Реклама
Реклама
Реклама

«Нурли жол»: новий підхід у житловій держпрограмі

  1. Програма «Нурли жол»: орендне житло від держави
  2. 50% квартир по оренді з викупом для молодих сімей
  3. Спочатку в акимат, потім - в КІК
  4. Як подати заяву на участь в програмі соціального орендного житла
  5. 185 тисяч тенге варто квадрат квартири по оренді з викупом в Алмати і Астані
  6. Більш 1,483 мільйона кв.м орендного жільядо 2020 року
  7. Почім оренда з викупом для народу?
  8. Найвигідніші умови по лінії КІК
  9. Чи можуть виселити з орендного житла?
  10. Для кого збільшили віковий поріг?

В кінці минулого року президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, виступаючи на розширеному засіданні політичної ради партії «Нур Отан» з щорічним Посланням народу, оголосив про нову економічну політику «Нурли жол». В рамках НЕП глава держави доручив переглянути підходи до будівництва і надання доступного житла населенню. Зокрема, він запропонував виділяти соціально незахищеним верствам населення орендні квартири без початкового внеску під 1-2% річних.

- У нас багато методів по доступному житлу. Є у нас жілстройсбереженія , Є у нас іпотека , І є у нас оренда , Але тепер треба подивитися по-іншому. Держава буде будувати соціальне орендне житло і надавати його населенню в довгострокову оренду з правом викупу. Те, що існує, вимагає великих коштів, початкового внеску, і потім банки дають під кабальні відсотки - до 20. Люди не можуть виплачувати, і весь час мають проблему, - додав президент.

За його словами, відсутність початкового внеску і низькі відсотки зроблять житло доступнішим для широких верств населення.

При цьому глава держави доручив додатково виділити на фінансування будівництва житла в 2015-2016 роках 180 мільярдів тенге.

Програма «Нурли жол»: орендне житло від держави

Населення і ЗМІ сприйняли слова президента як факт створення нової житлової програми з надання соціального житла, і навіть дали їй назву за аналогією з економічною політикою держави - «Нурли жол» Населення і ЗМІ сприйняли слова президента як факт створення нової житлової програми з надання соціального житла, і навіть дали їй назву за аналогією з економічною політикою держави - «Нурли жол». Насправді, як нам пояснили в Міністерстві національної економіки РК, реалізація соціального житла буде проводитися в рамках Програми розвитку регіонів до 2020 року.

«Державна програма інфраструктурного розвитку« Нурли жол »на 2015-2019 роки не є новою житлової програмою. Оголошена президентом 11 листопада 2014 року нова економічна політика «Нурли жол» - це продовження розпочатих програм реалізації в економіці нашої країни, в тому числі в рамках діючої Програми розвитку регіонів до 2020 року. Главою держави просто доручено переглянути підходи до будівництва соціального орендного житла (з правом викупу, без права викупу), в тому числі можливість надання житла для придбання під мінімальні відсотки і без початкового внеску », - пояснили у відомстві у відповіді на офіційний запит. «Для реалізації намічених цілей, ефективного освоєння виділених коштів, а також виконання доручень глави держави урядом передбачені нові підходи в реалізації доступного житла для населення шляхом збільшення обсягів будівництва орендного житла як найбільш перспективного і доступного інструменту на ринку нерухомості. Нові механізми (підходи) будівництва орендного житла включені в Програму розвитку регіонів до 2020 року », - йдеться в повідомленні.

Соціальне житло буде надаватися без початкового внеску під 1-2% річних.

Згідно довідкової інформації до засідання Громадської ради від 2 березня 2015 року, опублікованій на офіційному сайті Національної палати підприємців Казахстану, в даний час в черзі на отримання житла з комунального житлового фонду складаються більше 300 тисяч чоловік. З них максимальну кількість черговиків зафіксовано в Астані - 32,5 тисячі осіб, найменше їх кількість припадає на Жамбилську область - 11,5 тисячі чоловік. На чотири агломерації (Астана, Алмати, Шимкент, Актобе), визначені Програмою розвитку регіонів, припадає 31% від загальної кількості черговиків.

50% квартир по оренді з викупом для молодих сімей

Зі згаданих вище 300 тисяч претендентів на житло з комунального житлового фонду понад 130 тисяч осіб - це багатодітні та неповні сім'ї, сім'ї, які мають або виховують дітей-інвалідів тощо, 124 тисячі осіб - бюджетники і державні службовці, 43 тисячі - діти -сироти. Такі дані надали в мне РК.

