядок повідомлення в зв'язку зі скасуванням ФМС і передачею її функцій Головному управлінню з питань міграції МВС Росії?
Наказ ФМС Росії №450 від 28.07.2014, яким затверджено порядок повідомлення і всі форми, діє і скасований не був. На місцях працюють ті ж фахівці, що й раніше, тільки форма у них тепер іншого кольору. Навіть знаходяться вони, як правило, там же. У Москві, наприклад, в МФЦ «Мої документи».
Змінилися деякі деталі. Раніше співробітники ФМС не вимагали подати оригінали карти ВНЖ або паспорта іноземної держави. Зараз просять оригінал і копію, звіряють копію з оригіналом і запевняють її. В результаті повідомляти за дорученням стало складніше, оскільки уповноваженому представнику потрібно мати на руках всі оригінали як російських, так і зарубіжних документів сім'ї клієнта.
У всьому іншому процедура повністю залишилася колишньою і нічим не відрізняється.
Закон не поширюється на осіб, які постійно проживають за межами Росії. Якщо більшу частину часу я проживаю в США, мені потрібно повідомляти МВС?
Дійсно, обов'язок не поширюється на осіб, які постійно проживають за межами Росії. Але, на жаль, в нашому законодавстві поки немає визначення поняттю «особа, які постійно проживають за межами Росії» для цілей імміграційного законодавства.
Раніше на прес-конференції в Фейсбуці представники ФМС пояснювали свою позицію. На їхню думку, повідомляти не потрібно, якщо ви одночасно відповідаєте цим критеріям:
- постійно проживаєте за межами Росії;
- встали на консульський облік за кордоном;
- виписалися за адресою, де були зареєстровані в Росії.
Очевидно, що Фейсбук не є джерелом права в Росії, і інтерв'ю чиновника не має юридичної сили, проте, це офіційна позиція, яку поки в МВС ніхто не підтвердив, але і не спростував. Залишається сподіватися, що рано чи пізно в МВС усунуть цю прогалину і в новому регламенті з'явиться чітку відповідь на це питання.
Ми купили нерухомість в Латвії і отримали на цій підставі ВНЖ для всієї родини, що ми повинні вказати в п. 4 Форми повідомлення (підстава набуття іншого громадянства або отримання документа на право постійного проживання в іноземній державі)?
Для того, щоб зрозуміти, що така підстава набуття громадянства (ВНЖ / ПМЖ), необхідно звернутися до статей 11, 12, 13 закону «Про громадянство», де вони перераховані. У Російській Федерації це, наприклад, по народженню, вступ в шлюб і т.д.
Іншими словами, підстави набуття громадянства (ВНЖ / ПМЖ) - це події або дії, в результаті яких ви стали володарем даного статусу.
Стосовно до нашого випадку це буде «придбання нерухомості» або «інвестиції в нерухомість». При отриманні ВНЖ / ПМЖ Угорщини через держоблігації це буде «інвестиції в державні цінні папери Угорщини». При отриманні громадянства Кіпру через покупку держоблігацій - «інвестиції в державні облігації Кіпру».
Що буде, якщо я не вкажу підстава набуття громадянства (ВНЖ / ПМЖ) в формі повідомлення?
Відповідно до ст. 19.8.3 КпАП за «надання відомостей в неповному обсязі, або завідомо недостовірних відомостей» встановлена адміністративна відповідальність у розмірі штрафу від 500 рублів до 1000 рублів. Як ми вже говорили вище, наша рекомендація завжди однозначна - закон не порушувати.
Чи можна повідомити через сайт державних послуг або по електронній пошті?
Ні, такої можливості згідно із законом не передбачено. Повідомити можна тільки особисто, за допомогою Пошти Росії і через уповноваженого представника за нотаріальним дорученням.
Де можна знайти форми повідомлення?
Раніше форми були розміщені на сайті ФМС Росії, зараз, на жаль, на офіційному сайті ГУВМ МВС Росії цієї інформації немає.
В системі Консультант + або Гарант можна знайти Наказ ФМС №450 від 28.07.2014 в ньому є самі форми і інструкція по їх заповненню.
Чи потрібно носити з собою відривну частину форми повідомлення при перетині кордону?
У законі «Про громадянство» такий обов'язок для громадян Росії не передбачена. Але, з урахуванням того, що вся інформація вноситься в базу даних вручну і це займає час, краще відривну частину при собі мати.
Матеріал підготовлений за підтримки компанії "Другий дім" .
Сподобалася стаття? Підпишіться на наш канал в Яндекс.Дзен.
Умови цитування матеріалів Prian.ru
Повідомляти чи ні?Як вони дізнаються?
Чи змінився порядок повідомлення в зв'язку зі скасуванням ФМС і передачею її функцій Головному управлінню з питань міграції МВС Росії?
Якщо більшу частину часу я проживаю в США, мені потрібно повідомляти МВС?
Форми повідомлення (підстава набуття іншого громадянства або отримання документа на право постійного проживання в іноземній державі)?
Що буде, якщо я не вкажу підстава набуття громадянства (ВНЖ / ПМЖ) в формі повідомлення?
Чи можна повідомити через сайт державних послуг або по електронній пошті?
Де можна знайти форми повідомлення?
Чи потрібно носити з собою відривну частину форми повідомлення при перетині кордону?
Сподобалася стаття?