
Фото: Олександр Васюковіч. Фотографії носять ілюстративний характер.
У Білорусі в черзі чекають дитячого садка понад 13 тисяч дітей. Особливо гостро питання стоїть для Бреста, Гомеля, Мінського району та Фрунзенського району столиці. Про це ще в лютому розповів перший заступник міністра освіти Вадим Богуш.
Проблема нестачі місць в дитячих садах найчастіше виникає в нових мікрорайонах. Йдеться про Барановичах, Брестському районі, Гомельській області, Щучинському районі, Столбцовському районі.
15% закладів дошкільної освіти країни переповнені. І хоча в 2014 році побудовано 20 нових дитячих садків на 3270 місць, цього недостатньо для задоволення потреб всіх бажаючих.
У 2015-му і наступних роках передбачається побудувати ще 38 закладів дошкільної освіти на 6680 місць. У тому числі - 25 дитячих садків в найбільш проблемних районах республіки, розповідають сьогодні в Міністерстві освіти. Анастасія Крачковська живе в Московському районі Мінська. "Як тільки дитина народилася, ми стали на чергу в садок, - розповідає вона. - У серпні синові буде 2,1 року, і ми хочемо віддати його туди".
Поруч з будинком, де живуть Крачковський, три садка. "У першому місць немає взагалі. Завідуюча сказала, що бажаючих потрапити в сад багато і, за інформацією управління освіти, в нього визначать тільки дітей, які стали на облік раніше нас".
У другому сказали, що є всього вісім місць. "Завідуюча порекомендувала записатися в чергу за напрямком в сад раніше".
У дошкільному закладі, розташованому подалі, набирають дві групи раннього віку, але дістати напрямок теж потрібно в числі перших.
За записом на прийом в управління освіти Анастасія, як і багато інших, відстояла величезну чергу. Її фото жінка надіслала до редакції.
Черга в управління освіти стала збиратися ще напередодні ввечері, розповідають мами. "З 19.00 31 березня становили список черговиків. До 21.00 вечора в ньому було вже 50 чоловік".
"Я була в шоці. Виявляється, нічна чергу в управління освіти існує. Думала, перебільшують. Ми приїхали до 7 ранку (початок роботи - 8.45) і були двохсоті. Люди і правда стояли в черзі ніч!"
Анастасія вважає, що, можливо, батьки самі створюють ажіотаж.
"Напрямки видаються з травня по серпень, ніби як" коридор "великий. Але запис за ними починається тільки 1 квітня. А чим раніше запишешся на прийом, тим більша ймовірність потрапити в бажаний садок. От і стоять люди у величезній черзі вночі, в холод і дощ. Деякі вранці приходили з дітьми. Сама особисто поступилася місцем мамі з дворічною дівчинкою. Дві жінки прийшли на запис з колясками ", - пояснює жінка.
Ця мама потрапила на прийом до управління освіти в другій з "відкритих" днів і отримала направлення в дальній з бажаних садів. "А моя подружка потрапила на прийом пізніше - 16 травня, і їм запропонували сад в 7 зупинках від будинку".
Чому, записавшись в чергу відразу після народження дитини, не можна потрапити в омріяний сад? Як формуються групи? Звідки взялася нічна чергу? На ці та інші питання ми попросили відповісти фахівців Міністерства освіти та управління освіти, спорту і туризму Московського району Мінська.
Експерти звертають увагу, що закони для всієї Білорусі діють, звичайно, загальні, але практика їх застосування на місцях може відрізнятися.
З якого віку можна потрапити в сад?
Відповідно до Кодексу про освіту Білорусі, визначити дитини до закладу дошкільної освіти можна з двох місяців. Ясла (групи до року, з року до двох і з двох до трьох) в районі формуються в залежності від кількості бажаючих потрапити в них. Якщо достатньо охочих, групу формують. Групи для дітей до одного року і від року до двох років можуть бути не в кожному районі.
Коли дитину потрібно поставити на чергу в садок? Для чого на облік стають відразу після народження малюка?
Дітей, які збираються відвідувати дитячий сад, батьки ставлять на облік в управлінні освіти свого району згідно з Указом президента №200 від 26 квітня 2010 року (пункт 6.6). Всіх, хто потребує садку дітей вносять в банк даних. Це потрібно, щоб фахівці виконкому могли планувати: важливо знати, скільки дітей, якого вони віку, коли і в яких дошкільних установах потребують, розповідають в Міністерстві освіти.
