Реклама
Реклама
Реклама

Начальник УФМС по Москві Ольга Кирилова: Назавжди залишуся учителем

У середу на засіданні Ради законодавців глава Федеральної міграційної служби (ФМС) Росії Костянтин Ромодановський заявив, що за останній рік кількість «гумових квартир» в Москві зменшилася в 37 разів. Це сталося завдяки діям столичного УФМС і поліції. Як в столиці змінився «міграційний клімат», які технічні новинки беруть на озброєння борці з нелегалами і як у відомстві вирішується проблема корупції, «ВМ» розповіла начальник УФМС по Москві Ольга Кирилова.

У столиці завершилася масштабна міжвідомча операція «Мігрант-2014», в ході якої були перевірені кілька десятків тисяч іноземців. Навіщо потрібні такі заходи і як змінилася міграційна ситуація в зв'язку з подіями на південному сході України, «ВМ» розповіла начальник столичного управління Федеральної міграційної служби Ольга Кирилова.

КОНТРОЛЬНА РОБОТА

- У місті щойно завершилася масштабна міська міжвідомча операція «Мігрант-2014». Розкажіть, навіщо, на вашу думку, потрібні подібні заходи?

- Основна мета - забезпечення громадського порядку в місті, до операції залучалися значні сили Головного управління МВС по Москві. Я б провела таку паралель - є щоденні планові перевірки, а є - контрольні. Це і була свого роду «контрольна». Ми працюємо протягом всього року.

А потім проводяться великомасштабні міжвідомчі заходи. Вони дають зріз, об'єктивну оцінку ситуації в місті не тільки нашими очима, а й очима колег. Дуже важливо, що крім порушень міграційного законодавства просіваються і виявляються інші порушення. Наприклад, порушення Правил дорожнього руху, факти порушення громадського порядку. Знову ж, сили нашого управління обмежені. По суті, в щоденному режимі на всю величезну Москву працюють близько трьохсот співробітників міграційного контролю.

- Як змінилася міграційна ситуація в Москві останнім часом?

- Тенденції її зміни ми можемо проаналізувати знову ж за підсумками операції «Мігрант-2014». При збільшенні кількості перевірок (як об'єктів, так і самих іноземних громадян) у нас скорочується кількість виявлених порушень. Це говорить про те, що основна маса знаходяться на території Москви приїхали з-за кордону знаходиться в правовому полі. Тобто вони складаються на міграційний облік і здійснюють трудову діяльність за дозвільними документами. Я не кажу, що всі порушення повністю зжиті, але тенденція до поліпшення ситуації є. А якщо говорити про зміни міграційних потоків, то треба розуміти, що попит народжує пропозицію. Тобто все визначає економіка. У Москві величезний ринок праці, що привертає іноземних громадян. І на сьогоднішній день конкурентів їм на некваліфікованих посадах немає. Поки ці вакансії ні затребувані, люди будуть приїжджати. Але ніякого глобального збільшення або зменшення міграційних потоків ми не плануємо.

Традиційно основний постачальник мігрантів в столицю - Середньоазіатський регіон. І ми це бачимо на власні очі. Крім цього, в цьому році в Москву на тлі подій останніх місяців збільшився потік приїжджих з України. Москва не готова до прийому великої кількості людей, що шукають тимчасовий притулок. У столиці було встановлено нульову квоту для розселення вихідців з південно-сходу України. Але це не означає, що у нас зовсім немає приїжджих звідти. Тимчасовий притулок було надано 3800 громадянам - тим, хто розселився у своїх родичів і не претендував на надання житла.

- Як у вашого управління побудовано взаємодія з іншими відомствами та громадськими організаціями?

-Не розкрию ніякої таємниці: наша спільна робота будується планово. Ми укладаємо спеціальні угоди про взаємодію. Їх завдання схожі - наведення ладу в тій чи іншій сфері, наприклад, взаємодія зі столичною поліцією. Без масової участі поліцейських наша служба просто не зможе впоратися із завданням.

