Реклама
Реклама
Реклама

Великому Інтернету - велика буква!

- Папа, - запитав дитина. - А як писати слово "Інтернет"?
- Ніжно! - сказав тато і заплакав, дивлячись в екран монітора.
(Реальна історія з життя)

Восени, як водиться, настає осіннє загострення. Цього року форуми та розсилки загострювалися з різних причин, але зараз з'явилася ще одна - написання слова "Інтернет". Адже не секрет, що повної ясності в цьому питанні ще немає. Не вщухають суперечки про те, як саме писати це слово: з великої літери, маленькою, латинськими літерами, російськими, якого він роду, схиляти його чи не схиляти.>

Начебто, нарешті, домовилися про те, що Інтернет - це назва мережі, тому пишеться з великої літери, має чоловічий рід і схиляється. Тобто: "Вчора в Інтернеті я побачила страшний сайт". Манера деяких ЗМІ писати Інтернет як Internet і не схиляти - порочна і показує певну безграмотність подібних ЗМІ. Тобто фраза: "Вчора в Internet я побачила чоловічу статеву ганчірку" - демонструє явну неграмотність.

Однак нещодавно знову зі страшною силою забушевалі суперечки на тему: з великою чи маленькою літери писати слово "Інтернет". Прихильники великої літери стверджують, що Інтернет - це назва мережі, а раз назва - значить має писатися з великої літери. Противники великої літери стверджують, що Інтернет, взагалі кажучи, ця назва не мережі, а інформаційного простору, яке складено з великої кількості всіляких мереж (власне, так воно і є) і працює за певною технологією, тому його треба писати з маленької літери, як "телефон", "радіо", "телебачення" і так далі.

До речі, мають рацію і ті й інші. Інтернет дійсно позначає якесь інформаційний простір, побудоване за певною технологією. Тобто порівнювати цей термін з "телебаченням", "радіо" і так далі - цілком правомірне. Адже, наприклад, телебачення - це теж якесь інформаційний простір, побудоване за певною технологією. Передавачі телевізійних каналів - аналоги www-серверів, а телевізори - аналоги комп'ютерів кінцевих користувачів.

З іншого боку, Інтернет хоча і є як би конгломератом мереж - локальних і глобальних, але тим не менше його можна розглядати як єдину світову мережу. Єдину мережу, що має назву "Інтернет". Таким чином виходить, що Інтернет можна писати і так і так. Інтернет - це назва глобальної інформаційної мережі, тому пишеться з великої літери як власна назва. Інтернет - це термін, під яким мається на увазі глобальна інформаційна мережа, побудована за певною технологією, тому його потрібно писати з маленької літери, - точно так само, як "радіо", "телебачення" та інші терміни, що позначають певні інформаційні простори.

Тому, як я вважаю, тут не потрібно ламати списи і влаштовувати війни остроконечников і тупоконечников. На мій погляд, має право і той і інший варіант написання. З великої літери - значить ця назва Мережі. З маленької - позначення інформаційного простору. Але при цьому мається на увазі практично одне і те ж. Через деякий час, втім, варіант написання цього терміна з великої літери відімре зовсім. Люди просто забудуть про те, що дане слово було назвою мережі та будуть його використовувати тільки як позначення певного інформаційного простору.

Можна по-різному ставитися до цього питання, ламати списи, робити пафосні заяви, з піною у рота відстоювати свою позицію і навіть викликати з цього приводу на дуель. Але суті справи це не змінює. Звичайно, було б краще, якщо філологи та лінгвісти сказали б своє вагоме слово, але, як ви пам'ятаєте, спроби Лебедєва запросити відповідь на це питання в Інституті російської мови Російської академії наук привели тільки до того, що ситуація заплуталася ще більше. Може бути, саме з цієї причини Лебедєв тепер прийняв самочинне рішення у всіх документах Студії Лебедєва писати Інтернет з маленької літери, тому що, цитую: "Інтернет вже давно став такою ж звичною річчю, як радіо, телебачення та телефон. Вам же не спадає на голову писати "телефон" з великої? Ось те ж саме і з інтернетом ".

Ні в якому разі не хочу сперечатися з правом Студії Лебедєва на самовизначення в області правопису різних слів, але ще раз хочу підкреслити, що на мій погляд - є правомочним і те й інше написання цього слова. Якщо ви маєте на увазі Інтернет як назва Мережі - пишіть його з великої літери. Якщо ж маєте на увазі інформаційний простір, що працює за певною технологією - пишіть "інтернет". Вас зрозуміють в будь-якому випадку.

При цьому будь-які гучні заяви з цього приводу - цілком мають сенс, і ви можете внести туди свою лепту. Видання Екслер.Ру має повне право заявити, що завжди писало, пише і буде писати слово "Інтернет" з великої літери, щоб підкреслити повагу до Інтернету і свого видання. Студія Лебедєва також має повне право заявити, що відтепер пише слово "Інтернет" тільки з маленької літери, за аналогією з "телефоном". Вони теж будуть праві. Коротше кажучи, виходить як в тому старому анекдоті: "... І ти теж-таки прав, Давидка".

Резюмую. Сподіваюся, ви усвідомили, що в цьому питанні перед вами відкриваються найширші обрії. Але підкреслюю, що це лише в плані першої літери, та й то - якщо Інтернет (я його традиційно пишу з великої літери і буду так писати) вживається не в початку пропозиції. Всі інші правила (чоловічий рід і склоняемость) повинні виконуватися неухильно, і тут недоречні ні гучні заяви, ні будь-якої волюнтаризм.

А як писати слово "Інтернет"?
Вам же не спадає на голову писати "телефон" з великої?