При видачі направлень в дошкільні установи дата постановки на облік береться за основу в тих випадках, коли бажаючих потрапити в сад більше, ніж він може вмістити. Така ситуація складається в переповнених мікрорайонах. Тобто місця розподіляються відповідно до дати постановки на облік незалежно від дати запису на прийом в управління освіти свого району, при цьому до уваги береться наявність місць у відповідній віковій групі дитсадка. це визначено постанову м Міністерства освіти від 16 серпня 2011 № 234.
Наприклад, в новому столичному мікрорайоні Брілевічі є всього три дитячих садка. В цьому році вони візьмуть 75 дітей у віці від 2 до 3 років. А в банку даних бажаючих потрапити в ці дошкільні установи - вже близько 500 дітей такого віку.
У таких мікрорайонах важливо поставити дитину на облік якомога раніше. Тому що, повторимося, групи в садках формуються за датою постановки.
У мікрорайонах, де сади вміщають усіх охочих потрапити в них дітей, час постановки на облік при розподілі напрямків до уваги не береться. Місце в садку в межах району надають всім нужденним дітям, батьки яких прийшли на прийом в управління освіти райвиконкому за напрямком.
Як дізнатися, в яких садах місця розподіляють тільки в порядку постановки дітей на облік?
Інформацію про комплектування закладів дошкільної освіти в проблемних мікрорайонах можна уточнити в управлінні освіти, спорту і туризму району. Наприклад, дані по Московському району столиці є на сайті управління освіти цього району.
Коли потрібно брати напрямок в дитячий сад?
Визначити дитини в садок можна в будь-який час року при наявності в ньому вільних місць. це визначено постановою Міністерства освіти №150 від 25 липня 2011 року (пункт 45). Батьки повинні прийти в управління освіти, спорту і туризму райвиконкому (згідно з пунктом 6.7 указу президента № 200) і отримати направлення в дошкільний заклад.
"Батьки спілкуються в соцмережах, читають ЗМІ, лякають один одного в пісочницях, що місць в садах немає. А насправді місця знаходяться всім. І прийти за напрямком в сад можна цілий рік, - пояснюють у виконкомі Московського району. - Без направлення в дитячий сад від нас ще ніхто не йшов. Якщо ви прийдете в серпні або в середині навчального року, вам запропонують місце в межах району, там, де є вільне місце для дитини цього віку ".
У мікрорайонах, де немає проблем з дитячими садами, хто перший прийшов за направленням, той має більше можливостей вибору між наявними варіантами розміщення дитини.
Звідки черзі в Московському районі? Чи є черги в інших районах Мінська і Білорусі?
З 1 вересня по 30 квітня прийти в управління освіти, спорту і туризму Московського району за напрямком в дитячий сад можна без будь-якої записи - по живій черзі. З 1 травня в дошкільних установах починають складати списки груп на наступний навчальний рік.
"З початку травня бажаючих потрапити на прийом стає дуже багато. Щоб люди не стояли годину-дві в живій черзі, введена попередній запис на прийом. Запис відкривається за місяць - з 1 квітня", - пояснили нам фахівці адміністрації району.
Саме в день відкрилася записи виникає ажіотаж. Всі хочуть отримати направлення першими, щоб мати можливість вибрати сад.
Але якби записатися можна було б раніше, то це було б незручно сім'ям, тільки навесні переїхали в район, пояснюють працівники управління. А так з 1 квітня всі сім'ї записуються на рівних підставах. Виходить, через це інші терплять склалися незручності.
У більшості районів Білорусі записи на прийом просто немає. Починаючи з квітня в прийомні дні управління освіти району батьки приходять за напрямками і стоять у живій черзі. (Дата початку видачі направлень може бути різною в різних районах.) Звичайно, в перший день видачі направлень людей приходить теж дуже багато. Але з ночі черги не формуються, всім, хто прийшов встигають прийняти в робочий час.
Хто отримає місце в садочку ближче до дому?
Хто в підсумку знаходиться в більш вигідному становищі: той, хто поставив дитину на облік з народження, але пізніше прийшов за направленням, або той, хто поставив на облік пізно, зате перший прибіг за напрямом?
Якщо сім'я проживає в перенаселеному мікрорайоні (такому як, наприклад, Брілевічі в Мінську), то місця в найближчих садах отримають тільки ті, хто раніше поставить дитину на облік.
Сім'ї, які поставили дитини на облік як проживає в мікрорайоні Брілевічі, фахівці управління або дошкільного закладу обдзвонюють ближче до початку формування груп.
