російська газета
Про те, що чекає споживачів житлово-комунальних послуг в наступному році, з'ясовували кореспонденти "РГ".
При цьому для городян тепло подорожчає на 11,6 відсотка, хоча рік тому зростання склало майже 30 відсотків. За словами голови РЕК Омської області Валентина Корольова, цінники піднялися за рахунок збільшення вартості палива і води.
У сільських районах тарифи на теплову енергію в середньому зростуть на 20 відсотків. Найдорожчою стане теплоенергія мазутних котелень - тут ціна збільшиться більш ніж наполовину.
Електроенергія в 2010-му в середньому подорожчає на десять відсотків (рік тому ціна на неї зросла на чверть). Населенню міст і селищ кіловат-годину обійдеться на 20 копійок дорожче, ніж зараз. Користуватися електроопалювальними установками стане накладнєє на 16 копійок. За словами фахівців, населення буде оплачувати тільки 68 відсотків від економічно обґрунтованого тарифу, решта компенсують підприємства регіону.
- Газове опалення в новому році подорожчає двічі, - повідомив Валентин Корольов. - У січні - до 2,28 рубля за кубометр, в квітні - до 2,62. Омичи, що використовують для приготування їжі і гарячого водопостачання природний газ, відповідно, будуть платити спочатку 3,82 рубля за кубометр, потім - 4,38.
Для порівняння: в 2008 році ціна газового опалення становила 1,6 рубля, кубометра побутового газу - 2,7.
В цілому тарифи на природний газ виростуть на 23-25 відсотків. РЕК пояснює це підвищенням оптової ціни блакитного палива і збільшенням транспортних витрат.
Незважаючи на відчутну прибавку, фахівці називають нові тарифи "стриманими". І пояснюють: в них не закладено зростання зарплати працівників ЖКГ. До того ж витрати на ремонт і оновлення обладнання скорочені на десять відсотків.
Проте омичи відповіли на підвищення комунальних платежів пікетом.
- Двадцять п'ять відсотків для кризового часу - це грабіж, - вважає фрезерувальник заводу підйомних машин Олексій Пущин. - Наші доходи не зросли, зарплату затримують. Багато працівників і зовсім виявилися не при справах.
У керуючих компаніях упевнені, що в січні черзі в ощадкаси зрідіють.
- На початку нинішнього року борги накопичувалися як сніжний ком, - повідомили в одному з омських ЖЕКів. - Ми готуємося до того, що ситуація повториться.
На зростання тарифів вже відреагувала місцева влада. Зокрема, на сім мільйонів рублів збільшені субсидії на теплопостачання бюджетних установ регіону.
В Алтайському краї тарифи на електроенергію на 2010 рік були прийняті в рекордно пізні терміни - відповідну постанову начальник Головного управління економіки та інвестицій (ГУЕІ) Михайло Щетинін підписав лише 16 грудня.
Якщо коротко, то малий бізнес в цьому році буде платити менше, а населення - більше. Електрика для населення подорожчає в середньому на вісім відсотків. Фахівці ГУЕІ при розрахунку тарифів використовували котельної метод, при якому на всій території краю розцінки для категорії "інші споживачі" встановлюються на одному рівні (різниця - кілька копійок).
Для юридичних осіб та підприємців, які отримують електрику на низькій напрузі і мають найменше число годин використання заявленої потужності (менше 5000), тарифи знизяться на 11,3-29,9 відсотка.
Інша ситуація з великими підприємствами, які отримують електрику на високій напрузі. Найбільший ріст чекає споживачів в Барнаулі - 20,5 відсотка.
- Цього року у нас не було ніяких таємниць, з енергетиками не виникло якихось протиріч, - підкреслив Михайло Щетинін. - Дивна одностайність проявили енергопостачальні організації. Всі компанії знаходяться в однаковому становищі, ніхто не отримав преференцій, але ніхто і не ображений.
У Новосибірській області тарифи на послуги ЖКГ у 2010 році в середньому зростуть на десять відсотків, що можна порівняти з ростом тарифів в 2009-му.
- За одними видами послуг тарифи збільшаться на 11-12 відсотків, за іншими - на 8-9, - припустив губернатор регіону Віктор Толоконский.
Він зазначив, що в деяких муніципальних утвореннях діють тарифи нижче встановлених в регіоні, тому при вирівнюванні вартість деяких послуг може збільшитися в межах 20 відсотків.
У році, що минає тарифи для населення на електричну енергію зросли на 19 відсотків, на гаряче водопостачання і опалення - на 18 відсотків.
