- Закон на боці вагітних жінок Слід зазначити, що законодавча база РФ повністю лобіює інтереси майбутніх...
- 2. Припинення діяльності індивідуальним підприємцем
- 3. Строковий трудовий договір з вагітною жінкою
- 4. Ініціатива самої вагітної жінки
- Права майбутньої мами при ліквідації підприємства
- Права майбутньої мами при терміновому договорі
- Чи можливо звільнити вагітну жінку на випробувальному терміні
- Чи можна звільнити жінку, що працює за сумісництвом
- Ключові моменти при звільненні за власним бажанням
- Куди варто звертатися у разі незаконного звільнення вагітної жінки
- 1. Федеральна інспекція праці
- 2. Прокуратура
- 3. Федеральний районний суд
Закон на боці вагітних жінок
Слід зазначити, що законодавча база РФ повністю лобіює інтереси майбутніх мам і звільнити таку співробітницю на законних підставах практично неможливо не тільки в період вагітності, а й ще протягом тих 3 років, поки вона перебуватиме у декретній відпустці.
Однак існує ряд лазівок, якими можуть скористатися недобросовісні начальники. Саме тому про них не варто забувати і не втрачати пильності.
Нагадаємо, що закон передбачає всього 6 причин для запобігання трудових взаємин сторонами:
- За погодженням сторін.
- У разі закінчення дії строкового договору.
- За власним бажанням працівника.
- Звільнення з ініціативи роботодавця.
- Через порушення існуючих правил укладення трудового договору.
- З причин, не залежних від волі сторін (форс-мажорні обставини, такі як ліквідації підприємства).
Проте з усіх перерахованих причин, законними будуть всього кілька підстав для припинення трудових відносин з вагітною працівницею.
Як уже згадувалося, законних підстав для маневру зі звільненням у керівника не так вже й багато. Але, все ж, вони існують, і тому до них слід поставитися з максимальною увагою.
Цілком законними будуть дії керівництва в наступних випадках:
- Особисте бажання співробітниці припинити трудові взаємовідносини.
- Ліквідація підприємства.
- Припинення діяльності ІП, що забезпечував жінку робочим місцем.
- Наявність строкового договору з вагітною.
Так як питання досить насущний, слід розглянути кожен з пунктів окремо:
1. Ліквідація організації
Часом через банкрутство або ж через неможливість продовжити ліцензію на той чи інший вид діяльності, організація буває змушена припинити своє існування. Природно, що в такому випадку всі, без винятку, співробітники, в тому числі і майбутні мами, залишаються без робочих місць. І, на жаль, це цілком правомірно. Аналогічним чином справа йде при закритті філій підприємства, в разі, якщо головний офіс знаходиться в іншому місті.
Єдине в чому слід переконатися, що вас не водять за ніс, і підприємство дійсно повністю ліквідується, а не реорганізується. Якщо має місце перехід прав, то в цьому випадку вагітної співробітниці зобов'язані запропонувати інше місце, з урахуванням її кваліфікації.
2. Припинення діяльності індивідуальним підприємцем
Подібна ситуація мало чим відрізняється від ліквідації організації, тому і наслідки, по суті, одні й ті ж - ви залишаєтеся без місця, причому на цілком законних підставах. Звичайно ж, слід пам'ятати, що інсценувати подібне у ІП шансів куди більше, ніж у цілого підприємства.
Однак вивести на чисту воду можна і тих і інших. Для цього потрібно всього лише звернутися в податкову службу і попросити виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та індивідуальних підприємців. І, хоча ця послуга платна, проте вона допоможе вам зберегти в майбутньому куди більше коштів.
3. Строковий трудовий договір з вагітною жінкою
При наявності строкового трудового договору все не так уже й просто. Хоча багато роботодавців часто вдаються до такого виду договорів, як до панацеї в рішенні проблем з вагітними співробітницями, все ж не завжди їх дії є законними.
По-хорошому, вам повинні продовжити договір до моменту народження вашого малюка. Однак тут є один серйозний нюанс. Якщо ви свого часу зайняли місце відсутнього співробітника (наприклад, жінка також пішла в декрет), то в такому випадку звільнення цілком можливо. Вагітність в цьому випадку не буде аргументом, щоб зберегти робоче місце за тимчасової співробітницею, так як законом обумовлено, що договір укладений лише до моменту виходу замінного працівника.
4. Ініціатива самої вагітної жінки
Досить кумедним здається той факт, що поки деякі жінки борються за свої права, щоб зберегти не тільки робоче місце, але і всі належні пільги, інші, навпаки, борються за можливість покинути набриднути посаду.
