Реклама
Реклама
Реклама

Порядок в'їзду та виїзду: всіх впускати і деяких не випускати!

Стаття 30 Конституції Республіки Білорусь свідчить, що громадяни нашої країни мають право вільно пересуватися і обирати місце проживання в межах Республіки Білорусь, залишати її і безперешкодно повертатися назад. Більш детально ці відносини регулює Закон Республіки Білорусь від 20.09.2009 № 49-З «Про порядок виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь громадян Республіки Білорусь» (далі - Закон).

Сфера дії Закону

У преамбулі Законі закріплено, що даний нормативно-правовий акт спрямований на забезпечення конституційного права громадян вільно залишати Республіку Білорусь і безперешкодно повертатися назад.

Зверніть увагу: навіть з назви цього нормативного акту випливає, що він поширюється тільки на громадян Республіки Білорусь. Правовий статус іноземних громадян та осіб без громадянства в Республіці Білорусь, в тому числі порядок їх в'їзду в Республіку Білорусь, перебування в Республіці Білорусь та виїзду з неї регулюється Законом Республіки Білорусь від 04.01.2010 № 105-З «Про правове становище іноземних громадян і осіб без громадянства в Республіці Білорусь ». Це, однак, тема для окремої розмови.

Аналізований нами Закон встановлює:

  • загальні правила виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь громадян;
  • підстави та порядок тимчасового обмеження права громадян на виїзд з Республіки Білорусь;
  • особливості виїзду з Республіки Білорусь окремих категорій громадян;
  • визначає загальні питання оформлення постійного проживання громадян за межами Республіки Білорусь.

У Законі встановлено, що законодавство Республіки Білорусь про порядок виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь громадян ґрунтується на Конституції України і складається не тільки з національних нормативних правових актів, а й з міжнародних договорів Республіки Білорусь. Якщо міжнародним договором встановлено інші правила, ніж ті, які містяться в Законі, то застосовуються правила міжнародного договору. Крім того, при поїздках за кордон слід пам'ятати про країни, з якими Білорусь має угоди, що регулюють режим поїздок.

Виїзд з Республіки Білорусь

Закон встановлює, що кожен громадянин має право виїжджати з Республіки Білорусь і в'їжджати в неї. Громадянин не може бути позбавлений зазначених прав (ст. 3) .Однак право громадянина на виїзд з Республіки Білорусь може бути тимчасово обмежено відповідно до положень Закону та іншими законодавчими актами Республіки Білорусь в інтересах:

  • національної безпеки;
  • громадського порядку;
  • захисту моральності, здоров'я населення, прав і свобод інших осіб.

Що стосується права громадянина на в'їзд в Республіку Білорусь, то таке право не може бути обмежене, тобто додому зобов'язані пустити кожного.

Згідно ст. 6 Закону в'їзд і виїзд здійснюється за наступними дійсними документами:

  • паспорт громадянина Республіки Білорусь;
  • дипломатичний паспорт громадянина Республіки Білорусь;
  • службовий паспорт громадянина Республіки Білорусь;
  • національне посвідчення особи моряка Республіки Білорусь.

Одноразовий в'їзд громадян може здійснюватися за свідченням на повернення в Республіку Білорусь.

Питання ж про можливість тимчасового обмеження права громадянина на виїзд завжди хвилювало багатьох і викликав бурхливе обговорення серед фахівців і простих громадян. Згідно ст. 7 Закону право громадянина на виїзд з Республіки Білорусь може бути тимчасово обмежено, якщо:

  • він обізнаний про державну таємницю, - на строк, встановлений в рішенні про тимчасове обмеження його права на виїзд з Республіки Білорусь;
  • він є підозрюваним або обвинуваченим у кримінальній справі;
  • він засуджений за вчинення злочину, за винятком засуджених без призначення покарання або до покарання у вигляді позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю, - на строк, встановлений органом або установою, виконуючими покарання або інші заходи кримінальної відповідальності, але не більше ніж до відбуття покарання або звільнення від покарання або до закінчення терміну відстрочки виконання покарання або випробувального терміну;
  • за ним встановлено превентивний нагляд, - до припинення превентивного нагляду;
  • він не виконує без поважних причин майнові, податкові або інші зобов'язання перед Республікою Білорусь, її адміністративно-територіальними одиницями, фізичними і юридичними особами, встановлені вступили в законну силу судових постанов або виконавчими документами;
  • йому пред'явлено цивільний позов в суді;
  • він є боржником по справі про економічну неспроможність (банкрутство) або зацікавленою особою щодо боржника - юридичної особи;
  • він ухиляється від явки на заходи щодо призову на військову службу, службу в резерві, - до явки на заходи щодо призову на військову службу, службу в резерві;
  • він складається на профілактичному обліку в органах державної безпеки Республіки Білорусь, - до зняття з профілактичного обліку.

Відзначимо, що всі ці умови є факультативними, і, навіть якщо на вас поширюється одне або декілька з них, то це ще не означає, що ваше право на виїзд буде обмежено. У кожному разі компетентний орган повинен приймати окреме рішення по кожному громадянину.

Органи, компетентні виносити рішення

У ст. 8 Закону визначено державні органи Республіки Білорусь та інші юридичні особи, які приймають рішення про тимчасове обмеження права громадян на виїзд з Республіки Білорусь. Що стосується громадян, обізнаних про інформацію, що становить державну таємницю, рішення приймають державні органи Республіки Білорусь та інші юридичні особи, які уклали з громадянами договори про допуск до державних секретів. Органи кримінального переслідування приймають рішення щодо громадян, які підозрюються або обвинувачуються у кримінальних справах. Якщо громадянин визнано винним у вчиненні злочину, то вирішувати його питання будуть органи і установи, які виконують покарання або інші заходи кримінальної відповідальності. Суди ж компетентні приймати рішення щодо громадян:

  • за якими встановлено превентивний нагляд;
  • які не виконують без поважних причин майнові, податкові або інші зобов'язання перед Республікою Білорусь, її адміністративно-територіальними одиницями, фізичними і юридичними особами, встановлені вступили в законну силу судових постанов або виконавчими документами;
  • яким пред'явлено цивільний позов в суді;
  • є боржниками у справах про банкрутство або зацікавленими особами стосовно боржника - юридичної особи.

Військові комісаріати уповноважені приймати рішення щодо громадян, які ухиляються від явки на заходи щодо призову на військову службу, службу в резерві, органи держбезпеки - щодо громадян, які перебувають на профілактичному обліку в цих органах.

Однак тимчасове обмеження права громадянина на виїзд за межі Республіки Білорусь в деяких випадках не є перешкодою до такому виїзду. Так, згідно зі ст. 9 Закону громадянину, право на виїзд якого з Республіки Білорусь тимчасово обмежено, в зв'язку з необхідністю його термінового лікування або участі в кримінальному процесі за межами Республіки Білорусь або в зв'язку з важкою хворобою або смертю близького родича, що проживає за межами Республіки Білорусь, може бути дозволений виїзд з Республіки Білорусь на певний термін. Подібне рішення приймається тими ж органами або юридичними особами, які прийняли рішення про тимчасове обмеження права громадянина на виїзд. Виняток тут становлять громадяни, за якими встановлено превентивний нагляд. Відносно таких осіб подібне рішення приймається органами або установами, що виконують покарання або інші заходи кримінальної відповідальності.

Закінчення строків і відпадання підстав, зазначених у ст. 7 Закону, тягнуть зняття тимчасового обмеження права громадян на виїзд, яке оформляється відповідним рішенням. Рішення про зняття тимчасового обмеження права громадян на виїзд приймаються державними органами та юридичними особами, які прийняли рішення про тимчасове обмеження права громадян на виїзд з Республіки Білорусь.

Рішення про зняття тимчасового обмеження права громадян на виїзд приймаються державними органами та юридичними особами, які прийняли рішення про тимчасове обмеження права громадян на виїзд з Республіки Білорусь

виконання рішень

Особливу увагу слід приділити виконанню рішень про тимчасове обмеження права громадянина на виїзд і про зняття такого обмеження.

