- прикрі помилки
- Коли помилка в договорі стає фатальною
- Невизначеність і розпливчастість договірних формулювань
- Патовим ситуації і роль договору
- Принципи свободи договору і диспозитивності
- Переоцінка можливостей в умовах договору
- Зміст важливіше правової форми
- Помилка при укладенні договору
- Захист прав споживачів
- Як уникнути помилок і знайти фахівця по договірному праву
- Що робити, якщо вже пізно міняти договір
- Як правильно скласти договір
Шаблон будь-якого договору можна легко знайти в інтернеті. Але вільний доступ до інформації породив міф про те, що при складанні договору не обов'язково розбиратися в законах або звертатися до юриста. Ці ілюзії розсіюються вже в процесі судових розглядів, коли умови договору руйнуються, а очікування виглядають наївною простотою від незнання закону
прикрі помилки

Оксана Воловик, юрист
Неуважність і недостатня грамотність при складанні тексту договору, помножені на «турботу» автоматичного виправлення орфографії, можуть привнести в його текст багато курйозів, над якими в кращому випадку посміється контрагент.
Назва компанії або ПІБ директора містить описки, замість кілограмів товару вказані літри або штуки, невірно арифметично пораховано ПДВ, а місцезнаходження та банківські реквізити НЕ відредаговані після копіювання договірного файлу з іншим контрагентом?
- після гнівного викриття партнера за договором будьте готові відповідати на незручні запитання судді: наскільки неповне маєте освіту або за якою спеціальністю в області права навчався ваш юрист
При виявлені помилки в договорі інтерес суду зазвичай переміщається в сторону первинної документації. І якщо ваш бухгалтер краще засвоїв правило «труби можуть бути паперовими, але папери повинні бути залізними», ситуація з договором може бути врятована.
Коли помилка в договорі стає фатальною
Фатальність помилки в договорі пов'язана з непередбаченими згубними наслідками. А на це при укладенні, складанні або підписанні договору зовсім не сподівається як мінімум одна сторона (постраждала), а найчастіше - і всі інші сторони.
Основна причина договірних помилок - непрофесіоналізм, недбалість в складанні документа. Якщо той, хто складав договір, проігнорував договірну асиметрію, в повному обсязі подав інформацію про контрагента і об'єктивних умовах угоди, це може стати фатальною помилкою.
Недосконалість механізмів, закладених в договорі, для захисту прав від порушень іншого боку теж призводить до важко поправним наслідків. Тоді ситуація розвивається за класичною формулою: «хотіли як краще, а вийшло як завжди, і тільки суд розсудить нас». Але правової результат при цьому часто непередбачуваний.
Існують також договірні «помилки в законі». Це дефекти волевиявлення сторони, засновані на неправильному уявленні про правову суті угоди, що укладається. Через таких помилок в умовах договір можуть визнати недійсним. Детальніше про це нижче.
Невизначеність і розпливчастість договірних формулювань
Фактор економічного виживання українського бізнесу і підприємливих громадян в податковій сутичці з державою, починаючи з лихих 1990-х і донині, - це здатність до оптимізації та пов'язані з нею навички.
Це накладає відбиток на стиль юридичного мислення. Останнє часто прагне до обтічних думкоформа, викриттю в різні меморандуми, протоколи про наміри та договори про співпрацю, які уникають договірної конкретики.
Чим зрозуміліше викладені умови договору і ясніше розкриті права і обов'язки сторін, тим простіше «описувати слона» в суді. І більш імовірно, що суд ідентифікує договір саме так, як в ньому написано, без підозр про фіктивності або притворности угоди.
Всі реальні договори, особливо ті, що супроводжують обіг активів, повинні бути викладені на грамотному і зрозумілою мовою з описом умов в належній юридичній формі
Показовим в питанні наслідків «недомовленості договору» став вердикт Верховного Суду України. ВСУ відмовив у стягненні суми позики в $ 500 тисяч через те, що з тексту розписки не зрозуміло, передавалися гроші саме в борг. Сторони письмово зафіксували факт передачі грошей, але чітко не вказали, чому і в які терміни їх повинні повернути. Саме повернення, як істотна умова договору позики, згодом успішно оскаржив одержувач грошей.