При розподілі орендних квартир на пільгових умовах пріоритет буде віддаватися саме соціально-вразливим верствам населення, які перебувають на обліку в місцевих виконавчих органах, а саме:

  • багатодітним сім'ям;
  • неповним сім'ям;
  • сім'ям, які мають або які виховують дітей-інвалідів;
  • дітям-сиротам та дітям, які залишилися без піклування батьків;
  • державним службовцям, працівникам бюджетних організацій;
  • військовослужбовцям і співробітникам спеціальних державних органів;
  • оралманов.

50% житла буде віддано молодим сім'ям у віці до 35 років і які перебувають у шлюбі не менше 3 років.

- Дуже важливо відзначити, що все житло буде розподілятися тільки серед черговиків. Тобто ми беремо і формуємо списки претендентів на цю програму тільки з тих осіб, які за станом на 11 листопада - це дата Послання глави держави - перебували в чергах в рамках місцевих виконавчих органів, тобто зафікісіровалісь як громадяни, які потребують поліпшення своїх житлових умов або не мають абсолютно житла, - зазначив глава АТ Нух «Байтерек» Куандик Бішімбаев, виступаючи на засіданні фракції НДП «Нур Отан».

При цьому, за його словами, 50% житла буде віддано молодим сім'ям у віці до 35 років і які перебувають у шлюбі не менше 3 років. Пропорції між іншими категоріями черговиків будуть уточнюватися. Постановка на облік і вимоги до постановки визначаються житловим законодавством. При реалізації житла також буде враховуватися черговість відповідних категорій.

Житло для молодої сім'ї від держави: мрії чи реальність? >>>

Спочатку в акимат, потім - в КІК

Як відомо, Програмою розвитку регіонів передбачено кілька основних напрямків реалізації житла. АТ «Іпотечна організація« Казахстанська іпотечна компанія »здійснює реалізацію проектів в рамках цієї Програми за напрямом« Житло по лінії АТ «ВО« КІК »з розвитку орендного сектора житла (з правом і без права викупу). Тому, згідно з внесеними змінами та доповненнями до Програми розвитку регіонів до 2020 року, саме КІК буде продовжувати свою роботу як оператор даної програми з урахуванням нових механізмів з будівництва та придбання соціального орендного житла на пільгових умовах.

Після введення об'єкта в експлуатацію АТ «КІК» повідомляє акімату міст про обсяги введеного житла. Інформацію про умови реалізації житла з вказівкою напрямку Програми, категорій громадян, про характеристики житла, місцях прийому документів, дату початку і завершення прийому документів, отриману від «Казахстанської іпотечної компанії», повинні опублікувати на власному інтернет-ресурсі або в ЗМІ місцеві виконавчі органи, повідомляють в Міністерстві національної економіки РК.

При цьому акімату забезпечують формування пулів в термін, не пізніше шести місяців з дати отримання інформації про умови реалізації житла. А також відповідно до наданих обсягами направляють в АТ «КІК» список претендентів на житло з черговиків для підтвердження їх платоспроможності. У разі позитивного рішення потенційні орендарі отримують повідомлення для акіматів, які згодом займуться твердженням остаточних списків учасників програми. Після цього КІК укладає договір оренди і заселення.

Як подати заяву на участь в програмі соціального орендного житла

Подати заяву на надання орендного житла можна двома способами - через веб-портал електронного уряду і на паперових носіях Подати заяву на надання орендного житла можна двома способами - через веб-портал електронного уряду і на паперових носіях.

При подачі заяви через веб-портал електронного уряду такі документи, як адресна довідка, свідоцтво про народження дітей, про шлюб, смерть і т.д., вже є в інформаційних базах державних органів і вивантажуються автоматично до заяви учасника програми. Це дозволяє виключити утворення черг при прийомі заяв і документів, а також необхідність їх збору.

