Реклама
Реклама
Реклама

NEWSru.com :: У відмиванні грошей з Росії по "молдавської схемою" запідозрили 27 банків Німеччини і 28 фінських компаній

У відмиванні грошей з Росії по "молдавської схемою" запідозрили 27 банків Греманіі і 28 фінських компаній
Найбільшу суму - 27,4 млн доларів - отримав Commerzbank

У найбільшій операції з відмивання більше 22 млрд доларів США з Росії з 2011-го по 2014 рік, що отримала назви "Російський ландромат" ( "пральня" для грошей) і "Глобальна пральня", брали участь як мінімум 27 німецьких банків і найбільший банківський концерн Скандинавії Nordea. Про це повідомляють у вівторок, 21 березня, німецька газета Süddeutsche Zeitung і фінська телерадіокомпанія Yle , Які брали участь в міжнародному розслідуванні журналістів Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP).

Сумнівні платежі зі Східної Європи проводили як мінімум 27 німецьких банків. Найбільшу суму - 27,4 млн доларів - отримав Commerzbank, на рахунку Deutsche Bank надійшло близько 24 млн, пише німецька газета в матеріалі, який цитує сайт InoPressa . У німецьких фірмах і у німецьких приватних осіб таким шляхом осіло 66,5 млн доларів.

Серед покупок, зроблених на ці гроші, була виключно розкіш: годинник Rolex вартістю в півмільйона, люксові автомобілі і дорогий одяг. Крім предметів розкоші, "легалізатори" незаконних грошових коштів купували імпортну машинобудівну продукцію, продукти харчування і будматеріали. Наприклад, один німецький продовольчий концерн відправив у Москву 15 тонн листкового тіста. Хімічний концерн BASF продав в Росії лаків більш ніж на 1,6 млн євро. В BASF заявили, що ніяких підозр по відношенню до замовника не було.

Commerzbank відмовився коментувати цю інформацію, зазначивши лише, що запобігання незаконних транзакцій завжди мало для нього велике значення. Deutsche Bank повідомив, що він "значно посилив і розширив системи контролю, а в 2015 році найняв одну тисячу нових співробітників у відділи Compliance і по боротьбі з фінансовими злочинами, передає DW .

Журналісти відзначають, що у Commerzbank чомусь не викликав ніяких підозр переклад 23 млн доларів від одних і тих же фірм - "поштових скриньок" на 63 різних рахунки, хоча назви цих фірм стали відомі ще в 2014 році завдяки розслідуванню, проведеному організацією журналістів- розслідувачів OCCRP.

Deutsche Bank, який виступав в ролі банку-кореспондента для Moldindconbank і Trasta Komercbanka, продовжував співпрацювати з ними, незважаючи на те, що латвійські кредитні установи отримали репутацію "Ельдорадо для відмивання грошей" і великий американський банк JP Morgan Chase ще в 2013 році був змушений припинити роботу з ними під тиском органів фінансового нагляду США.

Через фінські компанії було виведено близько 19 млн євро

Через фінські компанії з Росії було виведено близько 19 млн євро. Велика частина платежів здійснювалася через скандинавський банківський концерн Nordea. Даними засобами оплачувалися товари і послуги майже 30 фінських компаній, передає Yle .

З 22 млрд доларів близько 19 млн євро в результаті надійшло на рахунки 28 зареєстрованих в Фінляндії компаній в якості оплати за товари і послуги. Серед них - дочірні підприємства великих біржових компаній, хутряні фірми, компанії зі сфери логістики, будівництва та транспортно-експедиторські компанії. Фінські компанії, замішані в скандалі, поставляли за кордон, зокрема, хутра, комп'ютери, будматеріали і електроінструменти.

Всього через молдавський банк Moldincondbank і литовський банк Trastakomerc було зроблено 129 операцій з переказу грошей до Фінляндії. У всіх випадках платником виступала фіктивна фірма, зареєстрована у Великій Британії, пише "Фонтанка.fi" .

Фінським журналістам вдалося зв'язатися з 15 фінськими компаніями, залученими в схему. У 11 з них погодилися перевірити банківські операції і заявили, що у всіх випадках мова йшла про угоди з імпорту товару в Росію.

Журналістам програми MOT представники фінських компаній заявили, що не знали про походження грошей. Так, у фінській хутрової фірми Saga Furs товар на півмільйона євро через банк Nordea купила якась Kedassia Limited. За словами виконавчого віце-президента Saga Furs, йшлося про звичайну торгівлю з росіянами і у компанії не було ніяких підозр щодо покупця.

Найбільший платіж в 15 млн євро надійшов на рахунок фінської "дочки" японського виробника електроінструментів Makita Oy в банку Nordea в 2013 році. У Makita повідомили, що покупцем виступив російський виробник меблів Tim Wood Ltd.

Велика частина відмитих грошей прийшла до Фінляндії через скандинавський банківський концерн Nordea. За період з 2013-го по 2014 рік по операціях в рамках "ландромат" на рахунку Nordea було перераховано 16 млн євро. Банк відмовився коментувати це.

Менша частина коштів по операціях надходила на рахунки банків OP Pohjolan і Danske Bank. У Danske Bank датським журналістам розповіли, що запідозрили якісь невідповідності в 2014 році і після спільного розслідування з естонськими властями розірвали відносини з "темними" клієнтами. У фінському відділенні Danske Bank і банку OP Pohjolan, посилаючись на корпоративну таємницю, не сказали, заявляли вони в поліцію про підозрілі операції.

Британська The Guardian, теж бере участь в розслідуванні, повідомила, що в механізмі виведення грошей було задіяно 17 британських банків, серед яких такі гіганти фінансового сектора, як HSBC, Тhe Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays і банк Coutts, послугами якого користується королівська сім'я, включаючи Єлизавету II.

Засоби завжди переправлялися одним і тим же шляхом: власники "брудних грошей" використовували дві фірми-офшору в Великобританії, якими управляли підставні директора. Фірми укладали між собою договір, і одна з них надавала інший багатомільйонний кредит, але він ніколи не виплачувався, так як вся угода була фіктивною.

В якості поручителя виступали підставну особу з Молдавії і третя фірма, зареєстрована в Росії. На їх рахунках і лежали "брудні гроші", але це не заважало замовникам вимагати виплати кредиту від "фірми-боржника".

В результаті - оскільки один з поручителів був з Молдавії - сторони йшли в молдавський суд, де суддя виносив вердикт про те, що платити повинні поручителі. Судді були підкуплені і знали, що це були фіктивні угоди. Згодом російська фірма переводила гроші на рахунки молдавського "Молдіндконбанка".

У розслідуванні механізму виведення з Росії майже 700 млрд рублів за "молдавської схемою" брали участь Центр по дослідженню корупції і організованої злочинності, газети The Guardian, Süddeutsche Zeitung, "Нова газета" та інші. Раніше 20 березня вони назвали кілька передбачуваних бенефіціарів відмивання рекордної для Східної Європи суми.