Патовим ситуації і роль договору
«Мертві» договірні конструкції
При укладанні договору, який, як ви сподіваєтеся, буде регулювати ваші відносини з контрагентом, уникайте «мертвих» договірних конструкцій. судовий прецедент , Пов'язаний з договором підряду, показав, що такі конструкції заганяють потенційно спірну ситуацію в глухий кут.
Сторони домовилися про рамкову ціною договору, але не склали детальних специфікацій про перелік і вартість робіт і матеріалів. А коли у замовника виникли претензії до обсягів робіт і розцінками виконавця, він відмовився приймати виконані роботи. Ображений недовірою виконавець не закінчив робіт, і його терміново замінили іншим підрядником, який завершив «палаючий» проект.
За умовами договору, виконавець отримав значний аванс. Замовник захотів повернути ту його частину, на яку він відмовився приймати роботи, і звернувся до суду. Але виконавець порахував, що в правах обмежили саме його, тому як він поніс витрати з придбання матеріалів, що перевищили отриманий аванс. Виконавець виступив із зустрічним позовом.
Каменем спотикання в суперечці стала приймання договірних робіт. Цієї процедури не регламентували в умовах договору для такої нештатної ситуації. Контрагенти розмахували односторонніми актами прийому-передачі, які не сходилися в сумах і переліках робіт і витрачених матеріалів.
Від проведення експертизи сторони відмовилися, тому що відокремити роботи, виконані виконавцем за договором, від робіт, доробити другим підрядником, було технічно неможливо. В результаті суд відмовив обом сторонам.
Фатальна неповнота умов договору в наявності. Відсутність детальної специфікації про розцінки і правилах їх підтвердження, невизначеність механізму легітимації односторонньої приймання робіт юридично знецінили договір.
Документ не впорався з рішенням патової ситуації, а сторони наївно вважали, що суд це компенсує
Такі ситуації часто виникають і в стосунках за договором оренди . Якщо орендар не платить і не звільняє приміщення, при цьому відмовляється отримувати письмові повідомлення, передбачте в умовах договору захисні процедури і правові фікції.
Вкажіть, що відмова / затримки з боку орендаря в отриманні поштової кореспонденції на юридичну адресу не впливають на визнання факту / часу їх відправки орендодавцем згідно поштової документації.
Принципи свободи договору і диспозитивності
У договірних відносинах пріоритетними є принципи свободи договору і диспозитивності. Тобто вільного волевиявлення сторін, коли відсутні жорсткі прив'язки до імперативним нормам закону.
Уміло складений договір часто грає не тільки регулятивну, а й превентивну роль для можливих порушень і судових розглядів.
Юрист, грамотно мінімізує ризики потрапляння до суду при виконанні договору, не менше цінний і часто більш економічно виправданий, ніж адвокат-судебник. Просто українські суди лише вчаться відновлювати ринкову рівновагу, тому правило про порятунок потопаючих в наслідках договірних помилок ніхто не відміняв.
Переоцінка можливостей в умовах договору
Не ставтеся до складання договору, при всій його волі, як до акту нестримного творчості. Найчастіше сторони прагнуть залякати один одного розлогими штрафними санкціями, яким позаздрять навіть банки. Або позначити високу конфіденційність майбутніх порушень / з'ясування відносин арбітражним застереженням про врегулювання суперечок в важко доступних місцях зарубіжжя.
Подібні тексти в проектах договорів слід оцінювати критично. Причому не тільки з точки зору юридичної коректності, але і доцільності: а чи варто взагалі співпрацювати? Зберіть більше інформації про контрагента за договором і його діяльності.
Штрафні та арбітражні застереження в умовах договору теж важливі. Але пам'ятайте, що відмова від права на звернення до суду недійсний (ст. 3 Цивільного процесуального кодексу, ст. 1 Господарського процесуального кодексу). А штрафні санкції в умовах договору не повинні виходити за рамки справедливості і розумності.
Стримати апетити у стягненні штрафних санкцій в суді допомагають господарський і Цивільний кодекси. Вони встановлюють скорочені строки позовної давності (6 місяців в господарських відносинах і 1 рік - в цивільних)
А у суду є право зменшити при стягненні розмір штрафних санкцій пропорційно збитків кредитора.
Будучи в договорі на позиції кредитора, подбайте про превентивні договірних механізмах, і тільки потім - про договірні санкції. А ось на стороні боржника слід оцінити комплекс заходів по залученню до можливої відповідальності.
Зміст важливіше правової форми
Суть господарської операції важливіше форми (документальної фіксації). У цьому сенс судово-правової доктрини , Яку використовують при вирішенні податкових спорів в практиці адмінсудів.
Доктрина говорить, що в оподаткуванні оцінюються перш за все економічні наслідки, які створює господарська операція, а не її зовнішнє оформлення. Первинні документи повинні розкривати реальність здійснення угоди, включаючи економічну вигоду і ділову мету.
Будучи звичайним ТОВ з торгівлі одягом, при укладенні договору на покупку нафтопродуктів або зерна, з метою їх перепродажу, будьте готові до того, що з відшкодуванням ПДВ можуть виникнути проблеми.
Фіскальна служба засумнівається в реальності операції, хоча договір і первинні бухгалтерські документи будуть бездоганні. У суді предметом пильного вивчення стануть питання укомплектованості ТОВ управлінським і технічним персоналом, основними засобами, виробничими активами, складськими приміщеннями, транспортними та іншими засобами, які підтверджують організаційну спроможність таких операцій.
Так, своїм рішенням ВСУ скасував позитивні вердикти нижчих судів про відшкодування ПДВ платнику. Тому що засумнівався в здатності рядового ТОВ здійснити операції з технічно складним товаром (гранулами поліетилену).
Цей вид помилок, пов'язаних з договірної практики, відносять до ризиків «оптимізацій». Хоча навіть сумлінні платники податків іноді попадаються на вудку сумнівів УКРІНФОРМ і пильного погляду суду через непереконливого пакету документів в загальній картині своєї господарської діяльності.
Помилка при укладенні договору
Приватні відносини
Договір можуть визнати недійсним, якщо при укладенні якась зі сторін помилилася щодо його істотних обставин.
істотним вважають омана щодо природи договору, прав і обов'язків сторін, властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використовувати за призначенням.
згідно постановою ВСУ , Не має значення помилка в розрахунку отримання вигоди від договору, так само як і недбалість, незнання закону чи неправильне його тлумачення однією зі сторін.
Але якщо договір буде визнаний недійсним через помилки вашого контрагента по халатності, він зобов'язаний відшкодувати вам завдані збитки
Такі помилки найчастіше стосуються цивільно-правових (приватних) відносин, коли люди помиляються у виборі між договором дарування житла і його придбанням за договором довічного утримання, відчуженням автомобіля за договором купівлі-продажу і видачею генеральної довіреності.
Тому нотаріуси прописують в преамбулах договорів перебування сторін «в здоровому глузді і ясному розумінні» змісту його умов.
Захист прав споживачів
Придбання товару за акціями або знижкам, в кредит, користування кредитами банків і інших фінансових організацій, часто пов'язане з порушенням права на отримання достатньої і достовірної інформації про реальну вартість послуги.
При укладанні договору про надання фінансових послуг вас можуть ввести в оману. Якщо ви укладаєте кредитний договір або договір про комплексне банківське обслуговування, то підписуєте і заявку-анкету. Вона автоматично приєднується до численних публічних оферт і правилам банку. У кращому випадку ці заявки можна знайти на сайті банку, але часто вони просто недоступні.
