Реклама
Реклама
Реклама

сова вухата

Asio otus (Linnaeus, 1758)
Загін совоподібних - Strigiformes
Сімейство Совині - Strigidae

Статус. 3-ю категорію - вразливий на території Москви вид. Внесений до Додатка II до Конвенції СІТЕС.

Поширення. У Московській обл. - широко распростанённий звичайний вид (1). На території Москви в 1985-2000 рр. гніздився більш ніж на 20 природних і природно-антропогенних територіях (2). У 2001-2010 рр. вухата сова, як і в попередні роки, розмножувалася в лосинах Острові (3, 4), Ізмайловському лісі (3, 5), л-ке «Кусково» (6, 6а), Кузьмінському л-ке (7), Коломенському (8 ), Бірюлёвском лісі (9), на територіях МГУ (10-14) і Карамишевской гідровузла (3), в Срібному Бору (15, 16), долині р.Сходні в Куркине (17) і ГБС (18).

Виявлено багато нових місць гніздування виду в межах міста: в Желебінском л-ке (18а), на Капотненском березі р.Москви і в Братеевской заплаві (19), яблуневому саду в кінці Шипіловській ін. (20), Царицинському парку (21), вус. «Вузьке» (22, 23), Тропарёвском л-ке (24, 25), на Мічурінському пр-ті у Олімпійської дер. (6а, 27), в парку на р.Раменке (15, 28), долинах річок Сетуни, Раменкі і Очаковкі (29), БС МГУ на Воробйових горах (30), на Воробйових горах (31), в парку Перемоги і Мнёвніковской заплаві (3), Строгінско парку (32), Химкинском л-ке (3), виробничій зоні ГБС (33) і леоновского гаю (18), долині р.Яузи нижче гирла р.Чермянкі (34).

Чисельність. У 2001-2010 рр. на території Москви в сприятливі по кормових умовах роки гніздилися 40-45 пар.

Особливості проживання. На природних територіях Москви вухата сова воліє лісові галявини, що виходять до незабудованих річкових долинах, великим галявинах, широким просіках ЛЕП з кількістю мишоподібних гризунів. Гніздиться і на озеленених територіях з розрідженими насадженнями, де є колючі ялини і низькорослі сосни з густими кронами або щільні куртини великих чагарників, що дозволяють совам сховатися від сірих ворон, активно нападників на них в денний час.

Для розмноження краще минулорічні гнізда ворон, розташовані в кронах вічнозелених хвойних дерев в 3-8 м від землі. На внутрішніх узліссях в глибині великих лісових масивів, де чисельність сірих ворон невелика, займає гнізда і на листяних деревах на висоті до 20 м. Зрідка поселяється в полудуплах і на облом стовбурів, а в парках - в бельчатніках. У кладках буває від 4 до 8 яєць, хоча число залишили гніздо і догодовувати батьками совенят, як правило, не перевищує 4.

Ще не вміють літати пташенята протягом декількох днів залишаються на нижніх гілках дерев чи на землі, через що піддаються великій небезпеці, особливо - в умовах міста. Основу харчування як на природних, так і на озеленених територіях становлять мишоподібні гризуни, головним чином - полівки і польові миші; на забудованих територіях вухаті сови добувають також будинкових мишей і молодих щурів, з-під дахів, з вентиляційних отворів і інших укриттів дістають ночують там горобців.

При великій кількості корму і наявності денних притулків можуть довго залишатися на обраних ними ділянках, включаючи і активно відвідувані міські парки. У негнездовой період залітають в центр міста (27, 35), зустрічаються в житлових кварталах у сміттєвих контейнерів (36) і при великій кількості синантропних гризунів можуть довго затримуватися серед міської забудови (37). В деякі роки залишаються в Москві на зиму, іноді утворюючи тимчасові скопа лення до 25 птахів (38).

Негативні фактори. Скорочення в межах Москви площі кормових біотопів виду - заплавних і суходільних луків, полян, пустирів і городів. Заміна природної трав'янистої рослинності газонами і втрата біотопом кормових якостей для вухатих сов. Рекреаційна деградація лісових галявин і полян.

