- Обов'язки засновників
- Обов'язки директора
- Визначення та її різновиди
- Хто і в яких випадках залучається
- процедура залучення
Поточна заборгованість ТОВ покривається за рахунок активів підприємства.
Субсидіарну відповідальність засновників і директора особистим майном виникає в разі доведення суспільства до банкрутства внаслідок їх дії або бездіяльності.
Обов'язки засновників
Засновники (власники) ТОВ - юридичні або фізичні особи, які прийняли рішення про організацію товариства та формування статутного капіталу . Після реєстрації товариства протягом 4-х місяців вносяться частки фонду, мінімальна сума якого для стандартних видів діяльності становить 10 тисяч рублів.
Засновники мають право приймати основні рішення по веденню діяльності компанії. Для контролю поточної діяльності засновники призначають директора. Вибір керівника здійснюється засновниками до реєстрації ТОВ . Протокол про призначення директора входить до складу документів, які подаються на реєстрацію. Кандидатура може підбиратися зі складу засновників.
Обов'язки директора
При складанні установчих документів визначаються права і обов'язки директора. Умови роботи керівника вносяться в Статут і дублюються в посадової інструкції , Яка складається для найманих працівників, включаючи директора. При відсутності чітко прописаних обов'язків відповідальність визначається ТК РФ і ГК РФ.
Керівник - виконавчий орган, від рішень якого залежить ефективне функціонування підприємства.
За порушення законодавчих норм директор може нести адміністративну відповідальність за дії:
- ведення діяльності без реєстрації ККМ і порушення касової дисципліни;
- недотримання термінів звітності перед органами контролю;
- порушення правил торгівлі, прав споживачів, забезпечення якості продукції;
- ведення діяльності без ліцензії;
- інші дії і рішення, які порушують вимоги трудового, протипожежного, міграційного і податкового законодавства.
Крім адміністративного штрафу директор може нести кримінальне покарання за дії або бездіяльності, що призвели до доведення ТОВ до істотного матеріального збитку і банкрутства. У разі, якщо факт буде доведений, посадова особа буде нести відповідальність згідно з чинним законодавством.
Субсидіарну відповідальність директора з покриттям боргів власним майном виникає тільки у разі банкрутства ТОВ і доведеності умислу нанесення збитку або упущення матеріальної вигоди.
Визначення та її різновиди
Засновники відповідають за боргами в межах статутного капіталу, внесеного грошовими коштами і майном, що не є субсидіарної відповідальністю. Кошти статутного капіталу можуть бути витрачені при недостатності активів для погашення поточних боргів, але дії можуть ініціювати банкрутство.
Під субсидіарної відповідальністю розуміють спільні зобов'язання підприємства та осіб, що визначають діяльність підприємства - засновників і керівника, що виникли за претензіями третіх осіб.
Зобов'язання виникають при ініціації процедури банкрутства і недостатності майна для покриття боргів перед кредиторами. Поняття і порядок дій визначено в законі «Про неспроможність (банкрутство)».
Семінар з даної теми можна переглянути в наступному відеоролику:
Для виникнення даної відповідальності посадових осіб повинні бути виявлені обставини:
- Порушення обов'язків, які спричинили заподіяння шкоди або збитків.
- Взаємозв'язок між діями або бездіяльністю особи, які спричинили наслідки у вигляді збитків або банкрутства.
- Винність (умисел) посадової особи.
Відповідальність виникає при доведення діями або бездіяльністю осіб підприємства до збитку або банкрутства. Претензії можуть бути пред'явлені після настання процедури банкрутства і до її закінчення.
Хто і в яких випадках залучається
До субсидіарної відповідальності притягуються засновники, керівник, члени ліквідаційної комісії.
Відповідальність може виникнути для категорій посадових осіб:
- Засновників і керівників у разі проведення операцій або схвалення їх укладення, якими завдано збитків контрагентів і партнерів - кредиторів підприємства. Винність керівника може бути відсутнім, якщо буде доведено ведення їх дій за вказівкою засновників.
- Членів і голови ліквідаційної комісії в разі порушення порядку заяви про банкрутство.
- Керівника при виявленні недостатньої збереження ділових паперів підприємства - звітності, документів фінансового, кадрового, складського чи іншого обліку. Відповідальність директора також виникає при спотворенні або приховуванні даних, які подаються про майно.
Особи не залучаються, якщо буде доведено, що їх дії несли розумний характер відповідно до законодавчих норм.
Законодавство дозволяє залучати за зобов'язаннями підприємства-банкрута не тільки керівників і засновників, діючих на момент початку процедури банкрутства, а й колишніх посадових осіб в рамках позовної давності. Заміна осіб, винних у банкрутстві, не дозволяє піти від відповідальності.
процедура залучення
Пред'явлення претензій до посадових осіб ТОВ можливо в процесі процедури банкрутства. Залучення посадових осіб до субсидіарної відповідальності можливо тільки в порядку судового розгляду і на підставі рішення, винесеного судом. У разі визнання вини особи відповідають за боргами власним майном, за винятком особистих речей, необхідних для підтримки життєдіяльності.
Процедура банкрутства означає призначення судом конкурсного керуючого - особи, в обов'язки якого входять виявлення конкурсної маси і погашення боргів перед кредиторами шляхом продажу майна.
У процесі конкурсного управління подати заяву про притягнення контролюючих ТОВ осіб мають право:
- Конкурсний керуючий.
- Кредитори, заборгованість перед якими не була погашена в процесі конкурсного виробництва. Особи повинні бути внесені до реєстру кредиторів.
- Органи контролю - податкові та аналогічні інстанції. У практиці є прецеденти випадків, коли під час банкрутства фірми-одноденки борги покривають посадові особи підприємства.
Переважне право на пред'явлення позову має конкурсний керуючий. Претензії від кредиторів і уповноважених органів висуваються тільки в разі бездіяльності керівника.
Заява повинна підкріплюватися:
- Документами фінансового аналізу, які доводять вину посадових осіб у формі дії або бездіяльності.
- Посиланнями на закони і підзаконні акти.
- Копією реєстру боржників - при подачі заяви кредитором.
- Випискою з розрахункового рахунку боржника.
- Копією запиту керуючого до керівника про повноту передачі даних.
- випискою з ЕГРЮЛ боржника з актуальною датою.
Для формування пакету документів кредиторами допомогу в підготовці даних здійснюється керуючим. ИФНС не вдається до допомоги третіх осіб, всі необхідні про боржника відомості інспекція отримує шляхом проведення зустрічних перевірок та направлення запитів.
Подача заяв про притягнення може здійснюватися в період процедури банкрутства. Позов, поданий після закінчення процедури, Арбітражним судом не розглядається.
Більш детально про даний вид відповідальності можна дізнатися з наступного відеоматеріалу: