Напевно багато хто чув про те, що при відкритті анонімного рахунку банки вживають додаткових заходів для збереження конфіденційності клієнта. Це дійсно так, але з деякими застереженнями.
Номерні, або анонімні, рахунки, як правило, пропонують банки Швейцарії, Австрії, Ліхтенштейну. Однак варто зазначити, що число банків, які відкривають такі рахунки, досить невелика. Більш того, цю послугу банки намагаються не афішувати. Цільова аудиторія таких банків - дуже заможні особи, які бажають розмістити великі кошти на депозиті та при цьому прагнуть отримати підвищену ступінь конфіденційності.
Банкіри жартують, що «ідеальний клієнт для відкриття номерного рахунку - це той, хто розмістив на рахунку шестизначну суму в доларах, євро або швейцарських франках і надовго забув про неї». Вони також говорять, що «номерний рахунок швидше забезпечує власнику душевний спокій і позбавляє від манії переслідування». Саме тому на таких рахунках ховають гроші від дружин, недостойних нащадків, і всіх тих, хто незаслужено може зазіхнути на ваші кровні. Мають місце випадки використання номерного рахунку для захисту капіталу в випадках шантажу, а також при отриманні спадщини.
Також відомі такі цілі використання номерного рахунку:
• прийом грошей в борг;
• прийом прибутку з рахунків офшорних компаній;
• продаж рухомого і нерухомого майна;
• прийом дивідендів;
• прийом роялті та ін.
Російському власнику номерного рахунку необхідно також пам'ятати про вимоги Закону «Про валютне регулювання та валютний контроль» від 10.12.2003 N 173-ФЗ, згідно з яким фізичні особи - резиденти РФ зобов'язані повідомляти податкові органи про відкриття рахунків в іноземних банках. За неподання інформації податковим органам РФ про відкриття рахунку в іноземному банку передбачені штрафи в розмірі від 4 000 до 5 000 рублів (п.2 ст. 15.25 КоАП). Також ці особи зобов'язані здійснювати грошові перекази тільки через російські банки. За порушення цієї вимоги передбачена адміністративна відповідальність у розмірі до 100% суми неправомірної операції (п.1 ст. 15.25 КоАП).
Як показує практика, сучасні анонімні рахунки забезпечують лише невелику частину очікувань. Один з найважливіших факторів привабливості банку в цьому сегменті - конфіденційність. Багато банків прагнуть задовольнити очікування клієнта за рахунок вдосконалення цього фактора. Але в той же час банки дорожать ліцензією, яка накладає на них певні зобов'язання. Банк ніколи не стане ризикувати своєю ліцензією навіть заради самого прибуткового клієнта!
На сьогоднішній день, у зв'язку з удосконаленням заходів щодо підвищення прозорості банківської системи і жорсткістю вимог до банківської діяльності, жоден банк не відкриє рахунок без належного встановлення особи бенефіціара. Рахунок буде відкритий клієнтові тільки в тому випадку, коли банк буде напевно знати, з ким має справу.
До номерному рахунку пред'являються ті ж вимоги, що і до звичайного рахунку, хіба тільки вартість його щорічного обслуговування обійдеться приблизно вдвічі дорожче. За процедурою відкриття і функціоналу номерний рахунок є абсолютним аналогом звичайного особистого рахунку.
Банківська таємниця щодо власників номерних рахунків застосовується точно так же, як і в ставленні власників звичайних рахунків. Це означає, що інформація про бенефіціара буде свято оберігатися банком, але тільки якщо клієнт не є кримінальним злочинцем або фінансовим шахраєм.
Необхідно розуміти, що особу власника номерного рахунку є закритою тільки від зовнішнього світу, але аж ніяк не від банкірів. Банку завжди відомо, хто є його клієнтом, в іншому випадку рахунок не був би відкритий. Банк буде в курсі всіх операцій по номерному рахунку, включаючи зняття готівкових коштів в будь-якій точці світу.
Закритість інформації про бенефіціара є як гідністю, так і недоліком номерних рахунків. При здійсненні вихідних операцій по цих рахунках банк-одержувач бачить тільки номер рахунку, без будь-яких інших ознак ідентифікації відправника. Це суперечить правилу міжбанківської системи SWIFTо тому, що при прийомі входить транзакції банк-одержувач повинен ідентифікувати відправника. Таким чином, платіж, що надходить з анонімного рахунку, з високою часткою ймовірності буде відхилений приймаючою стороною через недостатність інформації про відправника.
При відкритті номерного рахунку банк може випустити анонімну банківську карту, але, як правило, тарифи і умови обслуговування таких карт вкрай невигідні. Це пов'язано з тим, що, на думку банкірів, номерні рахунки повинні використовуватися для накопичення коштів, а не для регулярного проведення транзакцій і зняття готівкових коштів. Навіть у великих банках інфраструктура не дозволить забезпечити повноцінне проходження великої кількості транзакцій за номерним рахунку з тієї причини, що спочатку банк відкриває такі рахунки як «накопичувального гаманця», а не розрахункового механізму.
Беручи до уваги всі достоїнства і недоліки номерного рахунку, можна з упевненістю сказати, що навряд чи такий рахунок забезпечить бажаний рівень зручності, оскільки на практиці його використання пов'язане з рядом обмежень.
Альтернативою особистого номерного рахунку може стати відкриття рахунку на офшорну компанію. Якщо основною метою відкриття рахунку є не накопичення коштів, а проведення активних розрахункових операцій, і при цьому стоїть завдання щодо збереження конфіденційності, то в такому випадку відкриття розрахункового рахунку на офшорну компанію стане найоптимальнішим і розумним рішенням.
Відкриття розрахункового рахунку на офшорну компанію дає ті ж переваги, що й відкриття номерного рахунку, і в той же час позбавляє від проблем, з якими стикаються власники номерних рахунків.
Причому, використовуючи офшорну компанію, клієнт має можливість більш широкого вибору серед різних банків, тоді як число банків, що пропонують відкриття номерних рахунків, вкрай невелика.
Власник офшорної компанії може з легкістю відкрити накопичувальний або розрахунковий рахунок в іноземному банку з високим рівнем конфіденційності, а також отримати платіжну карту, яка в подальшому може бути використана по всьому світу.
При використанні розрахункового рахунку на офшорну компанію не виникатиме проблем з вихідними транзакціями, тому що в якості відправника коштів буде вказано найменування компанії, що цілком влаштує банк одержувача платежу.
Роздумуючи над тим, чи варто відкривати номерний рахунок, не слід забувати, що оцінювати ситуацію треба глобально: в світлі сучасних тенденцій по боротьбі анонімними рахунками, є підстави вважати, що поступово практика застосування номерних рахунків і зовсім зійде нанівець.
Повернутися до огляду всіх наших статей / Подивитися першоджерело статті