Дефіцит необхідних для благополучного гніздування в умовах Москви укриттів, недоступних сірим воронам, вимушене використання совами відкритих гнізд. Активне переслідування воронами протягом всього року. Мимовільне або умисне руйнування гнізд людьми під час масових весняних пікніків з вогнищами. Раннє залишення гнізд ще не вміють літати пташенятами і їх загибель або вилучення людьми, які вважають таких совенят кинутими батьками.

Вжиті заходи охорони. На території Москви вид знаходився під особливою охороною з 1978 по 1996 рр., В 2001 р занесений в Червону книгу Москви з КР 2. Основна частина місць його проживання знаходиться на існуючих ООПТ - в НП «Лосиний Острів», П-ІП «Ізмайлово», «Кузьминки-Любліно», «Царицино», «Битцевский ліс», «Москворецкая» і «Останкіно» , ЛЗ «Тропарёвскій» та ПЗ «Воробйови гори» - і запланованих до створення ООПТ - П -ІП «Кусково», ЛЗ «Берег ріки Москви в Капотне», «Долина річки Сходні в Митине» і «Хімкинський», ФЗ «Братеевской заплава ».

Зміна стану виду. За ревізійний період стан виду змінилося в кращу сторону: істотно збільшилася його поширення в межах міста (гніздування встановлено на 14 нових терріторіяих), зросла загальна чисельність, вухаті сови стали частіше гніздитися на озеленених територіях. Триває синантропізація виду. Однак в умовах Москви він залишається вразливим у зв'язку з сильною залежністю від характеру змісту природних і озеленених територій. КР виду змінюється з 2 на 3.

Необхідні заходи зі збереження виду. Збереження природних якостей і біологічного різноманіття річкових долин і лісових галявин. Формування на озеленених територіях мозаїчної структури рослинного покриву з полянами і групами вічнозелених хвойних дерев. Зміст відкритих ділянок в режимі, що забезпечує переважання на них природною трав'янистою рослинності (з одноразовим викошування в кінці вегетаційного періоду).

Збереження на ООПТ Москви, а де це можливо - відновлення лугових біотопів і загущених лісових галявин з мозаїчною посадкою уздовж них сосни і ялини. Развеска крупномерних дуплянок і обмеження чисельності ворон в місцях проживання вухатих сов. Посилення контролю за дотриманням заборони на пікніки з вогнищами на ООПТ і інших природних територіях Москви. Роз'яснювальна робота серед населення про неприпустимість вилучення залишили гніздо і ще не вміють літати совенят через помилкове уявлення про необхідність їх порятунку.

Джерела інформації. 1. Калякін, Волц, 2006. 2. Червона книга міста Москви, 2001. 3. Дані Б.Л.Самойлова. 4. Дані І.В.Ганіцкого. 5. Панфілова, 2008в. 6. В.І.Булавінцев, к.с. 6а. А.П.Леонов. 7. Воронецький, Леонов, 2003. 8. Рєзанова, 2008а. 9. Дані Н.Тераковой. 10. конторників, 2009б. 11. Рудовский, 2010. 12. Дані А.А.Морковіна. 13. Дані А.Н.Формозова. 14. Дані П.В.Квартальнова. 15. Шариков, 2008. 16. Дані В.А.Нікуліна, К.А.Міткалёвой і А.І.Юрьева. 17. Дані О.О.Толстенкова. 18. Морозов, 2009. 18а. Дані І.С.Лепіліной. 19. Ковальов, 2008. 20. Дані Г.Я.Міроновой. 21. Дані А.В.Шарікова. 22. Калякін, 2009. 23. Дані П.Ю.Пархаева. 24. Дані Т.П.Втюріной. 25. Дані Г. С. Єрьомкін і Д.М.Очагова. 27. Дані В.В.Тяхта. 28. Кадетів і ін., 2010. 29. Дані К.В.Авіловой. 30. Дані В.А.Нікуліна. 31. Дані С.Подвінцевой. 32. Дані В.В.Конторщікова. 33. Авдєєв, 2009. 34. Авдєєв, Єлісєєв, 2010. 35. Калякін, Волц, 2007. 36. Дані Б.І.Шефтеля. 37. Д.В.Неумянова, к.с. 38. Дані Г. С. Єрьомкін.

AOF | 15.03.2015 12:59:47