Всесоюзна будівництво
Спочатку готель назвали «Бородіно», з огляду на історичний зв'язок району з подіями Великої Вітчизняної війни 1812 року. Друге ім'я вона отримала на честь 300-річчя возз'єднання України з Росією.
Складнощі при будівництві виникли ще на етапі риття котловану - знову ж таки через розташування.
- Непридатний для висотного будівництва прибережний грунт річки нагадав про себе. Довелося осушувати котлован під фундамент особливим методом так званого голкофільтрових водозниження, - розповів історик-москвовед Олександр Васькин.
Воду відкачали з грунту, а щоб знизити вагу висотки, застосували каркасний спосіб будівництва, коли «скелет» будівлі монтується цілком із сталевих балок і з'єднується зварюванням.
Готель будувався поспіхом, треба було встигнути до Всесвітнього фестивалю молоді і студентів. Олександр Васькин поділився спогадами робочої Марії Сасіковой, яка розповіла про безгосподарність, що панувала на будівництві:
«Працювали козачки, жінки з Білорусії та України, хлопці з Брянська і Смоленська - в загальному, з усієї країни. Як не має спеціальності, я була підсобної робочої. І на будівництві мене дуже хвилювало те, що навколо валялося багато нових цвяхів, битого скла і плитки. Розумом-то розуміла, що це витрати будь-якого будівництва, а душею вболівала, дивлячись на безгосподарність. На той момент були облицьовані цеху ресторану в цокольному поверсі. Бувало, вдень плитку покладуть, а за ніч половина її відвалиться. І тоді на ранок доводилося всю плитку збивати і заново шукати концентрацію розчину, щоб трималося ».

Москва. СРСР. 1966 рік. Внутрішній вид готелю «Україна»
До речі, за участь в будівництві «Україна» Марії Сасіковой записали подяку в трудову книжку, а в 1960 році дали кімнату в комуналці на Кутузовському проспекті.
Всі висотки повинні були бути зі шпилями - так розпорядився Йосип Сталін. Після того, як в хід будівництва втрутився Микита Хрущов, на даху готелю з'явилися величезні декоративні вази, що символізують родючість «самої врожайною радянської республіки».
- Одна така ваза фактично важить 26 тонн, що в півтора рази більше розрахованої проектної потужності на саму вежу, визначеної за все в 18 тонн. Сама ж будівля важить понад двісті тисяч тонн, - зазначив Олександр Васькин.
З огляду на, що з самого початку будівництва вживалися заходи щодо полегшення будівлі, рішення Хрущова, м'яко кажучи, спірне.
радянський сервіс
Очікувалося, що на Всесвітній фестиваль молоді і студентів приїдуть понад 30 тисяч іноземців. «Бомонд» повинні були заселяти саме в «Україні». Оснащення готелю було найсучаснішим. Наприклад, з кожного поверху в підвал вів спеціальний трубопровід, через який скидали білизну в пральню. В готелі встановили вісім ліфтів, потужну систему кондиціонування повітря, за спецзамовленням в номери завезли більше 15 тисяч столів і стільців.
- Подбали і про естетичні враження приїжджали в Москву громадян і панів. У вестибюлі спорудили фонтан, а на самому верхньому 30-му поверсі - кафе з можливістю розглядати Москву. До послуг гостей були відкриті поштове відділення, каси з продажу квитків на всі види транспорту, театральні каси, книжковий і тютюновий кіоски, магазини сувенірів, - розповів Васькин.

Сьогодні «Україна» - готель з найбільшим і різноманітним номерним фондом серед п'ятизіркових готелів Москви
До працівників готелю пред'являли найжорсткіші вимоги. Стежили, щоб персонал надмірно не контактував з іноземцями.
- Актриса Вікторія Федорова розповідала, що одну з покоївок звільнили після того, як та познайомила з нею американку, що зупинилася в «Україні», - повідав історик.
Незважаючи на всі вишукування, «Україна» не була заточена під постійне розміщення іноземних гостей. В її номерах часто зупинялися на відрядження обласні чиновники, учасники виставок, а під кінець радянської епохи - в 1988 році - в готелі знаходився штаб святкування тисячоліття від дня Хрещення Русі.
В багаті руки
У 2010 році готель піддалася масштабної реконструкції і ребрендингу. Всі роботи обійшлися в 300 мільйонів доларів, при цьому сам готель був придбаний відомої готельної мережею за 275 мільйонів доларів.
За три роки переоснастили всі технологічні вузли, відреставрували деталі інтер'єру, які мають історичну цінність. Сьогодні «Україна» - готель з найбільшим і різноманітним номерним фондом серед п'ятизіркових готелів Москви.
знамениті мешканці
Спочатку в останній сталінській висотці було запроектовано 1 026 готельних номерів і 257 квартир, від одиничок до п'ятикімнатних.
В різний час в «Україні» жили письменники Костянтин Ваншенкин і Інна Гофф, Анатолій Рибаков, Борис Бідний - автор сценарію до фільму «Дівчата», а також Леонід Соболєв.

У 2010 році готель піддалася масштабної реконструкції і ребрендингу
- Серед яскравих і перших представників художньої інтелігенції, що оселилися в будинку - кінорежисер Сергій Герасимов і актриса Тамара Макарова. У 2015 році п'ятикімнатна квартира Герасимова і Макарової площею 170 квадратних метрів була виставлена на продаж за ціною 224 млн рублів, - розповів Олександр Васькин.
У висотці жили актор Валентин Гафт, поет Євген Евтушгенко, акробат Євген Мілаєв, чемпіон світу з шахів Тигран Петросян. За словами історика, всі ці люди час від часу заходили в гастроном, який знаходиться прямо в житловому корпусі з боку Кутузовського проспекту. Асортимент магазину відповідав запитам його покупців: сюди поставляли і ковбасу «Українську» прямо з Києва, і «Київський» торт, сметану, сир, паляницю - приплюснутий український коровай з пшеничного борошна і горілку з перцем.
ДО РЕЧІ
Ще будується готель «Україна» засвітилася в радянському фільмі «Вірні друзі». Герої картини в пошуках свого друга - академіка Ністратова - піднімаються по споруджуваному будинку. «Батюшки, висота яка! Просто голова йде обертом! »- вигукує один з героїв, дивлячись вниз з висоти пташиного польоту.
характеристики будівлі
Висота: 206 метрів
Висота шпиля: 73 метра
Загальна площа: понад 88 тисяч квадратних метрів
Поверховість: 34 поверху в центральному об'ємі
ПО ТЕМІ
Дочка актора, який зіграв Чапаєва, понад півстоліття живе в готелі «Україна»
За прямою вказівкою Сталіна в готелі «Україна» побудували 254 квартири. Велика частина їх власників воліють здавати ці престижні «метри» в оренду. Але залишилися і ті, хто живе в чудо-будинку мало не з моменту його споруди.
За рішенням партії та уряду при заселенні в різні під'їзди в один заселяли артистів, в іншій - генералітет, а в третій - науковців ( далі ... )
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Високо сиджу, далеко дивлюся. Кращі оглядові майданчики столиці
Чудова сімка. Хмарочоси Сталіна стали «короною Москви»