Реклама
Реклама
Реклама

Як ділиться приватизована квартира при розлученні

  1. Що означає «приватизація»
  2. Коли поділити можна
  3. Поділу не підлягає
  4. Розділ за угодою і шлюбним контрактом
  5. Розділ через суд
  6. Приватизація на дітей
  7. Які права дає приватизація

При розлученні все спільно нажите подружжям майно ділиться на дві однакові частини. У 36-му статті Сімейного Кодексу РФ також наводиться поняття майна кожного з подружжя, на яке другий з них претендувати в разі розлучення не зможе.

Це речі індивідуального використання (книги, одяг, взуття, косметика ..), майно, яке чоловік купив до укладення шлюбу, отримав в дар, у спадок або приватизував.

Поняття майна, отриманого у власність в результаті житлової приватизації, з'явилося в сімейному законодавстві порівняно недавно.

Так як же розділити приватизовану квартиру при розлученні? І чи буде вона підлягатиме розміну між подружжям? Питання це не таке просте. І відповідь на нього залежить від багатьох обставин і тонкощів. Крім Сімейного Кодексу РФ, відповідь на це питання можна знайти в Житловому Кодексі РФ. Не зайвим буде ознайомитися з Федеральним законом №178 від 21.12.2001 року «Про приватизацію державного та муніципального майна» та Законом №1541-1 від 04.07.1991 року «Про приватизацію житлового фонду в Російській Федерації».

Що означає «приватизація»

Житлова приватизація - це вид безоплатної угоди, при якій майно, що знаходить у власності держави або муніципалітету, передається у власність громадянина. Тобто громадянин, який живе в квартирі за договором соціального найму, зможе отримати цю квартиру у власність абсолютно безкоштовно. Але скористатися таким правом будь-який громадянин зможе тільки один раз.

Приватизувати житло можна на всіх членів сім'ї, тоді в квартирі у кожного буде своя частка. У приватизації зможе брати участь хтось один з подружжя, а решта членів сім'ї відмовитися від участі в ній в його користь.

Варіантів кілька, але при виборі кожного з них потрібно намагатися передбачити подальшу долю цього майна.

До тих пір, поки квартира не буде приватизована, вона буде перебувати у власності держави, округу, області, міста і т.д., і в разі розлучення між подружжям вона ділитися не буде. Жоден з подружжя просто не буде мати на неї ніяких власницьких прав.

Відповідно до думки експертів


При розлученні легше розділити приватизоване житло, оскільки в цьому випадку, виділяється конкретна частка, яка буде фіксуватися в технічному паспорті. Важливо також, що інтереси неповнолітніх дітей в цьому випадку теж будуть враховуватися.

Коли поділити можна

У природі існує лише один стовідсотковий випадок, при якому подружжя, яке вирішило розлучитися, зможуть поділити приватизоване майно (квартиру) без будь-яких проблем. Це випадок, коли чоловік і жінка обоє брали участь в приватизації, і у кожного з них є права на це житло.

При розлученні досить буде визначити частки кожного з подружжя в приватизованій квартирі, а далі можна спокійно проводити процедуру розділу часткової власності при розлученні .

Якщо в приватизації брали участь ще й діти, що розлучається,, то на їх частки в квартирі подружжя ніяких прав мати не будуть, розділу вони не підлягають, а залишаться у власності дітей.

Чоловік, який не брав участі в приватизації, не матиме право при розділі майна на частку в квартирі.

Розділ приватизованої квартири при розлученні, навіть оформленої на одного чоловіка, можливий також у разі укладення шлюбного договору або складання угоди про розподіл майна після розлучення за обопільною згодою. Ми розповімо про це нижче.

Можна поборотися за розділ квартири, приватизованої одним з подружжя, в суді. Для цього потрібно довести, що за час спільного проживання квартира ця зазнала дорогий ремонт або реконструкцію, внаслідок чого вартість її збільшилася. Якщо довести це в суді вдасться, то є шанс перевести цю квартиру в ранг спільно нажитого майна і домогтися її розділу в рівних частках.

Якщо довести це в суді вдасться, то є шанс перевести цю квартиру в ранг спільно нажитого майна і домогтися її розділу в рівних частках

На практиці такі судові рішення зустрічаються вкрай рідко. Буде потрібна допомога хороших юристів. Детальніше про судову практику поділу майна при розлученні тут -

Ще один з варіантів - продати приватизоване житло і купити інше. Тоді воно вже буде сумісною власністю подружжя, придбаної в законному шлюбі, і при розлученні розділиться навпіл. Не важливо, на одного з них оформлено право власності або на обох.

Поділу не підлягає

Якщо квартира була приватизована одним з подружжя ще до укладення законного шлюбу, а другий просто в'їхав в неї після весілля, то при розлученні розділити її не вдасться. Вона залишиться особистою власністю брав участь в приватизації чоловіка.

Максимум, що зробить суд, це визначить термін, протягом якого чоловік, який не брав участі в приватизації, зможе проживати в цій квартирі до можливості з'їхати на інше місце проживання. Тут є дві умови: в даній квартирі він офіційно зареєстрований і іншого житла у нього немає. Важливим фактором, що впливає на рішення суду, зможе стати наявність у подружжя спільних дітей.

Навіть якщо квартира була приватизована чоловіком в період сімейного життя, а інші члени сім'ї відмовилися взяти участь в приватизації в його користь, вона буде особистою власністю цього чоловіка. Ні дружина (чоловік), ні діти претендувати на неї в разі розлучення не зможуть.

