- Чим характеризується документ і де його наявність необхідно
- Які відомості тут вказують
- Хто має право оформити декларацію
- Як оформити самостійно
- Чи можна не оформляти
- Нюанси внесення змін
Серед важливих документів організацій та підприємств виділяється декларація пожежної безпеки. Вона необхідна як надійне підтвердження дотримання нормативів безпеки, пов'язаних з можливим загорянням і пожежею.
Декларація може складатися на все підприємство (організацію) або на окремі корпуси, будівлі, приміщення.
Чим характеризується документ і де його наявність необхідно
Наявність декларації є обов'язковим при введенні в експлуатацію багатьох об'єктів капітального будівництва, для яких передбачається експертиза документів на етапі проектування. Її складають для ряду об'єктів:
- будівель дитячих садків;
- інших дитячих установ;
- центрів для інвалідів і людей похилого віку неквартірного типу;
- госпіталів і лікарень;
- корпусів інтернатних освітніх установ і т. д.
Однак є і об'єкти, для яких складати декларацію необов'язково. Це, наприклад, гуртожитки та готелі, спальні корпуси пансіонатів і санаторіїв, житлові будинки (зокрема, багатоквартирні) з поверховістю до трьох поверхів.
Сюди ж включають будови видовищного та культурно-просвітницького призначення, нежитлові будівлі висотою менше трьох поверхів і площею до 1500 м2, які не є небезпечними і не володіють унікальним статусом.
Принцип декларування пожежної безпеки застосовується не тільки в Росії, але і в багатьох інших країнах.
Подаючи декларацію (а порядок тут строго повідомний), власник нерухомості має можливість уникнути тривалих узгоджень з офіційними органами, у веденні яких знаходиться пожежна охорона.
Власник сам вирішує, які вимоги потрібно виконати на об'єкті, яку саме протипожежну інструкцію підготувати. У декларацію також включається список нормативної документації, обов'язкової до виконання.
Є оману, що декларація з пожежної безпеки має якийсь термін дії. Але це все-таки не так. Даний документ є безстроковим. Він доповнюється зміни і уточненнями або розробляється знову в разі зміни ситуації на об'єкті або при зміні норм в сфері безпеки.
Які відомості тут вказують
Даний документ з пожежної безпеки починається з титульного листа з найменуванням декларованого юрособи або об'єкта.
Далі йдуть три розділи. перший присвячений оцінкою пожежного ризику . Також тут перераховуються заходи, присвячені протипожежної безпеки. На ділі оцінювання пожежних ризиків - досить складна річ.
Тут необхідно розраховувати ймовірність пожежі і успішність плану евакуації, оцінювати можливий вплив на людей, що знаходяться всередині будівлі, вражаючих факторів (вогонь, дим) і заходи, прийняті для зниження ймовірності пожеж.
Крім того, тут має розглядатися таке поняття, як індивідуальний пожежний ризик. Для знаходиться всередині будівлі в самому віддаленому місці від виходу людини цей ризик не може перевищувати однієї мільйонної за рік (це положення прописано в № 123-ФЗ).
Обійтися без розрахунку пожежного ризику і пропустити перший розділ декларації можна, якщо об'єкт зданий в експлуатацію до того, як в дію вступив № 123-ФЗ (це сталося влітку 2008-го).
Другий випадок - на об'єкті вже виконуються вимоги, встановлені техрегламентами та іншої нормативної документації в сфері пожежної безпеки (і це задокументовано).
Другий розділ присвячений оцінці можливої шкоди майну сторонніх осіб. Важливо відзначити, що у власника є можливість застрахувати відповідальність за шкоду, яка може отримати в результаті пожежі майно сторонніх осіб.
І саме в другому розділі вписуються реквізити страхової компанії. Можна відмовитися від страхування, але тоді збитки оцінюють своїми силами і визначають його розмір.
Якщо в будинку немає орендарів, які не передбачається зберігання майна сторонніх осіб, якщо дотримані всі необхідні протипожежні відстані , То в декларації можна написати, що збиток виключений.
У третьому розділі перераховують і протипожежні вимоги, які вже виконані, і вимоги, які повинні виконуватися відповідно до нормативної документації.
У цьому ж розділі вказуються різні заходи, що забезпечують безпеку: створення планів евакуації, установка датчиків оповіщення про задимлення і відкритому вогні і так далі.