Часто трапляється так, що співробітники відділу кадрів не підписують вагітної заяву про звільнення, посилаючись на законодавство, яке забороняє звільняти майбутніх мам. Проте як ви вже знаєте, підстав утримувати вас на посаді проти вашого бажання права у підприємства немає, адже закон не забороняє жінкам в цікавому положенні звільнятися за власним бажанням.
Права майбутньої мами при ліквідації підприємства
У разі ліквідації організації багато підприємців прагнуть всіма можливими способами заощадити свої кошти і тому часто пропонують своїм працівникам варіанти, що істотно можуть порушувати їх права, а то йдуть на відкритий обман, змушуючи підписати співробітників заяви про звільнення за власним бажанням.
У такій ситуації не варто забувати про свої права, не піддаватися на провокації і вимагати виплати належної грошової компенсації.
А ось коли справа стосується вагітних жінок, то керівник повинен бути подвійно акуратний, адже така співробітниця має право на ряд додаткових привілеїв:
- Персональне попередження про майбутнє звільнення за два місяці. Таке повідомлення має бути направлено вагітної співробітниці в письмовому вигляді за 2 місяці до планованого закриття компанії. Але за великим рахунком, керівник компанії повинен проявити належну повагу до положення такої працівниці і проінформувати її про ліквідацію підприємства, як тільки стало відомо про цей факт, в усній формі.
- Виплата вихідної допомоги . Подібне допомога виплачується всім співробітникам без винятку, в тому числі і майбутній мамі, і розмір такої виплати повинен відповідати її щомісячного заробітку.
- Збереження заробітку на час працевлаштування. Це ще один спосіб передбачений законом подбати про добробут вагітної жінки і підтримати у важкий для неї період пошуку нового робочого місця. Саме тому керівництво, припиняє свою діяльність організації, зобов'язана виплачувати працівниці в цікавому положенні її заробітну плату ще протягом двох місяців.
Права майбутньої мами при терміновому договорі
У разі якщо ви працюєте за строковим договором і дізналися про свою вагітність, не поспішайте засмучуватися. Згідно із законом з вами повинні продовжити трудовий договір на вашу письмовою заявою з доданою до неї довідкою про вагітність, до моменту народження вашого малюка і вашого виходу в декрет.
Правда, кожні три місяці ви повинні підтверджувати довідкою з жіночої консультації наявність вагітності (на щастя, частіше вони це вимагати не мають права). І лише після появи вашої дитини на світ, вас зможуть звільнити. Подібний договір має всі законні підстави бути розірваним протягом тижня після пологів.
Чи можливо звільнити вагітну жінку на випробувальному терміні
Нерідкі випадки, коли від неугодних майбутніх мам намагаються позбутися, мотивуючи це тим, що вона була прийнята на випробувальний термін і не виправдала надій начальства в суто професійних обов'язків. Однак законом заборонено застосовувати до вагітних випробувальний термін і як тільки ви повідомили про своє становище, керівництво організації зобов'язане прийняти вас офіційно на роботу і вже ніяк не має права звільняти.
До речі, на співбесіді при працевлаштуванні ви, аж ніяк, не повинні інформувати майбутнє начальство про свій статус і тим більше - надавати довідку про наявність чи відсутність вагітності (якщо тільки не улаштовуєтеся в місце, де праця вагітних заборонений законодавчо).
Чи можна звільнити жінку, що працює за сумісництвом
Закон досить суворий в питанні регулювання трудових відносин з вагітними жінками і говорить, що звільняти їх не можна. Це правило застосовується не тільки до жінок, які працюють на одному основному місці, але і до тих з них, що займаються суміщенням посад.
Тут особливо цікавим є той факт, що звільнити її не мають права навіть в тому випадку, якщо вона працює одночасно в двох жорстко конкурують і практично ворогуючих фірмах. Проте майбутній мамі слід подумати про власний психологічний комфорт і тому, чи настільки важливі гроші в даній ситуації.
Ключові моменти при звільненні за власним бажанням
Як уже згадувалося, ніхто не може вам перешкодити, якщо ви прийняли рішення самостійно покинути те, чи інше робоче місце. У житті буває всяке: переїзди, неможливість працювати за медичними показаннями, ну або ви цілком можете знайти найкраще місце.
Однак є нюанси, про які не слід забувати, якщо ви утвердилися в рішенні написати заяву про звільнення:
- Ви ні в якому разі не повинні підписувати таку заяву, якщо вас це змушують зробити (після вам буде досить складно довести, що на вас чинився тиск).
- Якщо ви, під дією емоцій, все ж підписали таку заяву і йдіть «в нікуди», то в подальшому ви зможете претендувати лише на мінімальні соціальні виплати, та й то, зібравши і надавши до відповідних органів масу папірців.
- Навіть якщо ваш намір підписати заяву про звільнення з усією відповідальністю, то ваш статус вагітної не звільняє вас від відпрацювання двох обов'язкових тижнів (винятком може послужити перебування в медичному закладі на збереженні; в такому випадку ви спрямовуєте свою заяву рекомендованим листом за адресою організації).