Взяти, наприклад, житловий сектор. Наші співробітники чисто фізично не зможуть перевірити кожну квартиру. І перевірити кожну заяву, що надходить від жителів Москви. І саме завдяки зусиллям ГУ МВС в цій сфері наведений відносний порядок. Чи не пройшла безслідно і операція «Дільничний в кожен будинок». Та й самі громадяни стали активніше. У нас з'явилася зворотний зв'язок з жителями. І сьогодні дуже багато інформації приходить саме від людей: вони самі просять перевірити тих чи інших мешканців свого будинку, які здаються їм підозрілими.

Найчастіше виявляється, що іноземні громадяни живуть в Москві на законних підставах. Але, погодьтеся, городянам спокійніше живеться, коли вони розуміють, що за стіною у них не живуть якісь потенційно небезпечні особистості. Адже будь-який мігрант, який потрапляє в поле зору правоохоронних органів, перевіряється по інформаційних масивів нашої служби. У тому числі на наявність у нього кримінального минулого. Також велику допомогу в проведенні перевірок нам надали представники громадських об'єднань, і в першу чергу представники міграційного патруля.

ПЛАНШЕТИ ПРОТИ НЕЛЕГАЛЬНИХ МІГРАНТІВ

- Які технічні ноу-хау використовує ваше відомство в роботі?

- Якщо говорити глобально, то у нас в розпорядженні є інформаційні ресурси, які створювалися з дня створення ФМС і поповнюються постійно. На сьогоднішній день ми маємо можливість відслідковувати всі пересування іноземного громадянина: коли і де в'їхав в країну, де зупинявся, у кого працював, чи порушував закон, є фото, дактокарта. Ці досьє на іноземного громадянина - найцінніше, що придбала і має в своєму розпорядженні наша служба. Ними користуються і інші наші колеги. Але можна мати величезні ресурси і не мати можливості ними скористатися. Тому для вирішення цього питання ми з допомогою уряду Москви набуваємо зараз для співробітників спеціальні мобільні пристрої, які дозволяють увійти в наш захищений сегмент і перевірити на місці все, що нам необхідно. Наприклад, справжні у людини документи чи ні. Адже не секрет, що в Москві є проблема з поширенням підробок, які на око часто складно відрізнити від легальних. Техніка ж дозволяє миттєво зняти цю проблему.

Техніка ж дозволяє миттєво зняти цю проблему

photoexpress

Група двірників, приїжджих їх Середньої Азії, на відпочинку. Тепер кожному з них, щоб офіційно працевлаштуватися в столиці, доведеться оплачувати патент

- Як ви вважаєте, що зміниться з переходом з системи квот на патентну на ринку праці столиці?

- Держдумою зараз приймається закон, який пропонує альтернативу системі квотування. Вона незручна для всіх - і для законослухняних роботодавців, і для самих іноземних громадян, яким складно отримати дозвіл на роботу. Перехід на патентну систему стане величезним кроком вперед - і з точки зору боротьби з корупцією, і з точки зору наповнення бюджету.

І в кінцевому підсумку для допомоги мігрантам, яким, щоб почати працювати в Москві, не доведеться вдаватися до допомоги так званих тіньових посередників. Взагалі, міграційне законодавство одне з наймолодших в Росії - воно сформоване з практики, прийнято дуже велика кількість нормативних актів. У сфері зміни міграційного законодавства зроблено чимало: помінялися підходи до багатьох питань, що дає можливість їх систематизувати. Тому підтримую ідею створення міграційного кодексу Росії! Це було б зручно як нашим співробітникам, так і тим, хто запрошує іноземців в Росію, наприклад, на роботу.

РУКА ДОПОМОГИ

- З якими складнощами в роботі найчастіше стикаються працівники УФМС по Москві?

- У місті з'являються нові мікрорайони, додаються і нові функції. Потрібно надання державних послуг, відповідно, для мене велика складність - обмежене число співробітників. Вирішуємо питання виділенням учнів співробітників шляхом перерозподілу. По суті, всі наші проблеми - можуть бути вирішені. Так ми завжди говорили, що нам не вистачає місць в центрі для утримання іноземних громадян, які за рішенням суду чекають депортації або видворення.

