10 серпня 2017, четвер, 10:19 1246
2017-08-10T10: 19: 00 + 03: 00 Суспільство 2019-05-15T05: 21: 01 + 03: 00
Українські Новини
Українські Новини Як живуть в психіатричних лікарнях України: 1,5 грн в день, бійки і домагання
Перший пункт призначення - Одеська обласна психлікарня №2, в простолюдді - "Олександрівка". Однойменне село розташоване на березі Аджаликського лиману. Для його жителів лікарня - годувальниця, тому про проблеми, властивих і цієї лікарні, і іншим подібним закладам по всій країні, місцеві воліють мовчати. Чого доброго, ще закриють установа - де тоді роботу шукати і як заробляти на шматок хліба?
Територія лікарні обнесена парканом, вхід - через КПП. Журналістів зустрічає охоронець і повідомляє, що керівництва немає на місці, адже вихідний. Але журналісти наполягли на зустрічі з тим, хто є. Адже в такому візиті вкрай важливий момент раптовості, щоб побачити реальність, а не показуху. Вийшов черговий лікар. Журналісти презентували себе і своїх супутників: видання "Сегодня", з нами - двоє правозахисників від міжнародної громадської організації з прав людини. Лікар видаляється зробити дзвінок, незабаром повертається, знизуючи плечима: увійти нам забороняють. Просимо його зв'язатися з завідувачем лікарнею і передати трубку, в результаті, після тривалих телефонних сперечань, таки отримуємо дозвіл зайти.
"Олександрівка" нагадує маленьке містечко. Одноповерхові будівлі розкидані по території поруч з порожніми цехами. Близько сімдесяти років тому в них працювали ув'язнені виправної колонії. На вікнах лікарні і зараз решітки, на дверях - комірні замки, а дверні ручки є тільки у персоналу (такі правила безпеки, властиві багатьом аналогічним установам в нашій країні). В деякі кімнати ледь просочується денне світло. "Вікна закладені цеглою?" - запитує правозахисник. У відповідь пацієнти ствердно кивають.
"Немає книг, зате в туалет - коли хочеш"
Ходити по території самостійно заборонено, все пересування - тільки під наглядом санітарів. Для прогулянок людей у клініки є асфальтована майданчику всього в кілька метрів, обгороджена металевим парканом. Але навіть ось так подихати свіжим повітрям випускають не всіх і не завжди.
"Частіше б дозволяли гуляти", - каже чоловік, який всього пару тижнів як опинився в лікарні. "Гуляти" - значить сидіти на лавочці і дивитися в порожнечу, тому що тут немає ні книг, ні настільних ігор. У дитячому відділенні краще - там і м'які іграшки, і навіть футбольний м'яч, а ось у дорослих одна розвага - телевізор, який на весь корпус один.
Перебувати в будівлі - приємного мало: їдкий запах, стіни в тріщинах, туалет, покритий іржею. "Дві дірочки на сорок чоловік", - скаржиться пацієнт психлікарні, показуючи нам почорнілий санвузол. "Зате працює цілодобово", - перебиває його сусід. Каже, раніше справляти нужду він був змушений за графіком: "Там, де я був до" Олександрівки ", були похлеще порядки. А тут, будь ласка - туалет в будь-який час".
Ліжка з панцирної сіткою стоять впритул, через що пацієнти буквально сплять пліч-о-пліч. Їм доводиться тулитися в кімнатах по 15-20 чоловік. Тумбочка - розкіш, такий предмет інтер'єру зустрінеш далеко не в кожній палаті. І в такому становищі деякі з них проводять роки. Все, що бачать перед собою при цьому, - білі стіни.
"Коли в останній раз ви були на вулиці?" - запитують у людей похилого віку, які живуть в геріатричному корпусі. Але вони не пам'ятають. Згадати не виходить і у медсестер. Кажуть - не вистачає вільних рук, щоб супроводжувати всіх на прогулянки, доглядати індивідуально. Потрібно нормальне фінансування, тоді і умови будуть нормальними.