При необхідності проконсультуватися з оформлення третього та інших розділів можливо в Держпожнагляду.
Хто має право оформити декларацію
Як правило, складанням декларації займається забудовник (якщо об'єкт поки ще на стадії проектування) або ж власник (якщо це вже реальний об'єкт).
Найбільш складним етапом експерти традиційно вважають проведення оцінки пожежних ризиків. Для такої оцінки необхідно мати спеціальні знання.
Зрозуміло, при бажанні власник або забудовник може вдатися до послуг спеціалізованої організації або консультанта. Втім, не можна забувати, що вартість подібних послуг може бути досить висока.
В цілому оформлення та подання декларації не вимагає отримання ліцензій, акредитації, і додаткових погоджень. Здавати таку декларацію теж вельми просто - її потрібно направити в Госпожнадзор МНС за звичайною поштою з повідомленням.
У багатьох також виникає питання, кому варто підписувати дану декларацію. На практиці найкраще, якщо це зробить директор.
Адже саме директором, як правило, підписуються договори на придбання і сервісне обслуговування систем протипожежного захисту та інші документи, пов'язані з цією темою.
Якщо ж в декларації стоїть підпис відповідального співробітника, то до неї бажано додати ще й довіреність, де буде сказано, що працівника справді делегується право підписати її.
Як оформити самостійно
Фахівці вважають, що, припустимо, самому власнику цілком під силу заповнити бланк цієї декларації. Особливо якщо не потрібно оцінки пожежних ризиків.
До керівників малого і середнього бізнесу у інспекторів з пожежної безпеки зараз більш лояльне ставлення. Вимоги дещо спростилися. Підприємці при оформленні цього документа не зіткнуться з непереборними труднощами.
Потрібно лише дотримати форму документа, встановлену наказом МНС Росії від 2009 року № 91. До речі, на офіційному сайті МНС можна навіть скачати зразки заповнення декларацій для різних типів будівель - це повинно допомогти в роботі.
Безумовно, на серйозних і великих підприємствах і організаціях, особливо якщо вони пов'язані зі зберіганням або виробництвом вибухонебезпечних речовин, оформлення протипожежної декларації слід довірити фахівцям.
Тут вже точно потрібно буде розраховувати ризики і укладати договір страхування на відшкодування шкоди стороннім особам.
Процес заповнення декларації стає значно складніше, але ж на таких підприємствах, як правило, працюють інженери, які відповідають за техніку безпеки. І вони в принципі можуть все розрахувати по що є суспільним надбанням методикам.
Чи можна не оформляти
За неоформлення декларації або вказівка в ній неправдивих відомостей можна отримати штраф відповідно до КпАП:
- для ВП він становить від тисячі до півтори тисячі російських рублів;
- для посадових осіб - від шести до п'ятнадцяти тисяч російських рублів;
- для організацій (юридичних осіб) - від 150000 до 200000 російських рублів.
Декларанту може загрожувати і кримінальне покарання. Якщо людині через недотримання заходів пожежної безпеки був нанесений важкий шкоди здоров'ю, винному може бути призначений:
- штраф до 80000 рублів або в розмірі зарплати чи іншого доходу за півроку;
- обмеження або позбавлення волі на строк до трьох років (стаття 219 КК РФ).
Якщо ж порушення приведуть до смерті одного або кількох людей, порушника можуть обмежити у свободі пересування на термін до 5 років або ж посадити на той самий строк (та ж 219 стаття КК РФ).
Нюанси внесення змін
Уточнення декларації відбувається шляхом додаткової реєстрації змін. Вони додаються до декларації як окремий документ.
Головне тут - це здійснити розробку самих змін і відповідних формулювань. А потім потрібно лише правильно, по формі скласти відповідний документ.
У нього повинен бути заголовок або шапка, де слід вказати реєстраційний номер змінною декларації. Текст може починатися з такого пасажу: «З 25 травня 2018 роки (число виставлено навмання як приклад) викласти розділ II декларації пожежної безпеки в такій редакції ...»
Ці зміни потрібно направити (разом з супровідним листом) для реєстрації в орган Держпожнагляду.
У супровідному листі необхідно послатися на законодавчі акти та накази МНС, що дозволяють вносити такі зміни (наприклад, варто послатися на вже згаданий наказ №91 МНС РФ).