У міському департаменті енергетики, житлового і комунального господарства нагадали, що тарифи на оплату житлових послуг визначаються власниками приміщень в багатоквартирному будинку на загальних зборах. Керуюча організація пропонує мешканцям перелік робіт і періодичність їх виконання і на підставі цього - вартість кожної послуги. А власники повинні шляхом голосування погодитися або відмовитися із запропонованими розцінками.
Як повідомили кореспонденту "РГ" в міськраді, водопостачання подорожчає незначно - в середньому з 128 рублів до 133 (у 2008 році плата становила 106 рублів).
Різкого підвищення тарифів для населення, за словами чиновників, не відбудеться і в Кузбасі.
Колегія обласної адміністрації встановила граничні індекси зміни плати для громадян. Дотримуючись цих індексів, органи місцевого самоврядування в наступному році не повинні підвищувати комунальні тарифи більш ніж на 10-15 відсотків.
Наприклад, з 1 січня в Кемерові плата за трикімнатну квартиру площею 60 квадратних метрів з трьома мешканцями, які споживають послуги в межах нормативів, складе 2 786 рублів (зростання на 211 рублів). А за "двушку" площею 42 квадратних метра і з двома мешканцями посилання - 1 911 рублів замість нинішніх 1 769.
Коментуючи рішення колегії обладміністрації, начальник регіонального департаменту цін і тарифів Марина Кулебякіна підкреслила, що, згідно з федеральним законодавством, плата за ЖКП повинна бути ще вище.
Сьогодні населення області оплачує в середньому лише 69 відсотків від встановлених тарифів, а інше покриває бюджет. Це суперечить федеральному закону "Про Фонд сприяння реформуванню ЖКГ", - говорить Кулебякіна. - Згідно з ним, до 2010 року ми повинні перейти на стовідсоткову оплату комунальних послуг.
А заступник губернатора області по житлово-комунальному комплексу і дорожнього господарства Валерій Єрмаков нагадав, що жителі обласного центру сьогодні платять 72 відсотки вартості послуг ЖКГ. А якщо б платили хоча б 90, то для пенсіонерів, що проживають на 42 "квадратах", при місячному доході не більше 13,5 тисячі рублів на двох квартплата не піднімалася б зовсім.
- Зараз у нас тариф один - і для бабусі, і для олігарха, і бюджет повинен платити за всіх, - каже Єрмаков. - Так звані випадають витрати за 2009 рік сягнули 8,7 мільярда рублів. Фактично ж профінансовано лише близько чотирьох мільярдів. Значить, комунальники отримують зарплату і розраховуються з постачальниками послуг не під час, економлять на заміні обладнання, скорочують обсяги робіт.
Суперечить закону і має бути, по ідеї, ліквідовано до 2011 року, перехресне субсидування підприємств ЖКГ (коли регулюючий орган затверджує тариф для населення на рівні нижче середнього економічно обґрунтованого, а часом і нижче собівартості). За попередніми підрахунками, в році, що минає його сума по підприємствах теплопостачання, водопостачання і водовідведення складе близько двох мільярдів рублів. І це навантаження, відповідно, ляже на промисловість, малий і середній бізнес.
Підвищити розцінки змушує і зростання витрат підприємств комунального комплексу, контрольований Федеральною службою по тарифах, суб'єктом РФ і органами місцевого самоврядування. І якщо, за словами Марини Кулебякін, всі ці проблеми вирішити одночасно в 2010 році, то плата громадян за житлово-комунальні послуги злетить відразу на 80-100 відсотків. Тому і прийнято рішення підвищувати її поступово. Продовжуючи захищати пільговиків (всього 26 категорій, або 560 тисяч чоловік) за допомогою дотацій і адресних субсидій.
Що стосується зниження витрат ЖКГ, безсумнівно, впливають на величину тарифів, то тут не обійтися без модернізації.
- Житлово-комунальне господарство Кузбасу спочатку не було призначене для обслуговування населення, - каже Валерій Єрмаков. - Котельні, що дісталися муніципалітетам в спадок від вугледобувних підприємств, розраховані лише на використання палива експортних марок, а насоси підприємств водоканалу - на перекачку промислових обсягів води. Потрібен інвестор, який за рік-два-три вкладе гроші в зниження цих витрат. Але інвесторів, готових прийти в ЖКГ, сьогодні можна перерахувати по пальцях.
http://www.rg.ru/2009/12/24/reg-sibir/kommunalka-tarif.html