"У деяких районах столиці, наприклад, Фрунзенському, фахівці управлінь освіти виїжджають для організації прийому батьків безпосередньо в мікрорайони - Сухарева, Захід, Масюковщіна, Кам'яна Гірка і інші. В один з дитячих садів на прийом запрошуються батьки, чия черга підійшла (з урахуванням дати постановки на облік). і на цьому виїзному прийомі, де присутні відразу кілька завідувачів прилеглими установами та спеціалісти управлінь, видається направлення в дитячий сад ", - розповідають в міністерстві.
А якщо це непроблемний мікрорайон, місце в найближчому саду отримають всі, хто прийшов за напрямком в сад, запевняють фахівці.
Чому одні діти отримують місце в садочку ближче до дому, інші - далі?
"При визначенні дітей в дитячі садки ми розглядаємо простір всього району. Побажання батьків враховуються. Але якщо в саду, куди сподіваються визначити дитини, місць немає, батькам запропонують інший дитячий сад", - пояснює фахівець.
Рік на рік не доводиться. В цьому році вільних місць може бути більше в одному саду, в іншій - в іншому, говорять в управлінні.
А місця в садку поруч з будинком може не бути в травні, зате воно може з'явитися пізніше.
Чи є можливість встати на чергу в конкретний сад?
Теоретично така можливість передбачена постановою Міносвіти №234. При постановці дитини на облік батьки можуть вказати дошкільний заклад, в яке хочуть потрапити. "З огляду на те, що нормативно-правовими актами принцип закріплення житлових будинків за певним дитячим садом не встановлено, при відсутності місця в ньому напрямок може бути видано в інший дитсадок, в зоні пішохідного доступу або по ходу руху громадського транспорту, що не суперечить законодавству", - коментують в міністерстві.
За бажанням батьків, дитини можна поставити на облік (а потім і визначити в сад) в тому районі, куди сім'я планує водити малюка в дитячий сад.
Чи можуть дитини визначити в сад в сусідній район?
Можуть. В Московський район, наприклад, їздять діти з Фрунзенського району, в якому ситуація з місцями в дитячих садах ще гірше.
Привозять дітей у садочки Московського району столиці та з Мінського району, бо на село Озерце та агрогородок Сениця є тільки один дитячий садок, а житлова забудова розрослася, пояснюють фахівці.
Дітей привозять також з Заславля і Дзержинська.
Якщо місць в найближчому саду немає і батько взяв напрямок в будь-який сад, чи знімуть його з обліку? Чи може він протягом року або на наступний навчальний рік отримати місце, що звільнилося в найближчому саду?
Якщо це проблемний мікрорайон, як Брілевічі, то з черги дитини не знімуть. Сім'я продовжує чекати місце в саду поруч з будинком. В інших випадках дитини дійсно знімуть з обліку, але якщо в бажаному саду з'явиться місце, ніхто не заважає перевести малюка, відзначають фахівці.
Інформація про наявність місць надається батькам по телефону і під час особистого звернення в управління освіти, спорту і туризму.
Якщо місце в саду звільняється (наприклад, сім'я поміняла місце проживання), завідуюча повідомляє про це в управління практично відразу ж. Але знову ж таки в проблемних мікрорайонах на місце, що звільнилося дитини приймають згідно з чергою.
Скільки дітей може бути в групі?
Групи переповнені зараз всюди. За нормою в групі ясел повинно бути 15 дітей, а списковий склад може бути 23-25. У звичайній групі за нормами має бути 20 дітей, а за списком їх може бути 25-30. Але як показує практика, якщо за списком в групі 25 дітей, то одночасно в сад приходить якраз десь 18-20 чоловік, розповідає фахівець.
Як дізнатися, які сади в районі кращі?
Рейтинги дошкільних установ не складають. Батьки самі цікавляться, в якому саду, наприклад, є басейн, пункт корекційної допомоги або групи з важкими порушеннями мови. Коли тато або мама беруть напрямок в сад, вказують, який садок краще.
Що робити тим, хто ще не взяв напрямок?
Чому, записавшись в чергу відразу після народження дитини, не можна потрапити в омріяний сад?
Як формуються групи?
Звідки взялася нічна чергу?
З якого віку можна потрапити в сад?
Коли дитину потрібно поставити на чергу в садок?
Для чого на облік стають відразу після народження малюка?
Як дізнатися, в яких садах місця розподіляють тільки в порядку постановки дітей на облік?
Коли потрібно брати напрямок в дитячий сад?