Реклама
Реклама
Реклама

Договір франчайзингу: зразок і 7 типових помилок

  1. «За допомогою франшизи ми збільшили потік клієнтів в 2 рази»: кейс компанії

Щоб працювати по франшизі, необхідно перевірити авторські права на товарний знак, визначитися, на якій території ви будете працювати, і, найголовніше, детально вивчити договір. Про те, які хитрощі очікують вас в договорі франчайзингу, зразок і моменти, на які варто звернути особливу увагу, - в нашій статті.

Микола Чудаков,

керівник, головний редактор, юридична довідкова система «Система Юрист»

У цій статті ви прочитаєте:

  • На що звернути увагу, укладаючи договір франчайзингу

  • Зразок договору франчайзингу

  • 7 типових помилок в договорі умов франчайзингу

Зразок договору франчайзингу з мітками в найбільш уразливих місцях - це те, що необхідно вивчити кожному, хто вирішив працювати з франчайзингом.

Хоча в Росії франчайзинг з'явився майже 20 років тому, кількість судових суперечок тільки зростає. Все це підтверджує складність його застосування. Які ж помилки в умовах франчайзингу найчастіше допускають комерсанти при покупці франшизи?

Помилка 1 Заплуталися в термінах

Перед тим як підписати договір, пильний підприємець перевіряє, чи не суперечать його умови закону. Однак якщо ви збираєтеся купити франшизу і почати бізнес під чужою торговою маркою, вас чекає сюрприз - в законі взагалі немає термінів «франчайзинг», «франшиза» і подібних.

Чи не збігаються і терміни, використовувані в юриспруденції і бізнесі (таблиця).

Як правильно. По-перше, проаналізуйте умови, запропоновані франчайзером, щоб виключити прямо суперечать ГК РФ, і запропонуйте інші, більш вигідні для себе (але знову-таки в рамках цивільного кодексу).

Помилка 2 Франчайзі розплатився до реєстрації договору в Роспатенті

Наслідки. По-перше, такий договір вважається нікчемним (п. 2 ст. 1028 ЦК РФ). Це може виявитися на руку як вашим конкурентам, так і самому франчайзеру. Якщо він виявиться несумлінним і вирішить припинити співпрацю з вами раніше терміну закінчення договору, він може звернутися до суду і заявити про нікчемність договору. В результаті у франчайзера НЕ буде обов'язки вести з вами бізнес. Ви ж зможете тільки повернути перераховані франчайзеру платежі і стягнути відсотки на суму цих платежів. А ось інші витрати, пов'язані з запуском нового бізнесу, відшкодувати не вдасться.

Правда, якщо договір укладено після 1 вересня 2013 року, оскаржити його буде трохи важче. Зокрема, франчайзер більше не зможе послатися на недійсність договору, якщо вже почав його виконувати (наприклад, отримав від вас хоча б один платіж). А ось конкуренти повинні будуть довести в суді, що ваш договір з франчайзером порушує їх права.

По-друге, навіть якщо договір буде благополучно зареєстрований, в подальшому можуть виникнути суперечки про ситуаціях, що виникли в період між моментом початку роботи і моментом завершення процедури реєстрації. Наприклад, якщо покупець поскаржиться на якість товару, придбаного в цей період, франчайзер може спробувати ухилитися від відповідальності, передбаченої ст. Тисячі тридцять-чотири ГК РФ, пославшись на те, що товар ви продали в той момент, коли договір ще не діяв.

Як правильно. По-перше, з'ясуйте, на кого договором покладено обов'язок забезпечити його реєстрацію. Як правило, це зобов'язаний зробити франчайзер (п. 2 ст. 1031 ЦК РФ). Якщо в документі написано протилежне (що зареєструвати його повинні ви), запропонуйте контрагенту виключити цю умову. Крім того, прямо вкажіть в угоді, що забезпечити реєстрацію повинен франчайзер (малюнок, п. 2.1 договору), наведіть конкретні терміни, коли він повинен передати всі документи в Роспатент, і встановіть, що за порушення цих термінів він повинен виплатити вам штраф в такому -то розмірі.

По-третє, якщо франчайзер ухиляється від реєстрації (хоча за договором це його обов'язок), ви можете звернутися до суду і вимагати зареєструвати угоду. І суд має право винести рішення, на підставі якого угода буде зареєстровано.

Помилка 3 Франчайзі не перевірив в Роспатенті реєстрацію товарного знака

Наслідки. Якщо знак не зареєстрований, то ні франчайзер, ні франчайзі не захищені від неправомірного його використання третіми особами. Іншими словами, конкурент може відкрити магазин або виробляти продукцію з тим же маркуванням, і ви не зможете йому це заборонити. Постраждає ваша ділова репутація і знизиться прибуток.

Такі ж наслідки настануть, якщо термін дії виключного права на винахід, промисловий зразок або корисну модель закінчиться в період дії договору франчайзингу.

Як правильно. До підписання договору вимагайте у франчайзера копію свідоцтва Роспатенту, що підтверджує виключне право на товарний знак. Якщо франчайзер не надасть такий документ, відмовтеся від придбання належних йому виключних прав.

Може трапитися так, що в період виконання договору закінчиться термін дії виключного права франчайзера на товарний знак, знак обслуговування або комерційне позначення. Простіше кажучи, франчайзер може втратити право на саму торговельну марку, заради якої ви купили франшизу. У цьому випадку договір автоматично припиняється. Франчайзер може запропонувати поміняти яке припинилося право на нове, проте ви не зобов'язані на це погоджуватися. Якщо ви вважаєте, що робота під новим товарним знаком буде менш вигідною, можете вимагати розірвання договору і компенсації збитків.