При подачі заяви на паперовому носії необхідно мати при собі наступний перелік документів:

  • документ, що засвідчує особу заявника та членів його сім'ї;
  • свідоцтва про укладення шлюбу (розірвання шлюбу), про смерть чоловіка / дружини, народження дітей, заяву про те, що заявник в шлюбі не перебуває;
  • довідка про наявність чи відсутність у заявника та постійно проживають з ним членів сім'ї житла, що належить їм на праві власності, або орендного житла з викупом по території Республіки Казахстан;
  • адресна довідка про реєстрацію заявника і постійно проживають з ним членів сім'ї за місцем проживання, що підтверджує проживання у відповідному населеному пункті;
  • довідка з місця роботи заявника (для I категорії осіб, зазначених у підпункті 3) пункту 1 статті 67 Закону РК «Про житлових відносинах»);
  • довідка, що підтверджує наявність інвалідності або важких форм деяких хронічних захворювань члена сім'ї;
  • відомості про постановку на облік потребуючих житло із зазначенням номера черговості на момент подачі заяви на участь в програмі;
  • довідка, що підтверджує отримання доходу заявником.

Даний список необхідний для підтвердження учасником потребу в житлі, відповідно до якої була здійснена постановка на облік.

Житло від Казахстанської іпотечної компанії: де, коли і як >>>

185 тисяч тенге варто квадрат квартири по оренді з викупом в Алмати і Астані

Нові механізми в житловій програмі, за дорученням Нурсултана Назарбаєва, почали діяти на території Казахстану з 1 січня 2015 року. Планується, що обсяги соціального орендного житла, зведеного додатково, досягнуто практично 1,5 мільйона квадратних метрів. На ці цілі за рішенням глави держави з республіканського бюджету протягом 2015-2016 років виділено суму в розмірі 180 мільярдів тенге. З них 35 мільярдів витратять на підведення інженерно-комунікаційної інфраструктури у вигляді цільових трансфертів акімату областей, міст Астани і Алмати і 145 мільярдів - безпосередньо на будівництво і придбання соціальних квартир.

Як повідомив глава АТ «Байтерек» Куандик Бішімбаев на одному з брифінгів, до 2020 року планується збільшити суму фінансування програми до 250 мільярдів тенге за рахунок повернення орендних платежів і позик на фондовому ринку.

Загальна площа квартири, що виділяється в оренду з викупом, не повинна перевищувати 80 квадратних метрів з допустимим відхиленням не більше 5%. Загальна площа житла в оренду без викупу з допустимим відхиленням не більше 10% не повинна перевищувати по:

  • 1-кімнатній квартирі - 20 кв.м;
  • 2-кімнатній квартирі - 30 кв.м;
  • 3-кімнатній квартирі - 45 кв.м.

При цьому базова вартість будівництва 1 «квадрата» загальною площею житла в Астані та Алмати становитиме до 185 тисяч тенге, в інших регіонах - до 150 тисяч тенге. Остаточна вартість будівництва житла буде визначатися на основі позитивного висновку державної експертизи на проектно-кошторисну документацію житлових будинків і висновків експертів, що мають відповідний атестат.

Куплені квадратні метри в Астані та Алмати будуть викуповувати за ціною до 200 тисяч тенге, в інших регіонах - по 165 тисяч тенге за одиницю площі. При цьому пріоритет буде віддаватися квартирах з малими площами. Придбання готових житлових будинків здійснюється відповідно до законодавства про державні закупівлі за пропозиціями потенційних забудовників за цінами і умовами Програми. Остаточна вартість будівництва / придбання житлового об'єкта буде визначена після підведення підсумків державних закупівель.

Механізм придбання готового житла у забудовників, за словами керівництва «КІК», є нововведенням у вирішенні житлового питання в державних масштабах.

- Ми вводимо нововведення. Щоб програма максимально швидко почала працювати, ми будемо закуповувати готове житло у всіх регіонах країни. В першу чергу це агломерації - міста Алмати, Астана, Актобе і Шимкент, - повідомив на брифінгу в Алмати голова правління АТ «ВО Казахстанська іпотечна компанія» Азамат Ібадуллаев.

Передбачається, що АТ «ВО« КІК »буде власником збудованого / придбаного об'єкта житла до моменту його викупу орендарем (при викупі) і власником орендного житла без права викупу.

