Що ж робити жителям багатоквартирних будинків, в підвалах яких розміщені магазини, медичні клініки та інші комерційні підприємства? Щоб відповісти на це питання, потрібно згадати, як йшли в приватні руки допоміжні приміщення багатоповерхівок. Після розпаду СРСР підвали, горища та інші приміщення спочатку здавалися в оренду, а після проведення в них косметичних ремонтів на суму не менше 25% вартості орендарі отримували право викуповувати їх.
У 2004 р Конституційний Суд нарешті роз'яснив: «Допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. Д.) Передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема, створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього ».
У документі сказано, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери, інші підсобні та технічні приміщення). А нежитлове - це ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не відноситься до житлового фонду і є самостійним об'єктом нерухомого майна.
Згідно ст. 4, власники квартир і нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку, а також вимагати відшкодування винною особою збитків, завданих загального майна багатоквартирного будинку, в розмірі, який відповідає частці кожного співвласника (ст. 6).
У ст. 382 Цивільного кодексу з'явилося доповнення про те, що «спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (в тому числі допоміжні), несучі конструкції, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового чи нежитлового приміщення. А також будівлі і споруди, призначені для задоволення потреб всіх співвласників і розташовані на прибудинковій території, включаючи права на земельну ділянку, на якій розташовано багатоквартирний будинок і його прибудинкова територія.
Крім того, в законі «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» з'явилася ст. 26, згідно з якою «об'єкти, що належать до спільного майна багатоквартирного будинку, можуть за рішенням загальних зборів об'єднання передаватися в користування, в тому числі на умовах оренди, фізичним і юридичним особам за умови, що не погіршені умови експлуатації багатоквартирного будинку».
Таким чином, щоб повернути втрачене майно, мешканці повинні замовити будівельну експертизу про те, що підвал або інше допоміжне приміщення необхідні для обслуговування будинку, і це не окрема будівля.
А потім подати в суд позов з вимогою повернути ці приміщення у власність співвласників будинку. Шлях цей довгий, але по-іншому не вийде. Зате потім можна здавати той же підвал в оренду і отриманий прибуток направляти на власні потреби.
Розстрочка без відсотків
А тепер повернемося до питання, оплачувати зубодробильні платіжки або почекати до кращих часів. Власне кажучи, більше третини населення країни вже на нього відповіли. За даними Держстату, в жовтні 2016 року заборгованість за послуги ЖКГ склала 16,9 млрд. Грн. Найбільша заборгованість була у жителів Волинської та Вінницької обл. (Відповідно 152,9% та 106,9%), найнижча - в Івано-Франківській (25,2%). У нинішньому році ситуація буде тільки погіршуватися. У січні заборгованість зросла до 18 млрд. Грн., Не платять 46% населення.
Держава в свою чергу заборгувало 11 млрд. Грн. постачальникам послуг ЖКГ, які не можуть розплатитися за газ, мазут і вугілля. За словами глави Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, це може призвести до техногенної катастрофи - жителі країни залишаться без світла і тепла.
Тих, хто не платить за комуналку, можна розділити на дві групи: у одних просто немає грошей, а інші виходять з принципових міркувань. Якщо в 2015 р інфляція в країні склала 43,3%, то в 2016-му - 14,1%. У минулому році за рівнем інфляції Україна зайняла 18-е місце в світі.
Теоретично виходить, що якщо заплатити за комунальні послуги в кінці року, вийде дешевше. Але тільки в тому випадку, якщо не буде нарахована пеня.
Щоб цього уникнути, достатньо домовитися про реструктуризацію боргу. Це можна зробити на підставі постанови Кабінету Міністрів України №976 від 27 червня 2003 року "Про затвердження Порядку погашення реструктуризованої заборгованості та внесення поточних платежів за житлово-комунальні послуги».