Нарешті, можлива ще одна ситуація: в ході виконання договору закінчився термін дії патенту на винахід, промисловий зразок або корисну модель. В такому випадку договір збереже свою силу, але ви зможете подивитися в франчайзера зменшити розмір винагороди. Якщо ж він не погодиться, ви маєте право звернутися до суду.

«За допомогою франшизи ми збільшили потік клієнтів в 2 рази»: кейс компанії

Засновник і генеральний директор холдингу Like розповів редакції журналу «Комерційний директор», як завдяки грамотному спілкуванню з партнерами за рік його компанія вдвічі збільшила число клієнтів.

Помилка 4 Франчайзер обмежує франчайзі у виборі постачальників.

Закон не дає прямого дозволу франчайзерам включати такі умови до договору.

Однак вони часто посилаються на обов'язок франчайзі «забезпечувати відповідність якості вироблених ним на основі договору товарів, виконуваних робіт, послуг, що надаються якості аналогічних товарів, робіт або послуг, вироблених, виконуваних або надаються безпосередньо правовласником» (ст. 1032 ЦК РФ). Умілий франчайзер може розробити такі стандарти, що для їх дотримання вам доведеться мати справу тільки з вузьким колом постачальників.

Наслідки. Ціни у таких компаній можуть бути вище, ніж у інших. Таким чином, ви будете нести додаткові витрати, яких не планували в момент укладення договору.

Аналогічна ситуація може виникнути і з орендою площі: часто франчайзери набувають приміщення у власність і вимагають, щоб франчайзі орендували саме їх. Тому в договорі варто зафіксувати, що ви маєте право самостійно знайти місце для роботи. У цьому випадку заздалегідь з'ясуйте вимоги франчайзера до приміщення (наприклад, франчайзер може зажадати відкрити кафе на вулиці з потоком пішоходів не нижчу від визначеної величини).

Помилка 5 В договорі не визначена територія, на якій франчайзі буде працювати

Закріпити таку територію дозволяє п. 1 ст. Тисяча тридцять три ГК РФ, проте це не обов'язкова умова.

Наслідки. Може виявитися, що в одному і тому ж регіоні буде відкрито кілька однакових франшиз одного правовласника, в результаті підвищиться рівень конкуренції і бізнес конкретного франчайзі може стати не таким прибутковим. У деяких випадках навіть сам франчайзер може конкурувати зі своїм франчайзі.

Як правильно. Вкажіть в договорі розташування підприємства франчайзі, конкретні межі території, на якій він може вести діяльність, щоб не створювати конкуренцію всередині франчайзингової системи. Використовуйте наступне формулювання: «Правовласник зобов'язується не надавати іншим особам аналогічні комплекси виключних прав для їх використання на закріпленій за користувачем території, а також утримуватися від власної аналогічної діяльності на цій території».

Формулювання в даному випадку дуже важлива. Справа в тому, що закон прямо забороняє включати в договір умову, яке дуже схоже на наведене вище, але означає зовсім інше.

Недобросовісний франчайзер може включити в договір саме таке формулювання, повідомивши франчайзі, що ця умова закріплює за ним певну територію. Потім цей франчайзер продасть франшизу вашим конкурентам, і це не буде вважатися порушенням договору.

Помилка 6 Чи не конкретизована відповідальність франчайзера

Обов'язки власника прав перераховані в ст. 1031 ЦК РФ. Зокрема, він повинен забезпечити держреєстрацію договору франчайзингу та надавати франчайзі консультаційну та технічну підтримку. Однак ГК РФ не встановлює конкретних заходів відповідальності за порушення франчайзером цих обов'язків.

Наслідки. Якщо в договорі зобов'язання франчайзера не конкретизовані, ви не зможете вимагати їх виконання.

Як правильно. Вкажіть в договорі, що за порушення певних умов франчайзер сплачує неустойку (штраф в твердому розмірі або пені у відсотках за кожен день періоду порушення). Максимально докладно перерахуйте і самі дії (бездіяльність), за які франчайзер несе відповідальність, і розмір санкцій.

Помилка 7 У договорі не вказані конкретні терміни його закінчення

На перший погляд здається, що саме безстроковий договір гарантує обом сторонам довготривалу співпрацю. Насправді це не так.

Наслідки. Якщо договір безстроковий, то франчайзер (як і франчайзі) може розірвати його за власним бажанням, повідомивши іншу сторону за шість місяців. Причому в самому договорі може бути передбачений більш тривалий термін попередження.

Як правильно. Якщо ви плануєте довгострокове співробітництво, договір потрібно укласти на певний термін. Після закінчення цього терміну у вас буде важлива гарантія - переважне право укласти договір на новий термін.

Договір франчайзингу. завантажити зразок

Інформація про автора і компанії

Микола Чудаков - фахівець в області податкового і цивільного права. Працював на посаді головного редактора таких фахових видань, як «Арбітражна практика», «Податкові суперечки: теорія і практика», «Документи і коментарі».

ЮСС «Система Юрист» - перша юридична довідкова система практичних роз'яснень від суддів. Офіційний сайт - www.1jur.ru

Які ж помилки в умовах франчайзингу найчастіше допускають комерсанти при покупці франшизи?