- По-скільки обійдеться процедура банкрутства фізичної особи?
- Умови для визнання банкрутом фізичної особи
- Документи для визнання банкрутом фізичної особи:
- Процедура визнання банкрутом фізичної особи

Перший крок, який необхідно зробити - зважити всі позитивні і негативні умови процедури банкрутства, врахувати всі можливі наслідки, грамотно оцінити свої фінансові можливості. І, звичайно, вирішити для себе, чи готові ви до цього, і якщо готові, то Денис Малахов, провідний юрист компанії «Дельта консалтинг», пояснює подальші кроки.
По-скільки обійдеться процедура банкрутства фізичної особи?
Банкрутство фізичної особи займає по часу в середньому від 8 до 12 місяців в залежності від того, на якій стадії завершиться процедура.
Законом встановлено плату за послуги арбітражного керуючого в розмірі 10 тисяч рублів, однак за таку суму жоден арбітражний керуючий працювати не стане. В середньому вартість його послуг складає від 120 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за весь термін процедури, наприклад в Москві банкрутство фізичних осіб обійдеться дорожче, а в регіонах відповідно значно дешевше.
Сума може бути нижче, якщо у юристів, з якими ви працюєте є свій арбітражний керуючий. Сюди не входить оплата державного мита за подачу заяви до суду (6 тисяч рублів), а також поштові витрати і витрати нотаріуса для складання довіреності.
Отже: ви, все добре обміркувавши, вирішили почати процедуру. Ось що необхідно знати.
Умови для визнання банкрутом фізичної особи
1) Наявність заборгованості перед кредиторами в розмірі не менше 500 тисяч рублів.
2) Затримка по виплатах перед кредиторами більш ніж на три місяці.
3) Неплатоспроможність (це означає, що після щомісячних виплат по кредитах на руках залишається менше прожиткового мінімуму).
У разі, якщо громадянин відповідає цим умовам, то він має право подати заяву про визнання себе банкрутом.
Але перш, ніж скласти заяву, необхідно зібрати повний пакет документів, які потрібно додати до заяви про банкрутство. Звичайно, юристи можуть зібрати необхідні документи за дорученням за вас.
На збір документів може піти приблизно два тижні. Нижче наведено перелік документів, вказаний в законі про банкрутство, однак в залежності від випадку список може бути більше або менше. В цілому в пакет повинні входити: документи, що підтверджують наявність заборгованості (договір, розписка), підстава її виникнення (претензія, акт звірки) і папери, що підтверджують нездатність боржника задовольнити вимоги кредиторів (довідка про доходи, виписка з банківського рахунку).
Документи для визнання банкрутом фізичної особи:
- Виписка з ЕГРІП максимум п'ятиденної свіжості, що підтверджує наявність або відсутність статусу ВП.
- Список кредиторів із зазначенням ПІБ (або найменування), адреси і з сумами заборгованостей. Окремо вказується сума обов'язкових платежів, що виникли в період здійснення діяльності як ІП (якщо таке було).
- Опис майна громадянина, в тому числі і заставного із зазначенням заставодержателя (наприклад, квартира, взята в іпотеку і вказівку банку, в якому вона взята).
- Копії документів, що підтверджують право власності громадянина на його майно, а також на об'єкти інтелектуальної власності (якщо все це у нього є).
- Копії документів про таких операціях, здійснених протягом попередніх 3 років: про операції з нерухомістю, з цінними паперами, з частками в статутному капіталі, з транспортними засобами, про угоди на суму понад 300 тисяч рублів.
- Якщо боржник є акціонером або учасником в юридичну особу, то потрібен список акціонерів або учасників.
- Відомості про отримані доходи та утримані податки за попередні три роки.
- Довідки з банку про наявність рахунків, вкладів, залишків на рахунках.
- Копія СНІЛС, а також відомості про стан індивідуального особового рахунку.
- Копія рішення про визнання громадянина безробітним (видається службою зайнятості), якщо, звичайно, він безробітний.
- Копія свідоцтва про взяття на облік в ИФНС (ще його називають «Свідоцтво ІПН», проте не всі його отримують).
- Копія свідоцтва про укладення шлюбу (якщо боржник в шлюбі).
- Копія свідоцтва про розірвання шлюбу (якщо воно видано протягом 3 років до подачі заяви).
- Якщо є шлюбний договір, то знадобиться і його копія.
- Копія угоди (або судового акта) про поділ майна подружжя, якщо воно прийнято протягом передують даті подачі трьох років.
- Копія свідоцтва про народження дитини, якщо громадянин є його батьком або опікуном.
- Інші документи, що підтверджують обставини, на яких будується заяву боржника.
Процедура визнання банкрутом фізичної особи
Після того, як всі необхідні документи зібрані, складається заява про визнання громадянина-підприємця банкрутом, оплачується держмито і заява подається до Арбітражного суду. Варто відзначити також, що заяву на банкрутство фізособи може бути подано як самим фізособою, так і кредитором.
В судовому засіданні або вам, або вашим представнику на підставі зібраних документів необхідно довести вашу неспроможність і нездатність розплатитися з кредиторами за всіма боргами.
Також судом призначається фінансовий керуючий, який відтепер веде всі фінансові справи від вашого імені. Тепер тільки з його згоди можна здійснювати великі фінансові угоди.
При розгляді справи про банкрутство суд може застосувати реструктуризацію боргів, це означає, що, за відсутності заперечень кредиторів суд може затвердити план погашення боргів, у якому зазначаються:
- термін його здійснення;
- розміри сум, щомісячно залишаються боржнику і членам його сім'ї для забезпечення їх життєдіяльності;
- розміри сум, які передбачається щомісяця направляти на погашення вимог кредиторів.
Якщо неможливо реструктуризувати заборгованість особи, визнаного банкрутом, потрібна сума може бути погашена за рахунок його майна. При цьому в рахунок сплати боргу не може бути вилучено:
а) єдине житло боржника, а також земельні ділянки, на яких воно розташоване;
б) предмети звичайної домашньої обстановки та вжитку;
в) речі індивідуального користування (одяг, взуття та інші);
г) майно, необхідне для професійних занять громадянина-боржника, за винятком предметів, вартість яких перевищує 100 МРОТ, встановлених федеральним законом;
д) племінної, молочна і робоча худоба, олені, кролики, птиця, бджоли, корми, а також господарські будівлі та споруди, необхідні для їх утримання (використовувані для цілей, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності);
д) продукти харчування та гроші на загальну суму не менше встановленої величини прожиткового мінімуму самого громадянина-боржника і осіб, які перебувають на його утриманні;
е) паливо, необхідне сім'ї громадянина-боржника для приготування своєї щоденної їжі та опалення протягом опалювального сезону свого житлового приміщення;
е) транспортні засоби та інше необхідне громадянину-боржнику у зв'язку з його інвалідністю майно;
ж) призи, державні нагороди, почесні та пам'ятні знаки боржника.
Все майно, що реалізується фінансовий керуючий виставляє на торги і виручені кошти йдуть на погашення боргів.
У підсумку після проведення зазначених вище процедур, суд визнає вас банкрутом, і з тих кредиторам, перед якими розрахуватися не вийшло, борги списуються.
Однак процедура має цивільно-правові наслідки: статус банкрута діє протягом п'яти років; громадянину можуть заборонити виїзд за кордон на час реструктуризації та реалізації майна; громадянину забороняється займати керівні посади; громадянин зобов'язаний повідомляти кредитним організаціям про свій статус при оформленні нових кредитів, однак, швидше за все, їх просто не дадуть
Денис Малахов, провідний юрист компанії «Дельта консалтинг»
По-скільки обійдеться процедура банкрутства фізичної особи?По-скільки обійдеться процедура банкрутства фізичної особи?