Як купити квартиру від ФН «Самрук-Казина»? >>>

Більш 1,483 мільйона кв.м орендного жільядо 2020 року

В рамках реалізації державної програми інфраструктурного розвитку «Нурли жол» по житловому напрямку на 2015-2019 роки очікуваний введення житла до 2020 року складе більше 1,483 мільйона кв.м, це понад 29 тисяч квартир. У тому числі в 2015 році - 487 тисяч кв.м, в 2016 році - 428 тисяч кв.м, в 2017 році відвідувань - 232 тисячі кв.м, в 2018 році - 153 тисячі кв.м і в 2019 році - 183 тисячі кв .м. Такі дані надали в Міністерстві національної економіки РК у відповідь на офіційний запит.

У березні цього року перші +1357 казахстанських сімей вже отримали ключі від орендних квартир. Серед черговиків Астани, Алмати, Шім'ї, Костанов і Кокшетау розподілили 76,5 тисячі квадратних метрів. Зокрема:

  • в Астані 86 квартир загальною площею 7583 кв.м (по вул. Сагинак, ТОВ «Елорда даму»);
  • в Алмати 803 квартири площею 43 520 кв.м (95 квартир в Турксібском районі - ТОВ «ПКС Алмати», 708 квартир в ЖК «Асил Арман» - ТОВ «Еліт лад»);
  • в Кокшетау 337 ​​квартир загальною площею 19 500 кв (ЖК «Жансена» - Кокшетауской паливна база);
  • в Костанай 11 квартир площею 749 кв.м (ЖК «Арман», 3 - ТОВ «БК Буд»);
  • в Семєї 120 квартир площею 5215 кв.м (ЖК по вул. Шугаєва - «Семмеліорація»).

До кінця I півріччя планується здати в оренду ще 1222 квартири загальною площею 64,7 тисячі кв.м в містах Астана, Актобе, Шимкент і Костанай.

Крім того, ведеться будівництво 16 об'єктів (Шимкент - 8 будинків, Шім'ї - 2 будинки, Тараз - 1 будинок, Кизилорда - 5 будинків).

Всього у 2015 році заплановано побудувати / придбати і здати в оренду 9740 квартир.

Як згадувалося вище, на 2016 рік заплановано будівництво та придбання 428 тисяч квадратних метрів загальної площі житла. Будівництво ряду об'єктів почнеться вже в поточному році.

Почім оренда з викупом для народу?

У Міністерстві економіки звертають увагу, що щомісячний орендний платіж, внаслідок нових підходів до житловій програмі, знижений щодо попередньої редакції Програми розвитку регіонів за рахунок залучення коштів Національного фонду Республіки Казахстан.

Наприклад, орендна плата для двокімнатної квартири площею 50 кв.м становитиме:

Таблиця 1. Щомісячний орендний платіж для 2-кімнатної квартири площею 50 кв.м

(На підставі даних, наданих мне РК)

Умова

Астана / Алмати

інші регіони

З викупом

не більше 56 тисяч тенге

не більше 47 тисяч тенге

без викупу

не більше 28 тисяч тенге

не більше 23 тисяч тенге

Якщо говорити про усереднені даних в цілому по країні, то їх озвучив на брифінгу в Алмати голова правління АТ «ВО« КІК »Азамат Ібадуллаев. За умови поступового викупу житла протягом 20 років за однокімнатну квартиру площею 33 кв.м необхідно буде щомісячно вносити 34 тисячі тенге, платіж за двокімнатні апартаменти площею від 45 кв.м складе 46 тисяч тенге. Трикімнатна квартира площею від 62 кв.м обійдеться орендареві в 63 тисячі тенге в місяць.

За умови, якщо квартира не буде викуплене, а орендується на 10 років, щомісячні платежі будуть нижче більш ніж в два рази. Втім, як і площа самих квартир. Оренда за однокімнатне соціальне житло площею 20 кв.м в середньому по країні складе 10 тисяч тенге, за двокімнатне площею 30 кв.м - 15 тисяч тенге, а за трикімнатне площею 45 кв.м - 23 тисячі тенге щомісяця.

Таблиця 2. Середні ціни на соціальні орендні квартири по Казахстану (в рамках «Нурли жол»)

Умова

1-кімнатна

2-кімнатна

3-кімнатна

З викупом (на термін 20 років)

34 тисячі тенге

S-33 кв.м

46 тисяч тенге

S-45 кв.м

63 тисячі тенге

S-62 кв.м

Без викупу (на термін 10 років)

10 тисяч тенге

S-20 кв.м

15 тисяч тенге

S-30 кв.м

23 тисячі тенге

S-45 кв.м

Найвигідніші умови по лінії КІК

За наявність пільгових умов, що діють з початку 2015 року в Програмі розвитку регіонів в рамках нової економічної політики «Нурли жол», житлову програму називають унікальною. Претендентам на соціальне орендне житло, що реалізовується по лінії КІК, не потрібно давати майнові і заставні гарантії, більш того - це заборонено законодавчо. Їм достатньо лише підтвердити свою платоспроможність.

