Реклама
Реклама
Реклама

Чи можуть звільнити вагітну на випробувальному терміні відповідно до Трудового кодексу РФ: причини звільнення, якщо жінка завагітніла до випробувального терміну або після

  1. Законодавча база щодо призначення вагітним випробувального терміну
  2. Вагітність на різних етапах випробувального терміну
  3. при працевлаштуванні
  4. Під час випробувального терміну
  5. причини звільнення
  6. невідомість положення
  7. порушення дисципліни
  8. Незадовільний результат проходження випробувального терміну
  9. За власним бажанням
  10. По згоді сторін
  11. Попадання під скорочення штату
  12. При ліквідації ІП або ТОВ
  13. При закінченні терміну трудового договору
  14. відповідальність роботодавця
  15. Куди звертатися вагітної при незаконному звільненні

Випробувальний термін - відрізок часу, протягом якого роботодавець оцінює професійну придатність співробітника і приймає подальше вирішення: найняти його на постійній основі або звільнити.

найняти його на постійній основі або звільнити

На особливу увагу заслуговує процедура звільнення вагітних жінок, найнятих на випробувальний термін. Наскільки можлива її організація, і як повинен діяти наймач, щоб не порушити закон?

Зміст статті

Законодавча база щодо призначення вагітним випробувального терміну

У Трудовому кодексі РФ передбачено, що в ряді ситуацій найняти співробітника на випробувальний термін не можна. В ч. 4 ст. 70 і ч. 1 ст. 207 ТК РФ йдеться, що до соціально вразливих категорій відносяться такі співробітники:

  • вагітні жінки;
  • матері, які виховують дітей до півтора років;
  • особи, переведені на робоче місце від іншого наймача;
  • молоді фахівці, що надходять на роботу протягом одного року з моменту отримання середньої або вищої освіти;
  • неповнолітні громадяни.

Виходить, що вагітні жінки мають безпосереднє відношення до тієї категорії осіб, яку не можна приймати на роботу на умовах випробування. Тому і питання, пов'язане зі звільненням вагітної співробітниці, поставлене некоректно.

Але є кілька застережень. Наприклад, працівниця добровільно підписала договір, знаючи про своє становище, повідомивши або не повідомив майбутньому начальникові, або вона не підозрювала про вагітність.

Вагітність на різних етапах випробувального терміну

Залежно від етапу випробувального терміну, на якому новина про вагітність надійшла роботодавцю, можна розглянути два варіанти.

при працевлаштуванні

Якщо роботодавець знав про становище співробітниці під час прийому на роботу, він не мав права встановлювати для неї термін випробування. Якщо він зробив це всупереч волі підлеглої, такий договір вважається недійсним, т. Е. Співробітниця вважається автоматично зарахованої в штат на постійній основі, тому звільнити її не можна ні за яких обставин.

Якщо жінка під час надходження на роботу не повідомила роботодавця про своє становище, остання сторона не несе відповідальності за встановлення випробування.

Під час випробувального терміну

Якщо вагітність настала під час терміну випробування, або жінка дізналася про неї за фактом прийому на роботу, а потім пред'явила наймачеві довідку з поліклініки, звільнити її як не пройшла випробування не можна.

Отримавши інформацію про вагітність співробітниці, роботодавець не має права на її звільнення, якщо тільки організація не ліквідується. Все, що потрібно від роботодавця - продовжити договір на підставі написаного робітницею заяви з додатком довідки про взяття на облік.

причини звільнення

Причин звільнення може бути кілька. Вони залежать від індивідуальних обставин.

невідомість положення

Якщо працівниця не знала про своє становище або знала, але навмисно не повідомила про це роботодавцю, звільнити її не вийде. Вона проходить випробувальний термін до кінця, і на неї будуть поширені всі пільги і привілеї, що покладаються вагітним жінкам.

В даному випадку діє законодавча норма ч. 1 ст. 261 ТК РФ . Винятковий випадок - ліквідація підприємства.

порушення дисципліни

В ст. 81 ТК РФ вказано комплекс причин, відповідно до яких співробітник може бути звільнений:

  • прогули;
  • порушення дисциплінарного характеру;
  • ігнорування виконання трудових обов'язків;
  • інші обставини.

Проте, в ст. 361 ТК РФ сказано, що єдине, що може зробити роботодавець у разі вагітності співробітниці - накласти стягнення у вигляді догани або зауваження або позбавити співробітницю премії.

Незадовільний результат проходження випробувального терміну

В незалежності від того, знав при прийомі на випробувальний термін чи ні про вагітність роботодавець, чи була жінка вже в положенні або завагітніла після працевлаштування, звільнити її з причини, що випробування не пройдено, не можна.

Часто підприємець вказує причину відмови - невідповідність тим вимогам, які необхідні для виконання обов'язків. Підтверджує права випробуваної стаття 71 ТК РФ .

