Реклама
Реклама
Реклама

Держхолдинг знайшов спосіб позбутися від проммайданчиків - Реальний час

  1. Іван Єгоров дав команду «продавати»
  2. Пізня розчищення: з 12 об'єктів вибуло три
  3. Urban чотирирічної витримки
  4. «Ак барс Девелопмент» взяв «золоті» землі абх
  5. На конвеєр «голландських» аукціонів

Бізнес-групі після кількох років простою вдалося продати землі під житлову забудову

«Ак Барс Холдинг» нарешті розпечатав фонд з непрофільних активів, продавши в кінці року найбільш привабливі з них - кілька земельних ділянок в історичному центрі Казані. Зате простоюють третій рік промислові майданчики ліквідованих заводів «Хітон», «Холод» і ін. загальною вартістю в 1,68 млрд рублів можуть бути виставлені на «голландські» аукціони. Як з'ясувало «Реальний час», компанія Івана Єгорова уклала агентську угоду з «Російським аукціонним будинком», погодившись піти на 30% зниження ціни Казанського хлібозаводу №7.

У цьому році «Ак барс Холдинг» актуалізував власну базу даних непрофільних активів, куди списуються неліквіди всіх збанкрутілих всередині холдингу компаній. В оновлений буклет-презентацію, випущений недавно для поширення серед потенційних покупців нерухомості, включені переважно активи ліквідованих казанських підприємств самих різних мастей.

Іван Єгоров дав команду «продавати»

Це збанкрутілих виробник товарів народного хімії «Хітон», колись відоме казанське підприємство ВАТ «Татарське республіканське об'єднання« Холод », закриті казанські хлібозаводи №1 і №7, що входили в« Об'єднану хлібну компанію ». Кожному виставляється об'єкту присвячена окрема сторінка з докладним описом його розташування, повного переліку виробничого обладнання та технічних умов його функціонування (електрична потужність, водопостачання).

Якщо останній раз «Хітон» відбив виручку за 2012 рік в розмірі 302 млн, коли ним керував брат глави абх Валерій Єгоров, то тепер його майно хочуть продати за 650 млн рублів. А ось комплекс з 12 будинків об'єднання «Холод», які зараз здаються в оренду «Міка-Інвест», виставляються за 300 млн рублів.

А ось комплекс з 12 будинків об'єднання «Холод», які зараз здаються в оренду «Міка-Інвест», виставляються за 300 млн рублів

Якщо останній раз «Хітон» відбив виручку за 2012 рік в розмірі 302 млн, то тепер його майно хочуть продати за 650 млн рублів. фото rt.rbc.ru

За виробничі майданчики хлібозаводів просять 135 млн рублів, хоча до моменту їх приватизації в 2005 році вони приносили виручку понад 400 млн рублів. До того моменту всі сім хлібозаводів входили в ВАТ «Об'єднана хлібна компанія», яка управляла їх активами. За даними ОХК, на підприємствах випікалося більше 150 найменувань хлібобулочних виробів на 2 млрд рублів. Вони займали домінуючі становище, займаючи від 75% до 88% хлібного ринку Казані. Однак голова правління Союзу виробників хліба РТ Ільдар Никифоров завжди скаржився на те, що малі пекарні наступають їм на п'яти, позбавляючи рентабельності. В результаті в 2014 році Об'єднана хлібна компанія була збанкрутує за позовом «Булочно-кондитерського комбінату», що входить в абх, але її вивіска продовжує залишатися на історичній будівлі офісу на Островського, 100.

Всього в списку на відкритий продаж значиться 8 промислових споруд із земельними ділянками в Казані і активи одного підприємства Нижнєкамська. Їх сукупна вартість, за попередньою оцінкою самого абх, становить 1,62-1,7 млрд рублів. Як стверджують в компанії, в цьому році від керівництва абх пішла пряма команда «продавати», так як реанімувати їх неможливо, а нескінченно тримати «мертвим вантажем» на балансі держхолдингу - значить грати на їх подальше знецінення.

