З юридичної точки зору я навіть не є самим собою, тому що по паспорту я КутирЁв, а в моєму свідоцтві про народження написано Кутирев. Мені поки не доводилося доводити спорідненість з самим собою, але я передбачаю проблеми, які можуть виникнути при вирішенні питання спадщини і пенсії. Та чого вже там! Вже зараз на власному досвіді я переконався в тому, що не всі літери російського алфавіту однаково зрозумілі Благовіщенській бюрократії, констатує журналіст АП Ілля Кутирев.
Однак похилого віку, щоб випробувати на собі, як рідкісні букви в паспортних даних стають непереборним бар'єром, чекати не доведеться. Вже зараз я стикаюся з бюрократичними перепонами. Так, наприклад, при вимові моєї невдалої прізвища наголос ставиться на останній склад, але на листі я ніколи не уточнював цей момент і писав букву Е. Чого не скажеш про людей, які заповнювали папери з моїх слів. У шкільні та студентські роки я мало звертав увагу на те, яку букву в мого прізвища - Е або Е - пишуть викладачі в журналі. Це упущення пізніше зіграло зі мною злий жарт.
Перший раз у мене виникли проблеми, коли вирішив обзавестися водійськими правами. Склавши іспити, отримавши свідоцтво в автошколі, я прийшов в ДАІ отримувати заповітну скориночку. Інспектор з серйозним виглядом повернув мені свідоцтво зі словами: «Це не ваш документ». Документи з автошколи виявилися оформлені на прізвище з літерою Е, а в паспорті у мене - буква Е. Я відчув шок. Запевнення, що іншого Іллі Кутирева, який народився в один день зі мною, прописаного на мою адресу, не існує, людиною в погонах не сприймалися. Інспектор був непохитний: мовляв, з юридичної точки зору не ясно, чи йде мова про одне громадянина або про різні товаришів, а раз так - водійське посвідчення почекає. Далі почалася звичайна бюрократична круговерть. Сходи туди, принеси довідку звідти, постій десять черг, обійди тридев'ять кабінетів. Тут не тільки букву Е, тут все на світі проклянеш. Можливо, в глибині душі працівник Державтоінспекції не сумнівався в приналежності свідоцтва, але намагався дотримуватися букви закону.
Останній раз розставити крапки над Е мені довелося зовсім не давно. Я вирішив перейти від одного стільникового оператора до іншого зі своїм телефонним номером. Мене попросили переконатися в тому, що у колишньої компанії є мої актуальні паспортні дані - це обов'язкова вимога перенесення номера. Виявилося, що таких даних у них не було. Точніше, замість сьомий літери алфавіту (тієї самої Е з точками) в договорі фігурувала буква Е.
З бюрократами складно не погодитися. Причіпки до букви Е не їхня забаганка. Адже в юридичних документах ціна кожної букви висока - дуже важливо не переплутати людей. Іноді краще заручитися десятком довідок, ніж нарахувати пенсію іншому, або виплатити зайве людині, яка не має на те ніяких прав, або віддати спадщину сторонній особі.
З іншого боку, у багатьох випадках вирішальним стає людський фактор. Десь співробітники організацій чіпляються до написання правильної літери, а десь ні. Взяти, скажімо, військкомат. Тут від мене не вимагали зайвих довідок, з буквою з точками або без, все одно поставили в стрій. І поліція не стала ганяти мене по інстанціях, виписуючи штраф за перехід вулиці у недозволеному місці. За якимось дивним збігом проблеми починаються лише там, де громадянин повинен докласти зусиль щось отримати від державних органів. Якщо ситуація не зміниться, фамільне прокляття буде переслідувати мене все життя.
Матеріали по темі


показати ще