Для початку зазначимо, що державний орган чи юридична особа прийняли рішення про тимчасове обмеження права громадянина на виїзд (або рішення про зняття такого обмеження), зобов'язані не пізніше 1 дня з дати прийняття такого рішення направити громадянинові відповідне повідомлення. Подібний термін є досить позитивною мірою і розвіює побоювання громадян на той рахунок, що їх будуть знімати з рейсів і розгортати назад на кордоні у разі тимчасового обмеження їх права на виїзд, про який вони нічого не знали. Проблема тут полягає тільки в тому, що не завжди громадяни проживають за місцем своєї реєстрації, куди буде направлено відповідне повідомлення. Відповідальність же за неповідомлення громадян в установлений термін несе державний орган (або інша юридична особа), який прийняв обговорювані рішення.

Згідно ст. 9 Закону відомості про громадян, щодо яких прийнято рішення про тимчасове обмеження їх права на виїзд з Республіки Білорусь, а також відомості про прийняття щодо громадян рішень про дозвіл виїзду з Республіки Білорусь на певний термін і про призупинення тимчасового обмеження права таких громадян на виїзд з Республіки Білорусь включаються в банк даних про громадян, право на виїзд яких з Республіки Білорусь тимчасово обмежено. Порядок ведення банку даних про громадян, право на виїзд яких з Республіки Білорусь тимчасово обмежено, визначається Президентом Республіки Білорусь.

До речі, громадянин при необхідності може самостійно взяти відповідну довідку з банку даних в місцевих відділеннях по громадянству і міграції.

Виїзд неповнолітніх громадян

Виїзд неповнолітніх завжди був труднощі. Раніше було встановлено, що неповнолітні громадяни можуть виїжджати з Республіки Білорусь з письмової згоди законних представників або в їх супроводі. При відсутності письмової згоди одного із законних представників виїзд неповнолітнього міг бути дозволений на підставі рішення суду. Але, як відомо, бувають ситуації, коли колишнє подружжя знаходяться в розлученні в поганих відносинах або ж один з них проживає, наприклад, в іншій країні і зв'язок з ним втрачено. У такому випадку дитина з одним із законних представників не міг виїхати за кордон через те, що другий законний представник не давав свою згоду або ж отримати цю згоду було не так просто. В цьому випадку шлях один - суд. З моменту вступу в силу Закону цей порядок пішов в минуле.

Стаття 12 Закону встановлює, що неповнолітні можуть виїжджати за своїми документами для виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь:

  • в супроводі обох законних представників за умови пред'явлення ними співробітнику органу прикордонної служби документів, що підтверджують статус законних представників неповнолітнього;
  • в супроводі одного із законних представників за умови пред'явлення ним співробітника органу прикордонної служби документа, що підтверджує статус законного представника неповнолітнього;
  • без супроводу законних представників за умови пред'явлення неповнолітнім або супроводжуючим його особою співробітнику органу прикордонної служби письмової згоди обох законних представників, крім випадків, передбачених у ст. 13-16 Закону. Тобто якщо дитина їде за кордон, наприклад, з бабусею, то в цьому випадку необхідна згода двох законних представників.

Документи, що підтверджують статус законного представника неповнолітнього, перераховані в ст. 17 Закону, ними є:

  • документ для виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь законного представника, в якому є відмітка про неповнолітнього, законним представником якого є власник документа;
  • свідоцтво про народження неповнолітнього;
  • свідоцтво про усиновлення (удочеріння) або копія рішення суду про усиновлення (удочеріння) неповнолітнього - в разі, якщо усиновлювач не записаний в книзі записів актів про народження як батько усиновлення (удочеріння) їм неповнолітнього;
  • посвідчення на право представлення інтересів підопічного;
  • договір про передачу неповнолітнього на виховання в прийомну сім'ю;
  • договір про умови виховання і забезпечення неповнолітнього в дитячому будинку сімейного типу;
  • копія рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування над неповнолітнім і призначення громадянина опікуном чи піклувальником неповнолітнього.