Пізня розчищення: з 12 об'єктів вибуло три

Насправді абх оголосив про великий розпродаж неліквідних промислових залишків, що вилетіли з виробничою орбіти холдингу, задовго по випуску інформаційного буклету для інвесторів. Нагадаємо, ще в кінці 2016 року компанія вперше розмістила на своєму сайті перелік недіючого майна з докладною геолокації. Правда, тоді в ньому значилося трохи більше об'єктів - 12 різного роду споруд загальною вартістю 1,8 млрд.

При побіжному перегляді відразу виявляєш, що список неліквідів-2018 майже точь-в-точь повторює попередній каталог, причому з тих пір не змінилися і цінники. Різниця лише в тому, що з актуального переліку абх вибули декілька земельних ділянок в центрі Казані із заявленою тоді вартістю близько 200 млн рублів, а також одноповерхова нежитлова будівля в Альметьевске вартістю 4,2 млн рублів. Зате замість них список поповнився новим спорудою - Нижньокамськ будпідприємств вартістю 19,5 млн рублів.

Зате замість них список поповнився новим спорудою - Нижньокамськ будпідприємств вартістю 19,5 млн рублів

Комплекс з 12 будівель об'єднання «Холод» виставляється за 300 млн рублів. фото tatar-inform.ru

Urban чотирирічної витримки

У абх підтвердили, що ротація об'єктів пов'язана з їх продажем, а не з формальним винятком з інформаційного каталогу. «До початку цього року найбільш привабливі земельні ділянки в центрі Казані були продані, так як сам холдинг не займається девелопментом», - повідомив «Реальному часу» джерело в компанії. Йдеться про двох суміжних земельних ділянках загальною площею 2 га і 6 га, розташованих в Радянському районі поруч з елітними житловими масивами «Казань XXI століття». Угоди були завершені в кінці січня.

Одночасно з ними був проданий невеликий наділ на золотий милі Казані по вулиці Островського (землі знаходяться на території закритого у 2010 році казанського хлібозаводу №1). Хто став їх новими правовласником, в компанії назвати відмовилися, як, втім, і вартість. За оцінками директора торгового дому нерухомості «Валері» Валерія Абсалямова, «ринкова вартість двох ділянок в Радянському районі може бути в межах 80 млн рублів». Гендиректор «А-Девелопмент» Мурат Ахмеров додав, що середня ціна становить 4-5 млн за сотку без прив'язки до локації. «Зараз не так багато охочих грати на ринку нерухомості, тому ринкова вартість наближена до кадастрової», - відзначили обидва експерти.

Говорячи про золотий милі, Мурат Ахмеров нагадав, що покупцем прилеглого до історичної будівлі на Островського, 100, великої ділянки землі є девелоперська група «Д-груп» Тлеулінова. «Кілька років тому вони анонсували проект зі зведення тут офісного бізнес-центру« Урбан », що цілком логічно. Адже у них є досвід інвестування в подібні об'єкти - це офісний бізнес-центр «Горобина» класу B + на вулиці Сайдашева », - розповів він.

У абх уточнили, що сама будівля хлібозаводу як і раніше залишається в їх власності і зносити його не збираються. «На сьогоднішній день там знаходиться дочірня компанія холдингу ТОВ« ТД «Білий Барс». А прилеглий ділянка була продана 4 роки тому «Д-Груп», - йдеться у відповіді абх на запит «Реального часу». Незважаючи на те, що проект забудови на території закритого хлібозаводу №1 кілька років був презентований президенту РТ Рустама Мінніханова, це місце продовжує пустувати не перший рік. «Зазвичай інвестор купує земельну ділянку вже під готовий проект і швидко починає його забудовувати», - міркує Валерій Абсалямов. Якщо відбувається навпаки, то може бути, купували для подальшого перепродажу? Правда, в керівництві «Д-груп» запевнили, що недавно отримали дозвіл на будівництво офісного центру, а зараз йде пошук фінансування.

