Реклама
Реклама
Реклама

АЛТИНОРДАГайніжамал ШЕКЕЙ. ОГЛЯД КАЗАХСЬКОЇ ПРЕСИ: «ДЕРЖАВА, ДЕРЖАВНА СЛУЖБА І ДЕРЖАВНА МОВА - ЦЕ триєдиного ПОНЯТТЯ»

На сайті газети «АНА ТІЛІ» опублікована стаття «Қазақ тілін білмегеніне қіналмайди На сайті газети «АНА ТІЛІ» опублікована стаття «Қазақ тілін білмегеніне қіналмайди!» (Автор Дәуіржан ТӨЛЕБАЕВ, 4 фев.2016г. «Чиновники відчувають себе комфортно і без знання державної мови!»).

Як досить логічно вважає автор матеріалу, «держава, державна служба і державна мова» - це тріада, об'єднана поняттям «держава». У такому випадку, як розуміти, що в суверенній Казахстані держчиновники, отримавши посаду, приносять клятву вірно служити народу і державі, але при цьому не володіють державною мовою ?! Само собою, що вони будуть всіляко гальмувати, стримувати розвиток державного казахської мови, щоб мати можливість перебувати на держслужбі. В такому випадку, щоб зміцнювати і розширювати можливості державного казахської мови, необхідно приймати відповідні законодавчі заходи. Адже стан і стан державної мови - загальнонародну справу ».

Сьогодні в сфері держслужби проводиться кардинальна реформа (одна з 5 президентсько-народних реформ), в зв'язку з чим в Закон РК «Про державну службу» внесені зміни і доповнення. Однак ... ситуація з державною мовою в сфері державної служби залишається невизначеною. А це викликає сумніви, що казахська мова дійсно в доступному для огляду майбутньому буде мати повноцінний статус державної мови. Наприклад, у вищезгаданому законі стаття 10, що її названо «Основні обов'язки державних службовців», не містить вимоги знання державної мови. Немає такої вимоги і в статті 17 цього Закону «Кваліфікаційні вимоги». А це означає, що найближчим часом необхідно усунути цю прогалину, тому що якщо держслужбовці не будуть у обов'язковому порядку володіти державною мовою, статус казахської мови зміцнюватися не буде. Це ж ясно, як день, адже саме діяльність держслужбовців тісно пов'язана з народом, населенням країни! - пише Д.Толебаев.

Як міркує далі автор, «з боку здається, що положення казахської мови в сфері державного управління вельми задовільний. Адже, як повідомляють в своїх звітах обласні, міські, районні акім, керівники місцевих виконавчих органів влади, показники використання в діловодстві казахської мови досягли вже 90%, а в деяких регіонах досягають все 100 відсотків. Гаразд, погодимося, добре, якщо справа йде так насправді. Але є сумніви з цього приводу. Якось один мій колллега-журналіст направив запит в одне обласне управління. Не дочекавшись відповіді, він подзвонив в це відомство, керівником якого є чиновник-казах. Виявилося, що цей бастик казахської національності ні бельмеса по-казахському, тому запит віддали перекладачеві, щоб підготували переклад на російську мову. І таких прикладів чимало. Виходить, що подібні горе-чиновники вважають казахську мову не державним, не головною мовою в суверенній державі, а мовою перекладів. А якби вони шанували державна мова, то прагнули б оволодіти ним якомога швидше. Або чесно заявили б: «Я не володію державною мовою, тому недостойний займати цю посаду». Але ні, нічого такого не відбувається. Навпаки, такі держслужбовці спокійнісінько сидять в своїх затишних чиновницьких кріслах і на досить добре оплачуваних посадах, тому що їх абсолютно не хвилює доля державного, рідного материнського мови! До того ж треба зазначити, що серед держслужбовців справжніх вболівальників державного казахської мови дуже мало. Багато держслужбовців, хто не володіє госдарственним мовою, і навіть тих, хто знаючи казахську мову, свідомо нехтують ним! Так вони висловлюють внутрішній протест проти зміцнення казахської мови і всіляко стримують його розвиток ».

Але хто, як не держслужбовці, повинні знати, що в Стратегії «Казахстан -2050» Єлбаси зазначив: «Майбутнє Казахстану - в казахською мовою», «Казахська мова - наша духовна опора»? У «Стратегії -2050» також зазначено, що до 2025 року 95% казахстанців повинні знати державну мову. А на урочистому зібранні, присвяченому 20-річчю Незалежності Казахстану, Лідер нації заявив: «Потужний засіб, що об'єднує народ Казахстану - це наш державну мову». І хіба не держслужбовці в першу чергу повинні бути справжніми провідниками політичної лінії Глави держави? А якщо держслужбовці самі не володіють державною мовою, то як буде здійснена ця поставлена ​​Президентом країни політичне завдання? Автор статті ставить ці риторичні запитання, справедливо вважаючи, що не які мають державною мовою держслужбовці не можуть бути державниками і патріотами.