Залякування керівника про створення неприйнятних умов жінці не обгрунтовані, і такі представники можуть понести кримінальну відповідальність.

За власним бажанням

В ст. 77 ТК РФ сказано, що вагітна співробітниця має право на звільнення в зв'язку з власним бажанням. Процедура здійснюється відповідно до ст. 80 ТК РФ .

Подача заяви відбувається за 2 тижні до передбачуваного дня відходу з роботи. Протягом усього цього часу є можливість скасування рішення.

По згоді сторін

Найчастіше роботодавці обходять умовності і обговорюють факт звільнення з співробітницями особисто. В ст. 77 прописаний порядок звільнення вагітної робітниці. Відбутися воно може в будь-який час, обумовлений сторонами.

Згідно із законом попереджати про звільнення боку один одного не зобов'язані. Все, що повинен зробити наймач - визначити останній робочий день, видати трудову книжку і провести розрахунок. Однак жінка наділена правом оскарження такого рішення в судових інстанціях.

Попадання під скорочення штату

Якщо посада була ліквідована з штатного розкладу, позбавити вагітну співробітницю посади роботодавець не має права. Він зобов'язаний запропонувати іншу вакансію, навіть якщо вона нижча за ту, яку займає вагітна жінка.

Головне, щоб вона відповідала стану її здоров'я. Якщо запропоноване місце роботи її не влаштує, вона може подати заяву на звільнення за власним бажанням.

При ліквідації ІП або ТОВ

Якщо організація припиняє своє існування, або індивідуальний підприємець припиняє діяльність, звільнити вагітну співробітницю можна на підставі ст. 61 ТК РФ . Однак мова йде про повну ліквідацію організації, а не про факт переходу власності іншій особі. Співробітницю варто оповістити про таке рішення завчасно за 2 місяці.

Також наймач зобов'язаний виплатити їй вихідну допомогу, розмір якого ідентичний сумі зарплати на місяць. Ще належить виплата до моменту наступного працевлаштування. В ст. 81 сказано, що вагітна може бути звільнена при виконанні трудових обов'язків в стінах представництва або філії юридичної особи.

При закінченні терміну трудового договору

Укладення угод може відбуватися на терміновій і безстроковій основі. Тривалість дії термінових договорів не може перевищувати 5 років.

Якщо термін дії документа підходить до кінця в період вагітності, відповідно до ст. 261 ТК РФ роботодавець зобов'язується його продовжити. Для цього потрібно написати заяву і надати довідки з медичної установи раз в 3 місяці, що є підтвердження положення працівниці.

відповідальність роботодавця

Незаконне звільнення вагітної співробітниці передбачає покарання за статті 145 Кримінального кодексу РФ . Це означає, що роботодавцю буде нараховано штраф розміром до 200 000 руб. або в сумі зарплати за 18 місяців.

Також його можуть притягнути до обов'язкових робіт на термін до 360 годин.

Куди звертатися вагітної при незаконному звільненні

Якщо наймач, знаючи про стан співробітниці, призначив їй випробування - це порушення закону, як і наступне звільнення. Залишати все, як є, не рекомендується, оскільки такі вчинки тягнуть за собою відповідне покарання. При грамотних діях звільненої співробітниці наймач може отримати штраф, а вона - повернутися на своє робоче місце.

Все, що для цього потрібно - звернутися до трудової інспекції. Діяти можна через районну прокуратуру або суд не пізніш як через місяць з моменту отримання трудової книжки.

У процесі взаємодії з державними службами вагітній жінці не доведеться доводити власну професійну придатність. Засвідчити той факт, що вона не придатна до виконання посадових обов'язків, повинен безпосередньо наймач.

Покарання за невідповідне закону дію він отримає не по ст. 145 КК РФ , А по чолі 27 КпАП РФ . Також вагітним жінкам, будучи уразливими і надмірно емоційними, не слід піддаватися на провокації з боку роботодавця і складати документ про звільнення за власним бажанням, т. К. Заперечити факт незаконності дій наймача в цьому випадку не вийде.

Нерідко на практиці відбувається так, що роботодавець не поспішає укладати з найманою співробітницею трудовий договір до моменту проходження випробувального терміну. Отримання звістки про вагітність навряд чи його поквапить.

У цьому випадку багато найманих співробітниці переконані, що відсутність трудового договору дає наймачеві право звільнити в будь-який момент, але це помилка. Адже виконання трудових обов'язків за фактом означає усне укладення договору. Тому від роботодавця вимагається офіційне оформлення всіх нюансів, а при відсутності згоди з вимогами підлегле - звернення до трудової інспекції.

Таким чином, звільнення вагітної співробітниці - складний процес, що вимагає особливого підходу і обов'язкового дотримання діючих норм законодавства. В іншому випадку роботодавцю загрожує кримінальна відповідальність.

Права вагітної жінки на роботі докладно описані в даному відео.

Наскільки можлива її організація, і як повинен діяти наймач, щоб не порушити закон?