Існують два варіанти: самостійний контрольований виїзд і примусове видворення за межі РФ. Якщо у нелегального мігранта немає коштів, немає приймаючої сторони, суд приймає рішення про його приміщенні в центр для утримання іноземних громадян. Судове рішення виконується силами приставів. Існуючий центр для утримання іноземних громадян розрахований на 400 місць. Для Москви це вкрай мало. Але Сергій Семенович Собянін обнадіяв нас, пообіцяв створити новий центр. І буквально на днях ми вже переїжджаємо в нього. Він розташований на території Нової Москви і розрахований на тисячу місць. А це означає, що люди там будуть міститися в кращих умовах. Зараз в нашому старому центрі, який розташовується в Північному містечку, дуже тісно. Найчастіше людям доводиться по кілька місяців жити по 10-12 чоловік в кімнаті.

- Як будується антикорупційна робота в вашому відомстві?

- Впевнена, що корупція - це біда і хвороба суспільства в цілому. У ФМС Росії створено управління, в нашому управлінні є аналогічний відділ, який регулярно проводить свої перевірки. Не можу сказати, що проблема корупції обійшла нас стороною. Іноді нам доводиться через це прощатися зі співробітниками.

Коли ми бачимо, що людина буде нечистий на руку, вердикт один: профнепридатність. Тому у нас досить велика кадрова текучка. Дуже хотілося б, щоб наша служба міцно стояла на ногах. І щоб у нас були такі умови, щоб ми могли здійснювати жорсткий відбір в службу. Чи не за залишковим принципом - адже зараз чомусь не дуже модно одягати погони, йти на держслужбу з невеликою зарплатою. Щоб працівники міграційної служби були елітою.

- Як ви вважаєте, які якості потрібні сучасному керівнику?

- Перше і головне - професіоналізм. Дуже ціную і люблю тих керівників, які, так би мовити, «вийшли з низів». Коли вони пройшли по всіх сходинках служби, об'єктивно розуміють всі процеси, що відбуваються. Мало ставити задачу - потрібно передбачити шляхи її вирішення. Вважаю, що професіоналізм передбачає обов'язкову систему контролю - довіряй, але перевіряй. Людина так влаштована - якщо немає контролю, він може взагалі не зробити завдання або ж відкласти його виконання в довгий ящик. Також я поважаю і ціную тих керівників, які розуміють, що будь-яке завдання повинні виконувати співробітники. Якщо до них ставишся з повагою, працюєш з тими, кому довіряєш, то успіх забезпечений. Якщо ж до співробітників ставитися просто як до якихось штатним одиницям, то і виконання роботи теж буде формальним.

нежіночих РОБОТА

- Багато хто вважає, що керувати силовими та наглядовими відомствами повинен чоловік. Чи не стикалися ви з такими проблемами?

- Звичайно, стикалася. Знаєте, я сама, як це не смішно, більше люблю керівників-чоловіків. Але тим не менш вважаю, що жінки теж здатні до керівної роботи. У тих і інших є свої плюси і мінуси. Завжди кажу так: чоловіки - більше стратеги. Напевно, їм дано природою заглядати далеко вперед. Жінки ж більше тактики. Буває, що спочатку чоловіки не довіряють начальникам протилежної статі. Але потім, якщо жінка доводить свій професіоналізм, все встає на свої місця. У той же час в жарт часто говорю своїм підлеглим: якщо ви пройшли школу жінки-керівника, то вам вже нічого не страшно. Мені здається, в нас більше вимогливості.

- Нещодавно в результаті нещасного випадку на полюванні загинув ваш заступник Микола Азаров ...

- Загинув не просто колега, а яскравий і талановита людина. Він був справжнім професіоналом. Крім цього, він був справжнім другом, який умів дружити. І, уявіть собі, писав вірші. Іноді навіть на нарадах.

