Банк-кредитор просить у челябінського суду визнати померлого боржника банкрутом і реалізувати його майно. Чи реальна така процедура і чи допоможе це спадкоємцям звільнитися від боргів, дізнавався Chelfin.ru.
ПАТ «Сбербанк России» звернувся до Арбітражного суду Челябінської області із заявою, в якому вважає за потрібне ввести процедуру реалізації майна, яка застосовується в справі про банкрутство померлого громадянина. Банк просить визнати вимоги до даного боржнику обгрунтованими, так як він не виконав свої боргові зобов'язання, сума яких склала майже шість мільйонів рублів. Обгрунтованість заяви кредитора буде перевірятися в судовому засіданні.
Експерт Загальноросійського народного фронту В'ячеслав Курилін називає цю ситуацію абсолютно реальною. Мало того, вона передбачена законом. «Це зроблено для зручності кредитора або родичів-спадкоємців, так як визнання померлого боржника неспроможним може врятувати спадкоємців від його боргів», - пояснює В'ячеслав Курилін, розповідаючи, що сам брав участь в подібному судовому процесі, і вся сім'я повністю скористалася законом про банкрутство. Людина, маючи великі борги і застави у банку, загинув. У спадок ніхто з родичів не вступив. Але банк-кредитор спробував визнати, що маленька дитина загиблого все-таки вступив в спадщину шляхом використання його майна і після досягнення повноліття повинен взяти на себе всі ці зобов'язання. Активісти ОНФ змогли відстояти права дитини.
Крім цього, за всіма боргами цієї людини цивільна дружина була поручителем. Вона сама вирішила піти в банкрутство, так як її доходи не дозволяли розрахуватися. Після цього банк подав заяву на банкрутство померлого боржника, для того щоб реалізувати заставлене майно. «Оскільки спадкоємця немає, то майно визнається відумерлою, і для банку, з точки зору реалізації, це досить серйозні проблеми. А за допомогою процедури банкрутства померлого вони зможуть реалізувати все майно боржника », - пояснює експерт.
Він також звернув увагу, що сьогодні в Челябінській області близько 300 справ з питань банкрутства фізичних осіб, але ця цифра постійно змінюється, причому не завжди в більшу сторону. «Зараз є такий негативний момент - юристи беруться за процедуру банкрутства, готують документи, але толком нічого не роз'яснюють боржникам: ні про наслідки, ні про вартість, ні про час, - продовжує В'ячеслав Курилін. - Після того, коли люди приходять до суду, і суддя роз'яснює їм всі нюанси, вони відмовляються від процедури ».
Експерт зазначає, що сьогодні спостерігається не тільки приплив справ з питань банкрутства, але і відтік. У ОНФ було приблизно 500-600 претендентів на банкрутство, і тільки кожна десята справа було взято в роботу. «Багато хто, не розуміючи до кінця, що таке банкрутство, через невеликі боргів хочуть піти на це, - говорить експерт. - Особливо молоді люди, які мають борги по 500-600 тисяч рублів. Я їх називаю "легковажні банкрути", і частіше таким доводиться відмовляти, так як наслідки і витрати будуть серйозніше, ніж сам борг ».
Вводячи норми про банкрутство фізосіб, законодавець не міг залишити питання про неспроможність померлого громадянина, зауважують юристи адвокатського бюро «ЛЕ-АРМ». За їх словами, нові правила стали надбудовою, ще одним інструментом стягнення боргів для кредиторів з померлого боржника. Тепер можна стягувати борг як з спадкоємців безпосередньо - в межах перейшов їм майна, так і з померлого шляхом реалізації майна за допомогою процедури банкрутства.
«Загальні принципи майнової відповідальності спадкоємців за боргами спадкодавця практично не змінилися, - пояснює адвокат адвокатського бюро« ЛЕ-АРМ »Марія Ларіонова. - І раніше спадкоємці відповідали лише в межах вартості успадкованого майна. Однак тепер є можливість, крім стягнення боргу з спадкоємців в загальносуспільному порядку, отримати заборгованість померлого за допомогою процедури банкрутства ». У таких випадках, уточнює фахівець, це виправдано за умови, що сума боргу досить істотна.
Крім цього Марія Ларіонова каже, що процедура банкрутства померлого спрямована на забезпечення балансу інтересів усіх кредиторів. Саме в процедурі буде визначено перелік кредиторів, оцінено і реалізовано майно. Застосування цих норм допоможе спростити отримання кредиторами боргу. «Принаймні, така була ідея законодавця, і саме так аналогічні норми діють в іноземних юрисдикціях. Як сформується наша практика - покаже час », - вважає фахівець, додаючи, що випадки пред'явлення вимог про визнання померлого громадянина банкрутом поодинокі.
Втім, зараз трохи завершених процедур банкрутства фізичних осіб. «Найцікавіше для звичайного (живого-здорового) боржника в банкрутство - це можливість в результаті звільнитися від боргів, - продовжує експерт. - Звільнення від боргів надає суд. Про це повинно бути спеціально зазначено в судовому акті, завершальному процедуру ». Також Марія Ларіонова звернула увагу, що законом визначено коло випадків, коли суд не звільняє боржника від виконання зобов'язань. Всі ці випадки пов'язані з різними зловживаннями, досконалими боржником. Однак тепер уже є практика, коли суд розширено тлумачить закон і відмовляє боржникові у звільненні тільки на тій підставі, що при отриманні чергового кредиту його дохід був менше щомісячного платежу.
Керуючий партнер юридичної компанії «Гаврюшкін і Партнери» Сергій Гаврюшкін розповідає, що в усі часи питання банкрутства викликали величезний інтерес громадян, особливо з появою процедури банкрутства фізичних осіб. «Введено це порівняно недавно, тому судової практики не так вже й багато. Завдяки нововведенням в законодавстві про банкрутство з'явилася можливість банкрутства громадянина в разі його смерті (ст. 223-1 Федерального закону "Про неспроможність (банкрутство)") », - зазначає фахівець, пояснюючи, що провадження у справі про банкрутство громадянина може бути порушено після його смерті або оголошення її померлою за заявою конкурсного кредитора або уповноваженого органу, а також осіб, зазначених в абзаці першому пункту 4 цієї статті 223-1 Федерального закону «Про неспроможність (банкрутство)». Особливо слід звернути увагу на наступне: до спадкоємців померлого переходять як майно боржника, так і його борги. Тому процедура банкрутства допомагає реалізувати наявне у боржника майно, тим самим покривши суму боргу. Це вигідно, коли сума заборгованості дуже велика. Крім того, слід пам'ятати, що законодавство про банкрутство виділяє види майна, які до складу ліквідаційної маси включені бути не можуть.
Одне з перших в Росії «Визначень про завершення процедури реалізації майна» з'явилося на сайті Арбітражного суду Челябінської області. В цілому, за даними відомства, за шість місяців 2016 року до суду надійшло 467 заяв на банкрутство фізичних осіб. З них на сьогоднішній день повністю завершені 42 справи.