Закон йде назустріч членам сім'ї, добровільно відмовився від приватизації, - вони мають право проживати в такій квартирі як завгодно довго, але власниками бути не будуть. Тому не зможуть її продати, обміняти або здійснити інші юридичні дії. Це створює певні труднощі і власнику житла і членам його сім'ї. Перший не зможе продати цю квартиру, так як його чоловік має законні підстави в ній проживати, а другий не зможе нею розпорядитися, а тільки використовувати, як дах над головою.

Розділ за угодою і шлюбним контрактом

Чи не кожен чоловік зважиться забрати єдине житло у своєї колишньої дружини (чоловіка) а часто і дітей, навіть якщо воно приватизовано лише на нього і є особистою власністю.

Визначити порядок такого розділу можна в шлюбному договорі або угоді про розподіл майна. Скласти ці документи можна в період шлюбу або вже на стадії розлучення. Шлюбний договір також можна скласти і до укладення шлюбу, але силу він придбає тільки після постановки штампа про реєстрацію в паспорті.

У цих документах за обопільною згодою подружжя зможуть вказати порядок розділу всього їх майна (як особистого, так і загального), в тому числі і приватизованого житла. Потрібно лише вказати розміри часток, на які буде претендувати кожен з подружжя у разі розірвання шлюбу. А також не зайвим буде нотаріально завірити ці документи, щоб в майбутньому у подружжя не виникло непередбачених ситуацій під час розподілу майна. Все-таки закон на стороні того члена сім'ї, який брав участь в приватизації.

Та й зареєструвати виділені частки в Росреестра подружжя зможуть тільки за нотаріально посвідченою документу.

Розділ через суд

Приватизоване житло буде вважатися особистою власністю за законом, тому навіть звернення до судового органу з позовом про розподіл такого майна до позитивного рішення призводить рідко. Не враховуються навіть інтереси дітей.

У другого чоловіка з'явиться можливість отримати право на виділ частки в приватизованій житло, якщо він доведе, що за час спільного проживання житло це було значно покращено за рахунок коштів подружжя, а тому і вартість його збільшилася. Суд зможе прийняти такі доводи до уваги і поділити квартиру.

Зразок заяву на розділ майна при розлученні, а також деякі подробиці і нюанси процедури подачі позову ви знайдете в нашій статті .

Якщо квартира була приватизована чоловіком ще до шлюбу, то суд зможе лише залишити за його дружиною або чоловіком право на тимчасове проживання в цій квартирі на певний термін.

Квартира була приватизована в період шлюбу, але брав участь в ній один чоловік? Другий зможе розраховувати на право проживання в даній квартирі, якщо прописаний в ній. Як варіант суд зможе зобов'язати власника придбати колишньому чоловікові інше житло, якщо в нього немає фінансової можливості і іншого місця проживання. Найчастіше до такого результату приводить наявність спільних дітей у подружжя, що розлучається сімейної пари.

Самі нескладні справи під час розподілу приватизованого майна подружжя в суді ті, в яких воно приватизовано на обох подружжя. Але і тут є нюанси. Суд зможе прийняти рішення про розподіл його на дві рівні частки за законом, а зможе і збільшити розмір частки однієї зі сторін при наявності таких обставин:

  • дружина (чоловік) є інвалідом,
  • з дружиною або з чоловіком після розлучення залишаться проживати їхні неповнолітні діти,
  • з чоловіком проживає дитина-інвалід,
  • вагітність дружини або знаходження її в декретній відпустці,
  • чоловік не має доходу з об'єктивних причин,
  • такий порядок передбачений складеними раніше шлюбним договором або угодою подружжя.

Приватизація на дітей

Як ділиться приватизована квартира при розлученні, коли в приватизації брали участь діти? Ніяк не ділиться, якщо вона приватизована тільки на дітей. Це їхнє майно, і тільки вони мають всі права ним розпоряджатися.

Якщо в приватизації брали участь і подружжя (один або обидва) і їх діти, то частки дітей також залишаться недоторканними. Та й за законом їм покладені частки певного розміру, а вже інші квадратні метри будуть ділитися між подружжям.

Якщо чоловік-власник буде обмінювати або продавати приватизовану квартиру, то це здійснити можна без нотаріального згоди другого з подружжя. Кошти, виручені від угоди, він може визначити на власний розсуд.

Які права дає приватизація

Після розлучення, коли розділ приватизованої квартири вже стався, то власники можуть розпорядитися кожен своєю часткою на власний розсуд - продати, обміняти, подарувати, здати в оренду і т.д .. Не треба лише забувати про те, що будь-яка угода повинна бути обговорена і погоджена з усіма власниками житла, і про їх переважне право при її продажу.

У того чоловіка, який в приватизації не брав участі, суд зможе встановити право на тимчасове або безстрокове проживання в квартирі в залежності від обставин приватизації.

деякі факти

Суд може дозволити на час колишньому члену сім'ї жити на приватизованій квартирі, однак, якщо у нього немає можливості жити і користуватися іншою житлоплощею.

Якщо суд визнав приватизовану квартиру індивідуальною власністю одного з подружжя без будь-яких застережень, то це рішення автоматично позбавляє коштів другої половини права на проживання і використання цього житла.

Щоб розділити приватизовану квартиру при розлученні на умовах, які влаштують обох подружжя, не потрібно нехтувати складанням шлюбного договору або добровільного угоди про розподіл майна. В іншому випадку судові тяжби зможуть тягнутися довго і виснажливо, і без допомоги хороших юристів обійтися не вийде.

Якщо у вас залишилися питання про те, як розділити приватизовану квартиру при розлученні, то задайте їх у коментарях

Так як же розділити приватизовану квартиру при розлученні?
І чи буде вона підлягатиме розміну між подружжям?
Квартира була приватизована в період шлюбу, але брав участь в ній один чоловік?