Ми намагаємося зараз по крупицях зібрати його вірші, хочемо видати книгу. Він створив в управлінні власну хокейну команду. А якщо у когось була біда, ніколи не проходив повз. У нього вистачало енергії на все. Він був прекрасним батьком і сином, у нього залишилися дружина і четверо дітей. Для нашого управління це страшна втрата. Людина по-справжньому яскраво жив. Кажуть, що першими йдуть найкращі ...

- Які у вас життєві пріоритети, ніж любите займатися у вільний від роботи час?

- Основні пріоритети - робота, сім'я. Дуже дбайливо ставлюся до людей, яких я зустріла на своєму життєвому шляху. Радію, коли знайомлюся з цікавою людиною. Вважаю безцінним, що моя професія дозволяє багато спілкуватися з неординарними людьми. Вільного часу у мене дійсно дуже мало. Впевнена, що у того, хто працює з душею, його не може бути багато.

У всіх нас величезний багаж невикористаної відпустки. Ми часто жартуємо: відгуляємо, коли будемо на пенсії. Але коли з'являється можливість взяти відпустку - намагаюся спокійно провести його з рідними на море. І не важливо, на якому.

Я виросла на море і дуже його люблю. Для мене задоволення - просто лежати на березі під шум прибою і читати. Це той недовгий час, коли я дозволяю собі читати художню літературу, а не нормативні акти або пресу. Причому електронні книги я не люблю. Тому у відпустку завжди везу з собою валізу книг.

- Ким ви мріяли стати в дитинстві?

- Стала тим, ким мріяла - учителем. Кілька років працювала вчителем математики і фізики. Але є таке поняття: борг перед родиною. У 1991 році так склалося. Дитина була ще маленький. А вчителям перестали платити зарплату. Не було квартири. Тоді мені запропонували перейти на роботу в міліцію. Там нам дали службову квартиру і зарплату платили справно.

І зі сльозами на очах я змінила свій життєвий шлях і не шкодую про це. Всі мої вміння в нагоді. Але я вважаю, що назавжди залишуся учителем. Тепер у мене вже три освіти - педагог, юрист і управлінець. Але перше - це фундамент. Буває, що я намагаюся вчити своїх співробітників. Звичайно, вже не математики і фізики, а якимось професійним навичкам.

ДОВІДКА

Ольга Євгенівна Кирилова - полковник поліції. З 2006 року працювала начальником УФМС Росії по Сахалінської області. З 2012 року є начальником УФМС Росії по Москві.

ДО РЕЧІ

В рамках оперативно-профілактичного заходу «Мігрант-2014», що проходив у столиці з 23 жовтня по 2 листопада, співробітники УФМС Росії по Москві провели +1323 перевірки, в ході яких припинили 5400 правопорушень, в тому числі 763 порушення режиму перебування, 901 факт порушення правил здійснення трудової діяльності іноземними громадянами, 535 випадків незаконного притягнення до трудової діяльності іноземної робочої сили. А 3079 іноземцям був закритий в'їзд на територію нашої країни.

ЦИФРА

50 тисяч іноземних громадян перевірили співробітники столичного УФМС і поліцейські в ході операції «Мігрант-2014». 1,9 тисячі нелегалів видворено на батьківщину, ще 370 осіб відправлено в центр тимчасового утримання.

ПРО АВТОРА

Олексій Зернаков - Редактор відділу новин та спецрепортажу. Автор серії інтерв'ю з відомими політиками. Хобі - історія.

Розкажіть, навіщо, на вашу думку, потрібні подібні заходи?
Як змінилася міграційна ситуація в Москві останнім часом?
Як у вашого управління побудовано взаємодія з іншими відомствами та громадськими організаціями?
Як будується антикорупційна робота в вашому відомстві?
Як ви вважаєте, які якості потрібні сучасному керівнику?
Чи не стикалися ви з такими проблемами?
Які у вас життєві пріоритети, ніж любите займатися у вільний від роботи час?
Ким ви мріяли стати в дитинстві?