- Що це таке і хто може скористатися
- Порядок дій
- Перелік документів для оформлення
- Як оформити «самозахоплення»
Багато громадян ще в радянські часи стали власниками дачних ділянок, однак у більшості з них законні права на власність досі не зареєстровані.
Без реєстрації ні продаж ділянки, ні передача землі за заповітом, ні дарування неможливо.
Проживають на цій землі навіть не зможуть узаконити будівництво житлового будинку для себе.
Що це таке і хто може скористатися
Щоб оформити земельну ділянку в особисту власність, необхідно пройти кілька етапів, зібрати багато документів і довести свої права на володіння тим чи іншим нерухомим майном.
На ділі цей процес ускладнюється безліччю нюансів, а також досить великими фінансовими витратами. У зв'язку з цим Уряд РФ прийняло Федеральний закон №93 , Який отримав назву «Дачна амністія» . З його допомогою значно спростився процес реєстрації земельних угідь, до того ж відбулося значне скорочення часового відрізку, протягом якого громадянин набуває законні права володіння своїм майном.
На перших порах планувалося, що закон буде діяти аж до 1 березня 2015 року, а потім приватизація дачних ділянок буде виключно платною. Але на практиці вийшло так, що кількість неврахованих ділянок виявилося занадто великим. Тому довелося продовжити термін дії закону до 2018 року. У 93ФЗ були внесені деякі зміни, а також був прийнятий інший Федеральний Закон №171 від 23 червня 2014 року.
Головна мета, яку переслідують цим законом, має на увазі підтвердження права власності на певну ділянку землі і постановку на обов'язковий реєстраційний облік.
Держава повинна передбачити облік абсолютно всієї землі на своїй території. Ділянки абсолютно різного призначення і різної площі знаходяться у власності безлічі людей, причому не завжди їх законні права на володіння підтверджені документально. Це дають про себе знати відлуння радянського минулого. Зміна порядків тягне за собою багато плутанини і паперової тяганини, а все повинно бути обов'язково зареєстровано.
Відомості про нерухомість містяться в Росреестра. Тільки коли об'єкт правильно зареєстрований, і відомості про нього повні і вичерпні, його можна передати в інші руки: продати, передати у спадок, подарувати, обміняти, здати в оренду і т.д. Оформлення документів - процес затяжний, непростий і нерідко витратний, а дачна амністія покликана полегшити узаконення своїх володінь, отриманих в користування від держави раніше 2001 року.
Цей закон значно спрощує реєстрацію права на майно:
- не вимагається обов'язкове межування території;
- споруди можна зареєструвати без документа про введення в експлуатацію;
- для об'єктів нерухомості не потрібен дозвіл на будівництво;
- не потрібен також і технічний план споруди.
Готові об'єкти нерухомості потрапляють під різні послаблення і свого роду «амністію», тому закон в народі і отримав таку назву. Ситуації завжди різні, будь-який приватний випадок розглядається індивідуально: десь власник землі відбудеться лише державним митом при реєстрації пари об'єктів і ділянки, а кому-то доведеться платити і за межування, і за кадастровий паспорт і нести інші чималі витрати.
Область застосування даного закону не безмежна. Призначення землі, яку можна оформити спрощеним чином, має підходити під наступні категорії:
- вирощування городу або саду;
- ведення особистого підсобного господарства;
- будівництво приватного житлового будинку;
- споруда гаража.
Внесені в російське майнове законодавство поправки передбачають кілька груп об'єктів нерухомості, які можна без праці віднести під закон про дачної амністії:
- Будь-який будинок, котедж і інші види житлових будівель, які були зведені на території, призначеної для індивідуального житлового будівництва.
- Будівлі, що потрапляють під категорію особистого підсобного господарства і знаходяться в межах позначеного ділянки.
- Садові та дачні будиночки, зведені з метою ведення дачного, садової, городницьких діяльності власника угідь.
- Гаражі, комори, сараї, альтанки, льохи, господарські блоки, курники і т.д.
- Інші споруди, для будівництва яких не потрібно офіційного дозволу.
Порядок дій
Дія закону поширюється на землю, куплену, успадковану або отриману в дар тільки до 30 жовтня 2001 року - моменту прийняття Земельного Кодексу РФ.
Далі буде представлений поетапний алгоритм дій по приватизації дачних ділянок:
Для реєстрації землі у власність громадянину потрібно встановити право володіння даною нерухомістю, представивши державі певні документи. Строки давності цих паперів не мають значення, важливо правильне оформлення всього пакета на момент видачі. Необхідно з'ясувати спосіб отримання даного наділу: придбання поточним або колишнім власником, або отримання від держави по субсидії, від родича у спадщину тощо Вкрай важливо встановити дату отримання ділянки. Старий закон, що діяв до березня 2015 року, обмежував тривалість володіння даним майном: під нього підходили тільки землі, власниками яких люди стали до 30.10.2001. Після внесення поправок доказ права володіння не потрібно.
- Громадянин, який користується зазначеним нерухомим майном, повинен зібрати певний пакет документів на будинок і на ділянку землі. Необхідна наявність кадастрового плану всіх об'єктів, для цього може знадобитися довідка з БТІ. При відсутності документів впевнений в своєму праві власник звертається в місцеву адміністрацію за випискою з господарської книги.
- Який стосується дачного товариства або кооперативу ділянка не вимагає послуг працівників БТІ. Можна обійтися зверненням до регіонального органу управління за кадастровим планом. Підсумковий пакет документації обов'язково необхідно доповнити квитанціями про оплату мит.
- На даному етапі власник дачної ділянки звертається в Росреестр із заявою про реєстрацію права власності та з декларацією на об'єкт нерухомості. Заповнювати останній документ слід на місці, користуючись консультаціями фахівців, а не заздалегідь, щоб уникнути помилок і неточностей.
- Віддані під розписку документи розглядаються протягом місяця. Це середній термін, перевірка може зайняти два тижні, а може затягнутися і на півроку. Коли всі маніпуляції проведені, і винесено позитивний вердикт, громадянину видається свідоцтво, яке підтверджує право власності на земельну ділянку і знаходяться на ньому споруди.
Перелік документів для оформлення
Список всіх паперів досить великий, на їх збір зазвичай йде багато часу, сил і засобів.
Перелік, порядок отримання і можливі варіанти заміни документів представлені нижче:
Документ про підтвердження права володіння власністю. Цим документом може бути:
- свідоцтво про право власності на землю старого зразка;
- свідоцтво про право користування землею без обмеження по термінах або довічне володіння з правом передачі у спадок;
- акт про передачу наділу в безстрокове або довічне успадковане володіння;
- виписка з господарської книги про наявність права на землю в разі отримання даного майна на ЛПГ;
- інша офіційна папір, що підтверджує право володіння дачною ділянкою (постанова, рішення, розпорядження).
- Кадастровий план ділянки - карта з графічними і текстовими даними про межах певної території. Часто буває так, що володіння не враховані державою, і у них немає ні кадастрового плану, ні паспорта, ні номера. В цьому випадку рішенням проблеми стане межування ділянки і постановка на облік в кадастрової палаті. Нерідко цей процес ускладнюється спорами про межі, як правило, між сусідами. Крім нервового напруження, доведеться розлучитися з пристойною сумою грошових коштів та втратити багато часу, тому що кожен етап межування займає приблизно по півроку.
- Кадастровий паспорт на будинок та інші споруди.
- Декларація на госпбудівлі (садовий будиночок, гараж, літня кухня, сараї, лазня, альтанка, фонтан, басейн і т.д.).
- Заява про приватизацію.
- Посвідчення особи всіх проживаючих на даній території (оригінали та ксерокопії).
- Квитанції про оплату держмита.
В рамках подібних ситуацій бувають випадки, коли кадастровим планом можна знехтувати. Таким чином можна уникнути непотрібної паперової тяганини і прискорити досягнення результату - вступ у власність. Є кілька ситуацій, коли кадастровий паспорт не потрібно:
- На ділянці була зведена споруда, яка потребує будь-яких дозволів. Єдина тонкість - документ, що підтверджує перебування об'єкта на що належить громадянинові території.
- Земля призначена для городницьких, садівничої або дачної діяльності. Тут супровідним документом є висновок некомерційної організації про цей об'єкт.
- Дані про будівництво вже є в базі Росреестра. Цей пункт повинен бути зазначений в декларації на нерухомість.
Як оформити «самозахоплення»
Самозахопленням землі називають самовільне зайняття ділянки для особистого користування.
Дозволи про передачу у власність, користування, успадкування, оренду такої землі у користувачів немає. За російськими законами такий вчинок потрапляє під поняття правопорушення і тягне за собою адміністративну відповідальність або ж штраф.
Земельне законодавство влаштовано так, що нічиєї землі на території Росії немає. Якщо її власником не є ні фізичне, ні юридична особа, то їй володіє держава.
Самовільне захоплення землі має на меті кілька видів протиправних дій:
- забудова ділянки без дозволу влади;
- облаштування складу на зазначеній території;
- незаконне розширення меж земель на сусідні території.
Будівлі, зведені на неоформленому ділянці, не можуть бути зареєстровані належним чином через відсутність прав володіння землею, на якій ці споруди знаходяться. Якщо особа, як фізична, так і юридична, офіційно не володіє ділянкою або будинком, то продати або здійснити будь-яке інше дію воно з ним не може.
Легалізувати самовільно захоплені землі можна, законно оформивши їх у власність. Без фінансових витрат тут, звичайно ж, не обійтися.
Весь процес зводиться до кількох процедур:
- Визначення меж ділянки - фахівець проводить межування і формує відповідну справу.
- Заява про визначення власника землі, прямує в місцеву адміністрацію.
- Оформлення ділянки у власність - після розглядів про відсутність інших власників можна приступати до законного присвоєння землі без власника. Легалізувати її можна після отримання кадастрового паспорта. Коли призначення ділянки визначено (ЛПГ, ІЖС і т.д.), можна почати процес узаконення своїх прав на цю землю.
- Викуп об'єкта у власника - державою проводяться торги, за підсумками яких фізична або юридична особа стає власником даного наділу.
- Отримання кадастрового паспорта - видається Росреестра після пред'явлення паспорта, заяви, межового справи і постанови суду, договору купівлі-продажу або іншого правовстановлюючого документа.
Важливо пам'ятати, що поки ще не оформлений ділянку краще не забудовувати. Інакше держава матиме право зобов'язати користувача знести самовільно зведені споруди.
Про правила спрощеної реєстрації земельних наділів дивіться в наступному відеосюжеті: