- Кілька слів про банківську гарантію
- Що зобов'язаний зробити замовник в разі відмови?
- Найчастіші причини для відмови
- Підбиваючи підсумки
Такому поняттю, як банківська гарантія, не один рік. Вона себе зарекомендувала відмінно, але і сьогодні нерідко можна зіткнутися зі складними прецедентами її застосування на практиці. Яскравий тому приклад - відмова прийняття банківської гарантії замовником! Пропонуємо розібратися, якими можуть бути підстави для цього, що замовник зобов'язаний зробити, якщо хоче відмовитися, які є для цього передумови з боку Верховної Ради України.
Кілька слів про банківську гарантію
Саме поняття банківської гарантії точно і детально визначено в статті 368 частини 1 ГК РФ. Це зобов'язання банку-гаранта в письмовій формі про сплату бенефіціару (тобто кредитору принципала) грошовій сумі певного обсягу, як тільки бенефіціар письмово потребують її сплату з урахуванням умов дається зобов'язання гарантом. Іншими словами, якщо постачальник не стане виконувати своїх зобов'язань, то саме банк буде відшкодовувати за нього гроші, і постачальник залишиться в боржниках вже перед банком-гарантом.
Основні ланки цього ланцюжка:
- Прінціпіал - постачальник, який надає гарантію в якості забезпечення виконання взятих на себе зобов'язань.
- Бенефіціар - муніципальний замовник, тобто вигодонабувач. При порушенні договору він має повне право на звернення до банку, щоб отримати суму по гарантії в якості компенсації за збитки через порушення зобов'язань.
- Банк-гарант - повний перелік всіх установ такого типу можна знайти на офіційному сайті Міністерства Фінансів РФ ТУТ .
- Часом може з'являтися ще один учасник, брокер, який є незалежним посередником між принципалом і гарантом.
Що зобов'язаний зробити замовник в разі відмови?
Саме підстави для відмови є наріжним каменем. В цьому питанні варто керуватися вичерпним переліком, який офіційно закріплений в частині 6 статті 45 в «Законі про контрактну систему». Крім того, банківська гарантія відмову замовника передбачає дотримання наступних умов останнім:
- Проінформувати про своє обгрунтованому об'єктивному рішенні чи в письмовому вигляді, або надіславши документ по електронній пошті. При цьому в повідомленні особі, яка надала банківську гарантію, повинні бути перераховані всі підстави відмови в прийнятті банківської гарантії замовником. Це необхідно зробити не більше, ніж через 3 робочі дні після вступу банківської гарантії, відповідно до Закону про контрактну систему РФ (частина 7, стаття 45).
- За цей же часовий відрізок замовник зобов'язаний сформувати згідно поточним вимогам і включити до реєстру відомості щодо відмови на підставі пункту 12 Постанови Уряду № 1005.
Важливий аспект: з урахуванням пункту 17 згаданого вище Постанови, всі відомості, що надає замовник для подальшого внесення в реєстр, повинні на 100% збігатися з інформацією, спрямованої особи, яка надає банківську гарантію.
Найчастіші причини для відмови
Цивільний Кодекс Росії залишає, як принциповий, так і гаранту, достатню свободу в рамках вибору умов банківської гарантії, і це можна відстежити, наприклад, в таких статтях ГК РФ, як 371, 372, 377. При цьому Закон про контрактну систему укупі з Постановою №1005 в редакції Постанови № 1339 теоретична свобода на практиці нерідко істотно обмежується з перекосом в бік бенефіціара. Такий характер часом не враховується в належній мірі ні банками, ні учасниками закупівлі, що в результаті веде до закономірного наслідку - відбувається відмова прийняття банківської гарантії замовником.
Підстав відразу може бути кілька. Нижче оформлені найчастіші підстави з урахуванням статистики за останні кілька років на підставі офіційних даних:
- Неправильно складений список документів, які були представлені замовником банківській установі паралельно з вимогами щодо сплати суми по гарантії.
- Відсутність умов по праву замовника на таку операцію, як безспірне списання коштів з рахунків гаранта при невиконанні вимог замовника про сплату протягом 5 робочих днів.
- Некоректно встановлені терміни дії.
- Підстави відмови в прийнятті банківської гарантії замовником можуть бути і зовсім не вказані.
- Якщо в банківській гарантії присутні технічні помилки і помилки.
- Неправильно встановлені терміни виплат.
- Мають місце бути умови щодо відшкодування збитків бенефіціару через дії / бездіяльності прінціпіала.
- Якщо в гарантії немає умови про несення гарантом витрат, що виникли внаслідок перерахування грошей гарантом.
- При вказівці невірної суми.
- За банківської гарантії відмову замовника може бути при наявності умови про відсутність відповідальності гаранта за неповернення з боку пріціпіала авансових платежів.
- Через включення зобов'язання інформування гаранта з боку бенефіціара.
- Порушена послідовність нумерації на аркушах.
- Якщо в гарантії немає жодних вказівок на перелік зобов'язань прінціпіала.
- Також при відсутності вказівок на права замовника на передачу права вимоги, якщо змінився замовник, з урахуванням чинного законодавства країни. При цьому обов'язковим є попереднє повідомлення про ситуації, що склалася гаранта.
З цього випливає, що потрібно з особливою ретельністю ставитися до цього питання, залучати до його вирішення фахівців, щоб через найменшої помилки в складанні банківської гарантії не зіткнутися з відмовою. Звичайно, при виникненні неприємної ситуації завжди можна спробувати оскаржити це рішення в суді, і позитивні прецеденти мають місце бути. Так, особа, яка надала банківську гарантію замовнику, що не погодився на укладення контракту, може оскаржити таку відмову в судовій інстанції, спираючись на ФЗ №44, частина 8, статтю 45, в порядку, закріпленому в 6 чолі ФЗ №44 і 12 частини 31 статті ФЗ №44.
Підбиваючи підсумки
Банківська гарантія, відмова замовника від неї - ситуація цілком звичайна і зустрічається досить часто. Це факт. Відштовхуючись від практичного досвіду, можна зробити висновок, що у учасників закупівель сьогодні як і раніше залишається великим ризик відмови від прийому представленої гарантії. Причини можуть бути самими різними: як технічного, так і принципового характеру (в кожному випадку все індивідуально). З яких причин ці помилки допускаються? Чи можуть бути недбалі банки - вільно чи мимоволі? Так, можуть, тому саме учасники закупівлі і замовники повинні продемонструвати в своїх же інтересах пильну увагу до складу банківської гарантії, щоб на виході підвищити якість вже став класичним фінансового інструменту.
Що зобов'язаний зробити замовник в разі відмови?З яких причин ці помилки допускаються?
Чи можуть бути недбалі банки - вільно чи мимоволі?