Люди похилого віку, які можуть піднятися з ліжок без сторонньої допомоги, майже весь час проводять в їдальні - це невелика кімнатка в кінці коридору. Пенсіонери сидять на дерев'яних лавках без спинок і чекають належних їм порцій. Вечеря, який ми побачили на столі, правда, був схожий на сухарі, розмочені у воді. Але старі не скаржаться. Зате не мовчать ті, хто молодший. "Тут гірше харчування, ніж у в'язниці!", - каже Анатолій, обурюючись маленьким розміром порцій. У жіночому відділенні нам кажуть, що вся їжа однакова, в меню одні тільки каші: "Собак будинку краще годують, ніж людей тут!". Відповідь і тут один - немає грошей.
Відмовитися від нелікарняних режиму в психіатричних лікарнях не можуть, а для приборкання пацієнтів застосовують психотропи. Завідувач другим відділенням "Олександрівки" Вадим Камінський пояснює: "Якщо хворий агресивний, може розбити скло, як ви розумієте, може поранитися. Доводиться купірувати медикаментозно, і хворий заспокоюється".
Бійки та домагання
У психоневрологічних інтернатах ситуація ще гірша. Штатного лікаря там, як правило, немає. У кращому випадку він може приїжджати раз на тиждень, або ж взагалі не приїжджати, а персонал - найчастіше жінки, які бояться буйних підопічних.
Валентина Стукало, сестра-господиня Новосавицького психоневрологічного інтернату, також розташованого в Одеській області, каже, що з її обличчя тільки зійшли синці: "Я розвертаюся, а він на мене ззаду і давай душити. Фінгал мені під оком поставив". Поки жінку бив один вихованець інтернату, інший намагався її врятувати і втихомирити розбушувався сусіда. Валентина каже, дивом вціліла, і таке вже не вперше.
Розповідає, чоловіки не тільки піднімають руку, а й домагаються: "Він пропонує секс, а немає, так говорить, що зараз всі підуть, і він буде зі мною розбиратися. Ну, це страшно, звичайно. Тоді дзвонимо старшим і запитуємо, що далі робити, може, яку пігулку застосувати. При порушенні даємо ".
Ліки для них - єдиний вихід, пояснюють санітарки. Відповісти кулаками їм, по-перше, заборонено, а по-друге, мірятися силами з чоловіками співробітницям інтернатів і не хочеться. Залишаються таблетки та уколи: "От кажуть, що у них права є. А у нас якісь права? Ми жінки, ми не можемо".
"Розбиратися нікому"
Відчужений погляд, несвязная мова, тремтячі руки і щелепи - такими люди стають після прийому психотропних речовин і транквілізаторів. Пацієнти виглядають пригніченими і практично не ворушаться навіть при вигляді гостей. Галаперідол, аміназин, тріфтазін - одні з найдешевших, в тому числі тому і найпопулярніших ліків в українській психіатрії. Побічні ефекти найрізноманітніші - від тахікардії та гепатиту до конвульсій і коми. Але довести, що пацієнтові зашкодило саме лікування, практично неможливо, кажуть правозахисники. Тому і залучити лікаря до відповідальності не вийде. Та й заступати за пацієнтів, оббиваючи пороги судів або Мінзравом, особливо нікому, кажуть громадські активісти - до душевнохворих нікому немає діла.
Дешево і сердито
"Одна гривня п'ятдесят копійок!", - вигукує завідувач другим відділенням "Олександрівки". Це, каже, виділяється державою на одного хворого в день. Вписатися в такий скромний бюджет неможливо.
Вадим Камінський каже: "На цю суму на одну людину нереально щось зробити, тому що один шприц коштує 70 копійок, а самі препарати починаються від 50 гривень і вище".
Пацієнти скаржаться на погану їжу, але кажуть: "Є місця куди гірше!". Фото: Ілля Дьяков, "Сегодня".
Купувати медикаменти для пацієнтів просять їх родичів, якщо до них можна додзвонитися. Але найчастіше, після того як психічнохворий виявляється в клініці, його рідні змінюють номери телефонів, розповідають нам в лікарні. Тому так і лікують - в рамках неймовірно мізерного бюджету, тобто найдешевшими і "грубими" ліками.
Як повідомляли Українські Новини, в Сумській області від переохолодження померла пацієнтка лікарні.
Чого доброго, ще закриють установа - де тоді роботу шукати і як заробляти на шматок хліба?Вікна закладені цеглою?
Коли в останній раз ви були на вулиці?
А у нас якісь права?