Якщо вам не надали повну і достовірну інформацію про фінансову послугу, в результаті чого ви уклали кредитний договір або почали користуватися послугою на невигідних для вас умовах, але за вигідною схемою для банку, це порушення Закону про захист прав споживачів .
Тобто ваша воля формується під впливом інформації, що не відповідає дійсності. А кредитний договір або транзакція спрямовані на отримання кредитором / банком прихованої вигоди і непередбачених витрат у з вашого боку.
Реальну ціну фінпослуги банк замовчує, а в кредитному договорі може декларувати занижену ціну. Ви фактично отримуєте подорожчання кредиту, а це грубе порушення ваших майнових прав.
Суди визнають в таких випадках помилку споживача і несумлінність банку при укладанні договору. Вони стають на захист прав позичальника і визнають угоду недійсною, як це сталося в типовому суперечці з ВТБ Банком .
Як уникнути помилок і знайти фахівця по договірному праву
Складаючи або підписуючи договір, який має високу ціну або важливість, зверніться до фахівця в договірному праві, з урахуванням його спеціалізації (господарське, податкове, корпоративне, банківське право).
Такий фахівець, на відміну від знавця права «широкого профілю», не просто запропонує шаблон договору, а подбає про реалізацію і захист ваших прав та інтересів в договірних конструкціях. Зверніть увагу на його ставлення до деталей договірних транзакцій, дізнайтеся, чи розбирається він у ризики й способи їх мінімізації. Так ви відрізните досвідченого фахівця за договорами від дилетанта.
Що робити, якщо вже пізно міняти договір
Якщо договір з помилками став предметом, підставою або матеріалом судового розгляду, плануйте свої дії з розрахунку та інших обставин. Саме обставини в кожному окремому випадку унікальні. А в цьому випадку без підказок обізнаного юриста або допомоги адвоката з договірної спеціалізацією точно не обійтися.
Як правильно скласти договір
Складаючи або аналізуючи текст договору, зверніть увагу на:
- Сторони договору (найменування, повноваження керівника / представника, адреса, реквізити, дозвільні документи, податковий статус). Порівняйте з даними ЄДРПОУ, інших офіційних реєстрів, запросите установчі документи, якщо є сумніви в повноваженнях. Уточніть інформацію про угоди-здатності контрагента (правосуб'єктність, платоспроможність, кваліфікація)
- Предмет договору (чіткий опис товару / роботи / послуги, ціна / порядок її визначення, вимоги до якості, порядок здачі-приймання, перехід права власності / ризиків випадкової загибелі)
- Права і обов'язки сторін за договором (деталізація окремих дій / транзакцій, терміни оплат / поставок)
- Відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору (механізми контролю, профілактики, оперативно-господарські та штрафні санкції)
- Дозвіл договірних спорів (арбітражне застереження, якщо сторони виключають підсудність за правилами Господарського процесуального кодексу)
- Термін дії договору (загальний термін, протягом якого на типові відносини сторін поширюються норми укладеного договору). Не плутайте його з термінами виконання окремих зобов'язань
- Мова, стиль і грамотність тексту (включаючи перспективу звернення до юрисдикційні органи)
Перевірте себе і оцініть договір:
- Чи відповідає заявлений найменування договору його змістом (особливо для складних, комбінованих контрактів)
- Чи здатний договір оперативно захистити ваші права і інтереси. Чи скоротить договір ваші збитки на випадок порушення зобов'язань контрагентом (механізмами договору)
- Чи доступна зовнішня захист ваших прав та інтересів на випадок порушення зобов'язань контрагентом за договором (збір в судах та інших юрисдикційних органах, юридичні послуги)
Поділіться корисною інформацією з друзями:
Причому не тільки з точки зору юридичної коректності, але і доцільності: а чи варто взагалі співпрацювати?