Рідко який начальник зуміє щиро порадіти положенню своєї підлеглої. Швидше за все, перше, про що він подумає - це майбутні клопоти у зв'язку з її новообретенним статусом. Звичайно ж, в якійсь мірі і керівництво можна зрозуміти, працівник з вагітної жінки не найкращий, та й майбутні подвійні виплати (допомога для жінки в декретній відпустці і зарплата замінює її співробітника) теж не додають радості.
Проте єдине про що потрібно думати панночці в положенні - це її дитина. Тому не здумайте «входить в положення» начальства і вестися на різні провокації.
Частина можливих варіантів вже були розглянуті раніше, проте фантазія роботодавців невичерпна, так що вони можуть вдатися до наступних приводів для звільнення:
- Присутність на робочому місці в стані алкогольного сп'яніння.
- Вчинення розкрадання, пошкодження або знищення майна компанії.
- Бездіяльність, що спричинило за собою втрату довіри роботодавця.
- Аморальну поведінку, яке несумісне з продовженням роботи.
- Розголошення будь-яких відомостей, що є комерційною таємницею.
- Дії, що призвели за собою матеріальні збитки роботодавцю.
- Неявка на роботу протягом двох і більше місяців.
Ні за ці, ні за інші дисциплінарні проступки, вагітну співробітницю звільнити не має права. Навіть якщо звинувачення і мають підстави. Загалом, якщо ви все життя мріяли вриватися в кабінет начальника без стуку, говорити все що думаєте і кому вважаєте за потрібне, а також бути на роботу коли вам заманеться, то, можна сказати, настав ваш «зоряний час».
Але якщо ви плануєте повернутися в цю організацію після декретної відпустки, то краще не доводити ситуацію до абсурду. Свої права можна і потрібно відстоювати, але ось перегинати палицю в бік відвертого хамства все-таки не варто.
Куди варто звертатися у разі незаконного звільнення вагітної жінки
Якщо ж у вас виникли хоч якісь сумніви на предмет вашого звільнення або ж ви впевнені у факті обмеження своїх законних прав, то можна звернутися за допомогою в наступні інстанції:
- Федеральна інспекція праці.
- Прокуратура.
- Федеральний районний суд.
1. Федеральна інспекція праці
У цю інстанцію краще звертатися, якщо порушення роботодавцем ваших прав не особливо серйозні і грубі. Але і в разі незаконного звільнення ви також можете до них звернутися. Для цього необхідно написати заяву, що викладає суть вашої проблеми, безпосередньо в самій Інспекції праці або направити його туди рекомендованим листом.
Протягом 10 днів інспекція зобов'язана розглянути вашу заяву і протягом місяця виїхати за місцем знаходження організації з перевіркою. Однак як показує практика, ця інстанція схильна затягувати справи і якщо ви потребуєте негайного поновлення на посаді, то має сенс відразу ж звернутися до суду.
2. Прокуратура
Цей варіант хороший тим, що прокуратура сама зобов'язана розібратися в обставинах справи і якщо порушення досить грубе, інстанція допоможе вам зі збором доказів для суду. Щоб заручитися підтримкою цього органу, вам також необхідно написати заяву і подати її рекомендованим листом. Протягом місяця вам прийде відповідь з питання.
Така відповідь істотно полегшить розгляд справи в суді, хоча, хто знає, можливо після роз'яснювальної роботи з боку представників прокуратури, ваше начальство і сама не захоче погіршувати справу, і відновить вас на посаді.
3. Федеральний районний суд
Це та інстанція, яка може примусити вашого недбайливого керівника не тільки відновити вас на колишньому робочому місці, але і зобов'язати його виплатити вам заробітну плату за весь період вимушених прогулів, а також змусити компенсувати вам в грошовому еквіваленті заподіяну моральну шкоду. Тільки варто пам'ятати, що подати позов до суду ви повинні протягом 1 місяця з моменту вручення вам копії наказу про звільнення або отримання вашої трудової книжки на руки.
Як ви вже зрозуміли, не варто вважати положення вагітної жінки абсолютно безпорадним. Це далеко не так, адже закон повністю на стороні майбутніх мам.
Тільки в цій ситуації не рекомендується забувати:
- Що ви повинні думати лише про благополуччя своєї дитини.
- Не піддаватися різноманітні хитрощі з боку начальства.
- Проявляти пильність, обережність і обачність, в разі, коли виник хоч якийсь натяк на можливість порушення ваших прав.
- Якщо ваші права все ж були ущемлені, то не втрачайте часу і відразу ж звертайтеся до відповідних органів, і краще до всіх інстанцій одночасно (на щастя, законом це не заборонено).