У учасника буде право вибору орендувати житло з викупом або без. При цьому квартири надаються безпосередньо - без посередників і без початкового внеску, інформують в Міністерстві національної економіки РК.

Термін оренди з викупом передбачається до 20 років, в окремих випадках при недостатності доходів для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, термін може бути збільшений до 30 років.

Викуп житла у власність допускається після закінчення 5 років оренди. Правда, при цьому передбачені обмежувальні терміни щодо подальшої реалізації викупленого житла у власність, попереджають у відомстві.

- Не допускається відчуження учасникам придбаного орендного житла протягом двох років з дня його придбання. Введена заборона на здачу орендного житла в суборенду, дарування або обмін житла орендарями, - поінформувала на засіданні Громадської ради з контролю за реалізацією державної програми будівництва / придбання соціального орендного житла заступник голови Мажилісу Парламенту РК Даріга Назарбаєва.

Термін оренди з викупом передбачається до 20 років, в окремих випадках при недостатності доходів для дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, термін може бути збільшений до 30 років.

Оренда житла без викупу надається на термін до 10 років. Протягом цього часу учасник програми може проживати в квартирі, оплачуючи орендні платежі, і чекати отримання житла з комунального житлового фонду або в інших випадках поліпшення житлових умов. При цьому за даним житла передбачається індексація орендних платежів 1 раз в три роки. Крім того, існує можливість пролонгації оренди терміном до 5 років у разі втрати працездатності учасником програми, а також багатодітним сім'ям. Кожен випадок буде індивідуально розглядатися житловою комісією при акімату.

Чи можуть виселити з орендного житла?

Як пояснили в Міністерстві економіки РК, з потенційними орендарями, які пройшли відбір, укладаються договори оренди, що містять порядок виселення орендаря і членів його сім'ї з орендного житла в разі невнесення орендних платежів, а також невиконання зобов'язань за договором оренди.

Орендар, крім орендних платежів, зобов'язаний також нести витрати на утримання майна, в тому числі податок на майно, земельний податок, комунальні та інші експлуатаційні витрати.

- Якщо людина втратила платоспроможність, він буде виселений, і на цю квартиру буде претендувати наступний, хто стоїть в черзі в місцевих виконавчих органах, але нововведення в тому, що ми відшкодуємо йому ті платежі, які він вносив туди весь час, за винятком дисконту, тобто експлуатаційних витрат, - додав голова правління АТ «ВО« Казахстанська іпотечна компанія »Азамат Ібадуллаев.

Для кого збільшили віковий поріг?

Інформація про те, що в рамках житлової держпрограми планується збільшити віковий поріг для молодих сімей, була озвучена ще в кінці минулого року. Чекали тільки офіційного оголошення. І воно прозвучало в тексті послання глави держави. Але виявилося, що вік збільшений тільки для тих сімей, хто стоїть в черзі на отримання житла в місцевих виконавчих органах. І цей критерій ніяк не відноситься до учасників напряму «Житло для молодих сімей» по лінії «Жілстройсбербанка».

«У рамках реалізації програми« Нурли жол - Шлях в майбутнє »пріоритетом серед черговиків місцевих виконавчих органів мають особи, які перебувають у шлюбі, а вік подружжя не перевищує 35 років (на момент подачі заяви на участь у Програмі). Також перевагу мають неповні сім'ї, в яких дітей (дитину) виховує один з батьків, який не досяг віку 35 років, в тому числі розведений, вдови. Отже, мова йде не про молоду сім'ю, а про сім'ю, в якій вік подружжя не досяг 35 років », - пояснили в Міністерстві економіки РК.

Олеся Сущанський, інформаційна служба kn.kz

Для кого збільшили віковий поріг?
Житло для молодої сім'ї від держави: мрії чи реальність?
Як купити квартиру від ФН «Самрук-Казина»?
Почім оренда з викупом для народу?
Чи можуть виселити з орендного житла?
Для кого збільшили віковий поріг?