До речі, в разі, якщо один із законних представників не згоден з порядком виїзду з Республіки Білорусь неповнолітнього, передбаченим Законом, він має право звернутися до суду із заявою про визначення іншого порядку виїзду з Республіки Білорусь неповнолітнього. На підставі рішення суду про визначення порядку виїзду з Республіки Білорусь неповнолітнього, відмінного від порядку, передбаченого Законом, відомості про неповнолітнього і про встановлений порядок його виїзду з Республіки Білорусь включаються в банк даних про громадян, право на виїзд яких з Республіки Білорусь тимчасово обмежено.

Письмова згода законного представника на виїзд неповнолітнього з Республіки Білорусь має бути засвідчена:

  • нотаріусом або іншою посадовою особою, яка має право здійснювати таку нотаріальну дію;
  • або посадовою особою підрозділу по громадянству і міграції органу внутрішніх справ Республіки Білорусь за місцем проживання законного представника або неповнолітнього;
  • або компетентним органом або посадовою особою іноземної держави.

При відсутності одного із законних представників або неможливості отримання його згоди неповнолітній може виїжджати за своїм документом для виїзду з Республіки Білорусь і в'їзду в Республіку Білорусь без супроводу законних представників з письмової згоди одного законного представника. Однак в цьому випадку потрібне пред'явлення неповнолітнім або супроводжуючим його особою співробітнику органу прикордонної служби одного з документів, зазначених в ст. 13 Закону, а саме:

  • копії рішення суду щодо можливості виїзду з Республіки Білорусь неповнолітнього без згоди іншого законного представника;
  • копії рішення суду про визнання другого з законного представника недієздатним;
  • копії рішення суду про позбавлення іншого законного представника батьківських прав;
  • довідки про знаходження в розшуку іншого законного представника, виданої органом, провідним кримінальний процес;
  • Шлюбного договору або угоди про дітей, в яких передбачена можливість виїзду з Республіки Білорусь неповнолітнього без згоди іншого законного представника, або їх копії;
  • свідоцтва про смерть другого законного представника або його копії;
  • копії рішення суду про оголошення іншого законного представника померлим;
  • копії рішення суду про визнання другого з законного представника безвісно відсутнім;
  • довідки органу, реєструючого акти громадянського стану, про те, що запис про батька дитини в книзі записів актів про народження проведена на підставі заяви матері, яка не перебуває в шлюбі, відповідно до ст. 55 Кодексу Республіки Білорусь про шлюб та сім'ю, або її копії.

Копії документів, необхідних для виїзду з Республіки Білорусь неповнолітніх, приймаються за умови, що їх вірність засвідчена нотаріусом або іншою посадовою особою, яка має право здійснювати таку нотаріальну дію, або органом, який видав відповідний документ. Для документів, виданих компетентними органами інших держав, висуваються стандартні вимоги:

  • легалізація або апостиль, якщо інше не передбачено міжнародними договорами Республіки Білорусь;
  • засвідчений нотаріусом переклад на одну з державних мов Республіки Білорусь.

Закон зачіпає також і інші аспекти виїзду неповнолітніх за кордон. Наприклад, порядок виїзду з Республіки Білорусь неповнолітніх для оздоровлення, лікування або консультації.

На закінчення відзначимо, що якщо ви вирішили оформити постійне проживання за межами Республіки Білорусь, то до його оформлення ви зобов'язані в порядку, встановленому законодавством Республіки Білорусь:

  • виконати податкові зобов'язання;
  • припинити діяльність індивідуального підприємця, якщо здійснювали таку на території Республіки Білорусь;
  • отримати згоду військового комісаріату на оформлення постійного проживання за межами Республіки Білорусь, якщо ви призовник;
  • виконати аліментні зобов'язання;
  • відшкодувати витрати, витрачені державою на утримання дітей, які перебувають на державному забезпеченні.

Громадяни мають право на оскарження дій (бездіяльності) державних органів та інших юридичних осіб (посадових осіб), пов'язаних з виконанням Закону, в тому числі рішень про тимчасове обмеження права громадян на виїзд з Республіки Білорусь, в вищестоящий державний орган (вищій посадовій особі) і (або) суд.