«Якщо в Законі РК« Про державну службу »буде стаття, яка зобов'язує держслужбовців знати державну казахську мову, то вони за один місяць оволоділи б їм. У будь-якій державі питання володіння державною мовою взагалі не стоїть і не обговорюється. Це сприймається всіма як даність, тому що державна мова повинні знати всі - і все! Наприклад, в Латвії представники будь-якої професії (крім торговців) здають спеціальний іспит на знання державної латиської мови. Той, хто не пройшов тестування з мови, не може влаштуватися на роботу. А у нас навіть до держслужбовців вимога знання державної мови не пред'являється. Але в кінці-то кінців вже настав час ставити таку вимогу!

У попередньому номері нашої газети «Ана тілі» піднімалося питання про те, що всі депутати Парламенту повинні знати казахську мову. Зараз йде парламентська передвиборча кампанія і майбутні депутати повинні звернути особливу увагу на цю проблему. Сподіваємося, що новий склад парламенту буде вносити до порядку денного цей нагальне питання і прийме доповнення і зміни до законодавства про державне управління, а також стане ініціатором нового Закону «Про держслужбу», в якому будуть статті до вимог про знання державної казахської мови.

У нашому казахстанському суспільстві має місце одне помилкова думка. Багато громадян (особливо неказахской національності) сприймають казахську мову тільки як мову казахів, тому не вважають за потрібне його вивчати. І навіть у частині казахів за чверть століття Незалежності все ще не прокинулося почуття національної гідності. В їхній свідомості питання «якщо ми самі не будемо поважати свою мову, то хто його буде поважати?» Навіть не виникає. Це і є те, про що говорить народний письменник Шерхан Муртаз - «бір ким дүніе» (про ущербність свідомості).

Останнім часом можна помітити, що чиновники корпусу «А» (міністри, акім областей) свої доповіді і звіти готують російською мовою. Якщо запитаєш, чи є казахський текст, відповідають, що немає, підготовлено тільки російською мовою. Виникає питання, а чому виступи не готуються спочатку на казахською мовою? Відповідь - ніхто не вимагає. Тоді яка мова у нас державний ?! - таким цілком законним питанням задається Д.Толебаев.

Коли слухаєш міністрів, акимів, інших високопоставлених чиновників, які виступають на «офіційною мовою» на зборах, прес-конференціях, то стає зрозуміло, до якої мови вони віддають перевагу і в повсякденному житті. Їх підлеглі, відповідно, теж. На цьому тлі хочеться, щоб держслужбовці брали приклад з Лідера нації Нұрсултана НАЗАРБАЄВА. А не з своїх непатріотичних бастиков, які зневажають рідну мову, дбайливо збережений нашими предками і заповіданий ними нам, своїм нащадкам. Адже презирства гідні ці бастиқ-симақтар, а не наш прекрасний казахську мову, цей згусток нашої давньої історії, культури, що несе в собі душу, ментальність нашого древнього народу.

Наш Президент володіє казахською мовою досконало. І завжди використовує можливість надати шану і повагу материнської мови - ана тілі. Так, в минулому році Єлбаси і на сесії Генеральної Асамблеї ООН, і в ЮНЕСКО виступав з промовою на казахською мовою. Ось яскравий приклад надання поваги рідної мови! І треба відзначити, що не тільки прекрасно володіють казахською мовою, а й часто використовують його такі високопоставлені чиновники, як перший віце-прем'єр Бақитжан ​​САҒИНТАЕВ, міністр фінансів Бақит СҰЛТАНОВ, міністр сільського господарства Асилжан Мамитбеков, міністр культури і спорту Аристанбек МҰХАМЕДІҰЛИ. Справедливості заради треба відзначити, що багато владні топ-менеджери і рядові чиновники намагаються опанувати державну казахською мовою, що дуже похвально. «А є такі чиновники, які вже багато років сидять в Парламенті і в Уряді, але до сих пір ні слова українською мовою не промовили», - йдеться в завершення статті.

Дійсно, всі питання і роздуми автора статті з приводу ситуації з державним казахською мовою цілком закономірні. Ось звичайна картинка сьогоднішнього дня у владних кабінетах. Російськомовний бастик-казах з високим зарозумілістю і зневажливим ставленням до рідної мови навіть в статусі державної мови недбало відсуває від себе папери на казахською мовою зі словами: «Я ж не розумію, що тут написано. Віддайте на переклад ». За часів царської і радянської колонізації виглядало буденно, коли губернатор та інші російські чиновники зарозуміло цідили крізь зуби, відсуваючи зі свого столу прохання тубільців-казахів: «Я не розумію, нехай переведуть на нормальну мову». Але в суверенній, незалежній казахів це дикість, нонсенс. Так бути не повинно.

У такому випадку, як розуміти, що в суверенній Казахстані держчиновники, отримавши посаду, приносять клятву вірно служити народу і державі, але при цьому не володіють державною мовою ?
Але хто, як не держслужбовці, повинні знати, що в Стратегії «Казахстан -2050» Єлбаси зазначив: «Майбутнє Казахстану - в казахською мовою», «Казахська мова - наша духовна опора»?
І хіба не держслужбовці в першу чергу повинні бути справжніми провідниками політичної лінії Глави держави?
А якщо держслужбовці самі не володіють державною мовою, то як буде здійснена ця поставлена ​​Президентом країни політичне завдання?
В їхній свідомості питання «якщо ми самі не будемо поважати свою мову, то хто його буде поважати?
Виникає питання, а чому виступи не готуються спочатку на казахською мовою?
Тоді яка мова у нас державний ?