Правда, в керівництві «Д-груп» запевнили, що недавно отримали дозвіл на будівництво офісного центру, а зараз йде пошук фінансування

Земельний масив навколо озера Ковалівське в 326,9 тис кв.м продається не перший рік. фото catcher.fish

«Ак барс Девелопмент» взяв «золоті» землі абх

А ось вільні землі абх в Радянському районі перейшли в розпорядження «Ак барс Девелопмент», повідомив «Реальному часу» Талгат Абдуллін. «Тут буде побудовано комфортне житло. Проект розробляється », - обійшовся без подробиць власник.

Зараз в фінальну стадію вийшли переговори про продаж приміських земель в селищі Піщані Ковалі Лаішевском району, повідомили в абх. Земельний масив навколо озера Ковалівське в 326,9 тис. Кв. м продається не перший рік. Він міг би стати альтернативою елітного селища Воронівка, що знаходиться на іншій стороні від магістралі Матюшінского тракту. Але чи то приміські селища остаточно перестали цікавити девелоперів, то їх не влаштовує ціна. Кадастрова вартість позначена в 44 млн рублів. Так як угоди немає, то і ділянка потрапила в каталог продаваних в 2018 році об'єктів.

На конвеєр «голландських» аукціонів

Найбільш важкими і непідйомними для продажу є промислові майданчики, відзначили опитані «Реальним часом» девелопери. Врахувавши сумний досвід багатьох років, «Ак барс холдинг» уклав в цьому році договір про реалізацію об'єктів нерухомості з « Російським аукціонним будинком ». А як відомо, улюбленим прийомом РАД є «голландський» аукціон на пониження ціни, завдяки чому організатор торгів збирає максимально можливу аудиторію потенційних покупців. Відомо, що в минулому році за цією моделлю було продано до 80% заставних активів Ощадбанку.

«До сих пір у всіх виставлених на продаж об'єктів нерухомості були різні агенти, які не пов'язані між собою, - пояснило джерело в абх. - На відміну від них РАД має постійно діючий інформаційний ресурс і торговий майданчик, так що, може, щось вийде ». У РАД підтвердили, що їм передали на торги лише одну проммайданчик хлібозаводу №7 в Дербишкі, хоча вони претендували як мінімум на три об'єкти. Можливо, в разі успішних торгів абх передасть інші занедбані активи.

Стартова ціна РАД на перший об'єкт склала 75 млн рублів проти 90 млн, названих абх. Фактична ціна продажу може бути нижче і на всі 30%: ціна відсікання позначена і зовсім на рівні 60 млн рублів. Взявши об'єкт на реалізацію, РАД провів власну оцінку, близьку до поточної ринкової ситуації. Перші торги призначені на кінець березня.


У РАД передали на торги лише одну проммайданчик хлібозаводу №7 в Дербишкі. фото auction-house.ru

Гендиректор «А-Девелопмент» Мурат Ахмеров впевнений, що єдиним лотом продати нерухомість мастодонтів навряд чи вийде. «Зараз величезні промислові майданчики практично не купуються. Краще їх роздробити на кілька невеликих лотів, щоб їх могли потягнути малі підприємства. Але для цього необхідно провести реновацію. Це все-таки краще, ніж нічого », - рекомендує він. «Теоретично землі під промплощадками можна було б перевести в категорію житлового будівництва, - пропонує свій рецепт монетизації занедбаних земель Валерій Абсалямов. - Подібних прикладів в Казані чимало, але чи захоче місто йти на такі поступки абх? ».

Луїза Ігнатьєва

Якщо відбувається навпаки, то може бути, купували для подальшого перепродажу?
Подібних прикладів в Казані чимало, але чи захоче місто йти на такі поступки абх?