Ще одна небезпека, яка чатує на неплатників, - постачальники послуг мають право вилучати майно боржників, включаючи квартири, в судовому порядку. Причому судочинство здійснюється не за загальними правилами, а на підставі судового наказу, який виноситься за спрощеною процедурою. Боржника на суд не викликають, судове засідання не проводять. Досить документів, представлених постачальником послуг про заборгованість відповідача. Наказ можна оскаржити протягом 10 днів після отримання його копії поштою. Тому дуже важливо вказати реальну дату його вручення.
У заяві про скасування наказу можна послатися на позовну давність, на помилки в розрахунках, на неналежну якість послуг або їх неповний обсяг і на незаконні тарифи. Згідно ст. 257 Цивільного кодексу, термін позовної давності становить три роки, а в ст. 258 зазначено, що стягувати штрафи і пеню можна тільки за рік.
Постачальники послуг, користуючись тим, що населення слабо розбирається в юриспруденції, часто домагаються свого. Наприклад, в минулому році у жителя Луцька, які не платив за комуналку багато років, заарештували квартиру і продали її за 450 тис. Грн., З яких 50 тис. Пішли на погашення боргу, а решту грошей віддали господареві. У тому ж році державні виконавці неодноразово вилучали у людей телевізори, велосипеди, холодильники, мікрохвильовки і навіть посуд, а потім розпродавали на аукціонах.
Зазвичай справа доходить до суду, якщо громадянин заборгував за комуналку понад 13 тис. Грн. Заборонено заарештовувати майно, якщо в квартирі проживають малолітні діти.
Так що краще скористатися розстрочкою на оплату послуг ЖКГ, яку в жовтні минулого року запровадив уряд. При цьому ніякі відсотки нараховуватися не будуть. Споживачеві достатньо написати заяву на ім'я керівника компанії, що поставляє тепло, і нараховуються суми опалювального сезону поділять на 12 місяців, що дозволить зменшити зимові щомісячні платежі вдвічі. Ця можливість надається тільки громадянам, які не отримують субсидії.
Слід також зазначити, що можна істотно заощадити, якщо платити згідно показань не загальнобудинкового лічильника, а індивідуального.
Тонкість полягає в тому, що в нових будинках з горизонтальною схемою опалення такий прилад можна без зусиль встановити. У старих будинках (хрущовках, сталинках) з вертикальною розводкою тепловики монтувати лічильники відмовляються. Така, наприклад, принципова позиція «Київенерго».
За словами експертів, тепловики навмисно дезінформують населення, щоб отримувати надприбуток. Насправді існує технічна можливість встановлювати лічильники і в старому житловому фонді. У Польщі, Чехії, Італії та Німеччини, наприклад, цю проблему давно вирішили. На кожному опалювальному приладі встановлюються недорогі прилади-розподілювачі, їх показання може зчитувати і сам господар квартири. Прилад вимірює температуру радіатора, а також повітря в кімнаті і обчислює коефіцієнт тепловіддачі, пропорційний виміряної різниці температур. На підставі загальнобудинкового теплоспоживання та показань розподільників обчислюється споживання тепла кожною квартирою і розмір плати за її використання.
Крім того, на батареї опалення встановлюються терморегулятори, за допомогою яких можна підтримувати температуру повітря в кожній кімнаті. Розподільник коштує 20-25 євро і стільки ж терморегулятор. Єдиний недолік цього методу - розподільники повинні бути встановлені як мінімум у 70% абонентів. Крім того, потрібно створити ОСББ. У нашій країні вже з'явилися виробничі та проектно-монтажні організації, що пропонують установку розподільників.
До речі, житель Харкова Андрій Мацкевич встановив звичайні лічильники тепла на батареї в квартирі з вертикальною розводкою і оплачує тепло, яке дійсно використовує. Про те, як це зробити, він докладно написав у своєму блозі matskevich.dp.ua/26. У 2015 року на опаленні він економив 340 грн. у місяць. У 2017-му, з огляду на, що тарифи різко збільшилися, економія значно зросте.
Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...
Що ж робити жителям багатоквартирних будинків, в підвалах яких розміщені магазини, медичні клініки та інші комерційні підприємства?